Budama gülleri. Gülleri nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Budama gülleri , bu çalıların yetiştirilmesinde temel tedavilerden biridir. Gül kesme kuralları çok karmaşık değildir, ancak kesme yönteminin bahçemizde yetişen gül türlerine uyarlanması gerektiğini bilmeye değer. Bireysel gruplardan güllerin nasıl kesileceğini açıklıyoruz . Kesme talimatları, örnekler içeren fotoğraflar, kesme tekniğine genel bir bakış ve güllerin ne zaman kırpılacağına dair ipuçları ile desteklenmiştir . Bahçede gül budama ile ilgili bu pratik kılavuzu okuyun!

güller nasıl kesilir

Sağlıklı bir şekilde büyümelerini ve bolca çiçek açmalarını sağlamak için gülleri nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün

Gül çalılarının güzel çiçekleri ve hoş bir kokusuyla bizi memnun etmesini istiyorsak, doğru bakımlarını hatırlamalıyız. Çoğu çeşidin yetiştirilmesinde gerekli olan temel adımlardan biri güllerin doğru budamasıdır . Buradaki nokta sadece bitkinin kalıcı bir yere dikilmesinden hemen sonra sürgünlerin uygun şekilde kısaltılması değil, aynı zamanda güllerin her yıl güvenilir bir şekilde çiçek açması ve bahçemizi süslemesi sayesinde çalı yapısının daha sonra şekillenmesidir .

Yemyeşil çiçek açmanın yanı sıra, güllerin budanmasının amacı çalılara daha fazla ışık ve hava girmesini sağlamaktır . Bu sayede bitkiler daha az hastalanacak ve bakımları çok daha kolay olacaktır. Güllerin kesilmesinin istenen sonuçları getirmesi için, sadece prosedürün tarihiyle değil, aynı zamanda uygulama yöntemiyle de ilgili birkaç basit ama gerekli kuralı hatırlamalıyız. Peki tüm bu faydaları elde etmek için güllerinizi nasıl budanırsınız ?

güller nasıl kesilir

Gülleri yaklaşık 20-30 cm yükseklikte kestik

Güller nasıl budanır - genel kurallar

Gülleri keserken temel kural, mümkün olduğunca pürüzsüz, düz ve küçük bir yara yüzeyine ve en alttaki tomurcuktan yeterli bir mesafeye sahip olmaktır. Güller hassas bitkilerdir, mantar hastalıklarına çok duyarlıdır, bu nedenle gülleri her zaman iyi bilenmiş budama makası ile keseriz ve bu işlem sırasında sürgünlere zarar vermemeye veya ezmemeye çalışırız.

Güller genellikle düz veya hafif eğimli olarak son sağlıklı tomurcuktan 0,5 ila 0,8 cm arasında budanır. Sürgünde kahverengi renk değişikliği, çatlaklar veya kanserler varsa, çiçeklerle serpilmiş güçlü sürgünlerin büyüyeceği en uzun sağlıklı tomurcuğun üstünden aşağı doğru kesin.

güller nasıl kesilir

Gülü, gözün yaklaşık 0,5 cm yukarısında kesin

Bir diğer çok önemli şey, üzerinde kesim yapacağımız tomurcuk büyüme yönüdür . İdeal olarak, çalıların dışına yönlendirilmelidir, çünkü daha sonra bu yönde yeni sürgünler büyüyecektir. İçeride büyüyen sürgünler alışkanlıklarını kalınlaştırır, birbirlerine sürtünerek yaralara neden olur ve daha az çiçek açarlar.

Aşılama yerinin altında, daha soylu türe ait olmayan ancak anaçtan büyüyen güçlü uzun sürgünler ortaya çıkıyorsa, zamanla tüm bitkiye hakim olmayacak şekilde budanmalıdır .

Gülün budamasından sonra her biri, en küçük yarası bile, Topsin M 500 SC gibi bir fungisit ilavesiyle bahçe merhemi veya emülsiyon boyası ile kaplanmalıdır . Çok sayıda gül fidanınız varsa veya budama çok güçlüyse ve bitki hala iyiyse, piyasada satılan mantar ilaçlarından birini de püskürtebilirsiniz. Bu sayede güller kestikten sonra patojen mikroorganizmaların sürgünlere yaralardan dolayı girmeyeceğinin garantisine sahip olacağız.

Gülleri ne zaman budamak gerekir?

Ekimden sonra güllerin temel budamasının , tomurcukların zaten şişmiş olduğu nisan ortası ilkbaharda yapıldığı genel olarak kabul edilir . Bu tarihe kadar, artık kesime en yakın tepe tomurcuklarına zarar verebilecek daha şiddetli don tehlikesi kalmadı. Tomurcuklara verilen don hasarı, prosedürün tekrarlanmasını gerektirecektir, çünkü aksi takdirde ölmekte olan dokular, tüm çalıların kurumasına neden olan patojenik mantarların nüfuz ettiği yer olacaktır.

güller nasıl kesilir

Kışı atlatan bir sürgünün dışarıdan yeşil olması gerekmez. İçi beyazımsı yeşil olması yeterli

güller nasıl kesilir

Acele soğuktu. Çekimin canlı olduğu yere ulaşmak için daha aşağı kesmeye çalışmalıyız.

Yeni ekilen güllerin budanması

Yeni, genç gül çalılarını güçlü bir şekilde kestik , böylece sürgün ve yaprak sayısını azalttık. Bu, terlemeyi azaltmak ve bitkilerin daha iyi köklenmesini sağlamak içindir. Yer üstü kısımlarını azaltarak, çalıların yeni bir yerde benimsenmesini büyük ölçüde hızlandıran ve uzun yaz kuraklığı dönemlerinde ölmelerini engelleyen kök-sürgün dengesini koruyoruz.

Dikimden sonraki yıllarda güllerin budama yöntemi bahçemizde ne tür güller yetiştirdiğimize bağlıdır. Park ve tırmanma güllerinde sürgünleri, büyük çiçekli çalılar ve kök güllerinkinden farklı şekilde kısaltacağız.

güller nasıl kesilir

Budamadan sonra ilkbaharda gül çalısı

Büyük çiçekli güller nasıl budanır?

Bahçelerde yetişen tüm grupların en güzeli bence büyük çiçekli güller iki şekilde kesiliyor. Bu, tek bir çalının çiçeklenmesini uzatmak içindir. İlkbaharda 3-4 göz için güçlü bir şekilde keserseniz, çiçeklenme yaklaşık 2 hafta ertelenir, ancak köklere birer birer yerleştirilmiş güzel, büyük çiçekleri göreceksiniz - bir isim günü buketi veya kesilmiş yeşillik gibi bir flakon için mükemmel. Ancak, daha zayıf bir kesim kullanırsak, çekimde 7'den fazla göz bırakırsak çiçeklenme erken olur, ancak çiçekler daha küçük ve birkaçına gömülüdür. Her iki tür kesim tek bir burçta yapılabilir. Sonra gül uzun ve ısrarla çiçek açacaktır.

Standart güller nasıl kesilir?

Standart güller, yani son zamanlarda popüler hale gelen bir gövdeye aşılanmış gül çalıları, tacın doğru şeklini korumayı unutmadan özenle kesilir. Asil çeşitlilik büyük çiçekli güller grubuna aitse, her yıl güçlü bir şekilde keseriz ve her çekimde 3 ila 4 tomurcuk bırakırız. Öte yandan, uzun bir gövdeye aşılanmış tırmanma gülleri grubundan bir çeşitlilik varsa, önce bu yıl veya geçen yılki sürgünlerde çiçek açıp açmadığını kontrol etmeliyiz. Böyle bir bitkiyi kuvvetli bir şekilde budamadan sonra eski sürgünlerde çiçekler ortaya çıkarsa, çiçeklenme çok az olur veya hiç olmaz.

İndirimli güller nasıl budanır?

Piyasada bulunan çeşitlerin muazzamlığını içeren yatak gülleri, her çekimde en az 6-7 tomurcuk bırakmamız farkıyla, büyük çiçekli güllerin sürgünlerini kısaltmak için anlatılana benzer şekilde kesilir. Bu durumda çalıyı oluşturan sürgün sayısı 5 ile 10 arasında değişebilir.

Tırmanma gülleri nasıl budanır?

Tırmanma gülleri, tahsislerde yaygın olarak kullanılan güzel bitkilerdir. Bahçe sahipleri, bunları çirkin yerler için örtüler, alanı bölen ekranlar veya yaşayan çitleri, çitleri oluşturan perdeler olarak kullanırlar. Bu çeşit grubunda, çiçeklenmeyi tekrar etmeyen çeşitler (sözde başıboş) ve yaz sonunda tekrar çiçek veren çeşitler şeklinde başka bir iç bölüm vardır.

budama gülleri

Budanmamış bir gül aşırı kalınlaşır ve zayıf çiçek açar

Fotoğraf Pixabay.com

Her yıl çiçek açmayan tırmanan gülleri budayın, üflenen sürgünleri ve çalıların dibinde büyüyen ince uzun dalların tamamını çıkarın. Dallanmayı teşvik etmek için, iki yaşındaki sürgünlerin bir kısmını sadece yarı yarıya kısaltabiliriz, bu kalan kesilmiş sürgünlerin bıraktığı boşluğu doldurur. Toz halinde küflenmeye çok duyarlı olduklarından bazı çeşitler (örneğin, 'Dorothy Perkins') için alt kısımlarda güçlü bir kesim gereklidir. Bu gül mantarı hastalığı, özellikle yapraklar uzun süre nemli tutulduğunda hızla gelişir.

Tekrarlanan çiçek açan gül çeşitleri, bu kadar güçlü bir budama gerektirmez . Çalıyı aşırı kalınlaştıran en eski veya çok ince sürgünleri çıkarmak her 2 veya 3 yılda bir yeterlidir. Ancak donmuş veya hastalık belirtileri olan sürgünler her ilkbaharda uzaklaştırılmalıdır. Bu sayede bitki sağlığının iyi olmasını sağlıyoruz.

Park gülleri nasıl budanır?

Park gülleri çeşidin kökenine göre budanır. Bahçede misk veya Bourbon güllerinden elde edilen, tekrarlanan çiçek açan eski park gül çeşitleri yetiştirirsek, ilkbaharda sürgünleri 1/3 veya 2/3 oranında kısaltırız. Bu, onları yaymak ve daha sonraki bir tarihte uzun vadeli çiçeklenmeyi sağlamak içindir. Çiçeklenmeyi tekrarlayan İngiliz gülleri ve modern çeşitler, uzunluğun yalnızca 1 / 3'ü kadar kısaltır ve hasta ve donmuş sürgünleri çıkarır.

Yılda bir kez çiçek açan çeşitler söz konusu olduğunda, çiçek açtıktan sonra, bitkileri genç, güçlü sürgünler oluşturmaya teşvik etmek için her 2-3 yılda bir sadece bir şekillendirme kesimi ve gençleştirici bir kesim yapıyoruz. Ayrıca hasarlı, donmuş ve hasta olan sürgünleri temizliyoruz.

Kırpma sonrası güllerin bakımı

Öncelikle makalenin ilk bölümünde daha ayrıntılı olarak yazdığımız gülleri kestikten sonra yaraları sağlamayı hatırlayalım (budama genel prensipleri). Tüm çeşitler söz konusu olduğunda, budama sonrası güller , güçlü, genç sürgünlerin oluşmasına neden olacak, yüksek nitrojen içeriğine sahip bir bileşik gübre ile desteklenmeli ve düzenli olarak sulanmalıdır. Gül kesimi ile ilgili işlerin bitiminden sonra bahçe budama makasları iyice yıkanmalı, alkol veya fungisit solüsyonunda dekontamine edilmeli ve kuruduktan sonra iyice keskinleştirilmeli ve bir sonraki kullanıma kadar muhafaza edilmelidir.

Sevgili okur, gül çalılarının çiçekleriyle sizi memnun etmesini ve bitkilerin bahçenizin gerçek bir dekorasyonu olmasını diliyorum!

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu