Arsa üzerinde üzüm yetiştiriciliği - çeşitleri ve dikim

Şarap üretimi ve doğrudan tüketim için kullanılan harika meyvelerin yanı sıra bu tırmanıcının süs değeri nedeniyle arsa ve ev bahçelerinde üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Amatör bağcılığın neye benzediğini , fide satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve iklimimizde hangi üzüm çeşitlerinin en iyi şekilde çalıştığını görün. Bahçenize üzüm asmaları ne zaman ve nasıl ekilir ?

Arsa üzerinde büyüyen sarmaşıklar

Arsa üzerinde büyüyen sarmaşıklar

Üzüm çeşitleri

Asma bahçelerde oldukça isteyerek yetiştirilir. Her şeyden önce doğrudan tüketime (tatlı çeşitleri), konserveye ve şarap yapımına (tatlı ve şarap çeşitleri) harika meyve veren bir bitki görevi görür. Bununla birlikte, genellikle süs amaçlı dikilir - pergolaları veya bahçe barakalarının duvarlarını kaplayan bir sarmaşık olarak. Bu amaçla arbor asma çeşitleri kullanılmaktadır.

Açık yeşilden, kırmızı-pembeye, lacivert ve tabii ki çeşitli tatlarda çeşitli boylarda meyveler veren, iyi verimli üzüm çeşitleri arasından seçim yapabiliriz . Ancak, bahçecilik için asma fidanı seçerken dikkate alınması gereken tek kriter meyvenin tadı ve kalitesi değildir .

Kısa ve oldukça serin yazlar ve soğuk kışlar nedeniyle iklimimiz bağcılık için pek elverişli değil . Bu nedenle , Güney ve Batı Avrupa'da yetiştirilen soylu üzüm çeşitleri , Polonya koşullarında yetiştiriciliğe her zaman uygun değildir. Neyse ki, dona karşı daha dirençli ve hastalığa karşı daha dirençli olan hibrit çeşitler ticari olarak mevcuttur. Asmalar son derece sıcak ve sessiz bir konum sağlayamıyorsa, meyveleri erken veya orta olgunlaşan üzümleri seçin . Bu sayede, erken sonbahar donlarından meyveye zarar verme riski olmadan önce hasat zamanı gelmiş olacaksınız.

Arsa üzerinde büyüyen sarmaşıklar

Pergolada üzüm asmaları

Özetlemek gerekirse, bir tahsis bahçesinde yetiştirmek için bir üzüm çeşidi seçerken , çeşidin aşağıdaki özelliklerini göz önünde bulundurun: dona dayanıklılık, tüylü küf, külleme ve gri küf gibi hastalıklara karşı direnç (komşularınıza bölgenizde hangi asma hastalıklarının hüküm sürdüğünü sormaya değer ve dikkat edin. özellikle bu hastalıklara karşı direnç), verimin zamanlaması ve bolluğu (sezon sonu çeşitlerinden kaçının), verim bolluğu, büyüklüğü, tadı ve meyvenin kullanımı. Meyvenin özelliklerini son sıraya koymam tesadüf değil, çünkü lezzetli meyve veren ama örneğin yeterince dona dayanıklı olmayacak bir çeşit seçerseniz hiç meyve alamazsınız.

Polonya'da amatör yetiştiricilik için üzüm çeşitleriPolonya'da amatör yetiştiricilik için üzüm çeşitleri

Amatör yetiştiricilik için mükemmel olan en değerli üzüm çeşitleri. Dirençli ve iddiasız olanları seçtik ve Polonya ikliminde başarılı oluyorlar. Bu çeşitlerin karşılaştırılması, amatör yetiştiriciliğe yönelik üzüm çeşitlerini listeleyen pratik bir tablo ile kolaylaştırılacaktır. Daha...

Asma fidanı nasıl alınır?

Sözde asmalar dikim durumunda açık kök (yerden kazılmış) bitkinin köklerine zarar verme ve onu kuruma riski yüksektir. Bu nedenle, şu anda ağırlıklı olarak kaplarda satışta olan üzümler ve arsa için alışveriş yaparken seçmeniz gereken şey budur. Kaplardaki fideler, çok daha iyi benimsedikleri ve ilkbahardan sonbahara kadar olan dönem boyunca dikilebilecekleri tüm hasarsız kök topuyla ekilir. Ancak üzüm dikmek en iyisidirNisan ayında (hala uykuda iken) veya sürgünlerin zaten yaprakları olduğu Haziran'dan Temmuz'a kadar yapılır. Vejetasyon döneminde fidan dikerseniz, satın aldığınız fidelerin hangi koşullarda köklendiğini kontrol etmeye değer. Eh, kaplardaki kesimler genellikle kapakların altına yerleştirilir. Bu durumda toprağa dikmeden önce sertleştirilmeleri gerekir (yavaş yavaş dışarıdaki koşullara alışmaları).

Arsa üzerinde büyüyen sarmaşıklar

Arsa üzerinde yetişen asmalar

Mağazada üzüm fidanı seçerken durumlarına yakından bakın. Yapraklar, hastalık enfeksiyonu belirtisi olmadan sağlıklı olmalıdır. Fidelerin yaşayabilirliğinin iyi bir göstergesi, yapışkan dalların varlığıdır.

Sapı en az 30 cm uzunluğunda ve kökte en az 4 mm kalınlığında kesimler seçin. Sonbaharda üzüm fidanı alırsanız , sürgünün kökünden başlayarak en uzun kısmı odunsu olanları seçin. Bu tür bitkilerin kışı iyi durumda yaşama şansı çok daha yüksektir.

Asma hastalıkları ve kontrolüAsma hastalıkları ve kontrolü

Asma hastalıkları, asma ilaçlama için kayıtlı koruma önlemlerinin az sayıda olması nedeniyle mahsuller için yüksek risk oluşturmaktadır. Yalnızca sistematik koruyucu önlemler (hijyenik budama, püskürtme), meyve ortaya çıkmadan önce bile hastalıkların gelişimini etkili bir şekilde durdurabilir. İşte amatör mahsullerde en önemli asma hastalıkları ve bunlarla nasıl mücadele edileceği. Daha...

Üzüm asması dikimi

Üzümler en iyi güneşli, sıcak ve sessiz bir yerde yetiştirilir (soğuk kış rüzgarlarından korunaklı). Bu bitkinin toprak gereksinimleri çok yüksek değildir, ancak en iyisi, pH'ı 6.5 ila 7.0 olan hafif, humuslu topraklarda yetiştirmektir.

Çok ağır, killi topraklarda bağcılıktan kaçının . Bahçenizdeki toprak buysa, onu kum ve organik materyalle karıştırın (örneğin, iyi ayrıştırılmış kompost). Öte yandan, bahçenizdeki toprak çok hafif, kumlu ve zayıfsa - ona çürümüş kompost veya gübre ekleyin. Bununla birlikte, toprağı aşırı gübrelemeye değmez, çünkü o zaman asmalar daha zayıf meyve verme pahasına bereketli bir şekilde büyür. Özellikle çalılar sonbaharda dikildiğinde aşırı gübre yapmamalısınız, çünkü bu dönemde ek bir miktar azot eklemek, çalıların büyümesini uyarır, bitkinin uyku halini geciktirir ve kışı engeller.

Asmanın gübrelenmesi.  Asmayı ne zaman ve ne gübrelemekAsmanın gübrelenmesi. Asmayı ne zaman ve ne gübrelemeli?

Üzüm asmalarının gübrelenmesi, çalıların büyümesini ve gelişmesini etkiler, ancak her şeyden önce meyve vermenin bolluğunu etkiler. Sağlıklı büyümek ve bol meyve verebilmek için asmanın nasıl gübreleneceğini, en iyi gübreleme tarihlerinin ne olduğunu ve asmaları nelerin gübrelemesini tavsiye ediyoruz! Daha...

Bitkilerinizi duvara karşı yetiştiriyorsanız, onları duvardan yaklaşık 30 cm uzağa ve yaklaşık 1 m aralıklarla dikin, en iyisi onları güneye, güneybatıya veya güneydoğuya bakan bir duvara dikmektir.

Asma fidelerini 40-50 cm çapında ve yaklaşık 15 cm derinliğinde özel olarak kazılmış bir çukur (çanak) içine dikmek iyi bir fikirdir . Sadece 'çanağın' dibinde, fidenin yerleştirildiği kök topunun boyutuna ayarlanmış bir delik açılır. Asmaları böyle bir 'kaseye' dikmek sulamayı kolaylaştırır ve bitkileri kış donlarına karşı korur. Yıllar geçtikçe, asmalar büyüdükçe, 'çanak' yavaş yavaş toprakla doldurulur, bu sayede gövdenin yer altı kısmı toprağın nispeten derine yerleştirilecek ve bu da donmaya karşı direncini artıracaktır.

Asma fidelerini köklerine zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde kaplardan çıkarın ve kök öbekleri olan kuyulara yerleştirin. Ardından kuyuları toprakla örtün. Bitkiyi diktikten sonra bolca sulayın.

Kış başlangıcından önce, fideleri 2 veya 3 gözün üzerinden kesin (bu, kök sistemlerini güçlendirecek ve bir sonraki mevsimde daha güçlü sürgünler üretecektir). Ardından, sapları ve kökleri donmaktan korumak için bitkilerin etrafına toprak yığınları oluşturun.