Bir tencerede açelya

Bir çiçekçiden satın alınan bir tencerede açelya, yerde büyüyen Japon açelyalarının kuzenidir. Ancak onun yeri evde. Kışın hayatta kalmayacağı için cezasız olarak bahçeye kalıcı olarak ekemezsiniz. Bu onun hayatının çiçek açan son çiçeklerle biteceği anlamına gelmez. Uzun yıllar alabilirsin, sadece birkaç şartı yerine getirmen gerekiyor. Bir tencerede açelyaların bakımının nasıl göründüğünü , bu bitkinin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyacı olduğunu, çiçek açtıktan sonra açelyaya nasıl bakılacağını ve saksıdaki açelyanın nasıl tekrar çiçek açacağını görün . İşte, saksıdaki açelya yetiştirmenin tüm sırları!

bir tencerede açelya

Bir tencerede açelya

Bir tencerede açelya - sulama ve gübreleme

Popüler bahçe açelyaları gibi, bir tencerede bulunan açelyanın köklerinde daima nem olmalıdır . Sadece unutmaya çalışın, solan çiçekleri ve sarkan yaprakları hemen göreceksiniz. Kök topunu saksı ile birlikte zamanla bir kova suya batırırsanız bitki elastikiyetini geri kazanır. Çiçeklenene kadar yaprakları kısaca daldırabilir veya mümkün olduğunca sık serpebilirsiniz. Çiçekler su ile direk temastan hoşlanmaz, yaprakları birbirine yapışır ve rengini kaybeder. Yağmurdan sonra bahçedeki açelya ve orman güllerinin çiçeklerine benzer şekilde.

Kaptaki açelyaları sulamak için su yumuşak olmalı ve bu nedenle kaynatılmalıdır, çünkü açelya, tüm funda bitkileri gibi her zaman asidik toprak gerektirir. Az topraklı bir tencerede, alt tabakanın pH'ı çok hızlı değişebilir. Toprağı asidik tutmanız ve pH'ını 3.5-4.5 pH aralığında tutmanız gerekir. Dikim sırasında uygun bir alt tabaka kullanarak bunu sağlayacaksınız. Bir tencerede açelyalar için uygun bir substrat , kum ve bileşik gübre ile karıştırılmış asit bahçe turbasıdır, örneğin, Azofoska ile amonyum sülfat. Fazla beslememeye dikkat edin! Küçük bir tutam olan alt tabaka başına sadece 1 g gübre yeterlidir.

Saksı açelya, çok sayıda görkemli çiçek üreten ve tüm yıl boyunca kalın yaprakları koruyan küçük bir bitkidir , bu nedenle yeterince beslenmelidir. En önemli şey, açelyaları çiçek açtıktan sonra döllemektir , çünkü o zaman bitki çok zayıflar. Florovit gibi sulama için suda çözülmüş çok bileşenli sıvı gübre ile 10 gün aralıklarla 5-6 kez gübrelenmelidir. Litre suya 2-3 g gübre veren özel bir açelya gübresi kullanmak daha da iyidir .

Bir tencerede açelya - çiçek açtıktan sonra bakım

Kaptaki açelya çiçek açmayı bitirdiğinde , bir tedavi daha çok önemlidir. Solmuş çiçekleri çıkarmalısın, sadece parmaklarınla ​​kır.

bir tencerede açelya

Bir tencerede açelya - solmuş çiçekler, bitkinin zayıflamaması için sürekli olarak uzaklaştırılmalıdır.

Ardından, saksı açelya çalılarının şeklini bozan çıkıntılı veya yanal dalları kesebilirsiniz. Çalı alttan sıyrılırsa, tüm dalları kolayca kısaltabilirsiniz. Böyle bir kesimden sonra, tencere içindeki açelya bir talihsizlik gibi görünecektir, ancak bu sizi rahatsız etmemelidir, çünkü onu daha serin bir yere, örneğin bir sundurma veya soğuk bir odaya taşımanız gerekir. Mayıs ayının ikinci yarısından Ekim ayına kadar bahçede yarı gölgeli bir yerde durabilir.

bir tencerede açelya

Bir tencerede açelya - çiçek açtıktan sonra, tüm dalları yaklaşık 1/3 veya yarı yarıya kısaltın. Bu sayede çalı kalınlaşacak

Daha sonra hemen sıcak bir odaya değil, sıcaklığın 5 ile 12 ° C arasında olduğu bir sundurma, sundurma vb. Çiçek tomurcukları oluşana kadar orada kalmasına izin verin. Şişmiş tomurcuklar gördüğünüzde , açelya saksısını daha sıcak bir yere taşıyın.. Sıcaklık 18 ° C'dir. Çiçekleri açana kadar yapraklarını serpin, çünkü havadaki nemi sever ve saksıdaki toprağı her zaman sistematik olarak sulandırır. Bununla birlikte, nem toprağın ıslak olduğu anlamına gelmeyeceğinden, sulama ile denize girmeyin. Açelya ince, hassas köklere sahip olduğu için çok ıslak toprak, yapılması zor olmayan kök sistemini çürütebilir. Çok kuru ve çok ıslak olmayan bir orta zemin bulmalısınız. Hareketsiz dönemde, yani çiçek açtıktan sonra, açelyayı daha az sıklıkta sulayın, ancak aşırıya kaçmayın.

Bir bakışta saksı açelya bakımı :

  • kışın açelya odada duruyor ve çiçeklerle sizi memnun ediyor
  • çiçek açtıktan sonra serin (5-12 ° C) alın, budayın, her 10 günde bir birkaç kez gübreleyin
  • Mayıs sonunda bahçeye çıkarsın kısmi gölgeye
  • Eylül ve ekim aylarının başında eve, serin olduğu verandaya geri dönüyorsun
  • Aralık-Ocak aylarında odaya geç ve çiçekleri bekle

Hatırlamak! Açelya çiçekleri suyla doğrudan temastan hoşlanmaz - ıslak yapraklar birbirine yapışır ve rengini kaybeder. Bu nedenle çiçekli bir bitkiye ilaçlanmamalıdır.

Lucyna Grabowska