Amerikan yaban mersini - özellikleri, yetiştiriciliği ve bakımı

Yaban mersini Highbush olarak da adlandırılan highbush yaban mersini , çok lezzetli ve besleyici meyve veren bir daha isteyerek ekili çalı. Ancak yaban mersini her bahçede iyi yetişmez. Bakın nasıl yetiştirilen yaban mersini için en iyi zaman zaman, bir arsa üzerinde bitki yaban mersini nasıl ve yaban mersini bakım gibi görünüyor yetiştirme sonraki yıllarda. İşte bu lezzetli meyvelerin nasıl yetiştirileceğine dair sırlarım!

Yabanmersini

Highbush yaban mersini - Vaccinium corymbosum

Amerikan yaban mersini - özellikleri

Amerikan yaban mersini, heather ailesine ( Ericaceae ) ait bir çalıdır . Yaban mersini filizleri oldukça dallıdır ve bitkiler 2,5 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Yaban mersini yaprakları yeşil, eliptik ve köseledir. Çan şeklinde kremsi beyaz taçlı çiçekler (bazen pembe) kümeler halinde toplanır. Amerikan yaban mersini Nisan'dan Mayıs'a kadar çiçek açar ve meyveler, çeşide bağlı olarak Temmuz ortasından Eylül'e kadar olgunlaşır.

Yaban mersini meyveleri, koyu mavi veya lacivert renkte küçük, hafif basık meyvelerdir . Sert, sulu, genellikle tatlı ve çok lezzetlidirler. Hemen tüketime, konservelere ve dondurmaya uygundurlar. Oldukça iyi saklanırlar ve nakliyeye dayanabilirler.

Amerikan yaban mersini meyveleri sadece tadı mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda beslenme ve sağlık özelliklerine sahiptir. Bağırsakların işleyişi üzerinde olumlu etkileri vardır, "kötü" kolesterol seviyesini düşürürler ve hatta vücudumuzda meydana gelen hormonal değişiklikleri olumlu yönde etkilerler. Yaban mersini meyveleri ayrıca kanser önleyici özellikleriyle bilinir . Bu avantajları ile kalorileri düşüktür (100 gram yaban mersini sadece 57 kcal'dir), bu nedenle onları yemek kilo almakla sizi tehdit etmez. Ancak Amerikan yaban mersini sadece insanları zayıflatmak için bir meyve değildir. Yaban mersini meyveleri, glisemik indeksi sadece 55 olduğu için şeker hastaları için mükemmeldir .

Yabanmersini

Yaban mersini meyvesini olgunlaştırma

Fotoğraf Pixabay.com

Yaban mersini sağlık özelliklerini yüksek vitamin ve mineral içeriğine borçludur. Burada özellikle dikkate değer olanlar: C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B6, A, E, K vitaminleri ve folik asit. Yaban mersini meyveleri ayrıca yüksek miktarda potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, selenyum ve çinko ile ayırt edilir.

Meyvelerde bulunan yaban mersini de önemlidir :

  • polifenoller (antioksidan özelliğe sahip olduğundan kanser ve kalp damar hastalıklarının oluşumunu engeller),
  • fitoöstrojenler (kolesterol seviyelerini düzenler),
  • antosiyaninler (düşük kan basıncı),
  • lif ve tanenler (bağırsak fonksiyonunu iyileştirir ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır).

Maalesef yaban mersini ticaretteki en pahalılar arasındadır . Ve Polonya yılda yaklaşık 30-40 bin üretmesine rağmen. Bu meyvenin tonu, ancak Polonya yaban mersininin yaklaşık% 85'i ihraç edilmektedir. Polonya'daki mağazalarda, giderek daha sık olarak, diğer Avrupa Birliği ülkelerinden , özellikle İspanya, Almanya ve Hollanda'dan ithal edilen yaban mersini bulabilirsiniz . Ve bu meyveler hala güvenilir olsa da, Fas, Ukrayna ve Peru'dan ithal edilen yaban mersini şüpheleri artırıyor. Organik yaban mersini gerçekten nadirdir ve ortaya çıkarsa aşırı derecede pahalıdır.

Bu nedenle, bahçede yaban mersini yetiştirmenin ve bu lezzetli meyveleri kendiniz yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu bulmaya değer . Yüksek çalı yaban mersini Polonya iklim koşullarında (dona direnç bölgesi 5B) oldukça iyi hissediyor . Meyveler düzensiz bir şekilde olgunlaşır, bu nedenle sadece bir çeşit yaban mersini bile çalılıklarınız varsa, meyveleri çalılardan bir aya kadar kademeli olarak toplayabilirsiniz.

Amerikan yaban mersini neden meyve vermiyor?Amerikan yaban mersini neden meyve vermiyor?

Highbush yabanmersini olarak da bilinen Amerikan katil balinası, arazilerimizde giderek daha fazla bulunur. Bu çalı, yüksek toprak gereksinimlerine rağmen, son derece sağlıklı ve hepsinden önemlisi lezzetli meyveler ile cezbeder. Ne yazık ki, bazen Amerikan yaban mersini meyve vermez. Sebepler neler? Yetiştirme hataları veya yaban mersini hastalığı suçlu mu? Amerikan yabanmersininin neden meyve vermediğini ve o zaman ne yapacağını görün. Daha...

Amerikan yaban mersini - yetiştirme ve gereksinimler

Highbush yaban mersini güneşli, sıcak ve tenha pozisyonları sever. Bu bitki, pH'ı 3,8 ila 4,8 olan asidik topraklar gerektirir. Amerikan yaban mersini yetiştiriciliğinin bir başka koşulu da topraktaki yüksek humus içeriğidir. Yaban mersini büyümesi için en uygun koşullar, yalnızca topraktaki organik parçaların içeriği% 7'nin üzerinde olduğunda mevcuttur. Ayrıca uygun yeraltı suyu seviyesinin korunması da gereklidir. Büyüme mevsimi boyunca bu seviye 35-60 cm'de tutulmalıdır. Yeraltı suyu seviyesinde önemli bir düşüş olması durumunda, yaban mersini çalılarının düzenli olarak sulanması gerekli hale gelir.

Amatör yetiştiriciliğinde, yüksek çalı yaban mersini için en iyi koşullar , çam ormanları arasında orman ve orman arazilerinde bulunabilir . Bu tür yerlerde topraklar sırasıyla hafif, kumlu, humuslu ve asidiktir.

Arazimiz veya bahçemiz yaban mersini yetiştiriciliğine daha az elverişli alanlarda bulunuyorsa, yaban mersini için toprağın uygun şekilde asitlendirilmesi, iğne yapraklı bitkilerden asit turba, kükürt veya talaş kullanılarak sağlanabilir. Asitli turba toprakla 1: 1 oranında 30 cm derinliğe kadar karıştırılır ve ardından ekilen bitkilerin etrafına talaş, serpilmiş meşe yaprakları veya orman malçları serilir. Kükürt ile asitlendiğinde, kükürt toprak yüzeyine eşit olarak yayılır ve çalılar ekilmeden bir yıl önce toprağın üst tabakasıyla karıştırılır. Ekilen kükürt miktarı toprağın pH'ına ve verimliliğine bağlıdır. Kumlu topraklarda kükürt dozu daha düşüktür ve daha ağır veya organik topraklarda doz daha yüksektir.

Yaban mersini meyve hasadı

Yaban mersini meyve koleksiyonu

Çalılar önceden ekilmişse, toprağı birkaç şekilde asitlendiririz, her seferinde küçük miktarlarda kükürt (100 m2 toprak başına 0,5-1,0 kg) veya yüksek oranda asitleştirici amonyum sülfat gübre veririz. Toprağı asitlendiren özel yaban mersini gübreleri de işe yarar .

Biz de bir için ulaşabilir blueberry zemin, acidify hızlı ve kanıtlanmış bir şekilde toprak asitlendinci. PH-substrat olduğunu. Özellikle bahçe bitkileri için hazırlanmış ve kullanımı oldukça kolay asitleştirici bir gübredir. Suda seyreltilir (10 litre suya 100 ml asitleştirici) ve yaban mersini ekmeden önce zemine dökülür . Ayrıca önceden ekilmiş çalıların altında da kullanabilirsiniz. Yüzeyin 10 m²'si için 10 litre asitleştirici solüsyon yeterlidir ve toprak pH'ını yaklaşık -1 pH düşürmelidir. Ancak sonuç bahçedeki toprağın miktarına ve yapısına göre değişiklik gösterebilir.

toprak asitleştirici pH substratı

Highbush yabanmersini - dikim

Amerikan yaban mersini yetiştiriciliği durumunda, iki yaşındaki çalıların dikilmesi tavsiye edilir , çünkü zaten iyi gelişmiş bir kök sistemine sahipler, iyi bir şekilde alıyorlar ve ertesi yıl meyve vermeye başlıyorlar. Bir yıllık yaban mersini çalıları özel bakım gerektirir ve ancak iki yıl sonra meyve verir.

Bitkiler arasındaki mesafe, çalıların büyüme gücüne ve toprak türüne bağlıdır. Şu anda, yüksek çalı yaban mersini çalıları, sıralar arasında 3 m mesafedeki tarlalarda ve her 1,2 ila 2 m'de bir sıralar halinde bitkiler ekilir.Bu, mekanik yetiştirme ve uygun hasat sağlar. Arsa üzerinde amatör yetiştirme için, sıra halinde 2,5 m ve 1 m sıra aralığı yeterlidir . Yaban mersini çalılarına iyi bir güneş ışığı sağlamak için sıralar kuzey-güney yönünde ilerlemelidir.

Amerikan yaban mersini çalıları ilkbahar veya sonbaharda ekilir. İlkbaharda yaban mersini dikmek daha az risklidir, çünkü bitkiler dona maruz kalmazlar, ancak onları sulama ihtiyacını hesaba katmalısınız. Sonbaharda çalı dikerken, kökleri dondan korumak için Amerikan yaban mersini kış için korumak gerekir. Bunu bitkilerin etrafındaki toprağı turba, talaş veya yaprak malçıyla kaplayarak yapıyoruz. Yaban mersini fidanlıkta büyüdüğünden yaklaşık 5 cm daha derin ekilmesi önerilir . Dikimden sonra çalılar sulanmalıdır.

Amerikan yaban mersini nasıl ekilir?Amerikan yaban mersini nasıl ekilir?

Geç sonbahar veya ilkbahar, yaban mersini ekmenin en iyi zamanlarıdır. Düzgün yapılan yaban mersini ekimi, bu bitkinin yetiştirilmesindeki başarının temelidir. Çabuk yakalanması, sağlıklı büyümesi ve bol miktarda meyve vermesi için yüksek çalı yaban mersini nasıl ekeceğinizi görün! Daha...

Dikim sırasında, genç yaban mersini fideleri özel bir yaban mersini mikorizal aşısı ile aşılanmalıdır (birçok asidofilik bitki için mükemmel).

Bu nedir? Mikoriza, bitki kökleri ile doğrudan temas eden bitkilerin ve belirli simbiyotik mantarların karşılıklı olarak faydalı bir şekilde bir arada bulunmasıdır. Mikoriza aşısının kullanımı sayesinde yaban mersini çalılarımız çok daha kolay işlenecek ve gelecekte olumsuz toprak koşullarına ve kuraklık dönemlerine daha iyi tahammül edecektir . Ayrıca bahçenizdeki toprak uygun şekilde asitlenmediğinde çok daha iyi başa çıkacaklardır. Böylelikle yaban mersini altındaki toprağın döllenmesi ve asitlenmesi ile ilgili işlemlerin sayısını sınırlandırmanıza izin verecektir.

bahçede mikorizaBahçede mikoriza

Bahçede kullanılan mikoriza bitkilerin büyümesini destekler, kuraklığa, dona ve elverişsiz büyüme koşullarına karşı direncini artırır, ayrıca bol çiçeklenme ve meyve vermesine katkıda bulunur. Başka bir deyişle - güzel ve sağlıklı bitkilerin sırrı budur. Mikoriza bahçeye nasıl sokulacağını ve bahçe bitkileri için ticari olarak satılan mikorizal aşıların etkilerini görün. Daha...

Amerikan yaban mersini - bakım

Amerikan yaban mersini bakımında kesmek temel prosedürdür . Budamasız çalılar, birkaç çiçek tomurcuğu ile daha zayıf büyüme sağlar. Meyve küçülür ve verim düşer. En iyi meyve veren, bitkinin en fazla 4 yaşında 2-3 yaşında sürgünlere sahip olmasıdır. Ekimden sonraki ilk 3 yıl Amerikan yaban mersini kesimi, zayıf ve hastalıklı sürgünlerin alınmasıyla sınırlıdır. Yoğun kesim ancak 4. yıldan sonra yapılır. En eski sürgünlerin tümü daha sonra kaldırılır. Ortalama olarak, iyi bir çalı 6-8 ana sürgüne sahip olmalıdır. Kurutma, hastalıklı, zarar görmüş, ince sürgünler ve çalı ortası kalınlaşma da kaldırılır.

Yaban mersini çalılarını bitki örtüsüne başlamadan önce ilkbaharda kesiyoruz. Yaz yaban mersini , meyveyi hasat ettikten hemen sonra da kesebilirsiniz , ancak bunu güneşli ve kuru havalarda yaptığımızı hatırlayın.

Çalılar zaten çok yoğun olduğunda ve verim önemli ölçüde düştüğünde , yaban mersini için 10-15 yıllık ekimden sonra gençleştirici kesim yapıyoruz . Bu kesimi erken ilkbaharda yapıyoruz, yere yakın tüm sürgünleri kesiyoruz. İlkbaharda, yeni sürgünler büyür, en güçlülerinden birkaçını bırakır.

Amerikan yaban mersini için uygun bakım , çalıları düzenli olarak sulamaktan (çalıları ıslatmamak için suyu doğrudan sıralar arası yere dökmeye çalışın) ve toprağı parçalanmış ve hafif kompostlanmış çam kabuğu ile malçlamaktan ibarettir. Bu malç, toprağın nemli kalmasına ve yabani otların büyümesinin azalmasına yardımcı olacaktır. Yaban mersini arasında çıkan yabani otlar düzenli olarak ayıklanmalıdır.