Tırmanma çilek - yetiştirme, bakım, çeşitler

Kendi kendinize çilek yetiştirmek için kendi bahçenize ihtiyacınız yok. Saksı yetiştiriciliği için mükemmel olan tırmanma çileği balkonlarda ve teraslarda çok etkilidir, çok verimlidir ve sonbaharın sonuna kadar meyve verir. Saksıda tırmanan çilek yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve iklimimizde balkon yetiştiriciliği için hangi tür tırmanma çileklerinin en iyisi olduğunu görün.

Tırmanma çilek

Terasta saksıda yetişen çilek tırmanışı

Tırmanma çilek - faydaları ve uygulaması

Çileklerin sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok sağlıklı meyveler olduğunu hatırlamakta fayda var . Çok sayıda mikro element (örn. Fosfor, magnezyum, kalsiyum), çok miktarda vit içerirler. C ve folik asit. Kendimiz yetiştirip topladığımız meyvenin tadı elbette en iyisidir. Ve balkonumuzda büyüyüp korkuluklara tırmansalar ya da bir saksıdan çelenkler asarlarsa ne harika olurdu!

Piyasada balkon yetiştiriciliği için giderek daha fazla çeşit çilek bulunmaktadır . Bu çözümün avantajı da oldukça fazladır. Çünkü bir arazimiz olsa bile, üzerinde her zaman çilek yetiştirme fırsatımız olmuyor. Özellikle kısa bir süre meyve vermeleri ve sezonun geri kalanında çiçek tarhında pek çekici görünmemeleri. Öte yandan, kaplarda yetiştirilen tırmanıcı çilek az yer kaplar ve toplanması kolaydır. Zeminle temas etmeden olgunlaşırlar, bu nedenle daha az çürürler ve genellikle temizdirler. Ve biz onları her zaman elimizde tutuyoruz. Tatlı meyvelerini tatmak için balkona veya terasa çıkmanız yeterlidir.

Çileğin 18. yüzyılın başlarında Avrupa'da iki çeşit yabani çilek olan virginian ( Fragaria virginiana ) ve Şilili ( Fragaria chiloensis ) melezlenmesiyle yaratıldığını çok az kişi biliyor olabilir . O zamandan beri, yetiştiriciler daha iyi, daha dayanıklı ve daha verimli çeşitler yaratmak için rekabet etti. Gurmeler için en değerli olanları elbette tatlılar - büyük, tatlı ve sulu.

Aslında bir kapta her türlü bitkiyi yetiştirebiliriz, ancak kendine has özellikleri nedeniyle bu amaca özellikle uygun çeşitler vardır. Genellikle ticarette çilek asma veya tırmanma adı altında bulabiliriz . Ancak, hiçbir çilek aslında kendi kendine tırmanmıyor, bu elbette onlardan memnun kalmayacağımız anlamına gelmiyor. Genellikle , tırmanma çilekleri, meyve vermeyi tekrarlayan ve uzun, hatta bir metreden uzun stolonlar oluşturan çeşitlerdir.. Onların durumunda, meyve sadece çalının kendisinde değil, aynı zamanda asılı sürgünlerde de görülür. Meyve sürgünleri kaplardan gevşek bir şekilde sarkabilir, ancak onları tırmanma şeklinde de yönlendirebiliriz. O zaman koşucuları kendimiz bu amaç için sağlanan desteklere (ızgaralar, korkuluk basamakları, ağlar vb.) Bağlamalıyız, çünkü asmaların aksine çileklerin kendi bağlantı sistemleri yoktur.

balkonda çilekBalkonda çilek - çeşitleri, yetiştirme, ne zaman ekilir

Balkondaki çilekler, kendi bahçeleri olmayan, ancak kendi yetiştirdikleri sağlıklı, organik meyvelerin tadını çıkarmak isteyenler için harika bir tekliftir. Baharın sonundan sonbahara kadar sürekli meyve veren, uzun, sarkan sürgünleri olan balkon için çok ilginç çilek çeşitleri vardır. Balkona ne zaman çilek ekeceğinizi ve bunları saksılarda veya balkon kutularında nasıl yetiştireceğinizi görün. Daha...

Çilek tırmanışı ilk meyvelerini çoğu çilek için uygun olan zamanda, yani Mayıs'tan Haziran'a kadar başlar. Bir sonraki, ilk hasadın bitiminden yaklaşık bir ay sonra başlar.

Tırmanma çilek - dikim

Tırmanan çilek nasıl ekilir?

Kaplarda yetiştirilen çilekler, özellikle az miktarda yer ve alt tabaka mevcut olduğundan, özel bir dikkatle bakılmalıdır. Çilek ekebileceğimiz saksının minimum çapı 25-30 cm'dir. Ayrıca, tırmanma çileği için hangi toprağın en iyisi olacağını düşünmeye değer . Bitki dikmek için, kompost veya turba ve az miktarda kum eklediğimiz humus toprağı seçiyoruz. Uygun toprak pH'ı nötr veya hafif asidiktir (pH 5.5 - 6.5). Çilekler alkali veya çok asitli toprakları sevmez.

Tırmanan çilekleri ekerken merkezlerini toprakla kapatmamaya dikkat etmeliyiz çünkü genç yapraklar hastalanabilir. Tencerenin dibindeki fazla su köklerin çürümesine neden olacağından drenaj da gereklidir. Çelikler, kökleri geriye katlanmayacak şekilde ekilir. Baharda zaten kaplara dikilmiş fideleri satın aldığımızda bu sorun ortaya çıkmaz.

Tırmanan çilek ne zaman ekilir?

Erken ilkbahar, çilekleri tırmanmak için tercih edilen ekim zamanıdır . Tekrarlanan çilek çeşitleri genellikle dona karşı oldukça hassastır, bu nedenle kabın içine iyice ve sıkıca oturmaları için oldukça uzun bir süreye sahip olmaları mantıklıdır. Kış aylarında kalın bir yün veya hasır paspaslar ile dikkatlice korunmaları gerekir. Bitkileri dokunmamış kumaşlarla ilkbahar donlarına karşı korumayı da unutmamalısınız. Kapları güneşli bir yere koymalıyız, çünkü ancak o zaman büyük, sulu ve tatlı meyveler görebiliriz.

Çilek ne zaman ekilirÇilek ne zaman ekilir

Çilek en popüler mevsim meyvelerinden biridir. Onları tarlalarımızda ve son zamanlarda balkonlarda bile büyütmek için bu kadar hevesli olmamıza şaşmamalı. Başarılı bir yetiştirme, büyük ölçüde çilek ekiminin doğru yöntemine ve zamanlamasına bağlıdır. Ve bu tarihi satın alınan fidan türüne ve yetiştirme yöntemine göre ayarlamamız gerekiyor. Ne zaman saksılara frigo çilek ekeceğinizi ve ne zaman yeşil fideler ekeceğinizi görün. Daha...

Tırmanma çilek - yetiştirme, bakım

Tırmanan çileklerin uygun şekilde gelişmesi ve büyümesi için bir diğer gerekli koşul , uygun alt tabaka nemidir. Çalıların kurumamasına büyük özen göstermeliyiz. Böyle bir imkanımız olursa bahçe merkezlerinde bulunan özel sulama sistemlerini kullanabiliriz ancak içine su dökeceğimiz yere çakılan uygun çapta bir boru da işini iyi yapacaktır. Dikimden önce toprağı hidrojel ile karıştırmak da iyi bir fikirdir. Toprak neminin sabit kalmasına ve bitkilerin su kıtlığına karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Hidrojellerin nasıl kullanılacağı makalesinde hidrojellerin avantajları ve nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi yazdık. Ek olarak, çalıların etrafındaki zemini saman gibi bir yatak tabakası ile kaplayabiliriz. Malç, nem kaybını önlemenin yanı sıra çileklerde yabancı otların büyümesini durduracaktır.

Balkonlarda ve teraslarda yetişen tırmanma çilekleri mutlaka gübrelenmelidir çünkü kaptaki besin maddesi miktarı oldukça sınırlıdır. Organik gübreleri 1-2 aylık aralıklarla kullanmak en iyisidir - ilk doz ekimden yaklaşık bir ay sonra, son doz ise Ağustos sonunda.

Son hasattan sonraki sonbaharda veya ertesi yılın ilkbaharında, meyve vermeyi tekrarlayan tırmanan çilekler, daha önce meyve verdikleri sürgünlerden kesilmelidir. Çilek tırmanma bakımında çok önemli bir işlemdir. Çalılar, dikimden 2-3 yıl sonra en iyi meyveyi verir, daha sonra genç fideler için tüm alt tabakayla değiştirilmelidir.

tırmanma çilekleri nasıl kışlanır - balkon askısıTırmanan çilekleri kışlamak nasıl - balkon asılı

Çilek tırmanışı - asılı çilekler balkon bitkileri arasında gerçek bir hit haline geldi. Sezon boyunca, ilkbahardan sonbahara kadar, çoğumuz tarafından çok sevilen çiçekler ve lezzetli çilek meyveleriyle süslendiği için bu pek şaşırtıcı değildir. Sonbaharın başlaması ve ilk soğuk havayla birlikte, sorulması gereken soru, balkon tırmanma çileklerinin üzerine nasıl kışlık geleceği? İşte asılı çilekleri kışlatmanın kanıtlanmış 3 yolu! Daha...

Tırmanma çilek - çeşitleri

Meyve vermeyi tekrarlayan en çok tavsiye edilen tırmanma çileği çeşitleri : 'Selva', 'Everest' (daha az lezzetli), 'Ostara', 'Evie II' (yeni çeşit), 'Albion' (çok lezzetli meyve), 'Super Star' (oluşturur son derece uzun koşucular) ve biraz daha dona dayanıklı 'Temptation'.

Merak etmek için dekoratif çilek çeşidi olan 'Pembe Panda'yı da önerebilirsiniz . Mayıstan sonbahara kadar birçok koşucuda görünen güzel, pembe veya koyu pembe çiçekleri vardır. Tabii ki, çoğu çilekten daha küçük olmasına rağmen, aynı derecede lezzetli ve çok aromatik olmasına rağmen meyve de taşır.

Başta da belirttiğim gibi, her yıl daha fazla çeşit tırmanma çileği ortaya çıkıyor . Bu bitkiler daha lezzetli meyveler ve daha uzun sürgünler ile karakterizedir. Yetiştiriciler ayrıca dona ve çilek hastalıklarına daha dayanıklı çeşitler yaratmaya çalışıyorlar. Bu yüzden asılı çilekler , önlerinde parlak bir geleceğe sahip ve özenle bakıldığında, bize kesinlikle lezzetli ve bol meyvelerle geri ödeyecekler ve ayrıca balkonların ve terasların çok özgün ve harika bir dekorasyonu olacaklar.

Katarzyna Józefowicz