Taştan mango nasıl yetiştirilir

Bir mangonun düzgün bir şekilde filizlenmesi için neye ihtiyacı olduğunu bildiğimiz sürece, taştan mango yetiştirmek son derece kolaydır. Bu nedenle, mango yetiştirmede neyin başarıyı garantilediğini öğrenin. Bu bitkinin ve meyvelerinin gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Herkes evde bir taştan mango yetiştirebilir, bu gerçekten çok kolay ve çok fazla tatmin sağlar. İpuçlarımızı dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve sabırlı olmanız yeterlidir.

taştan mango nasıl yetiştirilir

Taştan mango nasıl yetiştirilir - meyvenin içindeki tohumlar

Mango neye benziyor?

Hint mangosu ( Mangifera indica ), Anacardiaceae ailesine aittir . Mango, tropikal ülkelerde yetişen en eski meyvelerden biridir. 17. yüzyılda denizciler tarafından dünyamıza getirildiler. Doğada mango, 20 ila 30 m yüksekliğe ulaşan hızlı büyüyen bir ağaçtır. Yapraklar mızrak şeklinde ve herdem yeşildir. Elinize sürüldüğünde yapraklar terebentin gibi kokar. Çiçekler göze çarpmaz ve sadece birkaç milimetre boyutunda, krem ​​veya pembe renktedir. Mango, Kasım ve Mart ayları arasında çiçek açar.

Mango, hafif böbrek şeklinde bir çekirdekli meyveye sahiptir. Meyvenin maksimum uzunluğu 15 cm'dir. Mango meyvesinin dışı sert bir kabukla kaplanırken, meyvenin ortasında büyük bir taş bulacaksınız. Yenilebilir, çok sulu et mango taşının çevresinde bulunur. Taşa ne kadar yakınsa, hamur o kadar liflidir, bu da hamurun taştan ayrılmasını zorlaştırır ve bu da taşın kurumasını önler.

Mango taşı üzerindeki kabuk, çeşide bağlı olarak (yeşil, sarı, kırmızı veya çok renkli) farklı renkte olabilir. Öyleyse, kabuğun renginin meyvenin olgunluk derecesini göstermediğini hatırlayalım. Meyvenin olgun ve yemeye uygun olup olmadığı kokusu ve sertlik derecesi ile bilinir. Olgunlaşmamış mango serttir ve terebentin kokusu vardır, koku ne kadar zayıfsa meyve o kadar olgunlaşır. Yumuşak bir kabuk ve koku olmaması, meyvenin tamamen olgunlaştığını gösterir. Mağazalarımızda genellikle olgunlaşmamış meyveler satılmaktadır. Mango satın alındıktan sonra buzdolabında bir veya iki hafta saklanabilir ancak dondurulmaya uygun değildir.

Uyarı! Taştan mango yetiştirmek için meyve satın alırken, cildinde gözle görülür koyulaşma veya çürüme belirtileri olmayan hafif yumuşak, olgun bir meyve seçin.

Mango taşını dikmek

Sert mango taşını meyveden çıkarın ve lifli etten nazikçe temizleyin (tercihen bir fırça veya mutfak bulaşık bezi ile). Çimlenmeyi hızlandırmak için, tohumu yaklaşık 2 hafta oda sıcaklığında bir bardak suya koyun, her iki günde bir suyu değiştirmeyi ve tohumun kırılmasını bekleyin.

Daha sabırsız olanlar, tohumları dikiş boyunca nazikçe kesebilir ve tohumları hemen çekebilir, ancak bu çok fazla verimlilik gerektirir ve tohumlara zarar verme riski içerdiğinden oldukça zordur. Ve hasarlı tohumlar filizlenmeyecek.

Tohumları aldıktan sonra derin bir kap hazırlayın ve toprağı iyice karıştırın. Uygun bir mango yetiştirme ortamı geçirgen olmalı ve drenajı iyi olmalıdır. Örneğin, turba ve kum karışımı olabilir. Ayrıca alt tabakaya çakıl veya perlit eklemeye değer.

Alt tabakanın hazır olduğu saksıya sahip olduğunuzda ekime başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için mango çukurunu kabın içine bastırın (ince uç yukarı). Nemi tutmak ve sıcak bir yere koymak için her şeyi yarım plastik şişe veya folyo poşetle örtün.

taştan mango nasıl yetiştirilir

Bir taştan mango nasıl yetiştirilir - meyve veren bir mango çalısı

Filizlendikten sonra mango nasıl yetiştirilir

Mangolar ekimden yaklaşık 4-10 hafta sonra filizlenmeye başlar. Başlangıçta kırmızı, hafif sarkık yapraklar geliştirir ve bu yapraklar zamanla yeşile döner ve daha elastik hale gelir. Bitki daha güçlü büyümeye başladığında, aynı substrat ile daha büyük bir saksıya ekilmelidir. Pencere kenarındaki mangoların alana, ışığa ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Dondan nefret ediyor. Ara sıra mangoyu püskürtücünün suyuyla serpebilirsiniz. İlk çiçekler en erken 4 yıl sonra ortaya çıkar, ancak genellikle dikimden 6-10 yıl sonradır. Meyve nadiren ev yetiştiriciliğinde görülür.

Bizim ortamda, biz olabilir sadece mango büyümek evde. Bitki parlak ve hatta güneşli bir pozisyon gerektirir. Optimum sıcaklık 24-28 ° C'dir. Bitkiyi yazın her hafta veya iki haftada bir gübrelemeyi unutmayın, kışın döllemeyi ayda 1-2 kez sınırlayın. Daha yaşlı bitkilere sonbaharda kısa bir kuraklık dönemi verilmelidir, bu da onları doğal büyüme koşullarına yaklaştırır. Kışın 15 ° C'nin altına düşmemeyi unutmayın.