Bir tencerede ortanca

Ortancalar, küresel, zarif salkımları sayesinde bahçe yataklarının harika bir dekorasyonudur. Ancak bu çalılar balkonlarda, teraslarda veya avlu bahçelerinde saksılarda başarıyla yetiştirilebilir. Yatakta yetişen ortancanın çiçek açması için tencerede ne tür bir bakıma ihtiyacı vardır ? İşte bir tencerede ortanca yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şey!

Bir tencerede ortanca

Bir tencerede ortanca

Bir tencerede hangi ortancalar yetiştirilebilir?

Prensip olarak, herhangi bir bahçe ortanca ( Hydrangea macrophylla ) bir tencerede büyümeye uygundur , ancak şüphesiz, bazen 'Masja' adı altında satılan 'Sibyl' çeşidi gibi sınırlı büyümeye sahip çeşitleri seçmek en iyisidir.

Bu küçük ortanca çeşidinin yüksekliği 1 m'den daha yüksek değildir. Güzel, etli, parlak yapraklara sahiptir ve hazirandan ağustosa kadar rengi koyu pembeden mora değişen geniş, küresel salkımlarla (15-30 cm çapında) süslenmiştir. Genellikle bu tür ortancaları bahçe mağazalarında satın alırız.

Çiçek dükkanlarında, genellikle ortancaların tipik çiçeklenme zamanından ayrı olarak, bazen kış aylarında çiçeklenmek için bile sera ortancaları da satılır (Paskalya'dan önce büyük bir teklif görünür).

Bununla birlikte, sera ortancaları söz konusu olduğunda, yetiştiricilerin sınırlı büyüme, güzel alışkanlık ve güzel çiçeklenme olan bitkiler elde etmeye odaklandığını, ancak mutlaka dona dayanıklı ve iklimimizde iyi sonuç vermediğini bilmelisiniz. Bir apartman dairesinde tüm yıl boyunca bu tür çeşitlerin yetiştirilmesi zahmetli olabilir ve bitkiler balkonlarda ve teraslarda yerlerini bulacaklarsa, bir saksıda yetiştirmek için "sıradan" bahçe ortancalarını seçmek daha iyidir.

Bir tencerede ortanca

Tencere içindeki ortancalar evin girişini süslüyor

Ortanca hangi tencereye ekilebilir?

Büyük yeşil ortanca yaprakları ve renkli salkımları, hem taş, seramik, ahşap ve galvanizli sac olmak üzere hemen hemen her tür kap ve saksıya uyar. Eski bir fıçıdan yapılmış bir tencerede, bir alüminyum kova veya hasır sepet içinde ilginç görünüyorlar. Tencerenin yapılacağı şekil ve malzeme bu nedenle öncelikle bizim zevkimize bağlıdır.

Pratik nedenlerden dolayı, her bir ortanca saksısının alt kısmında, sulamadan sonra fazla suyun akacağı delikler bulunmalı ve yeterince büyük olmalıdır. Genç ortanca fideleri için minimum kap kapasitesi 10 litredir, daha yaşlı, büyük bitkiler ise 100 litre kapasiteli bir saksı gerektirebilir. Ortancalar büyüdükçe, daha büyük ve daha büyük saksılara ekilirler. Bu tedavi ilkbaharda yapılır.

Bir tencerede ortanca

Bir tencerede ortanca

Bir tencerede ortanca yetiştirme kuralları

Bir saksıdaki ortanca , bahçe yataklarında yetiştirilen bitkiler için sahaya benzer toprak gereksinimlerine sahiptir. İdeal pozisyon yarı gölgeli olmalıdır (gölgede, ortancalar daha iyi büyür ve onlara toprakta doğru miktarda nem sağlamak daha kolaydır, ancak güneşte daha bol çiçek açarlar, bu yüzden onu bir şekilde dengelemeniz gerekir). Toprak verimli, humuslu, hafif nemli ve asitli olmalıdır. Tencerede kompost toprağı ve turba karışımı mükemmel şekilde çalışacaktır. Açelyalar ve orman gülleri için hazır toprakla veya asidofilik bitkiler için toprakla da doldurabilirsiniz.

Bir tencerede ortanca

Beton tencerelerde ortancalar

Büyüme ve çiçeklenme döneminde, ortancaların aşırı kurumaya tolerans göstermedikleri için düzenli olarak sulanması gerekir. Bunu özellikle güneşli günlerde hatırlayalım. Haftada bir kez, bitkiler sıvı gübre çözeltisiyle sulanır veya ayda bir granül ortanca gübre kullanıyoruz. Bununla birlikte, saksıdaki ortancaların aşırı gübrelemeye karşı çok duyarlı olduğunu unutmayın, bu nedenle gübre dozları, yerde yetişen ortancaların durumundan daha düşük olmalıdır. Gübre üreticisi saksı ortancaları için dozaj belirtmezse, gübre ambalajında ​​belirtilen dozajın sadece 1 / 3'ünü kullanın.

Eğer bir satın içinde saksı ortanca don riski bitene kadar, kış veya erken ilkbaharda bitki dairede tutulmalıdır. Bunun için aydınlık bir yer seçelim ama çok fazla güneş olmasın. Bir pencere pervazının üzerinde duracaksa, doğuya, kuzeydoğuya veya kuzeybatıya bakan bir pencere olmalıdır. Hiçbir durumda güney maruziyeti olamaz, çünkü o zaman ortanca çok sıcak olacak ve yapraklar hızla solmaya başlayacaktır. Bir apartman dairesinde ortancalar için ideal sıcaklık 20 ° C'dir, geceleri sıcaklığı 2-4 ° C düşürmeye değer.

Bahçede büyüyen ortancalar - FILM !!!

Bahçede adım adım büyüyen ortancalar. Videoda ortancalarla nasıl başa çıkacağınızı ve bahçeniz için bitki satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Farklı ortanca türleri nasıl farklıdır? Kış için hangilerinin örtülmesi gerekiyor ve hangileri tamamen dona dayanıklı? Neden bazı ortancalar ilkbaharda ve diğerleri çiçek açtıktan sonra budanır? Daha...

Genellikle bitkinin dışarıda dolaşmadan önce çiçek açması için zamanı olur. Daha sonra, üflenen çiçek salkımları, çiçeklenme altındaki ilk yaprak çiftinin hemen altında bulunan ilk çift yaprakla birlikte kesilmelidir. Ortanca budama alanları, bitkideki bir sonraki yaprak çiftinin yaklaşık yarım santimetre yukarısına düşmelidir. Mayıs ayının 3'üncü on yılında, sözde bir ortancayı dışarıda bir tencereye koyabilirsiniz. "Soğuk Bahçıvanlar".

bir tencerede ortanca

Seramik bir tencerede ortanca

Bir tencerede kışlayan ortancalar

Kış dönemi için, bir saksıda yetişen ortanca uygun koruma gerektirir. Bitkiler yaz aylarında çiçek tomurcukları oluşturur ve gelecek yıl onlardan çiçekler gelişir. Kışın donarlarsa gelecek yıl çiçek kalmaz.

Sahip olduğumuz ortanca çeşidinin dona karşı yeterince dayanıklı olup olmadığından emin değilsek, o zaman sonbaharda, ilk donlar gelmeden önce bitki hafifçe kurutulmalı, yaprakları çıkarılmalı ve donmaya karşı korumalı bir odaya, örneğin bir kulübe, garaj veya bodrum katına taşınmalıdır. Ortancanın bu dönemde güneş ışığına ihtiyacı olmadığı için odanın aydınlık olması gerekmez. Bitkilere ayrıca kış dinlenirken bir mantar ilacı püskürtülebilir, bu da gri küfün onlara saldırmasını önleyecektir. Kış mevsiminde saklanan toprağın tamamen kurumamasına dikkat edilmesi gerektiğini de unutmamalıyız. Zaman zaman bitki minimum nemi korumak için sulanır.

Süs çimleri kış için nasıl korunur?Kış için ortancalar nasıl korunur

Yaz aylarında çiçek tomurcukları, çiçeklenmelerinden önceki yıl, kış için koruma gerektirir. Aksi takdirde çiçek tomurcukları donar ve bitkiler çiçek açmaz. Ortancaları kış için nasıl koruyacağınızı, bunun için hangi malzemeleri kullanacağınızı ve ortancalar için kış koruması kurmaya ne zaman başlayacağınızı görün. Daha...

Bitkiyi balkonda veya terasta bırakmaya karar verirsek, saksı polistiren ile yalıtılmalı ve tüm çalı kalın, beyaz kışlık dokunmamış kumaşla, tercihen birkaç kat ile sarılmalıdır. Sıcak günlerde bitkinin durumunu kontrol etmek ve gerekirse sulamak için kapak açılabilir. İlkbaharda bitkiyi yavaş yavaş keşfediyoruz, ancak donların beklendiği gecelerde kapağın yeniden takılması gerektiğini aklımızda tutuyoruz. Sadece yeterince dona dayanıklı bir çeşit olduğunda ortancaları dışarıdaki bir tencerede kışlatmaya karar verebiliriz ve onu nispeten sıcak ve korunaklı bir yer, tercihen binanın tam duvarında sağlayabiliriz.