Afrika papatyası - yetiştirme, üreme, kışlama

Afrika papatyası ( Osteospermum ecklonis ), mayıstan ekime kadar farklı renklerde ve ilginç şekillerde olabilen papatya benzeri çiçeklerle duşlar . Doğal koşullar altında çok yıllık bir bitkidir, iklimimizde ise Afrika papatyası genellikle yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Ancak, Afrika Papatyasını gelecek yıla kadar tutmanın bir yolu var. Bahçede ve saksıda bir Afrika papatyası yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu ve bir Afrika papatyasının gelecek yıl güzelliğinin tadını çıkarması için nasıl kışlanacağını görün!

Afrika papatyası

Afrika papatyası - Osteospermum ecklonis

Fotoğraf © Agnieszka Lach

Afrika papatyası yetiştirmek

Afrika papatyası hem bahçede toprakta hem de balkon ve teraslarda kaplarda yetiştirilebilir . Her toprakta iyi büyür, yalnızca toprağın çok ağır olmaması ve su ile tıkanmaması önemlidir. Saksıda bir Afrika papatyası yetiştirmek için, kaba kumla (3: 1 oranında) karıştırılmış balkon bitkileri için evrensel bir substrat yeterlidir. Afrika papatya yetiştirmek için güneşli bir pozisyon şarttır . Gölgede çiçekler kapanır ve bitki yavaş yavaş yeni tomurcuklar üretmeyi bırakır ve ölür.

Bunu bildiğim iyi oldu! Afrika papatyası çiçekleri, doğal bir fenomen olan bulutlu ve yağmurlu havalarda da kapanır.

Yerde yetişen Afrika papatyası kuraklığı tolere eder, ancak bir tencereye dikildiğinde sistematik sulama gerektirir. Sıcak havalarda günde iki kez (sabah ve akşam) küçük dozlarda su ile sulanmalıdır. Fazla suyun serbestçe tahliye edilebilmesi için kapların alt kısmında delikler olmalıdır. Çok nemli bir substrat, bitkinin mantar hastalıkları, örneğin tüylü küf tarafından kolayca saldırıya uğramasına neden olur.

Saksıda yetişen Afrika papatyası düzenli gübreleme gerektirir . İlk gübreleme, fidan dikiminden 2 hafta sonra yapılır. Haftada bir gübreleme yapıyoruz. Balkon bitkileri için evrensel bir gübre kullanabiliriz. Çok faydalı bir çözüm, bileşimi Afrika papatyasının çiçeklenmesini uzatan ve bitkinin sağlığına ve canlılığına dikkat eden surfinia ve ıtır gübresinin kullanılmasıdır. Tarlada yetiştirilen Afrika papatyası , bahçe toprağında besinler açısından zengin olduğu için gübreleme gerektirmez .

Üflemeli çiçek salkımları düzenli olarak kaldırılmalıdır. Bu şekilde, Afrika papatyasını daha gür ve daha uzun süre çiçek açacağız (Ekim ortasına kadar bile).

Bunu bildiğim iyi oldu! Uzun süren yaz sıcağında, Afrika papatyasının çiçeklenmesi bodur. Bunun nedeni, bitkinin çiçek tomurcukları oluşturmak için serin geceler gerektirmesidir. Bunun için endişelenmeyin, çünkü kısa bir aradan sonra bitki çiçeklenmeye devam eder ve ilk dona kadar çiçek açmaya devam eder.

Afrika papatyası - üreme

Afrika papatyası, üflenen çiçeklerden toplanan tohumlardan çoğaltılabilir . Ekim ve Şubat aylarının başında ekilen tohumlar. Ekimden önce tohumları buzdolabında 100 gün katmanlaştırabilir veya 8-12 saat ılık suda bekletebiliriz. Bu işlemler tohumların çimlenmesini hızlandıracaktır. Saksıları folyo ile örtün ve ılık (18-20 ° C) ve güneşli bir yere koyun. Tohumlardan elde edilen Afrika papatyası fidelerinin donma riskinin geçtiği 15 Mayıs'tan sonra kalıcı olarak dikilmesi gerekmektedir .

Tohumlardan yetiştirilen Afrika papatyaları , Haziran ayının ikinci yarısına kadar çiçek açmaz. Ne yazık ki tarafımızdan toplanan tohumlardan yetiştirilen yavru bitkiler genellikle ana bitkilerin özelliklerini tekrarlamaz. Tüm Afrika papatyası çeşitleri de tohum üretmez. Bu nedenle, daha iyi bir çözüm, Ağustos ayında sürgünlerin tepelerinden kesimler toplamak ve ardından bunları aydınlık ve serin bir odaya yerleştirmektir.

Afrika papatyası

Afrika papatyası - Osteospermum ecklonis

Fotoğraf © Agnieszka Lach

Afrika papatyası - kışlama

Afrika papatyasını bahara kadar kışlamak için eylül ve ekim aylarının başında 2 hafta süreyle 9-12 ° C sıcaklıktaki bir odaya taşınması gerekir. Bu sürenin sonunda, sürgünlerin üst kısımlarındaki kesimleri kesin ve kumla karıştırılmış turbaya yerleştirin. 18-20 ° C'lik bir sıcaklıkta, sık sık serpilen kesimler yaklaşık bir ay sonra kökleşir. Afrika papatyasının köklü kesimlerini kış boyunca güneşli bir pencerede yetiştiriyoruz ve 15 Mayıs'tan sonra onları dışarıya ekebiliriz.

Bir Afrika papatyasını kışı geçirmenin bir başka yolu da saksılı bitkinin tamamını aydınlık ve serin (10 ° C) bir odaya aktarmaktır. Ondan önce dalları 10-15 cm kısaltıyoruz. Kışlama döneminde saksıdaki alt tabakanın her zaman hafif nemli olmasını sağlıyoruz. Şubat ayının sonunda, Afrika papatyası yeni bir alt tabakaya nakledilir ve daha yüksek bir sıcaklığa, yani yaklaşık 15 ° olan bir odaya taşınır. Mayıs ayının başından itibaren bitkiyi 2 hafta sertleştiriyoruz, yani her gün birkaç saat balkona koyuyoruz ki yavaş yavaş dışarıdaki şartlara alışsın. 15 Mayıs'tan sonra fabrikayı kalıcı olarak dışarıya dikiyoruz.

Bununla birlikte, Afrika papatyasını kışlamanın bu yöntemi çok güvenilmezdir ve nadiren başarılıdır. Dahası, Afrika papatyası en çok ekimin ilk yılında çiçek açar . Sonraki yıllarda çiçeklenme açıkça daha zayıftır. Bu nedenle, kışlamanın hiç mantıklı olup olmadığını düşünmeye değer.

Bizim iklimimizde, Afrika papatyası yerde kışlamaz.

MSc. Agnieszka Lach