Buket ortanca - çeşitleri, yetiştirme, kesme

Buket ortanca ( Hydrangea paniculata ), bitkiyi yazdan sonbahara kadar süsleyen, çoğunlukla beyaz veya pembe tonlarında güzel konik salkımına sahip süs bir çalıdır. Bol ve uzun süre çiçek açması için, buket ortanca yetiştiriciliği ve özellikle önemli olan buket ortancasının doğru kesilmesi için uygun koşulların sağlanması gerekir . Güzel çiçek açan buket ortancalarının sırlarını öğrenin ve bahçe bahçeniz için en iyi buket ortanca çeşitlerini seçin .

Grangiflora buket ortanca

Buket ortanca 'Grangiflora'

Buket ortanca - onu ayıran nedir?

Ortanca ( Ortanca ), ana dekorasyonu güzel, uzun ömürlü çiçek salkımları olan, çoğu zaman kısa çalılar olan bir bitki türüdür. Kuşkusuz, bahçelerde en çok yetiştirilen ortancadır ( Hydrangea macrophylla ). Muhteşem, çok renkli, küresel ve genellikle çok büyük çiçek salkımları, kendilerini ev bahçelerinde, tahsislerde, park bitkilerinde ve kentsel yeşilliklerdeki birçok tavşanda gururla sunar.

İkinci keman, çiçek salkımının boyut ve renginde farklılık gösteren, birkaç ilginç çeşidi bulunan ortanca buketi ( Hydrangea paniculata ) tarafından çalınır . Buket ortancasına sadece muhteşem, muhteşem çiçek salkımları nedeniyle değil, aynı zamanda bu türün yüksek dona dayanıklılığı nedeniyle de iklimimizde ekime uygun hale getirdiğinden dikkat etmeye değer. Buket ortancalarının çoğu , sertlik bölgesi 5A'da büyüyebilirken, bahçe ortancaları için daha sıcak bir bölge 6B gereklidir. Bu nedenle, dona dayanıklılık açısından, buket ortancaları Polonya'nın her köşesiyle başa çıkacaktır .

Bir bahçe ortanca ile bu bitkilere baktığınızda göze çarpan ortanca bir buket arasındaki temel fark, çiçek salkımlarının şeklidir. Bahçe ortancalarında küreseldir veya hafifçe düzleşir, buket ortancalarında çiçek salkımları bir koni şeklini alır . Bu türdeki salkımlar kremsi beyazdır, 15-20 cm uzunluğundadır, verimli ve steril çiçeklerden yapılmıştır, yazın ikinci yarısından sonbahara (Ağustos-Eylül) ve dolayısıyla bahçe ortanca çiçeklerinden çok daha sonra ortaya çıkar. Buket ortancasının bereketli çiçekleri genellikle oldukça göze çarpmaz ve çok dekoratif değildir, ancak üzerlerinde tohumların oluştuğu yer alır. Steril çiçekler pistillere ve organlara sahip değildir, ancak büyük, güzel görünen "taç yapraklardan" yapılmıştır.

Pinky Winky buket ortanca

Buket ortanca 'Pinky Winky'

5 yıllık ekimde, 1.8 m yüksekliğinde ve 1.5 m genişliğinde bir buket ortanca çalı bekleyebilirsiniz . Bazı çalılar 4 metreye kadar büyüyebilmesine rağmen hedef yükseklik yaklaşık 2,5 metredir. Ancak bu, küçük bir bahçemiz varsa, büyüyen buket ortancalarından vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmez. Neyse ki, yetiştiriciler ayrıca sadece 1.5 metre yüksekliğe ve hatta daha küçük olana kadar büyüyen cüce buket ortanca çeşitleri elde ettiler :-)

Buket ortanca - çeşitleri

Bahçelerde, çeşitler en çok yetiştirilir, yani türlerin tipik formundan daha süslü olan ortanca buket ortanca çeşitleri .

Kuşkusuz, en popüler çeşitlilik, tabanda 30 cm uzunluğa ve 10 cm genişliğe kadar çok büyük konik beyaz çiçek salkımına sahip (çoğunlukla steril çiçeklerden yapılmış) buket ortanca 'Grandiflora'dır . İklimimizde 'Grandiflora' buket ortancasının iyi yetiştiğini kanıtlayan bu çeşidin en etkileyici örneklerinden biri , Lądek Zdrój'daki arboretumda bulunabilir.

Ayrıca, farklı renkte çiçek içeren buket ortanca çeşitleri de vardır , ancak bazılarında çiçek salkımının çiçek açmasıyla birlikte sadece bir süre için rengi beyazdan başka bir renge değiştirirler.

İşte çiçekleri ilginç renkler alan, sıkça tavsiye edilen 10 ortanca buket çeşidi :

 1. Bej-sarı verimli çiçeklerden ve yaprakları sivri uçlu pembe benekli steril çiçeklerden oluşan ajurlu, dantel salkımına sahip 'Brüksel Danteli' buket ortanca . Yaz ortasından ilk donlara kadar çiçek açar, 1.5 m yüksekliğe ulaşır.
 2. Buket ortanca 'Everest' zarif, koyu yeşil yapraklara sahiptir ve büyük beyaz salkımları zamanla pembeye dönüşür. Çiçek salkımları 40 cm uzunluğa kadar büyüktür. Bitki 2 m yüksekliğe kadar büyür ve temmuz-eylül ayları arasında çiçek açar.
 3. Buket ortanca 'Limelight' , zamanla kremsi beyaza dönüşen yeşilimsi sarı çiçek salkımına sahiptir. Bitki 3 m yüksekliğe kadar büyür ve gruplar halinde her 1,5 m'de bir ekilmelidir.Ağustos'tan Ekim'e kadar çiçek açar, sonbaharda bahçeyi dekore eder. 'Limelight', İngiltere'de 2008 AGM HRS ödülünü kazanan, sıkça aranan bir buket ortanca çeşididir.
 4. Buket ortanca 'Phantom' , 2008'den AGM HRS ayrımına sahip başka bir çeşittir. 2,5 m yüksekliğe kadar büyüyen sert, dik sürgünlere sahiptir. Büyük konik salkımlarda (30 cm uzunluğa kadar) toplanan beyaz çiçekler, solduğunda hafif pembe. 'Phantom' çeşidinin çiçekleri Ağustos'tan Ekim'e kadar hayranlıkla izlenebilir. Kesilmiş olanlar kurutmak için mükemmeldir! 'Phantom' buket ortancasını diğerlerinden ayıran şey, yüksek direnci ve düşük yetiştirme gereksinimleridir. Bu sayede tecrübeli bahçıvan olmasak bile ekimini halledebiliyoruz.
 5. Buket ortanca 'Pembe Elmas' , 30 cm uzunluğa ve alt kısımlarında 20 cm genişliğe kadar çok büyük konik çiçek salkımları yaratarak parlak pembeye dönüşür.
 6. Buket ortanca 'Kutup Ayısı' , yüksekliği 1.5 m'ye kadar dallı çalılar oluşturur. Biçimlendirilmemiş çitler için her 1 m'de bir bitki ekilmesi tavsiye edilir.Yapraklar oval, koyu yeşildir. Büyüme mevsimi boyunca 30 cm uzunluğa kadar çekici çiçek salkımları renk değiştirir. Başlangıçta çiçekler limon yeşili, ardından yaz sonunda pembeye dönüşmek üzere seladonlarla kar beyazıdır. Buket ortanca 'Kutup Ayısı' Ağustos'tan Ekim'e kadar çiçek açar.
 7. Buket ortanca 'Benzersiz' , 40 cm uzunluğa ulaşan daha büyük çiçek salkımlarına sahiptir ve soldukça rengi beyazdan mora değiştirirler. Çalı 2 ila 3 m yüksekliğe ulaşır
 8. Buket ortanca 'Pinky Winky' pembe çiçek salkımına sahiptir ve sonbaharda sürgünleri de bu renge renk değiştirir. Bu tür bir buket ortanca oldukça uzun bir süre çiçek açar, çünkü çiçeklenme Temmuz ayında başlar ve yalnızca Ekim ayında biter. Boyunun 1,5 katına kadar büyür
 9. Buket ortanca 'Tardiva' sert yeşil yapraklara ve kremsi beyaz çiçek salkımına sahiptir. Ağustos'tan Ekim'e kadar çiçek açar. 3 m yüksekliğe kadar ulaşır.
 10. Buket ortanca 'Vanille Fraise' önerilen çeşitler listemizi kapatır. Nispeten yakın zamanda yetiştirilmiş, güzel bir buket ortanca çeşididir ve 2006 yılında Hollanda'da Booskop'da Plantarium bronz madalyasıyla ödüllendirilmiştir. Dik alışkanlığa sahip, yüksekliği 2 m'ye kadar ulaşan bir bitki. Çiçekler önce kremsi beyaz, sonra pembedir ve sonunda kırmızıya döner. Ağustos'tan Ekim'e kadar çiçek açar.

buket ortanca

Hafif pembe çiçekli çeşitli buket ortanca

Fotoğraf depositphotos.com

Yukarıda belirtilen buket ortanca çeşitleri, yüksekliği 1.5 ila hatta 3 m olan bitkilerdir. Küçük bahçelerin sahipleri için , sadece 1 m yüksekliğinde cüce bir buket ortanca 'Dart's Little Dot' sunuyoruz . Sürgünleri ince fakat serttir ve yaprakları oldukça küçüktür. Çiçekler, ağustos ayından ekim ayına kadar hayranlık uyandıran üçgen, neredeyse küresel, beyaz salkımlarda toplandı. Bir gruba birkaç bitki dikersek, 1 m²'ye 2-3 fidan koyun.

Bir buket ortanca yetiştirmek

Buket ortanca yarı gölgeli bir pozisyon gerektirir (güneşle baş edebilmesine rağmen) ve rüzgarlardan korunmalıdır. Duvarlara, uzun ağaçların altına veya bir çitin yanına dikmeye değer. Bir solitaire kadar harika görünüyor. Uzun otlarla veya çok yıllık bitkilerle de birleştirilebilir. Çiçek salkımları ayrıca kesme çiçekler ve kurutmak için de uygundur.

Ortancalar dikmek. Ortancalar nasıl ve ne zaman ekilir?Ortancalar dikmek. Ortancalar nasıl ve ne zaman ekilir?

Büyüme için en iyi koşulları sağlamak için ortancaların nasıl ve ne zaman ekileceğini görün ve güzel çiçeklerinin yıllarca tadını çıkarın! İşte ekimden önce toprak hazırlığından ortancaların ekimden hemen sonra çalıların bakımına kadar ekim talimatı :-) Daha fazlası ...

Buket ortanca yetiştiriciliği için toprak verimli, oldukça nemli (kuraklık dönemlerinde düzenli olarak sulamayı unutmayın), hafif asidik ila asidik olmalıdır. Bahçemde bitki pH 5.5 olan toprakta çok iyi büyüyor. Toprağın pH'ı çok yüksekse, buket ortancanın yaprakları klorozdan etkilenir, bu da doğal yeşil rengini kaybederek hızla sararmaya başlamasıyla sonuçlanır.

Buket ortancasının gübrelenmesi için, iyi fermente edilmiş kompost veya gübre ile çok bileşenli mineral gübre kullanabilirsiniz, ancak kalsiyum oranı düşüktür. Bahçe mağazalarından ortancalar için özel amaçlı gübreler satın alabilirsiniz. Ortancaların gübrelenmesi ilkbaharda başlar ve temmuz sonunda biter, böylece bitkinin kış uykusuna girme zamanı olur.

Buket ortanca dona dayanıklıdır ve kış için örtü gerektirmez. Sadece don başlangıcından önce, sürgünlerin kökünde (özellikle yakın zamanda ekilen genç bitkiler durumunda) bir kabuk, talaş veya humus toprağı höyüğü yapmaya değer.

Bahçede büyüyen ortancalar - FILM !!!

Bahçede adım adım büyüyen ortancalar. Videoda ortancalarla nasıl başa çıkacağınızı ve bahçeniz için bitki satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Farklı ortanca türleri nasıl farklıdır? Kış için hangilerinin örtülmesi gerekiyor ve hangileri tamamen dona dayanıklı? Neden bazı ortancalar ilkbaharda ve diğerleri çiçek açtıktan sonra budanır? Daha...

Bir buket ortanca kesmek

Geçen yılki sürgünlerde açan bahçe ortancasının aksine, bu yılki sürgünlerde ortanca buketi çiçek açar. Bu nedenle, bu türün ortancalarının kesilmesi, radikal ve yıllık olması gerektiği için tamamen farklı görünüyor. Buket ortanca budaması erken ilkbaharda , Mart sonunda veya Nisan başında yapılır.

Genç bitkiler, yaşlı çalılardan biraz farklı şekilde budanır. İlkbaharda yeni bir ortanca buket ekerseniz, tüm sürgünleri ekimden hemen sonra kısa kesilmelidir . Çiçekli bitkiler alıp yaz veya sonbaharda ekersek, gelecek ilkbaharda sürgünlerini budayacağız. İkinci çift tomurcuk üzerindeki daha kalın ve daha dolgun sürgünleri kısaltın ve daha ince, ince ve üst üste binen sürgünler tamamen kesilmelidir (güzel çiçekleri olmayacak). Genç buket ortanca ilk kesik Bu şekilde yapılan kendi dallanma ve daha sonra güzel çiçek olacaktır kuvvetli çekimleri, oluşumuna katkıda bulunacaktır.

Daha eski bitkiler söz konusu olduğunda , buket ortanca sürgünleri 4-5 tomurcuğun üzerinde kesilir . Bitki, çiçek salkımını taçlandıracak kalan tomurcuklardan yeni sürgünler oluşturacak. Çalıda sadece daha kalın sürgünler kaldı. Çok ince olanlar, küçük çiçek salkımları ile tepesinde ince yeni sürgünler de yetiştireceklerinden tamamen kesilmelidir.

Birkaç yılda bir, eski buket ortanca çalıları , en eski sürgünler kök boynundan kesilerek gençleştirilmelidir .

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

Buket ortanca yayılması

Buket ortanca, otsu kesimlerle çoğaltılabilir, yaz aylarında hasat edilebilir veya katmanlama yoluyla yapılabilir.

Buket ortancasının kesimlerle yayılması

Fide başına çiçek açmamış ve çiçek tomurcukları bırakmamış sürgünler alınır. Nem kaybını sınırlandırmak için fide için alınan sürgün parçasından yaprakların çoğu çıkarılır. Sadece yarıya indirilen ilk 2 yaprağı bırakıyoruz. Sürgünün alt kısmını eğik olarak kesin, bu da fidenin su almasını kolaylaştıracaktır. Bu şekilde hazırlanan buket ortanca kesimleri, gölgeli bir yerde hafif asidik, çok kompakt olmayan bir substrata yerleştirilir. En iyi yaklaşık 15 ° C sıcaklıkta gelişirler. Kesimlerin kök salması yaklaşık bir ay sürer ve yeni yapraklar filizlendikten sonra bunu fark edeceksiniz.

Buket ortancasının katmanlama ile yayılması

Erken ilkbaharda bir ortanca buketi düzenlemek için, ana bitkinin dibinde uzun bir sürgün seçin ve yavaşça yere doğru bükün. Yerle temas noktasında küçük bir delik açılır. Sürgün bir çöküntüye dönüşür ve toprakla kaplıdır. Bu yer bir çakıl taşı ile bastırılmalıdır.

Kış mevsiminden sonra, katman dikkatlice kazılabilir ve ana çalıdan ayrılabilir. En iyi elde edilen bitki, iyi kök salması için bir tencereye dikilmeli ve sadece bir sonraki yıl hedef yere dikilmelidir.