Hellebore bahçesi - yetiştirme, üreme, türler ve çeşitleri

Helleborus ( Helleborus ), Jaskrowatych ( Ranunculaceae ) ailesine ait dona dayanıklı çok yıllık bir bitkidir . Karaca otlarını ayıran ve onları çok çekici kılan, olağandışı kış çiçeklenme tarihidir. Noel Gülü olarak bilinen beyaz Karaca ot , kışın çiçek açan Karaca otunun en ünlüsüdür . Karaca ot adı altında, yetiştiriciler tarafından elde edilen karaca otunun hibrit formları yoğunlaştırılmıştır. Karaca ot yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve diğer hangi tür ve çeşitlerinin bahçe tarımı için uygun olduğunu görün.

beyaz Karaca ot - Helleborus niger

Beyaz Karaca ot ( Helleborus niger ) en yaygın olarak yetiştirilen kış çiçek açan Karaca otudur.

Hellebores , kış ortasından bahara kadar çiçeklerinin sıra dışı renkleriyle bahçeyi canlandırıyor. Güçlü, dik gövdeler beyaz, fincan şeklinde veya fincan tabağı şeklinde, yeşil veya mor renkli çiçeklerle büyür. Yapraklar 10 ila 20 cm uzunluğunda 3 ila 7 veya daha fazla oval veya mızrak şeklinde yaprakçıklara bölünmüştür. Hellebores, çalılar arasına veya ağaçların altına gruplar halinde dikildiğinde en etkilidir. Doğal dikimler için mükemmeldirler. Daha küçük Karaca ot türleri , taş döşemede kendine yer bulabilir. Ayrıca teraslarda ve balkonlarda kaplarda yetiştirilebilir ve kışın daireleri dekore etmek için acele edilebilirler.

Uyarı! Karaca otlarının tüm kısımları zehirlidir. İçerdiği bileşikler ilaç yapımında kullanılsa da bitkilerin direkt tüketimi zehirlenmeye neden olabilir. Suyu ayrıca ciltte hoş olmayan kabarma etkilerine neden olabilir. Bu nedenle, çöp borularını korumak için daima eldiven kullanın.

Hellebore bahçesi - yetiştirme

Bahçede Helleborus yetiştiriciliği altında, sıcak, tenha ve kış rüzgarlarından korunaklı bir yağ giderme seçin. Stant hafif gölgeli veya gölgeli olmalıdır. Çalılarla veya ağaçların altında mükemmel olacak.

Toprak verimli, tınlı, kireçli olmalıdır. Sabit bir orta derecede toprak neminin korunması gereklidir.

Bitkilere yılda bir veya sonbaharda bileşik gübre verin, etraflarına iyi kompostlanmış bir gübre tabakası yerleştirin.

Karaca otlarının yetiştirilmesinde gerçekleştirilen özel prosedürler , ortaya çıkan çiçeklerin güneş ışığına daha iyi erişmesini sağlamak için çiçeklenme zamanından hemen önce en eski yaprakların kaldırılmasını içerir.

Uyarı! Karaca ot, nakli iyi tolere etmez ve yeni bir yere alışması için uzun bir süreye ihtiyaç duyar.

Hellebore üreme

Karaca ot bahçe çeşitlerinin özelliklerini korumak sadece vejetatif üreme ile mümkündür, yani sazanı bölerek. Türleri tohumlardan da çoğaltabiliriz.

Bölünmeye göre Hellebore üreme : Mayıs ayında (çiçeklenmeden hemen sonra) veya Ağustos'tan Eylül'e kadar (genç yapraklar zaten büyük ve koyu yeşil olduğunda) en yoğun şekilde gelişmiş sazanlara bölün . Bir kümeden yalnızca 2 veya 3 yavru bitki elde edebilirsiniz. Her kesimde en az 2 veya 3 tomurcuk ve 3 ila 5 yaprak olmalıdır. İlk önce, elde edilen bitkileri kaplara koyun ve yalnızca bir yıl sonra onları kalıcı bir yere koyun (muhtemelen önümüzdeki kış çiçek açacaklar). Genç bitkilerin yetiştirilmesinde, sabit bir toprak neminin korunması özellikle önemlidir.

Uzun ömürlülerin bölünmeye göre yayılmasıUzun ömürlülerin bölünmeye göre yayılması

Uzun ömürlülerin bölünerek yayılması, uzun ömürlü vejetatif yayılma yollarından biridir. Bölünmenin yanı sıra, çok yıllıkların bölünerek çoğaltılması hızlı sonuç veren en basit yöntem gibi görünürken, katmanlama ve kesimlerle çoğaltmayı kullanmak da mümkündür. Çok yıllıkları ne zaman ve nasıl ayıracağınızı ve hangi türlerin buna uygun olduğunu görün. Daha...

Tohumla Hellebore üreme : tohumlar Mayıs'tan Haziran'a kadar hasat edilir. Saksılarda hasat ettikten hemen sonra korunaklı bir bahçe alanında veya doğrudan toprağa ekin. Fideler bir sonraki bahara kadar görünmeyecektir (yaklaşık 9 ila 10 ay sonra). Ekimden en geç 3 yıl sonra ilk kez çiçek açacaklar.

Hellebore - bahçe türleri ve çeşitleri

Karaca ot beyazBeyaz Helleborus niger

Ülkemizde en çok erişilebilen ve en sık yetiştirilen türdür. 30 cm yüksekliğe kadar büyür. İri kösele yaprakları olan herdem yeşil bir bitkidir. Latince adında siyah anlamına gelen Nijer varsa neden beyaz ? Bu bitkinin kökleri karanlık. Çiçekler beyaz veya hafif pembedir ve bu nedenle onları diğer Karaca ot çeşitlerinden ayırmak için Lehçe adı Latince'den tam anlamıyla bir çeviri değildir. Kural olarak, çiçekler erken ilkbaharda ortaya çıkar ve Nisan ayına ve hatta bazen Mayıs ayına kadar bitkide kalır. Noel Gülü denen beyaz Karaca otudur.. Çoğu zaman, sadece bu çeşitlilikte, ilk çiçeklerini sonbaharın sonlarında veya kışın bile geliştirdiği görülür. Tabii ki, yalnızca şiddetli don olmadığında ve günler yeterince güneşli olduğunda sağlanır. Bu tür, geçirgen humuslu topraklara ihtiyaç duyar. Ağır, nemli topraklarda zayıf büyür ve kök hasarına tolerans göstermez, bu nedenle çok sık ekilmemelidir.

Karaca ot kokuşmuşHelleborus fetid Helleborus foetidus

Güneybatı Avrupa'ya özgü, yaprak dökmeyen bir tür. Kokusu insanları rahatsız ediyor. Yarım metreden fazla yüksekliğe ulaşabilir. Apikal salkımlarda toplanan çiçekler küresel, çan şeklinde, mor kenarlı açık yeşildir. Şubat ayından Haziran ayına kadar çiçek açar. Yüksek gereklilik yoktur. Doğal dikimler için mükemmeldir. Yarı gölgeli pozisyonlarda genellikle kendi kendine tohumlanır.

Helleborus kırmızıya dönüyor Helleborus atrorubens

Yüksekliği 20 cm'yi geçmeyen alçak bir türdür. Doğada Balkanlar'da meydana gelir. Yaprak ve sürgünler mevsimlik olup mor renktedir. Mor çiçekler kış sonundan ilkbahara kadar hayranlıkla izlenebilir.

Korsikalı Karaca ot Helleborus argutifolius

Türler 50 cm yüksekliğe kadar büyür. Sarımsı yeşil çiçekler şubattan nisana kadar gelişir. Korsikalı Karacaağaçları güneşte büyüyebilir, ancak orta derecede nemli bir yerde kısmi gölgede daha iyi sonuç verirler. Diğer türler gibi humusu, geçirgen ve kireçli toprağı severler. Düşük sıcaklıklara dayanıklı olmalarına rağmen donmuş, kuruyan rüzgarlara karşı hassastırlar. Bu nedenle, kışın, özellikle karsız, ince bir ladin dalları tabakasıyla örtmek daha iyidir. Ilıman kışlarda, Karaca ot yaprakları dökülmez, ancak bahara kadar yeşil kalır.

Doğu Karaca ot

Doğu Karaca ot Helleborus orientalis

Bu tür Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan ve Kafkasya'da doğal haliyle büyür. Yaprak dökmeyen yapraklı, avuç içi katlanmış, çapı 45 cm'ye kadar olan bir bitki, 50 cm'den fazla büyür. Aşağı sarkan, sonra dikleşen tomurcuklarda 7 cm çapında çiçekler açık pembe, kırmızı veya beyaz tonlarda olur. Hava şartlarına bağlı olarak erken ilkbaharda hatta kışın çiçek açar.