Yeşil domates kızartılmış, salamura edilmiş, salamura edilmiş. Konserveler ve salatalar için tarifler

Sonbaharda, çalılarda olgunlaşmaya vakti olmayan yeşil domateslerin boşa gitmesi gerekmez. Görünüşe göre yeşil domatesler konserveler için mükemmel bir içeriktir. Kızarmış yeşil domateslerin yanı sıra yeşil salamura veya salamura domates çok beğenilmektedir . İşte eylül ve ekim aylarında kullanabileceğiniz yeşil domates reçelleri için en iyi tarifler !

yeşil domates

Yeşil domatesleri atmayın. Konserveler için harikalar!

Yeşil domates - nasıl kullanılır

ve tüketimi güvenli mi?

Domateslerin birçok uzmanı ve gurmesi için, yeşil domates terimi genellikle 'Yeşil Zebra' domatesi gibi olgunlaştığında hala yeşil olan domates çeşitleriyle ilişkilendirilir. Bu arada, yemek kitaplarında ve çoğu tarifte yeşil domatesler olgunlaşmamış domateslerdir. Sonbaharda geliştikleri için artık olgunlaşmaya vakti olmayan domateslerle sık sık uğraşıyoruz. Onları israf etmemek için yeşil domatesleri salamura, dekapaj ve kızartmak için tarifler kullanmaya değer .

Bununla birlikte, olgunlaşmamış bir yeşil domatesin , toksik bir glikozit olan çok miktarda solanin içerdiği unutulmamalıdır. Bu bileşik, domateslerin olgunlaşması sırasında yavaş yavaş ayrışır, bu nedenle olgun domates bu toksinden tamamen arındırılmıştır. Bol miktarda içeren olgunlaşmamış yeşil domateslerde durum farklıdır. Büyük miktarlarda (400 mg'ın üzerinde) tüketilen solanin ölüme bile yol açabilir. Öte yandan, solanin içeriği 100 g konserve başına 20 mg'ın altında olması zararlı kabul edilmemektedir. 100 gr çiğ yeşil domates 30 mg solanin içerir, 30 gr konserve maksimum 6 mg solanin içerir ve 100 gr turşu yeşil domates 19 mg solanin içerir.

yeşil domates

Toplanan yeşil domatesleri kasalara koyun ve olgunlaştırın.

Fotoğraf depositphotos.com

Bu glikozit ile ilgili sorun, yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması ve pişirme veya kızartma sırasında parçalanmamasıdır. Zehirlenmenin belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal, kolik, koma, kasılmalar ve hatta dolaşım yetmezliğidir. Bu nedenle yeşil domates yerken dikkatli olun ve reçellerinden az miktarda yiyin.

Ancak bugün, pek çok amatör yeşil domates reçeli bulabiliriz . Yeşil domatesler kızartılabilir, salamura veya turşu yapılabilir. Aşağıda bu reçeller için en ilginç tariflerden bazıları verilmiştir.

Yeşil domatesleri olgunlaştırmak için ne yapmalı?

Yeşil domates yemek istemiyorsak, onları tekrar olgunlaştırmaya çalışabiliriz. Donların başlamasından önce yeşil domatesler çalılardan toplanmalı ve 10-15 ° C sıcaklıkta karanlık bir yerde kutularda bırakılmalıdır. Bodrum bunun için mükemmel olacak. Birkaç hafta içinde olgunlaşır ve kızarır. Daha önce domateslerde herhangi bir hastalık belirtisi olmadığı sürece çalışacaktır. Aksi takdirde domatesler maalesef çürür. Bu nedenle, böyle bir olgunlaşma için sadece tamamen sağlıklı meyveleri seçmeliyiz.

Salamura soğanlı yeşil domates salatası

Salata malzemeleri: 1,5 kg yeşil domates, 3 beyaz soğan, 1 küçük kaşık hardal tohumu, bir tutam biber, bir kaşık tuz.

Turşu için malzemeler: 2 su bardağı su, 1 küçük kaşık tuz, 1/2 su bardağı sirke, 1/2 su bardağı şeker,

Hazırlanışı: Yeşil domatesleri yıkayıp orta kalınlıkta dilimler halinde doğrayın, soğanı yıkayın ve dilimler halinde kesin, domatesleri ekleyin, üzerine biber, tuz ve hardal serpin. Yaklaşık 2 saat bekletin. Turşuyu kaynatın ve üzerine soğanlı domates ekleyin. Bir süre birlikte yaklaşık 15 dakika pişirin. Sıcak olanları kavanozlara dökün, vidalayın ve ters çevirin. Soğuduklarında, zaten normal olarak yerleştirilmiş kilere taşınabilirler.

Salamura yeşil domates tarifi

İçindekiler: 3 kg küçük yeşil domates, dereotu, soyulmuş sarımsak, birkaç santimetre soyulmuş yaban turpu parçaları, tuz, kaynar su.

Hazırlanışı: Her kavanoza 3-4 diş sarımsak, bir dereotu dereotu, bir parça yaban turpu koyun, üstüne domates koyun ve 1-2 dal dereotu ile kapatın. 1 litre suya 1 büyük çorba kaşığı tuz oranında sıcak ve tuzlu suyla dökün. Son olarak, kavanozlar sıkıca kapatılmalı ve bir kenara bırakılmalıdır.

yeşil domates reçeli reçeli

Yeşil Domatesli Reçel

Fotoğraf depositphotos.com

Kızarmış yeşil domates - reçel

Malzemeler: 4,5 kg yeşil domates; 2,5 limon; 3 kg kahverengi veya beyaz şeker;

Hazırlanışı: Domatesleri yıkayın ve saplarını çıkarın ve son olarak dörde bölün. Hazırlanmış yeşil domatestencereye koyun ve üzerini 2 kg şekerle kapatın. Yıkanmış limonların kabuklarını ovalayın, suyunu sıkın ve her şeyi domatesli tencereye ekleyin. Domateslerin suyunu bırakması için yaklaşık 1,5 saat dinlendirin. Bu sürenin sonunda tencereyi sobanın üzerine koyun ve yüksek ateşte kaynatın, ardından ısıyı azaltın ve her şeyi 2-3 saat daha kısık ateşte marine edin. Zaman zaman her şeyi karıştırmayı unutmayın! Tamam. Pişirmenin bitimine 30 dakika kala kalan 1 kg şekeri ekleyin ve şekerin güzelce karamelleşmesi için büyük alevi açın. Hazır reçeli kavanozlara dökün ve sıkıca kapatın Verilen malzeme miktarı yaklaşık 500 ml kapasiteli yaklaşık 6 kavanoz için yeterlidir.

Katarzyna Matuszak