Ardıç pası. Ardıçlarda püskürtme ve pas kontrolü

Ardıç pas , Gymnosporangium cinsinin çeşitli mantar türlerinin neden olduğu bir hastalıktır . Ardıçtaki pas belirtileri, ardıç sürgünlerinde şişlikler ve jöle benzeri portakal filizlerini içerir. Bu hastalık ardıçlardan armut, alıç ve üvez gibi diğer bitkilere kolayca bulaştığı için çok tehlikelidir. Bu nedenle kesinlikle mücadele gerektirir. Ardıçta pasla nasıl savaşılacağını ve ardıç pası için önerilen spreylerin neler olduğunu görün .

ardıç pası

Ardıç pas - sürgündeki jelatinimsi filizler

Okuyucumuz Bay Lech tarafından sağlanan fotoğraf. Teşekkür ederim!

Ardıç pas - belirtiler

Ardıç pasının semptomları , çok karakteristik oldukları için nispeten daha kolaydır. İlkbaharda, ardıç sürgünlerinde, genellikle 25 cm uzunluğa kadar olan kısımlarda beyaz miselyum görülür. Yüzeyinde zamanla kahverengiye dönen çok sayıda sarımsı pas birikintisi görülebilir. Hastalık gelişiminin ilerleyen safhalarında ardıç pas enfeksiyonu bölgesi, ardıç pası belirtileri olan fotoğraflarda açıkça görülen, sürgündeki damlataşlara benzeyen jöle benzeri portakal filizlerine benzemeye başlar .

Ardıçların etkilenen bölgenin üzerindeki kısımları griye döner ve büyümeyi durdurur. Genellikle yazın ölürler. Böyle bir momentum kurtarılamaz. Ancak bazen süreç uzun yıllar sürer. Ardıç sürgünlerinde kalınlaşma şeklindeki miselyum kış uykusuna yatar ve her yıl diğer bitkileri enfekte eden sporlar üretir.

Ardıç sürgünlerinde görülen portakal rengi, jöle benzeri büyüme , üvez, alıç, koton, ayva ve armut gibi bitkilere aktarılan miselyum sporlarını serbest bırakır .

ardıç pası

Ardıç sürgünlerinden büyüyen bu tür turuncu diller de pas belirtisidir.

Fotoğraf depositphotos.com

Etkilenen yaprak döken bitkilerin yaprakları önce sarı, ardından ortasında siyah noktalar bulunan kırmızı lekeler geliştirir . Kısa süre sonra, etkilenen yaprakların alt tarafında sarı-kahverengi veya kahverengi pürüzlü noktalar belirir ve zamanla, yaprağın alt tarafında turuncu veya kırmızı çıkıntılar belirir. Hastalık, armut yetiştiriciliğinde bahçıvanlar ve bahçıvanlar için en büyük endişe kaynağıdır ve armut pası adı verilen iyi bilinen bir hastalığa neden olur.

ardıç pası

Ardıç pas belirtilerinin başka bir fotoğrafı

Fotoğraf segars, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Paslı dwudomowy'nin doğası (tam gelişme için iki farklı bitki gerektirir - konakçı) ve bahçelerde yetişen armutların yaygınlığı göz önüne alındığında, hastalığa bazen paslı armut ve ardıç , paslı ardıç-armut veya pas Rosaceae ve ardıç denir .

armut pasıArmut pası - mücadele, püskürtme, önleme

Armut pası, bahçelerdeki ağaçlara giderek daha sık saldıran bir hastalıktır. Esas olarak armut yapraklarına zarar verir, ancak meyveye de saldırabilir. Bahçemizde her yıl armut pası oluşması durumunda armut pası ile mücadele için önlemler alınmalıdır. Daha...

Ardıç pas - mücadele

Ardıç pasının yayılması , diğer konakçı bitkilerin, yani üvez, alıç ve hepsinden önemlisi armut ağaçlarının yanına süs ardıçları (çoğunlukla Sabine ardıç çeşitleri) dikilerek tercih edilir . Bu nedenle armut, üvez ve alıç ekinlerinin yanına ardıç dikmekten kaçınmalısınız , ancak kendi bahçemizde ve hatta komşu bahçelerde böyle bir kombinasyondan kaçınmanın pek bir işe yaramayacağını unutmayın, çünkü pas rüzgarla çok uzun mesafelerde (birkaç yüz metreye kadar) yol alabilir. ). Armut ağaçlarının yakınında ardıç yetiştiriciliğinden kaçınmak, böylece hastalığa yakalanma riskini azaltır, ancak tamamen ortadan kaldırmaz .

ardıç pası

Ardıç pası

Fotoğraf mirko100, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Turuncu kabarıklıklar ve büyümeleri olan ardıç filizleri , gözlenen lezyonların altından kesilmelidir . Böyle bir telaş zamanla ölmeye mahkum olacak. Bitkilerin kesilen kısımları, hastalığı tamamen yok etmek için en iyi şekilde yakılır. Yakmamız yasaksa, sürgünün hasta parçasını toprağa mümkün olduğunca derine gömün.

Fungisit ilavesiyle bahçe merhemi sürülerek kesiğin bitki üzerindeki yeri korunmalıdır.

ardıç pası

Ardıç sürgününü paslanmaya işaret eden büyümelerle kesin

Fotoğraf depositphotos.com

Diğer ev sahibi bitkilerdeki pas belirtileri olan sürgünleri ve yaprakları çıkarın , bu bitkiler bahçelerimizde en çok armut ağaçlarına uygulanır (armut yapraklarından salınan mantar sporları tekrar ardıçlara saldırır). Tüm enfekte olmuş bitkilere de pas püskürtülmelidir .

Ardıç pas - püskürtme

Ardıç sürgünlerini görünür pas izleriyle kestikten sonra püskürtün. Ardıçta paslanmaya karşı ilaçlama için aşağıdaki hazırlıklar önerilir: Uzun etkili Saprol Hobby ve Scorpion 325 SC. Tüm bitki 2 haftada bir 2-3 kez püskürtülerek iyice püskürtülmelidir.

Akrep 325 SC

Ardıçlara önleyici pas püskürtme işlemi , ortam sıcaklığı 18 ° C'yi aşar aşmaz ilkbaharda her yıl tekrarlanmalıdır .

Pastan etkilenmiş armutlara Magnicur Gold (eski adıyla Zato 50 WG) püskürtün. Armut pası püskürtme, pembe tomurcuk aşamasından çiçeklenme sonuna kadar (çiçek yaprakları düştükten sonra 30 güne kadar) yapılır. Yeterli süreyi (ilaçlamadan meyvenin hasat tarihine kadar geçen süre) saklamayı unutmayın.

Magnicur Altın

Ek olarak, hem armut ağaçlarına hem de ardıçlara, bitkileri güçlendiren ve hastalıklara karşı dirençli hale getiren doğal bir ilaç olan Biosept Active püskürtülebilir. Biosept'i dönüşümlü olarak yukarıda belirtilen fungisitlerle püskürtüyoruz ve ek olarak bunları büyüme mevsimi boyunca her 2 haftada bir tekrarlayarak devam ettirebiliriz.