Domates - yetiştirme, dikim, çeşitler

Domates , çok popüler olan ve bahçelerde hevesle yetiştirilen sebzelerdir. Bununla birlikte, arsadaki domateslerin kendi kendine yetiştirilmesi, çok fazla bilgi ve taahhüt gerektirir. Güzel bir fide yetiştirmek için domates tohumlarını nasıl ekeceğinizi, bahçenize domates ekmenin en iyi zamanının ne olduğunu ve bu sebzenin hangi toprak, gübreleme, sulama ve bakım gereksinimlerini yapması gerektiğini görün. Amatör bahçe yetiştiriciliği için hangi domates çeşidinin seçilmeye değer olduğunu da tavsiye ediyoruz .

domates

Domatesler, evde ve bahçelerde hevesle yetiştirilen sebzelerdir.

Daha az bilinen adı domates patlıcanı olan ortak domates ( Solanum lycopersicum) , Güney Amerika'ya özgü , itüzümü ailesinin ( Solanaceae ) bir sebzesidir . Günümüzde çok popüler olmasına rağmen, Avrupa'da domatesin , Kolomb'un Amerika'yı keşfetmesinden sonra 15. yüzyıla kadar bilinmediğini ve 19. yüzyıla kadar birçok yerde domateslerin zehirli bir bitki olarak kabul edildiğini ve sadece süs amaçlı yetiştirildiğini bilmekte fayda var. Ancak günümüzde hiç kimse lezzetli domateslerin olmadığı bir mutfak hayal edemez ve domatesler, bahçelerde en sık yetiştirilen sebzelerdir .

Domates - bahçede büyüyen

Domatesler yerde, seralarda ve folyo tünellerde yetiştirilebilir . Yerde domates yetiştirmek için korunaklı ve güneşli bir yer seçmeliyiz. Domatesler en iyi geçirgen, sıcak ve humusca zengin topraklarda yetiştirilir. Domates yetiştiriciliği için toprak derin bir şekilde kazılmalı ve iyi dağıtılmış gübre veya kompostla zenginleştirilmelidir. Özellikle meyve tutumu döneminde düzenli sulama ve organik gübre ile besleme gereklidir. Mineral gübreler yerine, domates meyvelerinin büyümesi ve tadı üzerinde çok iyi bir etkiye sahip olan ısırgan gübresi gibi azot bakımından zengin organik gübreler de kullanabilirsiniz.

Uyarı!

Aşırı sulama veya aşırı gübreleme meyvenin tadını olumsuz etkilediği için domates bakımı yaparken dikkatli olun. Bitkiler kökten sulanmalıdır, yani yaprakları ıslatmaktan kaçınarak doğrudan toprağa. Çoğu zaman, ıslak bitkiler hastalıklar tarafından kolaylıkla saldırıya uğrar.

Domates - ekim tohumları ve fide üretimi

Evinizin bahçesinde yetiştirmek için domates tohumları satın alabilir veya herhangi bir bahçe mağazasında arsa satın alabilirsiniz. Tohum almadan önce ekim son kullanma tarihini kontrol etmeye ve bizi ilgilendiren çeşidi seçmeye değer. Domates ekiminin başarılı olmasını istiyorsak sadece güvendiğimiz dükkan ve bahçe merkezlerinde tohum almalıyız. Pazar tezgahlarında satılan tohumlar kötü bir şekilde saklanmış ve çimlenme yeteneklerini kaybetmiş olabilir.

Domates tohumları için saklama koşulları , nemin kolayca nüfuz edebileceği sıradan kağıt torbalarda paketlenmiş tohumlar için özellikle önemlidir. Ne yazık ki, bu sorun Polonya'da bulunan tohumların büyük çoğunluğuyla ilgilidir. Domates tohumlarının kaliteli ve yüksek çimlenme kapasitesine sahip olduğundan emin olmak istiyorsanız rehberimizin mağazasından hava geçirmez şekilde paketlenmiş Profi Line serisinden KIEPENKERL domates tohumlarını tercih etmeye değer. Bu tür bir paketleme, domates tohumlarının, depolama koşulları ne olursa olsun, çimlenme kapasitesini uzun yıllar koruyacağını garanti eder .

sebze ve çiçek tohumları - nasıl alınırSebze ve çiçek tohumları. Ne satın alınır?

Her yıl kış sonunda sebze ve çiçek tohumları alan birçok müşteri bahçe mağazalarında karşımıza çıkıyor. Satıcılar bizi artan çeşitler ve güzel, renkli tohum paketleri ile baştan çıkarıyor. Ne yazık ki, güzel görünen her şey gerçekten iyi değil. Çiçek ve sebze tohumlarını nasıl satın alacağınızı, en iyilerini nasıl seçeceğinizi ve ambalajın üzerinde hangi bilgilere dikkat etmeniz gerektiğini görün. Daha...

Üretimi en iyi Şubat-Mart ayları arasında bir germatörde başlayan fidelerden domates yetiştirilir ve yaklaşık 4 hafta sonra saksılara ekilir. Seramız yoksa, bitkilere yeterince güneş ve sıcaklık sağlamak için domatesli saksılar parlak bir pencerenin pencere kenarına başarıyla yerleştirilebilir .

Tohum ekmek

Domates tohumları, uygun şekilde hazırlanmış bir alt tabakaya ekilmelidir . Ekim için özel bir toprak olabilir, bir bahçe dükkanından satın alınabilir veya kompost toprağı veya turba kompost toprağı temelinde bağımsız olarak hazırlanmış bir alt tabaka olabilir. Hava koşullarını iyileştirmek için, böyle bir alt tabakaya, örneğin kabuk kompostu, perlit veya vermikülit gibi gözenekli bir malzeme eklemeye değer.

fide domatesleri

Domates fide

Fotoğraf Pixabay.com

Domates tohumları, bir toprak tabakası ile yaklaşık 0,5 ila 1 cm kaplayacak şekilde eşit şekilde ekilmelidir . Son olarak, alt tabakayı ekilen domateslerle hafifçe nemlendirin ve ilk çıkış görünene kadar 22-25 ° C'de tutun. Alt tabakanın yüksek nem ve sıcaklığını korumak için ekilen tohumlu kutular folyo ile kaplanmalıdır. Ancak, folyoyu keşfetmeyi ve her gün havalandırmayı unutmamalısınız.

Domates tohumlarının iyi çimlenmesini istiyorsak , substratın 22-25 ° C'lik oldukça yüksek bir sıcaklığını korumak son derece önemlidir . Çok soğuk ya da sıcak olursa fidan çıkmaz. Bunun , odadaki havanın sıcaklığı değil, domates tohumlarının bulunduğu toprağın sıcaklığı ile ilgili olduğunu vurgulamak isterim . Toprak sıcaklığının domateslerin ihtiyaç duyduğu sıcaklıkta ve nemde olduğundan emin olmak için elektronik bir toprak ölçere ulaşmaya değer.

Güneş ışığının gücünü, toprak nemini ve pH'ını da gösterecek bir elektronik sayaç tavsiye ederim. Böyle bir cihaz bahçede birçok pratik uygulama bulacaktır. Ancak en ucuz çözümü arıyorsanız sıradan bir toprak termometresi satın alabilirsiniz.

Domatesler çıktıktan sonra folyoyu çıkarın ve toprağı düzenli olarak nemlendirmeyi unutmadan sıcaklığı 16-20 ° C'ye düşürün . Fideler kotiledonları çürüttüğünde ve ilk yapraklar ortaya çıktığında dikim yapılır. Domates kapitone işlemi, kutuda büyüyen fidelerin bitkilerin büyümeye devam edebileceği ayrı saksılara nakledilmesidir . Dikim için domates hastalıklarından zarar görmemiş en sağlıklı fideleri seçin. Hazırlanan domates fidesi sağlıklı ve daha fazla ekime hazır olacaktır .

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün! Sağlıklı ve yakışıklı domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolunu keşfedin :-) Devamı ...

Yere domates dikmek

Son donlardan sonra, yani mayıs ortasında domatesler yere ekilebilir . Bununla birlikte, dikim işleminden önce genç bitkilerin sertleştirilmesi gerekir. Amacı, bitkileri daha kötü iklim koşullarına adapte etmektir. Sulamayı sınırlayarak, hava sıcaklığını 10 ° C'nin altına düşürerek ve havalandırma yoğunluğunu kademeli olarak artırarak ekimden yaklaşık 7 gün önce gerçekleştiriyoruz. Bu işlemden sonra domates fidesi toprağa ekilmeye hazır hale gelecektir .

Hatırlamak!

Bu sebzeler aynı hastalıklardan etkilendikleri için asla patateslerin yanına domates ekmeyin. Çoğu zaman, domatesin patates küfünü yakalaması patatesten kaynaklanır. Salatalık, domates için de tavsiye edilmez. Domates tadı üzerinde olumlu etkisi olan domates ile yaprak biti, örümcek akarı ve sera beyaz sineği gibi zararlıları domatesten caydıran fesleğen arasında maydanoz yetiştirmeye değer.

Muhtemelen domates dikmek için hangi aralıklarda soru ortaya çıkıyor ? Küçük alanlarda yetiştirildiğinde, "sürgün başına" kazıklarda yetiştirilen yüksek büyüyen domates çeşitlerinden büyük hasatlar elde edilebilir (bitkinin enerjisini meyve gelişimi üzerinde yoğunlaştırmak için ortaya çıkan yan sürgünleri düzenli olarak çıkarırız). Onları 40 ila 50 cm aralıklarla ekiyoruz. Öte yandan, domates çalılık çeşitleri , yerde yatan, çeşitli bağlı olarak 30 ila 90 cm'lik bir mesafede ekilir.

kazığa bağlı domatesler

Domates çalıları kazıklara bağlanmalıdır

Fotoğraf Pixabay.com

Domates - bakım

Tüm sebzeler gibi domatesler de sulama, gübreleme ve bitkiler arasındaki yabani otları uzaklaştırmayı gerektirir. Ancak domates yetiştiriciliğinde özellikle önemli olan bazı alışılmadık tedaviler de vardır .

Domatesler varış yerlerine ekildikten sonra, yüksek büyüyen çeşitler kazıklara bağlanmalıdır . Ve işte bir merak - patojenik mantarlar tahtadan kolayca yayıldığı için domatesleri desteklemek için metal çubuklar seçmeye değer. Domatesler ayrıca tellere ve sicimlere bağlanabilir ve bazen bambu çubukları kullanılır. Domatesleri kazıklara bağladığınızda , çalılar yere yatmaz ve olgunlaşan meyve yağmurdan sonra daha hızlı olgunlaşır ve kurur.

Bu sebzenin bakımında bir diğer önemli adım , domateslerin yan filizlerinin alınmasıdır . Tarlalardaki amatör mahsullerde, domatesler genellikle 1 sürgünde yetiştirilir. Bu amaçla bitkide sadece ana sürgün bırakılır ve yaprak akslarından çıkan diğer tüm sürgünler uzaklaştırılmalıdır. Domates de 2 sürgün (ana sürgün bırakılır ve ilk meyve salkımının altında bir sürgün büyür) ve 3 sürgün (ayrıca ana sürgünün en alt düğümünden büyüyen sürgün bırakılır.Yan sürgünler kaldırılarak domatesler daha hızlı meyve vermeye başlayacak ve meyveleri olacaktır) daha yakışıklı.

arsa üzerinde olgunlaşan domatesler

Arsa üzerinde olgunlaşan domatesler

Fotoğraf Pixabay.com

Ağustos ayının ikinci on yılında yapılan domates bakımı da domateslerin tepesi olmadan gereklidir . Domateslerin tepesini çıkarmak, ana sürgünün üst kısmını (veya daha fazla sürgünle büyütülürse 2-3 sürgün), en uzun çiçekli salkımın üzerinde 2-3 yaprak bırakmaktır. Bu tedavinin amacı, domateslerin olgunlaşmasını hızlandırmak ve sonbahardan önce soğumuş olmayan yeni meyvelerin oluşumunu en aza indirmektir.

Kişisel olarak, onları hastalıklardan korumak için düzenli olarak domates püskürtmenizi de tavsiye ederim . Domateslere her 7 günde bir doğal müstahzarlar Biosept Active (doğal greyfurt özütü domatesi hastalıklara karşı bağışıklaştırır ve büyümesini uyarır) ve Lecitec (patojenik mantarların bitki dokularına nüfuz etmesini önleyen doğal lesitine dayalı, özellikle patates yanıklığına karşı koruma için önerilir) püskürtün. .

Biraz daha zamanımız varsa, ısırgan otu kaynatma, at kuyruğu kaynatma veya sarımsak veya soğan kaynatma hazırlamaya değer. Bu müstahzarlar domatesleri patates küfüne karşı korur. Öte yandan hazır müstahzarları satın almayı tercih edersek Substral Pokrzywa Complex Protection ilaçlamasına ve at kuyruğu bazlı ekolojik Evasiol preparatına ulaşabiliriz.

Domateslerin püskürtülmesi için yukarıda bahsedilen tüm koruyucu müstahzarlar , rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Patates yanıklığı ve diğer hastalıklarla kontaminasyonu önlemek istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

Domates - hasat ve uygulama

Yukarıda anlatılan yetiştirme yöntemi ile domates meyvesinin hasadı Temmuz ve Ağustos aylarından ilk dona kadar mümkün olacaktır . Olgun meyveler, türe bağlı olarak kırmızıdan sarıya değişir. Domatesler, en lezzetli ve en değerli oldukları için tamamen olgunlaştıklarında doğrudan tüketim için hasat edilir . En iyisi, meyvelerin kuru olduğu açık günlerde domates toplamaktır . Sapsız olarak topluyoruz ve delikli sepetlere veya kutulara yerleştiriyoruz. Kabuğa zarar vermemek ve meyveyi ezmemek için her şeyi özenle yapıyoruz.

domates

Domatesler en iyi çiğ yenir. Onlardan yapabilirsin

ayrıca konserve ve domates püresi hazırlayın.

Hasat edilen domatesler çiğ yenebilir, salatalara ek olarak veya soslar, çorbalar, meyve suları, püreler veya konsantreler hazırlamak için kullanılabilir. Her şekilde çok sağlıklılar :-)

Bunu bildiğim iyi oldu!

Domateslerin eşsiz lezzetini ve aromasını korumak için buzdolabına koymayın. Buzdolabında saklanan domatesler tat ve kokularını hızla kaybederler. Bunları serin bir yerde saklamak en iyisidir, ancak buzdolabı kadar soğuk olmamalıdır.

kış için domates konserveleriKış için domates konserveleri - tarifler

Kışın domates reçelleri, yazın tatlarını muhafaza etmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, onları sadece tat için değil, aynı zamanda domateslerin sahip olduğu değerli beslenme ve sağlık özelliklerine de hazırlamaya değer. Kışın taze sebze ve meyveden yoksun olduğumuzda, domates konserveleri diyetimizi mükemmel şekilde tamamlayacaktır. Kışın domates konserveleri için en iyi tarifleri keşfedin ve lezzetlerinin tadını çıkarın! Daha...

yeşil domatesYeşil domates kızartılmış, salamura edilmiş, salamura edilmiş. Reçeller ve yeşil domates salataları için tarifler

Sonbaharda, çalılıklarda olgunlaşmak için vakti olmayan yeşil domateslerin boşa gitmesi gerekmez. Görünüşe göre yeşil domatesler konserveler için mükemmel bir içeriktir. Kızarmış yeşil domateslerin yanı sıra yeşil salamura veya salamura domates de çok beğeniliyor. İşte eylül ve ekim aylarında kullanabileceğiniz yeşil domates reçelleri için en iyi tarifler! Daha...

Saksı yetiştiriciliği için domates çeşitleri

Küçük meyveli domatesler, kuşkusuz avantajı yüksek besin değeri olan (çok fazla şeker ve C vitamini içerirler) balkonlarda büyük tencere veya kaplarda yetiştirmek için mükemmeldir. Küçük meyveli türler, dekoratif bir rol oynarken, aynı zamanda 2 ila 3 cm çapında birkaç ila birkaç düzine meyveden oluşan uzun kümeler oluşturabilir.

Küçük meyveli domatesler arasında oldukça verimli ve hastalıklara dayanıklı Siderno F1 kiraz domates çeşidine dikkat edilmeli. Balkonda saksı yapmak için olduğu kadar bahçe yatakları için de mükemmeldir. Bu domates çeşidinin güzel koyu kırmızı meyveleri 15-20 gr ağırlığındadır, tatlı ve çok aromalıdır.

Goldene Königin'in sarı meyvesi balkonda da mükemmel şekilde çalışacaktır. Bu domates çeşidi 100 cm yüksekliğe kadar büyür ve bol meyve verir. Meyvenin ağırlığı yaklaşık 90 gr.

Küçük meyveli domates - çeşitleri, yetiştirme

Küçük meyveli domatesler amatör mahsullerde giderek daha popüler hale geliyor. Orta ve büyük meyveli çeşitlerle karşılaştırıldığında, daha fazla kuru madde, şeker, C vitamini içerirler ve ayrıca daha belirgin bir tat ve daha yoğun aroma ile karakterize edilirler. Bununla birlikte, en önemlisi, popülariteleri hem bahçede hem de balkonlarda ve teraslarda kaplarda yetiştirilebilen çeşitlerin mevcudiyetine göre belirlenir. Daha...

Tarla yetiştiriciliği için domates çeşitleri

Küçük meyveli domates "Boncuk"

Güçlü büyüyen ve çoğalan bir çeşittir, sarkık, orta-erken, verimli, geç yanıklığa dirençlidir. Amatör yetiştiriciliği için mükemmeldir, balkon ve teraslarda süs olarak da kullanılabilir. Meyveleri küçük, küresel, sert, kırmızı renkli, besin değeri yüksek, 30-40 adetlik bir salkım halinde toplanmıştır. Meyve hasadı ağustos ayından eylül ayına kadar, hasattan sonra iyi korunur. Boncuk, toprak işleme için mükemmeldir. Mart ayında bir çimlendiriciye ekiyoruz, Mayıs ortasından toprağa aktarıyoruz, 40 ila 60 cm mesafede ekiyoruz.

domates

Domateslerin birçok ilginç çeşidi vardır.

Meyveleri boyut, şekil ve renk olarak değişebilir.

Küçük meyveli domates "Ola"

Orta büyüme gücüne sahip, verimli, çiçeklenme ve meyve tutumunda olumsuz koşullara toleranslı erkenci bir çeşittir. Meyveler küçük, küresel, sarı renkli, serttir, çalılıktaki domatesleri çatlatma eğilimi göstermez, topuğu olgunlaşma sırasında solar ve hasattan sonra iyi depolanır. Bu domates çeşidi toprakta yetiştiriciliğe çok uygundur, daha yüksek yoğunlukta büyüyebilir.

Öğütülmüş domates "Buffalo heart"

Amatör yetiştiricilik için çekici bir çeşittir, 2 m'ye kadar büyüyen uzun boylu bitki, berraktır. Meyvesi iri (200 ila 600 g), kalp şeklinde, etli, pembe-kırmızı etli, tatlı ve lezzetlidir. Ağustos'tan Ekim'e kadar hasat. Ekim ayının ortasından itibaren tohumlayıcıda fideleri, Mayıs ayının ikinci yarısında sıra halinde 50 cm, sıra arası 70-80 cm aralıklarla toprağa ekerek hazırlayabiliriz. Stake etme, kesme ve 2-3 sürgünün girmesini gerektirir.

Öğütülmüş domates "Jawor"

Sert gövdeli, biten çeşitlilik. Meyvesi iri, küresel, topuksuz, etli ve lezzetlidir, doğrudan tüketime veya işlemeye uygundur. Tarla ekimi, Mart ve Nisan aylarının başında bir çimlendiricide ekim, mayıs ortasından haziran ortasına kadar toprağa ekim, sıra arası 40 ila 60 cm, sıra halinde 30 ila 40

Öğütülmüş domates "Krakus"

Orta geç, yüksek gelişen bir çeşittir. Meyvesi iri, etli, koyu kırmızı renkte lezzetlidir. Ağustos'tan Eylül'e kadar hasat, ev yapımı reçeller ve salatalar için mükemmeldir. Örtü altında veya tarlada yetiştirilmesi tavsiye edilir, bu da yüksek riskli bir veya iki sürgün sağlar.

Ahududu Domates "Dev"

Orta-geç çeşittir, amatör yetiştiricilik için çok iyidir. Meyvesi iri veya çok büyüktür (ağırlığı 200 gr'dan fazla), hafif yassı, nervürlü yüzeyli, etli ve çok lezzetlidir. 100x50 cm aralıklı kazıklı tarla ekimi, 1 veya 2 sürgün elde edilir.

Ahududu Domates "Retro"

Domates çeşidi erkenci, yüksek, çok verimli, bitki 8 kg'a kadar meyve verebilmektedir. Meyveler orta ila büyük boyutlara ulaşır, küresel kalp şeklinde, topuksuz ve çatlama eğilimi göstermeyen, sulu ve lezzetli etlidir. Yüksek ısıtmasız tünellerde ve zeminde yetiştiriciliğe uygundur, elde edilen büyüme nedeniyle kazık gerektirir.

Sera çeşitleri

Sera domates "Bekas" F1

Cam altında, folyo tünellerde veya kazıkların yakınındaki alanda yetiştirmek için çeşitlilik. Meyveleri açık kırmızı renkli, düz, küresel, 3-4 odacıklı, nakliyeyi iyi tolere ediyor.

Sera domates "Słonka" F1

Seralarda, tünellerde veya kazıkların yakınındaki zeminde daha sonra yetiştirmek için önerilir. Meyveler hafif basıktır, yoğun kırmızı renktedir, nakliyeye iyi dayanır.

Bir arsa üzerinde yetişmek için kaliteli domates tohumları rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Kendinizi tohum tekliflerine alıştırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.