Agrotextile üzerine çilek nasıl ekilir

Son yıllarda, siyah agrotextile çilek ekimi , malç görevi gördüğü, yatakların ısınmasını kolaylaştırdığı ve yabani otların büyümesini durdurduğu için giderek daha popüler hale geldi . Bu tür ekimin birçok avantajı vardır ve çilek yetiştirmeyi çok daha kolay hale getirir. Agrotekstile nasıl çilek ekeceğinizi ve bu çilek yetiştirme yönteminin faydalarının neler olduğunu görün .

agrotekstil üzerine çilek nasıl ekilir

Agrotextile üzerinde çilek

Neden agrotekstile çilek ekmeye değer?

Agrotextile çilek dikmenin birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, çileklerdeki yabani otları kontrol etmenin mükemmel bir yoludur, çünkü yabani ot istilasını herbisit veya elle ayıklamaya gerek kalmadan neredeyse tamamen ortadan kaldırır. Nonwoven agrotextile, toprağı örtmesine rağmen nefes alabilen ve nem geçiren bir malzeme olarak suyun alt tabakaya serbestçe girmesine izin verir ve toprağın sürekli nemli olması sayesinde aşırı buharlaşmasına izin vermez. Agrotekstile çilek dikmenin bitkinin olgunlaşmasını hızlandırdığı kanıtlanmıştır . Bu tür çilek işleme, hasadı çok daha kolay hale getirir. Dokumasız agrotekstinin siyah rengi substratın ısınmasına yardımcı olur, bu da köklerin daha fazla besin almasını teşvik eder ve bitki gelişimini destekler.

Agrotekstile ne zaman çilek ekilir?

Agrotextile çilek dikim tarihi, satın almak istediğiniz fide türüne uygun olmalıdır. En ucuzları sözde yeşil fidelerdir fidanlıklardan çıkarılan ve iki tarihte ekilen taze - ilkbahar (Mart'tan Mayıs'a kadar) veya sonbahar (Eylül'den Kasım'a kadar). Bu tür çilekler, kış mevsiminden sonraki yıl meyve verecektir.

İlk meyveleri aynı yıl içinde almak istiyorsanız mart ayından haziran ayına kadar kışın soğuk hava deposunda saklanan frigo çilekleri ekebilir, ekimden yaklaşık 2 ay sonra meyve verebilirsiniz. Son ve en pahalı fide türü saksı çilekleridir. Bunlar en pahalıdır, ancak aynı zamanda fidelerin kök salacağına, sağlıklı büyüyeceğine ve bol miktarda meyve vereceğine en çok güveni verirler. En çok tavsiye edilen tarih yazın ikinci yarısı olmasına rağmen, ilkbahardan sonbahara kadar her zaman ekilebilirler.

Çilek ne zaman ekilirÇilek ne zaman ekilir

Çilek en popüler mevsim meyvelerinden biridir. Onları tarlalarımızda ve son zamanlarda balkonlarda bile büyütmek için bu kadar hevesli olmamıza şaşmamalı. Başarılı bir yetiştirme, büyük ölçüde çilek ekiminin doğru yöntemine ve zamanlamasına bağlıdır. Ve bu tarihi satın alınan fidan türüne ve yetiştirme yöntemine göre ayarlamamız gerekiyor. Ne zaman saksılara frigo çilek ekeceğinizi ve ne zaman yeşil fideler ekeceğinizi görün. Daha...

Agrotekstile çilek dikmek için hangi aralıklarla?

Çilekler, onlara büyüme ve meyve verme için iyi koşullar sağlayacak bir aralıkta ekilmelidir. Amatör yetiştiriciliğinde çilek sıraları arasındaki mesafe yaklaşık 50 cm, sıra sıra ise bitkiler 15-35 cm'de bir ekilmelidir. Tipik olarak, bir arsanın 1 m²'si başına yaklaşık 10 çilek bitkisi vardır.

Ayrıca güçlü gelişen bir çilek çeşidimiz varsa fideler arasındaki mesafenin daha büyük olması gerektiğini hatırlamalıyız. Ancak, kötü büyüyen çeşitlerimiz varsa, o zaman aralık azalır. Aynı şey toprak türü için de geçerlidir. Substrat ne kadar zengin ve daha iyi gübrelenirse, çileklerin büyümesi o kadar yoğun olacaktır, yani aralık daha büyük olmalıdır (hatta arka arkaya bitkiler arasında 35 cm'ye kadar). Verimli olmayan topraklarda her 15-25 cm'de bir bitki ekerek aralığı azaltın.

Hangi agrotextile çilek ekilmeli?

Agrotekstile çilek dikmek için önce uygun kalınlıkta siyah agrotextile almanız gerekir. Toprağı çileklerin altında malçlamak için siyah nonwoven agrotextile en iyisidir çünkü toprağın ısınmasına yardımcı olur. Gramajı (kalınlığı) 50 g / m² olan bir agrotextile olmalıdır.

agrotextiles nasıl kullanılırAgrotextiles nasıl kullanılır

Bir agrotextile, bitki örtüsü için giderek daha fazla kullanılan bir malzemedir. Agrotekstil örtü hafiftir (bitkilere yük veya zarar vermez), kısmen nem, hava ve ışığa nüfuz ederek bitkilerin bitki örtüsü işlemlerine devam etmesine izin verir. Sonuç olarak, dokunmamış agrotextile, diğer, daha geleneksel bitki kaplama malzemeleriyle rekabette kazanır. Daha...

Çilek dikmek için çiçeklik nasıl hazırlanır?

Çilekler, güneşli yerlerde, çok ağır olmayan, pH 5,5 ila 6,2 arasında, tercihen orta derecede verimli olan, havadar yerlere dikilmelidir. Agrofoiling için çilek ekmeden önce tüm yabani otlar çıkarılmalıdır. Toprağı gübrelemek için, toprak kompost veya gübre ile kazılabilir, ancak gübre ekimden önceki yılın sonbaharında daha erken uygulanmalıdır. Dikimden hemen önce çilekler için kompost ve mineral gübreler uygulayabilirsiniz. Gübre dozunun yarısını toprakla bir kürekle (kürek altına koyun) kazmak ve kalan dozu toprağın yüzeyine yaymak ve tırmıkla (tırmığın altına koyun) yatağı düzleştirmek en iyisidir. Taze kazılmış ve döllenmiş toprağa asla çilek ekmemeyi unutmayın - kazma işleminden en az bir hafta geçmelidir.

Çileklerin yanında ne ekilirÇileklerin yanında ne ekilir?

Çileklerle birlikte yetiştirilen bazı sebzeler ve bitkiler, çileklerin daha iyi verimini sağlar ve hastalık tarafından saldırıya uğrama olasılığı daha düşüktür. Diğerleri ise çileklerin tadını ve aromasını iyileştirir. Çileklerin yanına ne ekeceğinizi görün, böylece daha iyi büyürler ve daha iyi verim alırlar. Daha...

Agrotextile üzerine çilek dikimi - adım adım

1. Agrotekstili açma ve sabitleme

Çilek dikmek istediğimiz yatakların belirlenmiş alanına sahip olduğumuzda, agrotekstili yaymaya başlayabiliriz. Herhangi bir kıvrımı ve kırışıklığı en aza indirmek için agrotekstilin sıkıca gerilmesi gerektiğini unutmayın. Kenarlarda, agrotextile, agrotextile pimleri ile zemine en iyi şekilde sabitlenir. Bu tür pimler satın alınabilir veya uygun kalınlıktaki telden yapılabilir. Telden yaklaşık 30 cm uzunlukta kesin ve orta kısmı düz bırakarak her iki taraftan bükün. Köşeli bir at nalı şeklini almalıyız. Dokunmamış malzemenin kenarlarına ne kadar çok iğne yapıştırırsak o kadar iyi yapışır.

2. Agrotekstilde kesimler yapmak

Agrotekstili gerdirip yapıştırdıktan sonra, çilek fidelerini koyacağımız yerleri düz çizgiler halinde ve uygun aralıklarla kesebiliriz. Bunun için keskin bir duvar kağıdı bıçağı idealdir, ancak makas da kullanılabilir. Kesimleri çok büyük yapmamak önemlidir, çünkü o zaman yabani otlar büyüyebilir (kesimlerin uzunluğu 10 cm olmalıdır). Agrotekstili, X harfinin şeklini oluşturmak için kesişen iki düz kesimle kesiyoruz.

3. Çilek fidelerinin yerleştirilmesi

Kesikler hazır olduğunda, kazılan toprağı dokunmamış agrotekstile değil, örneğin bir kovaya koymamayı hatırlayarak çilek ekmeye başlayabiliriz. Dikim sırasında köklerin eğilmemesi ve dik olarak yerleştirilip üzeri toprakla örtülmesi için bitkiler için yeterince derin çukurlar açılmalıdır. Ayrıca fideyi çok derin (yeraltındaki alt dallar) veya çok sığ (kökleri yerin üstünde görebilirsiniz) dikmediğinizden de emin olalım.

4. Zirai tekstilin temizlenmesi ve sulama Tüm çilekleri agrotekstile diktiğimizde, agrotekstildeki fazla toprağı makul ölçüde temiz olacak şekilde süpürün ve ardından yatağı bolca sulayın.