Mucizevi çalı - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Mucizevi çalı, çağdaş bahçelerdeki en popüler çalılardan biridir. Mucizevi çalıyı büyütmek nispeten kolaydır - bu bitki çok az ilgi gerektirir ve yıllarca iyi bir şekilde büyüyecektir. Çalıların en ilginç çeşitleri , nasıl kesileceği hakkında bilgi edinin ve çalıyı bahçede yaymanın ne kadar kolay olduğunu öğrenin .

Variegata harika çalı

'Variegata' ot çalı

Mucizevi çalı ( Weigela florida ), dik, yaygın bir alışkanlığa sahip, 2 m'ye kadar yüksekliğe ulaşan yaprak döken bir çalıdır.Yaprakları tırtıklı bir kenara sahip ovaldir ve bitki örtüsünün başlangıcında kırmızı sürgünler üzerinde gelişir, zamanla yeşile, kahverengiye ve muhtemelen gri. Tübüler salkımları ilkbaharın sonlarında ve yazın başlarında gelişir. Mucize çalı, çiçek tarhlarına ve çit şeklinde ekilebilir.

Harika çalı - çeşitleri

Miraculous çalı çeşitleri, çiçek rengi, yaprak rengi ve yüksekliği bakımından farklılık gösterir. Pembeden koyu kırmızıya kadar beyaz, yeşil-sarı çiçek salkımıyla tanışabilirsiniz. Harika çalıların çok sayıda mevcut çeşidi, herhangi bir bahçede bunun için bir yer bulmanızı, bitkileri tek tek veya gruplar halinde dikmenizi sağlar.

Mucizevi çalı 'Briant Rubidor' - mevsimsel yaprakları, gevşek, yayılma alışkanlığı olan, açık yeşil oval yaprakları olan, tepelerinde orijinal bir şekilde boyanmış bir çalıdır - soluk yeşilden sarıya. Sonbaharda yapraklar turuncuya döner.

Harika çalı CAPPUCCINO 'Verweig 2' - alçak, kompakt bir alışkanlık ve ilginç bir yaprak rengi ile mucizevi çalıların son derece çekici bir çeşididir. 0,8 m yüksekliğe ve 1,1 m genişliğe ulaşır. Zamanla zeytine dönüşen ve yazın koyulaşan kahverengi sürgünleri ve çok küçük sarı-yeşil yaprakları vardır. Bu çalı bolca pembe çiçek açar.

Mucizevi çalı 'Karikatür' - esas olarak yaprakları nedeniyle çok ilginç bir dekoratif mucizevi çalı çeşidi. Sürgünler kırmızı-kahverengidir ve yapraklar oval şekilli, uçları sivriltilmiş, çok büyük, sarı kenarlıklı, kuvvetli bir şekilde kıvrıktır. Bu etki, yaprak bıçağın orta kısmının kenardan daha hızlı büyümesinden kaynaklanır. Haziran'dan Temmuz'a kadar açık pembe çiçek açar.

Mucizevi çalı 'Brigela' - dış sürgünlerin sarktığı, kuvvetli bir şekilde büyüyen dik bir çalı. 2,5 m yüksekliğe kadar büyür, dikdörtgen, sivri yapraklı, sarı kenarlı, koyu pembe renkte çiçek açar.

Mucizevi çalı MONET 'Verweig' - mucizevi çalıların en düşük çeşitlerinden biri olan kompakt bir çeşittir. Olağandışı kirli pembe ila yeşil yapraklar, beyaz-pembe kenar boşlukları, sonbaharda koyulaşır. Soluk pembe çiçekleri vardır ve 0,5 m yüksekliğe kadar büyür.

ŞARAP & GÜLLER 'Alexandra' harika çalı - koyu yaprakları ve pembe çiçekleri olan ilginç bir harika çalı çeşidi. 1.6 m yüksekliğe ve benzer genişliğe ulaşır. Koyu kahverengi-kırmızı yaprakları ve büyük koyu pembe çiçekleri vardır, salkımlarda toplanır ve yaprak koltuklarından dışarı çıkar.

Mucizevi çalı 'Nana Variegata' - 1,5 m yüksekliğe kadar büyüyen mucizevi çalıların yavaş büyüyen bir çeşididir. Kremsi beyaz kenarlı yeşil yapraklara ve haziran-temmuz ayları arasında görünen soluk pembe çiçeklere sahiptir.

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalılarıİlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan süs çalıları

İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açan dekoratif çalılar, bahçenizi bahçe mevsimi boyunca güzel ve renkli hale getirecek. Bahçeniz için, özellikle de büyümesi kolay, iddiasız ve iklimimizde iyi çalışan bahçeler için seçim yapmaya değer. Bu tür bitkiler arıyorsanız, ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan en iyi 7 süs çalı listemize göz atmayı unutmayın! Daha...

Mucizevi çalı - yetiştirme

Çalı , hafif asidik ila hafif alkali arasında değişen, besin bakımından zengin, taze, iyi drene edilmiş topraklarda iyi büyür . Gelen mucize çalı ekimi, böyle CAPPUCCINO 'Verweig 2', olarak çalı bazı çeşitlerinin, yaprakları kuvvetli güneş ışığında yanmış olabilir, çünkü yarı gölgeli güneşli bir konum dikkate değer. Mucize çalı, iddiasız, kuraklığa, dona ve hava kirliliğine dayanıklıdır. Büyüme mevsiminin başında çalılık yetiştiriciliğinde, çok bileşenli bir gübre kullanmaya ve düzenli olarak budamaya değer.

Harika çalı - kesme

Mucize çalıyı çiçek açtıktan sonra yaz ortasında kesmeye başlıyoruz. Çalıların bolca çiçek açması için düzenli olarak yapılmalıdır. Miraculous çalılarının sistematik olarak kesilmesi, eşit bir alışkanlığı garanti eder ve bitkinin yer seviyesinden büyüyen güçlü sürgünler yayması ve yaratması için uyarır.

Bitkiyi diktikten sonra Miraculous çalılarının ilk budamasına başlıyoruz. Hasarlı büyüme daha sonra kaldırılmalı ve kalan sürgünler, yeni sürgünlerin gelişimini teşvik etmek için uzunluklarının yarısı kadar kısaltılmalıdır.

Mucize Çalı'nın ana budaması , çiçek açan sürgünlerin sağlıklı tomurcuğun hemen yukarısındaki uzunluklarının yarısına kadar veya iyi geliştirilmiş yeni bir yandan sürgünle kesilmesine dayanır. Bitkinin şeklini bozan aşırı hacimli büyümeleri ortadan kaldırır veya kısaltırız. Her yıl eski sürgünlerin yaklaşık dörtte birini çıkarmak, ışığın girmesine ve yeni sürgünlerin büyümesi için bir yer oluşturmasına izin verecektir.

süs ağaçlarını ve çalıları kesmekAğaçları ve süs çalılarını kesmek

Süs ağaçlarının ve çalıların kesilmesi, bu bitkilerin bakımında en önemli adımlardan biridir. Aynı zamanda tartışmalı ve genellikle kötü bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ne zaman, ne ve nasıl kesilir? Bu soru birçok bahçıvan ve bahçıvan tarafından sorulur. Yanıt olarak bir kitabın tamamı yazılabilir. Ancak kısa bir makalede ağaç ve çalı kesme konusunu daha da yakınlaştırmaya ve onunla ilgili kavramları sistematik hale getirmeye çalışacağız. Daha...

Mucizevi çalı - üreme

Çalı harikası, odunsu sürgünler veya otsu kesimler ile vejetatif olarak yayılır .

Mucize çalıların odunsu kesimlerden yayılması, iyi ağaçlandırılmış sürgünlerden 20 cm uzunluğunda bir kesimin bir topuk veya 2 yaşında bir tahta parçasıyla kesilmesinden oluşur. En iyi sonbaharda ekiyoruz. Kış aylarında, fideler salkımlar halinde bağlanmış, sıfırın üzerinde birkaç derece sıcaklıkta nemli kumda tutulur.

Çalı otsu kesimlerle çoğaltılırken , Haziran ayının sonunda aktif bitki büyümesi sırasında toplanmalıdır. Fide 8-12 cm uzunluğunda olmalı ve alınan sürgünün kesiti en az 2-4 yaprak içermelidir. Çalı bu şekilde yayılırken, ekimden önce alt yapraklar kesimlerden çıkarılmalı, üstte sadece bir veya iki bırakılmalıdır.

Mucize çalıların fideleri, sabit nemi koruyan, gevşek bir yapıya sahip bir alt tabakadaki kutulara veya çerçevelere ekilir, perlitli turba (1: 1) veya kumlu turba (1: 1) karışımı kullanmaya değer. Ek olarak, çalı filizleri köklendirme maddesine (IBA) daldırılabilir ve kap delikli folyo ile kaplanabilir.

MSc. Joanna Białowąs