Yaban mersini üretimi

Amerikan yaban mersini meyveleri lezzetli ve sağlıklıdır, ancak ne yazık ki oldukça pahalıdır. Bu nedenle, kendi arazinizde yaban mersini yetiştirmek çok karlı. Ve zaten kendi yaban mersini çalılarımızdan birkaçına sahipsek ve sayılarını artırmak istiyorsak , Amerikan yaban mersini katmanlarını, otsu kesimler veya odunsu kesimlerle yeniden üretebiliriz . Hangi yöntemin en iyi olduğunu ve yaban mersini nasıl doğru şekilde çoğaltılacağını görün .

Yaban mersini üretimi

Yaban mersini üreme - tencerelerde kesimler

Amerikan yaban mersini genellikle çoğaltılması oldukça zor bir bitkidir. Doğada tohumlar ve bazen de emiciler tarafından çoğalır. Bahçede yaban mersini yayılımı oldukça karmaşıktır, ancak yaban mersini uygun yöntemler kullanarak çoğaltmaya değer. Amerikan yaban mersini çoğunlukla dikey (tümsek) ve yatay çöplüklerle ve ayrıca odunsu veya otsu kesimlerle yeniden üretilir . Tabii ki yaban mersini hastalığının yayılmaması için sereceğimiz veya fidan toplayacağımız örneklerin sağlıklı olması gerekiyor.

Dikey katmanlama ile Amerikan yaban mersini üretimi (höyükleme)

Amerikan yabanmersininin bu üreme yöntemi, ilkbaharda bitkilerin yerden 3 cm yukarıda kesilmesinden ibarettir. Bitkiler 10-15 cm yüksekliğe ulaştığında yarı yarıya gevşek alt tabaka ile kaplanır. Yaza kadar, çalıyı iki veya üç kez serpiyoruz, böylece tabanı yaklaşık 60 cm yükseklikte olacak. Koparma sürgünleri alt tabakada köklenecektir. Sonbaharda toprak açığa çıkar ve köklü sürgünler ana bitkiden kesilir.

Amerikan yaban mersini nasıl ekilir?Amerikan yaban mersini nasıl ekilir?

Geç sonbahar veya ilkbahar, yaban mersini ekmenin en iyi zamanlarıdır. Düzgün yapılan yaban mersini ekimi, bu bitkinin yetiştirilmesindeki başarının temelidir. Çabuk yakalanması, sağlıklı büyümesi ve bol miktarda meyve vermesi için yüksek çalı yaban mersini nasıl ekeceğinizi görün! Daha...

Yatay çöplüklerle Highbush yaban mersini üretimi

Yabanmersininin bu basit vejetatif yayılım yöntemini yapmak için ideal zaman erken ilkbahar veya sonbahardır.

Bir yıl önce, ana bitki güçlü bir şekilde budanmalı, daha sonra uzun yıllık büyüme üretecektir. Ertesi yılın Mart ayında, güçlü uzun sürgünler yere eğilir. Sürgünleri kompost ile bükeceğimiz yeri güçlendirin. Yavru sürgünleri dikkatlice yere doğru bükün, yapraklarını çıkarın ve 10 cm derinliğindeki oluklara gömün. Çekimi, yere çaktığımız U şeklinde bir telle sabitlemeye değer. Toprağı hafifçe yoğurun ve sulayın.

Güçlü kapalı sürgünlerde büyüyen yan sürgünler tabandan 2 cm kadar budanır. Ana bitkinin tabanından büyüyen zayıf sürgünleri tamamen kaldırıyoruz. Depolama alanı her zaman nemli tutulmalıdır. Sonbaharın sonlarında, köklü katmanları dikkatlice kazın, bitkiden ayırın ve yeni yaban mersini yetiştirecekleri konuma yerleştirin.

katmanlama yoluyla bitki üretimiKatmanlama yoluyla bitki yayılımı

Katmanlama yoluyla çoğaltma, bitkilerin sürgünlerini ana bitkiden ayırmadan köklendirmekten oluşur. Bu, yeni başlayanlar ve deneyimsiz bahçe severlerin deneyebileceği oldukça kolay ve doğal bir bitki üreme şeklidir. Katmanlama ile hangi bitkilerin çoğaltılabileceğini, hangi tür katmanların kullanıldığını ve nasıl yapılacağını görün - adım adım talimatlar. Daha...

Odunsu kesimler ile Highbush yaban mersini üretimi

Odunsu yaban mersini kesimleri , son yıllık büyümenin sürgünlerinden alınır, ancak tamamen odunsu. Sonbaharın sonlarında ve kışın başlarında hazırlanırlar. Fidanlar için sürgünler hastalıksız olmalı ve ana bitkilerin en çok ışık alan kısımlarından gelmelidir. Odunsu fidan 20-30 cm uzunluğunda olmalıdır. Tomurcuğun 1-2 cm yukarısındaki üst kesim hafifçe eğik, alt kısım tomurcuğun altından fide dik olacak şekilde yapılmalıdır. Amerikan yaban mersini fideleri, sıfırın üzerinde birkaç derece sıcaklıkta nemli kumda tutulur, kış aylarında demet halinde bağlanır. Ayrıca köklenme için hemen toprağa da ekebilirsiniz.

odunsu kesimlerOdunsu kesimler - nasıl alınır ve köklenir

Odunsu kesimler, kış için yapraklarını döken ağaçları ve çalıları çoğaltmanın en basit yöntemlerinden biridir. Bu tür kesimler, otsu kesimlere ve yarı odunsu kesimlere göre su kaybına ve solmaya çok daha az eğilimlidir, ancak kök salması çok daha uzun sürer. Odunsu kesimlerin nasıl ve ne zaman alınacağını, bunları nasıl köklendireceğinizi ve bu yöntemle hangi bitkilerin çoğaltılabileceğini görün. Daha...

Otsu kesimlerle yaban mersini üretimi

Aktif bitki gelişimi sırasında Amerikan yaban mersini fidanları toplanmalıdır. Bu dönem Haziran ayının sonundadır ve Temmuz ortasından fazla sürmez. Fide 8-12 cm uzunluğunda olmalı ve alınan sürgünün kesiti en az 2-4 yaprak içermelidir. Amerikan yaban mersini yayılırken, ekimden önce alt yaprakları çıkarın ve sadece 1-2 tane bırakın. Dikimden sonra yapraklar kuvvetli terleme özelliğinden dolayı sık sık sulanmalıdır.

Amerikan yaban mersini fideleri, yeterli ve serbest oksijen tedariki sağlayan gevşek bir yapıya sahip, sabit nemi koruyan bir alt tabakadaki kutulara veya çerçevelere ekilir. Yeterli düşük pH sağlamayı unutmayın. Bu nedenle, Amerikan yaban mersini yetiştirirken , perlitli turba (1: 1) veya kumlu turba (1: 1) karışımı kullanmaya değer. İlk hafta en önemlisidir zaman yabanmersini kesimler köklenme .

otsu kesimlerOt fidanları

Mayıs sonu ve Haziran başı, yani ilkbahar büyümesinin yavaşlama dönemi, bazı ağaçlardan ve çalılardan, özellikle de kış için yaprak bırakanlar, otsu kesimler için mükemmel bir zamandır. Otsu kesimler, yarı odunsu ve odunsu kesimlere göre daha dikkatli bakım gerektirir, ancak avantajları çok daha hızlı köklenmedir. Bu nedenle, bu üreme yöntemi, köklenmesi zor bitkilerde kullanılır. Daha...

Kaplara bir tabaka alt tabaka dökün, hafifçe sıkıştırın ve üzerine su serpin. Ek olarak, yaban mersini filizleri bir köklenme bitkisine daldırılabilir ve uzunluklarının 1 / 3'ü kadar ekilebilir. Yüksek nemi korumak için kabın üzeri delikli bir folyo ile örtülmelidir. Özellikle, Amerikan yaban mersini otsu kesimlerden çoğaltılırken 24 ° C'nin ve odunsu kesimlerden çoğaltılırken 18 ° C'nin altına düşmemesi gerektiğinden, sıcaklık belirleyici bir öneme sahiptir .

Genellikle 2-4 hafta süren köklenmeden sonra sulamayı azaltın ve havalandırmayı artırın. Daha sonra fideler sertleştirme işlemine tabi tutulur. Böylece havayı ve daha fazla güneş ışığını kurutmaya alışır. Hazır Amerikan yaban mersini fideleri aldığımızda , onları turba substratı olan saksılara ekiyoruz. Yaklaşık beş hafta sonra, yaban mersini, yeni sürgünlerin daha güçlü büyümesini sağlayan çok bileşenli yaprak gübresi ile püskürtmeye değer.

MSc. Joanna Białowąs