Yenilebilir kabak - çeşitleri, yetiştirme, hasat ve depolama

Kabaklar, meyveleri ağırlık, şekil ve renk bakımından değişen, çoğunlukla büyük ve sürünen oldukça çeşitli yıllık bitkiler grubudur. Yenilebilir kabak , tüketime uygun kabak çeşitlerini ve çeşitlerini tanımlar. Ne bakın kabaklar çeşitleri şunlardır kuralları nelerdir, bahçede değerinde yetiştirilmesi yetiştirilmesi kabak o en iyisidir zaman yanı sıra kabaklar hasat ve bahçede toplanan balkabağı uzun mümkün olduğunca onların besin değerlerini korumak, böylece nasıl saklanmalıdır.

yenilebilir kabak

Yenilebilir kabak

Yenilebilir kabak - çeşitleri

Yenilebilir kabak yetiştiriciliği dünyanın birçok yerinde popülerdir. Olgun kabaklar pişmiş, çiğ olarak yenebilir ve saklanabilir. Bazı kabak çeşitlerinin de yenilebilir tohumları vardır. En yaygın olarak yetiştirilen türler kabak ( Cucurbita pepo ), kabak ( Cucurbita maxima ), balkabağı ( Cucurbita moschata ) ' dır .

Kabak çeşitleri arasında, tohumları hem doğrudan tüketim hem de konserveler için mükemmel kılan kabuğu içermeyen kabuklu kabaktan ve pişirildikten sonra eti makarna gibi spagetti benzeri liflere dönüşen spagetti kabaktan bahsetmeye değer.

Yenilebilir balkabaklarına ek olarak, ev bahçesinde ve arsa üzerinde dekoratif balkabakları da yetiştirebiliriz . Meyveleri yenilebilir değildir, ancak çok çekici şekil ve renklere sahiptirler. Sonuç olarak, masa süsleri olarak ve sıklıkla vitrinler olarak kullanılırlar. Dağcı olarak yetiştirilebilirler ve arsa üzerindeki çirkin yerleri örtmek için kullanılabilirler. Destekleri tırmanarak, birkaç metre yükseklikte bile güzel, kompakt bir yeşillik duvarı oluşturabilirler.

Kavun - özellikleri, çeşitleri, Polonya'da yetiştirme, nasıl yenirKavun - özellikleri, çeşitleri, Polonya'da yetiştirme, nasıl yenir

Kavun, kabak ailesine ait bir sebzedir. Kavunun sadece tat özelliklerini değil, aynı zamanda iyileştirici ve sağlık etkilerini de takdir etmeye değer. Polonya'da kavun yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün, bahçeniz için en iyi kavun çeşitlerini seçin ve lezzetlerini tam olarak çıkarmak için kavun yemenin sırrını öğrenin. Daha...

Yenilebilir kabak - yetiştirme

Kabakların düzgün büyümesi için 25 ° C'lik bir sıcaklığa ihtiyaç vardır ve minimum büyüme sıcaklığı 8 ° C'dir. Bu nedenle, yetiştiriciliği için veya örtü altında sıcak ve güneşli bir yer seçmeniz gerekir. Toprak, havadar, verimli ve iyi drene edilmiş, orta veya yüksek nitrojen içeriğine sahip olmalıdır (gübrenin ardından ilk yıl yetiştiriyoruz). Bitkiler doğrudan toprağa ekilerek veya fidelerden yetiştirilebilir.

İlk durumda, tohumlar 10 Mayıs civarında ekilir. Kabak yetiştirirken, arka arkaya 60 cm, sıra arasına 60 cm aralıklarla 2 çekirdek yerleştirin. Kural olarak, yatakta iki sıra oluşur. Sıralı bitkiler dönüşümlü olarak veya dama tahtası düzeninde düzenlenebilir. Uzun, sürünen sürgünler ürettiği için kabak daha fazla alana ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bitkiler arasında 100 ila 120 cm mesafe bırakarak, yatak boyunca (ortasından) tek sıra halinde yetiştiriyoruz.

Daha erken bir ürün elde etmek için kabak fidelerden yetiştirilebilir. Kabak fidanları, boylarının 2 / 3'üne kadar substratla doldurulmuş saksılara 2 tohum ekilerek serada hazırlanır. Ekim 15-20 Nisan tarihleri ​​arasında yapılmalıdır. Ortaya çıktıktan sonra, saksıların her birindeki zayıf fideleri çıkarın ve saksının kenarlarının ötesine büyüdüğünde, alt tabakayı tam tencereye tamamlayın. Mayıs ayının ikinci yarısında tarlaya fidan dikiyoruz. Hasatı hızlandırmak, bitkileri yaprakları kurutan kuvvetli rüzgarlara ve sıcaklık düşüşlerine karşı korumak için bitkileri dokumasız kumaş veya delikli folyo ile kaplıyoruz. Bitkilerde ilk çiçekler göründüğünde örtüler çıkarılır.

örtü altında sebze yetiştirmekÖrtü altında sebze yetiştirme - folyo ve folyo tüneller

Folyo, folyo tüneller ve seralar gibi örtü altında sebze yetiştirmek, hasat tarihini hızlandırmanın yanı sıra daha bol ve daha kaliteli bir mahsul elde etmenizi sağlar. Örtü altındaki sebzeler olumsuz hava koşullarından korunur, bu da onları yetiştirmede daha güvenilir kılar. Bununla birlikte, böyle bir ekimin başarılı olması için, örtü altında sebze yetiştirme kurallarını tanımaya değer. Daha...

Yenilebilir kabak yetiştiriciliğindeki temel bakım prosedürleri toprağı gevşetmeyi, yabani otları ayıklamayı, sulamayı ve iki kez (ilk meyvelerin ortaya çıkmasından sonra ve ilk meyve hasadından sonra) üst sargıyı içerir. Prensip olarak kimyasal koruma gerekli olmamalıdır.

İçinde dev kabak ekimi, bir ek aşama Bitki, 3 ila 4 meyve sahiptir, bu, gereksiz meyve tomurcukları kaldırmaktır. Bırakmak istediğimiz meyve tenis topu büyüklüğüne ulaştığında bu tedaviyi yapıyoruz. Fazla meyvenin alınmasıyla eş zamanlı olarak sürgünleri kısaltın ve son meyvenin 3-4 yaprak üzerinde bırakın.

Yenilebilir kabak - hasat ve depolama

Yenilebilir balkabağının meyvesi, dikimden 12 ila 20 hafta sonra saplarla hasat edilir. Kabak hasadı temmuz ayından ilk dona kadar yapılır. Onları birkaç günde bir kademeli olarak topluyoruz, çünkü sık hasat daha bol verimle sonuçlanıyor.

Dev kabağın meyveleri , beklenen donlardan önceki sonbaharda, yalnızca tamamen olgunlaştıklarında hasat edilir.

Aynı şekilde, tamamen olgunlaştığında süs kabaklarının meyvesi de hasat edilir . Derileri daha sonra çok sertleşir ve sürgünler yavaş yavaş kurumaya başlar. Hasat ilk dondan önce yapılmalıdır çünkü hafif donmuş kabak meyveleri bile depolamaya uygun olmayacaktır.

Kabakları saklamaya hazırlarken , cildinin sertleşmesi ve su kaybına engel olması için onları güneşin altına koyun. Havalandırmalı bir odada yaklaşık 10 ° C'de saklanırlar, 6 aya kadar kalabilirler. Dekoratif balkabağı meyveleri oda sıcaklığında saklanabilir, bu da örneğin masaları süslemek için kullanırsak önemlidir.