Mazı zehirli mi?

Son zamanlarda, mazıların zehirli olup olmadığı hakkında editör e- postamıza birçok soru geldi . Bahçe sahipleri önemli endişelerini dile getirdiler. Nedeni muhtemelen bir süre önce internette ve YouTube videolarında yayınlanan, yazarları mazıları eleştiren ve zehirli özellikleri hakkında uyarıda bulunan bilgilerdi . Bu şok edici raporları ele almaya, sizi rahatlatmaya ve Mazı'nın olası zehirli özelliklerine biraz daha tarafsız bakmaya karar verdim .

porsuk zehirli

Mazı zehirli mi?

Fotoğraf depositphotos.com

Mazı'nın zehirli özellikleri

Tam, doğru adı Mazı occidentalis olan Mazı , bahçelere topluca ekilen bitkilerdir. Çitli çeşitler, yani hızlı büyüyen mazı Brabant, kesilmiş çitler için mükemmel ve budama gerektirmeyen ancak biraz daha yavaş büyüyen zümrüt mazı, popülerlik kazanmıştır. Mazı Danica gibi doğal olarak küresel bir şekli koruyan çeşitler de çok yaygındır.

Bu popüler bitkiler hakkında bu kadar zehirli olan nedir? Mazılarda bulunan thujone ile ilgili . Sinir sistemini olumsuz etkileyen bir terpen bileşiğidir. Aşırı tüketimi kaygı ve yüksek sinirlilik yaratır. Thujone zehirlenmesi, heyecan ve psikoz hallerine yol açar . Absinthe olarak bilinen alkolü tüketen birçok kişi geçmişte bu semptomları yaşamıştır. Bu alkol, bileşiminde thujone içeriyordu, ancak mazıdan değil, pelin ağacından.

Bu nedenle, mazı'nın zehirli özellikleri hakkındaki bilgilerde bir miktar gerçek var, ama sonuçta ... kimse mazı yemiyor! Bahçelerimizde sadece süs bitkisidir. Ve thujone, ancak aşırı miktarda tüketildiğinde zehirlidir.

Bahçeye mazı dikmek güvenli midir?

Bahçeye süs bitkisi olarak dikilen mazılar sağlığımız için güvenlidir . Örneğin YouTube kanalınız için sadece sansasyon yaratmak isteyen ve bu şekilde popülerlik kazanmaya çalışan kişiler tarafından aldanmayın.

Bahçelerimizdeki diğer süs bitkilerine bakarsanız, birçoğu yutulduğunda zehirlidir . Bu yüzden onları sadece süs olarak yetiştiriyoruz, yenilebilir değil.

Mazı muhaliflerinin bu bitkiyi çok popüler olduğu için düşman olarak seçtiğini düşünüyorum . Daha az bilinen süs bitkileri arasında çok daha tehlikeli örnekler bulunabilir. Ve kimse onlara karşı uyarmaz, çünkü bu tür haberleri yayan kişi arasında popüler olmaz.

İyi bir örnek - porsuk - güzel kırmızı meyveleri yenildiğinde oldukça zehirlidir. Aynısı dallar, iğneler ve bu bitkinin diğer kısımları için de geçerlidir. Ama kimse bundan bir skandal çıkarmıyor. Ve porsuklardaki minik kırmızı toplarla ilgilenen çocuklar onları yutmaya karar verirler ... Bence bu , çocuklar için muhtemelen çekici bir şey olmayan Mazı'dan daha tehlikeli .

Porsuk zehirli miPorsuk zehirli mi?

Bahçede porsuk yetiştirmeye karar vermeden önce, porsukun zehirli olup olmadığını ve öyleyse bu bitkinin kime tehlikeli olabileceğini kontrol etmeye değer. Kimin porsuk zehirlenmesine neden olabileceğini ve porsuk zehirlenmesinin semptomlarının neler olduğunu görün. Ayrıca bu bitki ile zehirlenmeyi nasıl önleyeceğimizi de tavsiye ediyoruz. Daha...

Diğer bir örnek, dal, yaprak ve meyvesi yutulduğunda zehirli olan yaprak dökmeyen şimşirdir . Bu arada birçok insan yiyecekleriyle birlikte Paskalya sepetlerine şimşir koyuyor. Neyse ki, şimşir gıdayla doğrudan temas etmediği sürece bunda yanlış bir şey yok, yani kabuğundan soyulmuş sosis veya yumurtanın üzerine doğrudan konulmamalıdır. Sadece yediğimiz şeyden bir şekilde ayrı olsun.

Ayrıca, thujalarda bulunan thujone'un, yukarıda bahsedilen pelin otu gibi tıbbi amaçlar için kullanılan bitkisel bitkilerde , aynı zamanda adaçayı veya solucan otunda da bulunduğunu bilmeye değer . Bu otlar, aşırı dozaj yapılmadan ölçülü olarak kullanıldıkları sürece zehirli değildir. Aşırı dozda herhangi bir iyi şey zararlı olabilir.

Bahçedeki bitkileri hassaslaştırmakBahçedeki bitkileri hassaslaştırmak. Alerjiniz var mı Onlardan kaçınsan iyi olur!

Bahçeye ekilen bitkileri hassaslaştırmak, alerjiye yatkın kişiler için bir sorun olabilir. Alerjiye neden olabilecek en yaygın bitki türlerini sunuyoruz. Alerjiniz varsa, bahçenizde onlardan uzak dursanız iyi olur! Daha...

Ve thujalarda da aynıdır. Bahçeye süs bitkisi olarak dikilir, zarar vermez. Sadece onlara bakmak veya mazıya yakın olmak tehlikeli semptomlara neden olmaz. Bahçedeki mazılar, onları yemediğimiz veya thujon'a alerjimiz olduğu sürece tehlikeli değildir . Alerjisi olan kişilerde mazı dallarını ovaladıktan sonra kızarıklık olabilir (bu yüzden mazı keserken her zaman eldiven giymenizi tavsiye ederim). Ancak diğer birçok bitki de bizi duyarlı hale getirebilir.

Ben şahsen thujaları severim (genelde iğne yapraklıları, özellikle yerli çamları severim) ama bu bir zevk meselesi. Bundan hoşlanmayan insanları anlıyorum . Ve manzaramızdaki fazlalıkları gerçekten saldırgan olabilir. Ancak bunlar sadece estetik düşüncelerdir. Herkes bahçeye sevdiği şeyi dikme hakkına sahiptir :-)

Bunu bildiğim iyi oldu!

Kesilmiş mazı dalları (örneğin, bir çit kesildikten sonra) kompost makinesine atılmamalıdır, çünkü içlerinde bulunan mazı, kompostlama sürecini yavaşlatır. Tıpkı yerli meşemizin yapraklarında bulunan tanenler gibi. Meşe yaprakları da kompost haline getirilmemelidir. Bu bakımdan mazı, düşmanlar tarafından sevilen Polonya meşesine benzer.

Rafał Okułowicz