Orkide dikimi. Orkide nasıl ve ne zaman nakledilir?

Orkideler tüm bitkiler gibi büyür ve arada bir saksı değiştirilmeleri gerektiği açıktır. Ancak birçok kişi bu prosedürden endişe duymaktadır. Bu arada, orkide nakli oldukça basittir, sadece orkide türüne bağlı olarak doğru orkide alt tabakasını, saksı ve uygun ekim tekniğini seçmeyi hatırlamanız gerekir. Bu bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve güzel bir şekilde çiçek açması için orkidelerin nasıl yeniden dikileceğini görün !

orkidelerin nakli

Bir orkide dikmek için uygun bir saksıya ve taze bir orkide alt tabakasına ihtiyacımız var.

Orkideler için bir alt tabaka

Bir orkide ekmeye başlamadan önce , uygun bir alt tabakaya sahip olduğunuzdan emin olun. Bahçe dükkanlarından bildiğimiz sıradan topraklarda orkideler yetişmez. Orkide, esas olarak çeşitli bileşenlerle birleştirilmiş ağaç kabuğundan oluşan havadar bir alt tabakaya ihtiyaç duyar. Unutulmamalıdır ki, bahçe kabuğunun taze olması, plastik bir kapta veya torbada çok uzun süre bırakılmaması, anaerobik koşulların gelişebileceği ve kabuğun çürümeye başlayacağı ve bu tür malzemelerin hiçbir işe yaramayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle, kabuğu saklarken, yeterli hava erişimine sahip olduğundan emin olun.

Yer orkideleri için çok iyi bir katkı sphagnum yosunudur ( Sphagnum ). Nemi uzun süre muhafaza ettiği ve bitkiler çürümediği için çok iyi özelliklere sahiptir. Hasta olan orkidelerin genellikle sfagnum yosunu ile alt tabakaya nakledildiğini hatırlamakta fayda var, çünkü bu malzeme en iyi nem koşullarını sağlar ve hasta orkideler yeni kökler üretmeye ve hızla büyümeye başlar! Bununla birlikte, sphagnum yosununun doğada korunduğunu unutmayın, bu yüzden onu yalnızca yapay üreme yoluyla alabiliriz.

Alt tabakaya iyi bir katkı da tabii ki uygun şekilde parçalanmış popüler polistirendir. Her şeyden önce, alt tabakanın havalanmasını iyileştirir ve ayrıca son derece uzun bir dayanıklılığa sahiptir. Tek dezavantajı, suni bir ürün olarak kompostlanabilir olmamasıdır.

Orkide substratı, vermikülit, sünger veya perlit ve hatta fıstık kabukları gibi birçok başka bileşenle de zenginleştirilebilir. Giderek yaygınlaşan bir bileşen, çoğu zaman ana bileşen olan ezilmiş hindistancevizi kabuğu! Her ne kadar ideal bir substrat olmasa da 6 ay sonra hindistan cevizi çürümeye başlar ve bu da kök hasarına neden olur.

Özetle, orkideler için en iyi substrat , sfagnum yosunu veya lifli hafif turba ile karıştırılmış kaliteli bir kabuktur.

orkidelerin nakli

Orkideler için en iyi substrat, sfagnum yosunu veya lifli hafif turba ile karıştırılmış kabuktur.

Bir orkide için saksı

Orkide naklederken bir diğer önemli unsur , orkideyi, yani saksıya ekleyeceğimiz kaptır. Burada, doğada orkidelerin ağaçlarda veya kayalarda yetiştiğini ve köklerinin havada asılı kaldığını vurgulamakta fayda var. Ancak, pencere pervazımızda büyümeleri için, bir tencereye konmaları gerekir ki bu, bu bitkilerin çoğu için bir şok oluşturabilir.

Orkideler için birçok saksı türü vardır:

Plastik veya kil kaplar

Kil kaplar, genellikle kökleri tahriş eden sert bir dokuya sahip oldukları için pek iyi bir çözüm değildir. Ek olarak, su, tüm alt tabakayı soğutan gözenekli duvarlardan buharlaşır. Bitkilerin bu tür kaplardan düşmesi de yaygındır. Bunun aksine, plastik kaplar çok daha iyidir. Substratın biraz daha yüksek sıcaklığını korurlar ve ayrıca su drenajını kolaylaştıran delikli bir tabana sahiptirler.

Şeffaf tencere

Son yıllarda giderek daha fazla popülerlik kazanıyorlar. Ve gerçekten iyi bir çözüm ve kalıcı olmalarına şaşmamalı. Unutmamanız gereken tek şey, saksı duvarlarının, orkidelerimizden besinleri alan, onlar için bir rekabet olan yosunlarla aşırı büyümediğinden emin olmaktır.

Sepetler

Pek çok orkide sepetlere iyi bir şekilde diker ve örneğin tavandan, sepet boyunca büyüyen orkidelerin etli köklerini gözlemlemenizi sağlayan çok güzel ahşap sepetler vardır. Ne yazık ki, bu tür kaplar sorunludur çünkü damlayan su, sulamadan uzun süre sonra yere damlayabilir.

Bir tencerede orkide bakımı nasıl yapılır?Bir tencerede orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkideler hala en popüler ev bitkilerinden biridir. Bu bitkilerin evimizi olabildiğince uzun süre dekore edebilmesi için uygun şekilde bakılması gerekir. Güzelce çiçek açmaları ve sağlıklı bir şekilde büyümeleri için bir tencerede orkidelere nasıl bakılacağını görün! Daha...

Orkide dikimi - adım adım

Nakil prosedürü, genellikle en çok hatanın yapıldığı noktadır, bu nedenle, güvenli bir şekilde uygulamaya devam etmek için önce teoriye aşina olmalısınız.

Önemli! Nakledilen orkide hafif nemli bir alt tabakaya sahip olmalıdır. Kökleri çok kuruysa ekim sırasında kırılabilir.

Orkideleri monopodial ve sempodial orkideler için biraz farklı şekilde naklediyoruz.

Tek ayaklı orkideler

Aşama 1

Tencerenin kenarlarını hafifçe sıkın, böylece kökler tencerenin kenarlarından kolayca ayrılır. Orkideyi nazikçe ve eşit derecede nazikçe çekin ve tüm alt tabakayı köklerin arasından iyice çıkarın.

Adım 2

Temiz bir makasla keserek tüm eski kökleri çıkarın. Zaten çok eski kökler yeni bir kapta çürür.

Aşama 3

Saksıdaki kökleri nazikçe düzenleyin, yavaşça bükün ve yeni bir alt tabaka ile örtün, ayrıca bitki bu nedenle daha stabil ise hava kökleri ekleyin. Bitki saksının ortasında olmalı!

Sympodial orkideler

Tek ayaklı orkideler ile aynı prosedür, ancak yeni saksının ortasında yeni bir çekim olması gerektiğini unutmayın! Köksaplar ve tomurcuklar çürüyebilecekleri için alt tabaka ile örtülmemelidir. Bunun istisnası, alt tabakanın en üstteki kökleri ince bir baş parmak tabakasıyla kaplaması gereken Paphiopedilum orkideleridir (terlikler).

phalaenopsis orkide nasıl nakledilirPhalaenopsis orkide nasıl nakledilir? Videoyu gör !!!

Phalaenopsis orkideleri, saksı yetiştiriciliğinde bulunan en güzel ve uzun çiçekli orkidelerden biridir. Orkide, içinde büyüdüğü saksıdan büyümeye başladığında, Phalaenopsis orkidesinin nasıl yeniden dikileceğini öğrenmeye değer. Hangi tencereyi kullanmalı? Orkideler için hangi alt tabaka uygundur? Phalaenopsis'in ekim sırasında özel gereksinimleri var mı? Daha...

Orkide ne sıklıkla nakledilir

Tabii ki, her şey bitkinin büyüme hızına bağlıdır, ancak orkidelerin iki yılda bir ekilmesi gerektiği varsayılmaktadır. Bazen alt tabakanın kalitesizliği veya ortaya çıkan orkide hastalıkları nedeniyle bu prosedürü daha erken gerçekleştirmek gerekebilir. Güçlenmeye başladığında yeniden dikme zamanının geldiğini nasıl anlarsın? Pekala, köklere dikkat etmeniz gerekiyor, eğer saksının dışında büyümeye başlarlarsa, bu orkideyi yeniden dikme zamanının geldiği anlamına gelir, ancak onu çok uzun süre ertelememelisiniz çünkü uzun süre havada büyüyen kökler alt tabakadaki gelişime uyum sağlayamayacak ve basitçe çürüyecektir.

Uyarı! Bir orkideyi satın aldıktan hemen sonra asla yeniden dikmemelisiniz, çünkü bu bitki için çok fazla şok yaratabilir.

Orkideleri yeniden dikmek için en iyi zaman Nisan'dan Eylül'e kadardır . Daha fazla güneş ışığı olduğunda ve bitkiler daha fazla enerji aldığında. Monopodial büyüyen orkideler, ilkbahardan sonbahara kadar herhangi bir zamanda ekilebilir. Öte yandan, sempatik orkideler - genç sürgünler onlardan büyüdüğünde, çünkü aynı zamanda yeni bir tencerede köklenmeyi kolaylaştıran yeni kökler de yetiştirirler.

Uyarı! Nakil sırasında kök uçlarına (kökün sonundaki parlak yeşil noktalar) özellikle dikkat edin, bunlar kök büyümesinden sorumlu olan hücre bölünme bölgeleridir. En iyisi onlara dokunmamak ya da minimumda tutmaktır.

Bir orkide çiçek açarken yeniden dikmek mümkün mü?

Herhangi bir nakil işlemi başlangıçta bitkinin gelişimini güçlü bir şekilde bozar, bu nedenle orkide çiçekleriyle yeniden dikmek, çiçeklerin tamamen veya kısmen kaybolmasına neden olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, bir orkide dikip çiçeklerini kaybetmenin, çok küçük bir tencerede büyümeye devam etmesine izin vermekten daha iyi olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, çiçeklenme sırasında yeniden dikildikten sonra çiçeklerle çiçeklenme sürgününün kaldırılması da önemlidir, çünkü bu, bitkinin yeni bir tencereye yerleşmesini çok daha kolaylaştıracaktır.

Orkideler ekilirken budanır mı?

Nakil sırasında bitkinin hastalıklı, sümüksü veya kötü hasar görmüş kısımlarını kesin, temiz makas kullanmayı unutmayın! Kesilen bitki, yeni bir tencereye ekilmeden önce, yaraların birbirine kapanabilmesi için birkaç dakika bekletilmelidir.

Uyarı! Nakil sırasında, eski ve çirkin sözde ampuller Dendrobium ve Cattleya tipi orkidelerden çıkarılmaz . Bu organlar, dikim işleminden sonra bitki için faydalı olacak bir su ve besin rezervi içerir.

Katarzyna Matuszak