Çilek ağacı - tohum ekme ve evde yetiştirme

Çilek çalılarının ( Arbutus unedo ) ortak isimleri çilek ağacı , çilek ağacı veya yabani çilek ağacıdır . Tohumlardan çilek ağacının nasıl yetiştirileceğini ve evde nasıl çilek ağacı yetiştirileceğini görün . Sağlıklı bir şekilde büyümesi, güzel çiçek açması ve bol meyve vermesi için bir çilek ağacına nasıl bakılacağı burada!

çilek ağacı meyve

Çilek ağacı - meyve

Çilek ağacı - açıklama

Çilek ağacı , heather ailesine ( Ericaceae ) ait yaprak dökmeyen bir çalıdır . Yavaş büyür, 10 yıl sonra 2-3 m yüksekliğe ulaşır. Çalı veya bodur ağaç şeklini alır. Akdeniz ve güney İrlanda'da doğal olarak ortaya çıkar.

Çilek ağacının karakteristik özelliği, yaban çileğini andıran küresel kırmızı meyvesidir . Meyvenin içinde koyu sarı renkli tohumlar gizlidir. Meyvenin ağaçta olgunlaşması 9-12 ay sürer. Bu sayede dallarda meyve ve çiçek aynı anda bulunur ve çilek ağacı tüm yıl boyunca dekoratiftir .

Çiçekler, Ekim ve Ocak ayları arasında çilek ağacında görülür . Beyazlar ve yaban mersini çiçeklerine çok benziyorlar. Çilek ağacı, ikievcikli bir bitkidir. Bu, erkek ve dişi çiçeklerin ayrı bitkilerde olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, meyve elde etmek için en az iki ağacın yan yana dikilmesi gerekir - bir dişi ve bir erkek örnek.

Çilek ağacının çekici görünümünün yanı sıra iyileştirici özellikleri vardır , meyvesi yenilebilir ve C vitamini bakımından zengindir. Zaten kırmızı renkli, ancak yine de sert olan meyveleri de toplayabilirsiniz. Sonra onları yumuşayana kadar birkaç gün saklayabiliriz. Çilek ağacının meyvesi çiğ olarak yenebilir veya konserve haline getirilebilir. Portekiz'de çilek ağacının meyvesi, "Medronho" adı verilen geleneksel alkollü içeceğin yapımında kullanılır.

çilek ağacı çiçekleri

Çilek ağacı - çiçekler

Çilek ağacının tohumlarının ekilmesi

Ekimden önce satın alınan çilek ağacının tohumları tabakalandırılmalıdır. Bu işlem, tohumların yaklaşık 4-6 hafta 2-5 ° C'de yerleştirilmesini içerir. Bunun için çilek ağacının tohumları nemli bir kağıt havluya sarıldıktan sonra ipli bir torbaya kapatılmalıdır. Diğer bir yol ise tohumları 1: 3 oranında nemli kumla karıştırıp streç filme sarmaktır. Sonra onları buzdolabına koyarız. Tabakalaşmanın sonunda tohumlar patladı. Bu, ekilmeleri gerektiğinin bir işaretidir.

Çilek ağacının tohumları en iyi mini kasalarda Jiffy turba disklerinde ekilir . Yavaşça tohumları turba alt tabakasına bastırın. Tohum çimlenmesi için gerekli sıcaklık 20 ° C'dir. Ekimden sonra mini kafesi güneşli bir yere koyun ve içini havalandırmak için günde bir kez 15 dakika açın.

Çilek ağacının çimlenme süresi boyunca substrat nemli tutulmalıdır. Tohumların kurumasına izin verilmemelidir. Tohumlar ilkbaharın sonlarına kadar filizlenebilir, bu yüzden sabırlı olun. İlk fideler görünmeye başladığında, miniclaire'ı hafif gölgeli bir yere yerleştirin. Fideler yeterince güçlü olduğunda onları hedef saksılara tekrar dikiyoruz. Yaşamın ilk yılında genç çilek ağaçları yarı gölgeli bir konumda yetiştirilmeli ve ertesi yıl kademeli olarak tam güneşe maruz bırakılmalıdır.

çilek ağacı tohumları

Çilek ağacı. Meyveler kesildikten sonra tohumlar görünür

Çilek ağacı yetiştirmek

Çilek ağacı genellikle asidik toprağı tercih eden funda ailesine ait olmasına rağmen kireçli topraklarda da harika hissediyor. Kök taşmasını çok kötü tolere ettiği için geçirgen bir alt tabaka gerektirir. Sıradan bahçe toprağında veya kompostta başarıyla büyüyebilir.

Çilek ağacı, sıcak ve güneşli bir pozisyon gerektirir. Polonya'da çilek ağacı süs saksı bitkisi olarak yetiştirilir . Donmaya karşı çok hassas olduğu için iklimimizde yıl boyu bahçede yetiştiriciliğe uygun değildir. Yaz aylarında çilekli saksıları balkon veya bahçeye de koyabiliriz . Kışın dinlenebilmesi için serin bir dönem gerektirir. Bu dönemde optimum sıcaklık 5-10 ° C'dir.

Çilek ağacının yetiştirilmesi zor değildir ve hava kirliliğini tolere eder. Korunması gereken tek şey soğuk kuzey rüzgarları, don ve saksıdaki çok ıslak topraktır. Ne yazık ki, uygun bakıma rağmen evde nadiren meyve verir. Bu amaç için en uygun yetiştirme yeri sera, limonluk veya hava nemi yeterince yüksek olan bir kış bahçesidir.

Nisan'dan Ekim'e kadar, çilek ağacını evrensel çok bileşenli bir gübre ile gübreliyoruz.

Çilek ağacı budama gerektirmez ancak iyi tolere eder. Bu nedenle bonsai ağacı için iyi bir malzemedir.

MSc. Agnieszka Lach