Fuşya - yetiştirme, bakım, kışlama

Bahçe fuşyası, harika çiçekleriyle değer verilen güzel bir süs bitkisidir. Yerde yetiştirilebileceği gibi teras veya balkonlarda da kaplarda yetiştirilebilir. Her yıl çiçek açması için fuşya nasıl düzgün bir şekilde yetiştirilir? Fuşya üretimi nedir ve bir sonraki bahara kadar fuşya nasıl düzgün bir şekilde kışlanır? İşte balkonunuzda ve bahçenizde yetişen fuşya yetiştirmenin sırları ve en iyi fuşya çeşitleri.

fuşya

Fuşya

Bahçe fuşyası ( Fuchsia x hybrida ), Orta ve Güney Amerika'ya özgü birkaç yabani fuşya bitkisi arasında bir melezdir . Bazı insanlar fuşyaya neşter diyorlar, popülaritesini çoğunlukla dans eden balerinlere benzeyen sıra dışı çiçeklere borçludur. Fuşya çiçekleri bu bitkilerin en karakteristik unsurudur.

Bitkinin alt kısmında bulunan yaşlı fuşya filizleri odunsu hale gelirken, bir yaşındaki küçükler ince ve incedir. Gövdeler dik veya sarkık olabilir, bu nedenle fuşya genellikle asılı balkon çiçekleri olarak kullanılır. Fuşya bitkileri çeşitli boyutlardadır. Yaklaşık 25 cm boyunda olabilirler, ancak 1 metreden uzun çeşitleri de vardır! Fuşya yaprakları ovaldir ve tepede sivridir. Fuşya çiçekleri yazın ikinci yarısından sonbahara kadar çiçek açar.

Fuşya - yetiştirme ve bakım

Fuşya, rüzgardan korunaklı güneşli veya yarı gölgeli yerleri tercih eder. Turba ile zenginleştirilmiş hemen hemen her toprakta fuşya yetiştirmek mümkündür. Fuşya yetiştirmek için uygun bir toprak pH'ı 6.0-6.5'tir. Büyüme döneminde, çiçeklenmenin sonuna kadar (Mart-Ekim), fuşya, çok bileşenli mineral gübreler kullanılarak iki haftada bir beslenmelidir. Ne zaman sevecen fuşya için, onlar bu bitkilerin en yaygın zararlılar oldukları gibi, yaprak bitleri dikkat edilmelidir.

Uyarı! Fuşyanın gerçekten iyi bir örnek olması için her yıl filizlerinin üst kısımlarının çıkarılması gerekir. Bu, bitkiyi dallanmaya zorlayacaktır.

Kışlık fuşya

İklimimizdeki fuşya ne yazık ki dona karşı dayanıklı değildir, bu nedenle kışın hayatta kalmak istiyorsak uygun şekilde sabitlenmelidir.

Fuşyalar ilk donlardan önce yerde büyüdüyse, onları (büyük bir kök topuyla) büyük bir tencereye nakletmemiz gerekir. Ardından tencereyi serin ve oldukça karanlık bir yere koyun, ancak dondan koruyun. Fuşya kışı için bu tür bir yer , bir apartman bloğunda bir bodrum, garaj veya ısıtılmamış bir koridor olabilir. Burası 5-8oC'lik bir sıcaklığı korumalıdır. Fuşyanın kışlama döneminde kök topunun kurumasına izin vermemek için sulamayı en aza indiriyoruz.

Aralık ayından Mart ayına kadar fuşyayı kış uykusundan yavaşça uyandırmaya ve yeni büyüme mevsimi için hazırlamaya başlarız. Fuşyayı yaklaşık 15 ° C sıcaklıkta aydınlık bir yere aktarıp bolca sulamaya başlarız. Don tehlikesi sona erdiğinde (Mayıs sonu - Haziran başı), fuşyayı güvenli bir şekilde kalıcı yerine tekrar yerleştirebilir veya bir teras veya balkona koyabiliriz.

Sardunyalar nasıl kışlanır

Sardunyalar en popüler balkon bitkileridir. İlkbahardan sonbahara kadar çiçeklerimizin tadını çıkaran sardunyalarımızdan kurtulmak istemiyorsak, onları kış için uygun şekilde korumamız gerekir. Aşağıdaki makale, sardunyaların nasıl düzgün bir şekilde kışlanacağını adım adım açıklamaktadır. Doğru yapılırsa, bitkiler sadece gelecek yıl tekrar çiçek açmayacak, aynı zamanda onlardan yeni fidanlar da yetiştirebileceğiz. Daha...

Fuşyanın yeniden üretimi

Fuşyayı kesimlerden yayıyoruz. Fuşya fidanları , bitkinin yeni sürgünler geliştireceği Mart veya Nisan aylarında toplanır . Yeni bir sürgün kırıp alt yaprakları kaldırarak, üstleri tutarak fide oluşturuyoruz. Fuşya yetiştirmedeki bir sonraki adım , kökler oluşana kadar çelikleri suya veya substrata yerleştirmektir. 20-22 ° C'lik bir sıcaklıkta, genellikle yaklaşık 3 hafta sürer. Fide kök geliştirdiğinde, küçük bir saksıya zengin topraklı (7-9 cm çapında) ekilebilir. Genç bitki büyüdükçe 11 cm çapında daha büyük bir saksıya ekin. Don tehlikesi sona erdiğinde (Mayıs sonu - Haziran başı ) genç fuşyazemine kalıcı olarak veya balkona yerleştirilmiş daha büyük saksılarda ekilebilir. İşte fuşyayı yeniden üretme süreci bu şekilde bitiyor.

Fuşya çeşitleri

Bahçe fuşyası , güzel çiçekleri ile değerlidir. Şu anda, yaklaşık 2.000 çeşit fuşya var! Fuşya çiçekleri çeşitli tonlarda beyaz, krem, pembe, turuncu, somon, kırmızı ve mor olabilir. Fuşya çiçeklerinin alışkanlığı ve tüm bitkinin şekli , fuşya çeşidinin türüne bağlıdır .

İşte en güzel fuşya çeşitlerinden bazıları:

'Tom Thumb' - 50 cm fuşya, yükseklik ve genişlikte aranan bir çeşittir. kırmızı ve mor-kırmızı renkli küçük çiçeklerle.

'Lady Thumb' - 'Tom Thumb'a benzer ancak çiçekler beyaz ve kırmızıdır.

'Cascade' - sarkık sürgünlere sahip çeşitli fuşya, asılı saksıda yetiştirmek için ideal. Fuşya çiçekleri pembemsi beyaz ve koyu pembedir.

'Bayan. Popple 've' Ting-aling '- beyaz çiçek açan fuşya çeşitleri.

Bahçe merkezlerinde bazen bir ağaç gibi görünen sap şeklinde fuşya çeşitleri de satın alabilirsiniz .