Komarzyca - çeşitleri, yetiştirme, kışlama, üreme

Komarzyca veya coleus plectrantus, popüler bir sivrisinek kovucudur. Sivrisinek yetiştiriciliği , dairede, ilginç yapraklar ve asılı sürgünlerle süslenmiş balkon ve terasların yanı sıra yapılabilir. Hangi sivrisinek türlerinin en çekici olduğunu, gelecek yıl sivrisineklerin nasıl kışlanacağını ve sivrisineklerin sürgün kesimlerinden nasıl çoğaltılacağını görün .

Komarzyca Variegata

Komarzyca 'Variegata'

Komarzyca , genellikle apartmanlarda, balkonlarda ve teraslarda yıllık saksı bitkisi olarak yetiştirilen tropikal bölgelerden çok yıllık bir bitkidir. Sivrisinek, yaprakla kaplı uzun sürgünleri sayesinde asma kaplarda güzel görünür. Yapraklarını ovaladıktan sonra, bitkinin sivrisinekleri ve bizim için külfetli olan diğer birçok böcekleri etkili bir şekilde itmesi sayesinde kafur benzeri bir koku yayarlar. Komarzyca'ya atanan diğer isimler şunlardır: mızrap plectrum, Forster'ın sapı, sinek (Latin Plectranthus forsteri , eski adıyla Plectranthus coleoides ).

Komarzyca - çeşitleri

Komarzyca , başlangıçta düz ve yeşil olan saplar yaratır ve büyüdükçe kırmızı ve sarkık olurlar, bu da onları tencereden çekici bir şekilde sarkmasını sağlar. Yapraklar oval, oluklu ve açık yeşildir. Yetiştirmede , esas olarak yaprakların rengi ve şekli bakımından farklılık gösteren birçok ilginç sivrisinek türü vardır .

Belki de en popüler sivrisinek çeşidi, beyaz, kıvrımlı kenarlı yaprakları olan 'Variegata'dır. Bu çeşidin diğer bir yaygın adı komarzyca 'Marginatus'dur .

Ayrıca ilginç komarzyca çeşitleri de vardır, örneğin:

Komarzyca 'Cilatus' - kenarlarında düzensiz kesilmiş beyaz benekli yeşil yapraklar oluşturur.

Komarzyca 'Elf' - iki yeşil tonda kalın ve yoğun büyüyen yapraklara sahiptir.

Komarzyca 'Yeşil Dağ' - çok ilginç üç renkli yapraklar - beyaz-sarı-yeşil.

Komarzyca 'Nico' - mor renkli damarları ve yaprak bıçağının tüm alt tarafı ile yeşil, neredeyse yuvarlak yapraklara sahiptir.

Komarzyca 'Two Tone' - mor renkli sürgünlere ve yaprakların arka yüzüne sahiptir.

Sivrisinekleri kovan bitkilerSivrisinekleri kovan bitkiler

Kulağın üzerinden vızıldayan sivrisinekler her akşam bahçede, terasta veya balkonda şımartabilir. Kimyasal spreyler, mumlar, lambalar ve diğer aletler kullanmadan sivrisineklerden kurtulmanın bir yolu var mı? Cevap çok basit - bitki sivrisinek kovucu bitkiler. İşte sivrisineklerin nefret ettiği ilk 5 bitki! Daha...

Komarzyca - yetiştirme

Komarzyca en iyi güneşli veya yarı gölgeli yerlerde yetiştirilir. Yeni satın alınan bitkiler, saksı çiçekleri veya balkon bitkileri, turba toprağı veya kompost toprağı karışımı ile toprağa ekilebilir. Zaten yere sivrisinek ekerken , tüm sezon için yeterli olacak yavaş etkili bir gübre eklemeye değer. Bunu yapmazsak, bitkilerin yaklaşık olarak 2 haftada bir saksı bitkileri veya yeşil yapraklı bitkiler için tercihen potasyum içeriği artırılmış sıvı gübre çözeltisi ile sulanması gerekecektir. İlkbahardan ağustos sonuna kadar dölleriz.

Komarzyca sık sık sulanır , toprağı nemli tutar, ancak ıslak tutmaz . Neyse ki, herhangi bir kısa süreli kuruluk bitkilere daha fazla zarar vermez. Dökülmeden daha az zararlı etkiye sahiptir. Bu yüzden sivrisinekleri sık sık ama çok fazla sulamıyoruz.

Sivrisinek sürgünleri çok uzun ya da hacimli hale geldiğinde, hafifçe budanabilir ve bu da dallanmalarını destekler. Yaz sonunda ortaya çıkan küçük sivrisinek çiçeklerini de çıkarmaya değer . Beyaz veya açık mor olabilirler ancak çok süslü değildirler ve bitkiyi gereksiz yere zayıflatırlar.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Bitkiler güneş ışığına yeterince maruz kalmadığında yapraklar arasında geniş aralıklarla yükselen gövdeler oluşur. Bitkiler yaşlandıkça yapraklar da azalır. Kompakt, çalılık bir alışkanlık sürdürmek istiyorsak, sürgünlerin uçlarını düzenli olarak sıkıştırmaya değer.

Bir balkon veya terasta çeşitli balkon bitkileri türlerinden bir kompozisyon oluşturmak istiyorsanız, benzer gereksinimleri olan ve Blume's coleus, ıtır veya mineçiçeği gibi yapraklarını güzel bir şekilde eşleştiren çiçekli bitkiler ekmeye değer.

Komarzyca - kışlama

Sivrisinekler için kışlama yapılabilir veya uygulanmayabilir. Çoğu insan bitkiye yıllık olarak davranır ve ilkbaharda yenilerini alır. Bununla birlikte, örneklerimizi kışlatırsak, ilkbaharda bir sonraki büyüme mevsimi için onlardan fide alabileceğiz.

To sivrisinekleri hazırda bekleme ilk donlarından gelmeden önce, sonbaharda, bitkiler yerden 10-15 cm hakkında kesilmiş ve dona yere taşınır. 10-16 ° C'lik bir sıcaklık aralığı sağlamak için parlak ve soğuk olmalıdır. Bu genellikle bir merdiven içinde, aydınlık bir pencereye sahip bir bodrum katında veya hatta daha az ısıtılmış bir odada, altında radyatör bulunmayan bir pencere pervazında yapılır. Bu süre boyunca sivrisineklerin sulanmasını sınırlıyoruz , sadece alt tabakayı çok fazla kurutmamaya çalışın.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Maalesef kışlama her zaman başarılı değildir. Yeşil ve mor yapraklı komarzyca çeşitlerini kışlamak en kolayıdır. Komarzyca daha az kış uykusuna yatıyor, beyaz kenarlı yapraklı çeşitlerde başarılıdır.

Komarzyca - üreme

Bitkilerimizi kışlatmayı başardıysak, ilkbaharda yeni dikimler için sürgünler elde etmek için kullanılabilirler. Bu, sivrisinek yetiştirmenin çok kolay bir yoludur . Sürgün parçalarını kesin, hem suda hem de toprağa koyun. Köklendirme gerektirmezler. Büyüyen sürgünleri, bitki filizlenecek şekilde ve ilkbahar geç donları geçtiğinde ve bu nedenle genellikle Mayıs ortasından itibaren, balkonlara ve teraslara sivrisinekler ekilebilir.