Bektaşi üzümü kesmek. Bektaşi üzümü nasıl ve ne zaman budanmalı?

Bektaşi üzümü, her tür toprakta yetişen iddiasız bir meyve çalıdır . Yetiştirilmesi amatörler için bile bir sorun değildir, ancak bektaşi üzümlerinin düzenli olarak kesilmesinin uygun meyve vermeyi sağladığını hatırlamakta fayda var . Bektaşi üzümlerini ne zaman ve nasıl budayacağınızı görün, standart bir bektaşi üzümü budamakla gür bir formu kesmek arasındaki fark nedir. İşte arsa ve bahçede bektaşi üzümü doğru şekilde kesilmesiyle ilgili her şey .

bektaşi üzümü kesme

Bektaşi üzümü çalı formunda kesmek

Fotoğraf depositphotos.com

Bektaşi üzümü ne zaman budanmalı

Bektaşi üzümü en sık ekimden hemen sonra ilkbaharda ve sonraki yıllarda (bitki örtüsünün başlamasından önce) kesin. Erken ilkbahar ekiminin beşinci yılından sonra, önceki yıllara göre daha güçlü bir kesim yapıyoruz. Daha sonra bektaşi üzümü tamamen meyve verir ve daha fazla budama görevi, bitki büyümesi ile meyve verme arasında bir denge sağlamaktır.

Bektaşi üzümü çalıları genellikle Amerikan bektaşi üzümü küfü tarafından saldırıya uğrar. Sonra sürgünlerin üst kısımlarını çıkarmak için ek bir kesim yaparız. Etkilenen sürgünler kahverengi bir kaplamaya sahiptir, doğal olmayan bir şekilde yoğun şekilde düzenlenmiştir, yazın karakteristik beyaz, toz halinde bir kaplama ortaya çıkar. Büyüme mevsimi boyunca, hastalık belirtileri olan sürgünler, yapraklar ve meyveler sürekli olarak uzaklaştırılır.

Çoğu zaman, bektaşi üzümü gür bir formda yetiştirilir, ancak aynı derecede popüler bir form, altın kuş üzümü anacına aşılanan standart formdur. Fidanlıklarda, 3 saplı formdaki bektaşi üzümü en çok satılır ve bektaşi üzümü çalılarını bu formdan kesmeye başlarız .

Bektaşi üzümü gür bir formda nasıl budanır?

Dikimden sonraki ilk yıl, her çekimi kökünden 2-3 göze kadar kesin . Vejetasyon döneminde bu gözler 2-3 yeni sürgün çıkar.

İkinci yılın ilkbaharında, tepenin ortasından büyüyen sürgünleri , çaprazlayanları veya zeminin altında kalan sürgünleri kaldırıyoruz . Kalan gözlerden düşen sürgünleri bir kez daha kısaltın.

Üçüncü yılda, bektaşi üzümü çalıları röntgen çekilmelidir . Daha sonra zeminde geçiş ve döşeme sürgünlerini kaldırır ve yıllık sürgünleri uzunluklarının 1 / 3'ü kadar kısaltırız. Bu sayede onları ilk çiçek tomurcuklarının ve meyvenin gelişeceği kısa sürgünler üretmeye teşvik edeceğiz.

bektaşi üzümü antraknozu

Çalıyı kesmemek, çalıların aşırı kalınlaşmasına yol açar, bu da meyve vermeyi zayıflatır ve hastalıkların gelişimini teşvik eder (yapraklar ve meyvelerdeki görünür lekeler büyük olasılıkla antraknoz belirtileridir).

Fotoğraf Pixabay.com

Üç yıl sonra, çalıların taçlarının oluşumu tamamlanır . Çalı tabanından büyüyen 8-10 ana sürgünden oluşmalıdır.

Dikimden sonraki beşinci yılda, bektaşi üzümü tam meyve vermeye başlar. Meyveciliğe girdikten sonra her bahar ilkbaharda bektaşi üzümü inceliyoruz . Yerde asılı en eski sürgünlerin 4 ila 5'ini kestik ve onları aynı sayıda güçlü bir yıllık sürgünlerle değiştirdik. Yıllık sürgünlerin kuvvetli bir şekilde kısaltılması gerekli değildir, sadece zayıf olan bir yaşındaki sürgünleri, çalıları fazla kalınlaştırmamaları ve meyvelerin hasadını engellememeleri için çıkarıyoruz.

Bektaşi üzümü köpüklü olarak nasıl budanır?

Yetiştiriciliğin ilk iki yılında, ayakta duran bektaşi üzümlerinin budanması tacının oluşturulmasını içerir . Ayakta duran bektaşi üzümü oluşumu, yere yakın bir çalılık taçlarının oluşumuna benzer. Bitkiler dikildikten sonra gövdeleri, gövde yüksekliğinden 3-4 cm daha alçak olması gereken kazıklara tutturulur.

ağaç bektaşi üzümü

Köpük bektaşi üzümü

Bahçe bektaşi üzümü ekildikten sonraki ilk yılın ilkbaharında dantel sürgünlerini yarı yarıya kısaltın. Dantel iki sürgünden oluşuyorsa, birini tamamen kesin veya tabandan iki dikişe kısaltın ve kılavuzu 1/3 oranında kısaltın.

İkinci yılın ilkbaharında dantelden zayıf ve geçişli sürgünleri kesin, kalanlarını 1/3 oranında kısaltın . Sürgünlerden herhangi biri çok güçlü büyürse ve tacı deforme ederse, onu daha da kısaltırız. Taç 6-7 iskelet dalına sahip olduğunda standart bektaşi üzümü oluşumunu bitiririz.

Eski bektaşi üzümü çalılarının oluşturulmuş taçlarının röntgenini çekin , çok düşük sarkan dalları kesin, tepenin merkezini kalınlaştırın ve yalnızca bir yönde uzanamayacak kadar güçlü sürgünleri kısaltın. Ayrıca gövdede veya tabanda görünen anaçtaki büyümeleri de keseriz .

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs

Şu esasa göre derlenmiştir: Dudzińska-Krawczyk I., Meyve çalılarının ve ağaçların kesilmesi, Barzkowice'deki Batı Pomeranian Tarımsal Danışmanlık Merkezi, s.9; Hołubowicz T., Sadownictwo , Poznań'daki Ziraat Üniversitesi Yayınevi, s. 274; Mika A., Meyve ağaçları ve çalıları kesme sanatı , Wydawnictwo Działkowiec, s.57-58.