Kamçatka meyvesi - çeşitleri, yetiştirme, dikim, üreme

Kamçatka meyvesi , Polonya'da oldukça popüler olmayan bir dut çalıdır. Bu arada Kamçatka meyvesinin meyveleri lezzetli ve vitamin bakımından son derece zengindir ve mahallemizde yetiştirilecek bitki, yüksek don direnci ve oldukça düşük gereksinimlere yatkındır. Bir arsa üzerinde büyümek için en iyi haskap meyveleri çeşitlerini öğrenin ve haskap meyvelerinin amatör koşullarda nasıl ekildiğini, yetiştirildiğini ve çoğaltıldığını görün.

Kamçatka berry meyvesi

Kamçatka berry - meyve

Kamçatka meyvesi Drillaceae familyasına aittir - Capriloliaceae . Bu çalıların doğru adı Hanımeli - Lonicera caerulea'dır . Doğada, çalı benzer genişlikte 1.5 m yüksekliğe kadar büyür, yükseltilmiş ve sert sürgünlere sahiptir. Doğal oluşum aralığı Kuzeydoğu Asya'dır. Kamçatka meyvesi dona karşı tamamen dayanıklıdır, - 45 ° C'ye kadar sıcaklıklara dayanabilir!

Kamçatka meyvesinin çiçekleri beyaz ve sarı renktedir, meyve, orman meyvelerini anımsatan bir tada sahip, uzatılmış mavi bir kaplama ile neredeyse siyahtır. Kamçatka meyvesinin meyveleri Mayıs veya Haziran ayının sonunda olgunlaşır. Kamçatka meyvesinin meyvelerinden birçok konserve yapabilirsiniz. Kamçatka berry şarabının son derece lezzetli olduğu söyleniyor. Ayrıca reçel veya meyve suyu da yapabilirsiniz. Kuru haskap çileği çiçeklerinin infüzyonu soğuk algınlığı ile mücadelede son derece etkilidir. Meyvenin kendisi de örneğin krem ​​şanti ile çiğ olarak yenebilir. Kamçatka meyvesi , 35 yıldan uzun süre meyve verebilen uzun ömürlü bir çalıdır!

Amerikan yaban mersini - özellikleri, yetiştiriciliği ve bakımıAmerikan yaban mersini - özellikleri, yetiştiriciliği ve bakımı

Highbush yaban mersini olarak da bilinen Highbush yaban mersini lezzetli ve çok sağlıklı kabul edilir. Maalesef yaban mersini ticaretteki en pahalılar arasındadır. Bu nedenle, bu bitkiyi tahsislerde kendi başınıza yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Bir arsa üzerinde yüksek çalı yaban mersini ekiminin neye benzediğini görün ve kendi ekimlerinden lezzetli, tatlı meyveler veren zengin meyveli yaban mersini sırrını öğrenin. Daha...

Haskap berry çeşitleri

Yetiştiriciliğinde sadece haskap meyvesi çeşitleri bulunabilir . Saf tür, meyvesi için yetiştirilmez.

Kamçatka Berry Czelabinka - dona ve kuraklığa çok dayanıklı bir çeşit, orta büyüme gücüne sahip bir çalı ve yarım daire biçimli bir alışkanlık. Nar, uzun, hafif armut biçimli, lezzetli, mayıs sonunda olgunlaşır.

Kamçatka Berry Wojtek - lezzetli, hafif ekşi meyveli orta-erken bir Kamçatka meyvesi çeşidi, zengin bir hasat verir, meyveler iyi depolanır.

Kamçatka Berry Rebekah - sadece Haziran ayının ikinci yarısında geç meyve verir. Meyvenin tadı siyah frenk üzümü andırır. Hasat zordur çünkü meyve sürgünlere sıkı tutunur.

Kamçatka meyvesi Iga - orta geç bir çeşittir, bolca taşır, meyvesi tatlıdır ve toplanması kolaydır.

Siniglaska Kamçatka meyvesi - dona ve kuraklığa dayanıklı çeşit, orta büyüme oranı. Mayıs ayı sonunda meyve verir. Bu çeşidin meyveleri açık lacivert, çiçeklerle kaplı, oldukça iri ve silindir şeklindedir. Lezzetlidir, doğrudan tüketime uygundur, korur ve dondurur.

Kamçatka meyvesi Tundra - Orta erkenci bir Kamçatka meyvesi çeşididir, bolca taşır, hasat kolaydır, meyve ekşi ve tatlıdır.

Kamçatka meyvesi Wołosznicka - uzun ömürlü ve dona dayanıklı bir çeşittir. Pürüzlü bir cilt yüzeyine sahip büyük, lacivert, neredeyse oval şekilli meyveler üretir. Çalı çok verimli ve meyve lezzetlidir. Mayıs ve Haziran başında meyve verir.

Kamçatka berry çiçekleri

Kamçatka berry - çiçekler

Haskap meyveleri dikmek ve yetiştirmek

Kamçatka meyvesi yetiştirmek özellikle zor değil. Meyvenin iyi renk alması için pozisyon güneşli olmalıdır. Ne kadar çok güneş alırlarsa o kadar tatlı olurlar. Haskap meyveleri yetiştiriciliği için toprak verimli ve iyi drene edilmiş olmalıdır. Kamçatka meyvesi yetiştiriciliği çok ağır, su basmış veya çok fakir ve kumlu topraklarda başarılı değildir.

Kamçatka meyvesi ekmeden önce toprak gübre veya kompostla zenginleştirilmelidir. Substratın reaksiyonu hafif asidik olmalıdır. Kamçatka meyvesini ekerken, çapraz tozlaşma nedeniyle yan yana birkaç çalı dikmeyi unutmayın. 1 metre mesafeden farklı çeşitlerde çalılar dikmek en iyisidir. Tek bir çalı da meyve verir, ancak çok daha azdır.

Haskap meyvesi dikimi karmaşık değildir. Yeterince büyük bir delik kazmalısınız, böylece kökler kıvrılmaz ve fideyi içine yavaşça yerleştirirsiniz. Tüm arsa boyunca toprağı döllemediysek, deliğin dibine gübre veya kompost dökebilirsiniz. Toprakla kaplandıktan sonra fide bol sulanmalıdır.

Haskap meyvelerinin daha fazla yetiştirilmesi herhangi bir özel işlem gerektirmez. Kışın çalıların örtülmesine gerek yoktur. Sadece kuraklık dönemlerinde sulanabilir. Çalı zayıf bir şekilde kalınlaşmadığı sürece Kamçatka meyvesinin kesilmesi gerekli değildir, ancak çoğu gür büyür. 5 yıl geçtiğinde çalı gençleşebilir.

Sonbaharda her 2-3 yılda bir, meyvenin altındaki toprağı gübre veya kompostla gübreleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, kök topunu yavaşça yaklaşık 40 cm derinliğe kadar kazın ve kazılan toprağı gübre veya kompostla karıştırın. Ardından kazılan deliği karışımla kapatın. Sonunda, her şeyi iyi geçin.

Haskap berry üretimi

Haskap meyvesi üretimi sonbaharda yapılmalıdır, çünkü ilkbaharda çalı bitki örtüsüne çok çabuk başlar. Kamçatka meyvesini odunsu kesimlerle çoğaltmak en iyisidir. Fide genç, odunsu sürgünden birkaç tomurcuk ile uzunluğu yaklaşık 15 cm olacak şekilde kesilmelidir. Çelikleri kışın serin ve aydınlık bir yerde kumda saklayın. İlkbaharda, onları hafif, turbalı bir alt tabakaya sahip kaplara yerleştiriyoruz. Alt tabakanın kurumasını önlemek için düzenli olarak sulamayı unutmayın.

Birkaç hafta sonra , Kamçatka meyvesi fideleri yeni yapraklar geliştirdiğinde (bu, kök saldıkları anlamına gelir), kalıcı olarak ekilebilirler. Gördüğünüz gibi , haskap meyvesinin çoğaltılması karmaşık değildir ve kurallara bağlı kalırsak, bu çalıların mülkiyetini kolayca artırabiliriz.

Katarzyna Matuszak