Yumurta kabuğu gübre. Nasıl yapılır ve uygulanır?

Yumurta kabuğu gübresi, mükemmel bir kalsiyum gübresidir. Bunun nedeni, yumurta kabuklarının% 80'den fazla kolay sindirilebilir kalsiyumun yanı sıra çinko, flor, kükürt ve silikon içermesidir. Böyle bir gübre hem bahçe hem de saksı bitkilerini beslemek için mükemmeldir,% 100 doğaldır ve hazırlanması çok kolaydır. Bitkilerinizin güzel ve sağlıklı büyümesi için yumurta kabuğu gübresinin nasıl yapıldığını ve kullanılacağını görün !

yumurta kabuğu gübre

Yumurta kabukları mükemmel bir gübredir!

Hemen hemen her evde yumurta günlük diyetin bir parçasıdır. Bu nedenle yumurta kabuğu şeklinde atık üretimi çok fazladır. Bunları çöpe atmak yerine, doğal kaynaklı mükemmel bir kalsiyum gübre olarak kullanalım . Özellikle toprakta çok fazla kalsiyum tercih eden bitkilerin gübrelenmesinde faydalıdır. Süs bitkileri arasında, diğerleri arasında. lavanta, zakkum, şakayık, daylilies, laleler, kızılcık, mürver ve sebzeler - domates, salatalık, kabak, lahana, fasulye ve frenk soğanı.

Yaban mersini, funda, orman gülleri, açelya, eğrelti otları ve orkideler gibi asitli toprağı tercih eden bitkiler için yumurta kabuğu gübresini kullanmaktan kaçının .

Yumurta kabuğundan gübre yapmanın 4 yolu

Yöntem 1

Yumurta kabuklarını ufalayın ve bitkilerin altına serpin . Neme maruz kaldığında, yumurta kabukları yavaşça çözülür ve toprağa kalsiyum salar. Bahçede, ezilmiş yumurta kabuklarının keskin kenarlarını sevmeyen salyangozlar için harika bir yol olacaktır. Bu nedenle, ezilmiş yumurta kabuklarını genellikle salyangozların saldırısına uğrayan bitkilerin altına serpmeye değer, örneğin funkia etrafına veya marullu yataklar. Aynı şekilde, kabuklar evde yetiştirilen saksı bitkilerinin altına serpilebilir.

yumurta kabuğu gübre

Bitkilerin altına ezilmiş yumurta kabukları serpilebilir.

Fotoğraf depositphotos.com

Yol 2

Ayrıca yumurta kabuklarını kurutup ince bir toz haline getirebilirsiniz . Bu tür yumurta kabuğu gübresi, bitki dikmek için doğrudan bitkinin etrafına serpilerek veya toprakla karıştırılarak uygulanır. Özellikle saksı bitkileri için tavsiye edilir.

Yol 3

Yumurta kabuklarından gübre elde etmenin bir başka yolu da bir çözelti hazırlamak ve bitkilerimizi onunla sulamaktır. Yumurta kabuklarından sıvı gübre yapmak için yumurta kabuklarının üzerine kaynar su dökün ve ara sıra karıştırarak yaklaşık bir hafta bekletin. Yumurta kabukları çözüldüğünde gübre hazır olacaktır. Kullanmadan önce, karıştırmak için böyle bir çözelti sallamaya değer. Bu yumurta kabuğu gübresi, doğrudan bitkinin etrafındaki zeminde sulanabilir.

yumurta kabuğu gübre

Yumurta kabukları kompost makinesine atılmalıdır

Fotoğraf depositphotos.com

Yol 4

Komposta yumurta kabukları da eklenebilir . Bu sayede, pH'ı yükselmiş, kalsiyum yönünden zengin bir kompost elde edeceğiz. Aşırı asitli topraklar için mükemmel olacaktır. Yumurta kabukları, onları gübreye atmadan önce iyice ezerseniz daha hızlı yeniden gübrelenecektir.

Katarzyna Marcinkowska