Uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri

Uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri , ilkbahardan sonbahara kadar neredeyse tüm mevsim boyunca çiçek yatağını renkli salkımlarla doldurur. Ek olarak, her yıl yeni bitkiler dikmek zorunda kalmayacağınız için uzun çiçekli bahçe uzun ömürlüleri bir çiçek yatağının bakımını kolaylaştıracaktır. İşte özetimiz - Mayıs'tan Ekim'e kadar bahçe yataklarınızı süslemek için en iyi 20 uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçeği !

Uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri

Uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri

Çok yıllık bahçe çiçekleri uzun ömürlüdür - iki yıldan fazla bir süredir aynı yerde yaşayan ve çiçek üreten otsu bitkiler. Sonuç olarak, bir zamanlar ekilen çok yıllık bir bitki, birçok mevsim için bir bahçe yatağını süslüyor. Uzun çiçekli uzun ömürlü bitkiler , genellikle yaz boyunca, ilk günlerinden en sonuna kadar bir bahçe yatağını süsler. Bununla birlikte, ilkbaharda çiçek açan ve sonbaharda, bazen ilk dona kadar çiçek açmaya devam eden uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri de bulabiliriz .

Uzun çiçekli bahçe çiçekleri arasında, çok güneşli olanlardan tamamen gölgeli olanlara, zorlu verimli ve nemli topraklardan kuru ve yetersiz verimli topraklarla başa çıkabilenlere kadar çeşitli yerler için uygun çok yıllık türler bulabiliriz. Yani seçim yapabileceğiniz çok şey var. Uzun çiçek açan bahçe çiçekleri ayrıca, sürgünler sadece kısmen odunsu narin, küçük çalı içerir.

Güneşli pozisyonlar için çok yıllık çiçekler

Mayıs ayı gibi erken bir zamanda helianthemum bahçesinde çiçek açmaya başlar . Çiçeklenme Ağustos ayı sonuna kadar devam eder. Güneşli yataklarda, yamaçlarda ve kaya bahçelerinde iyi çalışır. Fakir toprakları ve kuraklığı iyi tolere eder. 'Golden Queen' çeşidi, güzel, saf sarı çiçekler üretir. Portakal merkezli pembemsi çiçekler, 'Ben Hope' dikilerek, beyaz çiçekler ise 'Wisley White'dan elde edilir.

Çok yıllık bahçe çiçekleri - bahçe höyüğü

Çok yıllık bahçe çiçekleri - bahçe höyüğü

Çok yıllık bir yatak için bir başka öneri de üzüm tritomudur . Çeşitliliğe bağlı olarak tritom, haziran ayından eylül ayına kadar çiçek açar. Sert, uzun bir gövdeye yerleştirilmiş sarı-turuncu, dikdörtgen çiçek salkımları. Güneşli pozisyonlar ve orta derecede verimli, humuslu, hafif asitli topraklar gerektirir. Kışın, kalın bir malç tabakasıyla örtmeniz gerekir.

üzüm tritomuKüme tritoma - bahçe yetiştiriciliği, dikim, üreme

Üzüm tritomu Güney Afrika ve Madagaskar'dan geliyor. Tritomun son derece ilginç, egzotik görünümü onu daha sık ekilir hale getirir. Tritomun bahçe ekiminin neye benzediğini, hangi yetiştirme pozisyonunu seçmeniz gerektiğini ve her yıl harika bir şekilde çiçek açması için tritome nasıl uygun şekilde bakılacağını görün. Daha...

Uzun gövdelerde mor dikdörtgen çiçek salkımları bir başak oluşturur . Temmuz'dan Eylül'e kadar çiçek açar. Pembe veya beyaz çiçek salkımına sahip çeşitleri de vardır. Liatra güneşli yerler ve orta derecede nemli topraklar için tavsiye edilen dayanıklı ve iddiasız bir bitkidir.

Çok yıllık bahçe çiçekleri - başak liater

Çok yıllık bahçe çiçekleri - başak liater

Çuha çiçeği krzewiastym olarak da bilinen Wielkoowocowy çuha çiçeği , bütün yaz çiçek açar. Çiçekler, sarı kümeler halinde toplandı. Bitki ayrıca güzel yapraklara sahiptir. Güneşli yerlerde, verimli ve nemli topraklarda iyi gelişir. Balkonlardaki saksılarda da işe yarar.

Çok yıllık bahçe çiçekleri - Rudbeckia

Çok yıllık bahçe çiçekleri - Rudbeckia

Rudbeckia veya Echinacea, tamamen dona dayanıklı, çok yıllık bir rizomdur. İlk dona kadar yazdan sonbahara kadar çiçek açar. Uzun, sert gövdelerde sarı, pembe veya mor çiçekler. Güneşli yerlerde gruplar halinde dikildiğinde en iyi görünüyor. Rudbeckia satın alırken, kafanızın karışmamasına dikkat edin, çünkü aralarında yıllıklar da var.

Civanperçemi , haziran-ekim ayları arasında son derece uzun bir süre çiçek açabilir . Saf türler bir yabani ot olarak kabul edilse de, en iyi büyük gruplar halinde ekilen çok güzel bazı civanperçemi türleri bulabiliriz. Bu bitki en iyi güneşli yerlerde, verimli topraklarda yetişir. Dona karşı tamamen dayanıklıdır ve çabuk büyür.

Yarı gölgeli pozisyonlar için çok yıllık çiçekler

Ağırşak eğimi Haziran ayı sonlarında çiçek açar ve Ağustos ayının sonuna kadar devam eder. Küçük, sarı çiçekler. Açık gölgeyi tolere edebilmesine rağmen verimli, humuslu toprak ve güneşli bir pozisyon gerektirir.

Çok yıllık bahçe çiçekleri - whorl slope

Çok yıllık bahçe çiçekleri - whorl slope

Hazirandan ekime kadar ve bu nedenle 5 aya kadar eğim çiçek açabilir . Ancak yamaçta en bol çiçeklenme Ağustos ayına kadardır. Orta derecede verimli ve orta derecede nemli topraklarda güneşli ve hafif gölgeli yerler için uygun, sarı çiçekleri olan çok yıllık bir sorguçtur. Yamaçlar genellikle bir kır bahçesi için uzun ömürlü olarak kullanılır.

Gölge için çok yıllık bahçe çiçekleri

Sürünen sardunya , haziran-ağustos ayları arasında çiçek açar ve bu mükemmel bir yer örtücü bitki olabilir. Bu çok yıllık mor veya mor renkte çiçek açar. Gölgeli yerleri, orta derecede verimli ve nemli toprakları sever.

Çok yıllık bahçe çiçekleri - sürünen sardunya

Çok yıllık bahçe çiçekleri - sürünen sardunya

Uzun çiçekli çok yıllık bitki noktalı yenir . Hoş kokulu sarı çiçekleri, haziran-ağustos ayları arasında hayranlıkla izlenebilir. Nemli topraklarda gölgede ve doğal bahçelerde mükemmel şekilde büyür. Gölet yakınına dikim yapmanızı tavsiye ederim.

Çok yıllık bahçe çiçekleri - noktalı bel

Çok yıllık bahçe çiçekleri - noktalı bel

Safir liriope de gölgeli indirimler için tavsiye edilir . Üzüm salkımlarına biraz benzeyen bu çok yıllık açık mor, yoğun çiçek salkımları yaz ortasında ortaya çıkar ve ilk dona kadar bitkide kalır. Bitki, kümeler halinde toplanmış, süs otlarının tutamlarını andıran dar mızrak şeklinde, koyu yeşil yapraklar sayesinde ilkbahardan itibaren tüm mevsim çekici görünüyor. Liriope 30-45 cm yüksekliğe ulaşır ve büyümesi oldukça kolaydır. Ancak, daha büyük donlarda donabileceği için kışın örtülmesi gerekir.

Uzun çiçekli çok yıllık çiçeklere nasıl bakılır

Bu uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri genellikle ilkbahar veya sonbaharda satın alınır. Çok yıllıklar saksıda satılabilir ve bazıları ayrıca folyo torbalarda paketlenmiş rizomlar, soğanlar veya kök yumruları şeklinde satılabilir. Saksılarda olanlar ilkbahardan sonbahara kadar her zaman ekilebilir, ancak satılık en büyük seçim ilkbahardır.

Bu bitkilerin çoğu dayanıklıdır. Bununla birlikte, genellikle, kışlama koşullarını iyileştirmek için, çok yıllık çiçekleri olan bir yatak , saman, yaprak, bahçe kabuğu veya iğne yapraklı örtü ile daha kalın bir kış örtüsüne ihtiyaç duyacaktır.

Uzun çiçekli çok yıllık bitkilerin yetiştirilmesinde iyi bir uygulama , bitkiyi yeni çiçekler yaratmaya ve böylece çiçeklenme süresini uzatmaya teşvik ettiğimiz için solmuş çiçek salkımlarını da kesmektir. To bol edinme ve uzun bu bitkilerin çiçek, buna değer çiçek tomurcukları büyük miktarda oluşması lehinde fosfor ve potasyum açısından zengin gübre, onları beslemek olduğunu.

Aşağıdaki tablo, uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçeklerinin bir listesini sunmaktadır. Tablonun altına, tabloyu yazdırılabilir bir sürümde indirmek için bir bağlantı yerleştirdik. Umarız yararlı bulursunuz :-)

Uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri

Uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri

Bu beyanı yazdırılabilir bir sürüm olarak indirin:

  • TOP 20 uzun çiçekli çok yıllık bahçe çiçekleri (PDF)