Çok yıllık düşük bahçe çiçekleri

Çok yıllık bahçe çiçekleri , çiçek tarhlarındaki düzenlemeleri tamamladıkları için, bahçedeki meşhur "nokta üzeri i" dir. Çok yıllık birçok bahçe çiçeği bahçeyi ilkbahardan sonbahara kadar süsler. Çok sayıda ilginç tür arasında, düşük olan ve bir çiçek tarhının kenarında veya bir taş döşemede harika görünecek bitkiler bulabilirsiniz. İşte çiçek yataklarında harika görünen en ilginç çok yıllık düşük bahçe çiçeklerinden 10 tanesi !

Dąbrówka rozłogowa Atropurpurea

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'

1. Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa ( Ajuga reptans ), 20 cm'ye kadar büyüyen alçak, çok yıllık bir bahçe çiçeğidir. Dąbrówka, yer üstü stolonları olan yarı yaprak dökmeyen bir bitkidir. En büyük avantajı hızlı büyümesi ve yastık benzeri şeklidir. Dąbrówka yarı gölgeli ve kumlu humuslu zemini tercih ediyor. 'Atropurpurea' veya 'Multicolor' gibi sürünen borazan çeşitleri, yaprakların farklı kiraz-mor rengi ile göze çarpmaktadır. Dąbrówka rozłogowa Mayıs ayında güzel bir mavi-mor renge çiçek açar.

2. Yumuşak algler

Yumuşak manto ( Alchemilla mollis ), 30 cm yüksekliğe ulaşan çok yıllık bir kępiastim alışkanlığıdır. Alglerin yaprakları kalp şeklindedir ve en gençleri mızıka gibi açılır. Haziran'dan Temmuz'a kadar sarı çiçek açar. Bu popüler alçak bahçe çiçeği, hafif gölgeyi de kaldırabilmesine rağmen güneşli bir konumu tercih eder.

Yumuşak algler

Yumuşak algler

3. Bız alevi

Tığ ( Phlox subulata ), yoğun yapraklı sürgünlere sahip, yüksekliği 12 cm'ye ulaşan, alçak, çok yıllık bir bahçe çiçeğidir. İlkbaharda, çeşitliliğe bağlı olarak birçok çiçekle kaplıdır: beyaz, pembe, mor, gri-mavimsi. Tente alevi, kaya bahçesinde iyi çalışan, iddiasız bir uzun ömürlüdür.

Awl alev

Tente Alevi 'GF Wilson'

4. Bahçe kızılcık

Bahçe kızılcık ( Aubrieta cultorum ), 12 cm yüksekliğe ulaşan çok yıllık, alçak bir bahçe çiçeğidir. Türüne göre beyaz, pembe, mor veya karmin çiçek açar. Kızılcık çiçekleri nisandan mayısa kadar düz yastıklar oluşturur. Bahçedeki kızılcık, güneşli bir konumu ve geçirgen kalsiyum içeren bir substratı tercih eder. Bu çok yıllık düşük bahçe çiçeğinin büyümesi kolaydır ve son derece zariftir. İtiraz olmadan, hem yatakta hem de kuru duvarda harika hissettiren yorulmayan bir bahar bitkisi olarak adlandırılabilir.

Bahçe kızılcık

Bahçe kızılcık

5. Yaprak dökmeyen giysi

Yaprak dökmeyen giysi ( Iberis sempervirens ) Nisan'dan Haziran'a kadar beyaz renkte açar. Tam çiçekte 30 cm'lik bir yastığa benziyor. Bu çok yıllık, alçak bahçe çiçeği güneşli bir konumu ve iyi drene edilmiş toprağı sever. Yaprak dökmeyen bir giysi, çok az su ve besin gerektirir. Çiçeklenmeden sonra solmuş çiçeklerini kesmeye değer. Kuru duvarlarda böcekleri çeken bir kaya bahçesi için mükemmel olacak.

Evergreen elbise

Evergreen elbise

6. Tüylü karanfil

İğne karanfil ( Dianthus plumarius ), mayıstan haziran ayına kadar güzelce çiçek açan kompakt yaprak yastıkları oluşturur. Karanfil çiçekleri, adından da anlaşılacağı gibi, çeşidine bağlı olarak pürüzlüdür, beyazdan pembenin tüm tonlarına, kırmızıyla biten renklerde olabilirler ve harika kokarlar. Pinnate karanfil 15 cm yüksekliğe kadar büyür ve iyi drene edilmiş toprak gerektirir ve kuraklığı iyi tolere eder.

Pinnate karanfil

Pinnate karanfil

7. Kafkas kazları

Kafkas Kazı ( Arabis caucasica ) yastık şeklinde, yaprak dökmeyen, düşük çok yıllık ve sadece 10 cm yüksekliğindedir. Mart ayında ortaya çıkan gri-yeşil yaprakları ve beyaz salkımları vardır. Kafkas kazları, geçirgen ve kireçli toprakları tercih ederek bolca çiçek açar. 'Plena' veya 'Variegata' gibi ilginç kenarlı yapraklar gibi dolu çiçekli birçok ilginç çeşidi vardır.

Kafkas kazları

Kafkas kazları

8. Köksüz acılık

Köksüz yılan otu ( Gentiana acaulis ), mavi renkli, büyük, kadeh şekilli çiçeklere sahip, düşük çok yıllık bir bitkidir. Bu düşük büyüyen çok yıllık çiçek, yarı gölgeli bir konum ve sabit hava ve toprak nemi gerektirir. Substratta kalsiyumu tolere etmez.

Köksüz acı

Köksüz acı

9. Karpat çanı

Karpat çançiçeği ( Campanula carpatica ), 30 cm yüksekliğe ulaşan, püsküllü bir alışkanlığa sahip çok yıllık bir bitkidir. Çan çiçeği çiçekleri Haziran ve Temmuz aylarında ortaya çıkar. Çeşitlere bağlı olarak mavi veya beyazdırlar. Karpat bluebell, verimli, iyi drene edilmiş, kireçli, sürekli nemli toprak gerektirir. Çiçek açtıktan sonra zili yere yakın bir yerden kesin, sonra tekrar çiçek açacaktır. Taşlar arasındaki boşluklara, duvarlara çok iyi yerleştirilmiş hissediyor. Çiçek açan Karpat çanını bir kez görmeye gelen kimse kayıtsız bir şekilde ondan geçmez, çok büyüleyici, çok yıllık, alçak bir bahçe çiçeğidir.

Karpat çanı

Karpat çanı

Fotoğraf Igor I Savin, Kamu malı, Wikimedia Commons

10. Kıyı döngüsü

Kıyı eğimi ( Armeria maritima ), dar, çimenli yaprakları olan, düşük, yastık şeklinde çok yıllık bir bitkidir. Döngü, geçirgen bir alt tabaka ve güneşli bir konumu tercih eder, bir kaya bahçesine dikildiğinde mükemmel olacaktır. Mayıstan eylül ayına kadar çeşidine bağlı olarak beyaz veya pembe renkte çiçek açar.

Kıyı eğimi

Kıyı eğimi

MSc. Joanna Białowąs