Mazı nasıl ve ne zaman kesilir

Mazı'nın bahçelerimizdeki büyük popülaritesi ile, giderek daha fazla insan kendilerine mazı nasıl ve ne zaman budanacaklarını soruyor . Mesele o kadar açık değil, çünkü bazı mazılar yavaş büyür ve budama yapmadan alışkanlıklarını sürdürürken, diğerleri düzenli budama gerektirir. Bkz Thuja budamak ne zaman , onların büyümesini etkileyen en süreyi seçmek için Thuja kesmek için nasıl yoğun tutmak için, güzel ve harman ağacı kesmek için nasıl ağaçların eşit olarak büyüyen satır için.

Mazı nasıl kırpılır

Mazı nasıl kırpılır

Hangi mazı kesilmeli?

Thujas, sütunlu, konik, küresel veya oval şekilli olabilir. Hem çitlerde kullanılan hem de yatak bileşimleri için önerilen mazı, budama gerektirir, ancak mazıların budanma yöntemi ve sıklığı birbirinden farklıdır.

Mazı 'Danica' veya 'Teddy' gibi bazı çeşitler kendi başlarına küresel veya sütunlu bir şekil oluşturur ve düzenli budama gerektirmez. Bu bitkilerde gerekirse sadece zarar görmüş veya hastalık belirtileri gösteren sürgünler çıkarılır.

Mazı 'Zümrüt' ve mazı 'Columna' biçimlendirilmemiş çitler için tavsiye edilir, bu nedenle budama gerektirmezler. Buna karşılık, 'Aureospicata', 'Aurescens' veya en popüler mazı 'Brabant' çeşitleri, tercihen sezonda birkaç kez budanması gereken budanmış çitler için mükemmel bitkilerdir.

Gördüğünüz gibi , mazı budayıp budamak, belirli bir mazı çeşidinin özelliklerine bağlıdır - büyüme hızı ve budama ihtiyacı olmadan beklenen alışkanlığı sürdürme yeteneği. Ayrıca, mazı kesme zamanlaması , bitkinin gereksinimlerine ve amacına bağlı olarak değişebilir.

çimden kompostTujaları komposta koyabilir misin?

Bir mazı çitini veya diğer bakım çalışmalarını düzelttikten sonra, atılması üzücü olan çok sayıda kesilmiş sürgün parçası kalmış olabilir. Mazı'yı diğer malzemelerle birlikte komposta koyup koyamayacağınıza bakın ve bahçenizde kesilmiş mazı dalları kullanmanın diğer yollarını öğrenin. Daha...

Mazıları ne zaman budamak gerekir?

Mazı kesmek için temel terim , Nisan ve Mayıs aylarında düşen bahar dönemidir. Bu süre zarfında dondan zarar görmüş tüm sürgünlerin yanı sıra hastalıklı, düzensiz ve kurumuş dalları kesin. Mazıların hafif yaylı kesimi , düzgün gelişimini ve kalınlaşmasını sağlayacaktır.

Kalıplanmış bir çit içinde büyüyen mazı için, yazın başka bir budama gerekebilir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Konik veya sütunlu bir mazı diktikten sonraki ilk yıllarda, 2 apikal sürgünün birbiriyle rekabet ettiğini fark edersek, berrak bir iletken elde etmek için bunlardan biri, tercihen zayıf olanı çıkarılmalıdır.

Mazı bir spiral şeklinde kırpılıyor.  Güzel bir kozalağa doğru adım adım!Mazı bir spiral şeklinde kırpılıyor. Güzel bir kozalağa doğru adım adım!

Mazı bir spiral şeklinde kırpmak moda oldu ve hayal ürünü bir şekilde kesilmiş ağaçlar ve çalılar bahçelerimizi giderek daha fazla süslüyor. Bu nedenle, çekici bir görünüme sahip bir mazı oluşturmak için nasıl bir kesim yapılacağını öneriyoruz. Mazı'yı spiral şeklinde kesmek için bu basit talimat, size adım adım yol gösterecektir. Daha...

Bir çit için bir mazı nasıl kesilir?

Çitte büyüyen mazı, özel budama gerektirir . Mazı çiti oluşturmanın ilk aşaması, ekimden hemen sonra bitkilerin budanması ve ikinci yılın ilkbaharında sürgünlerin tekrar kısaltılmasıyla başlar.

Çalıları kalınlaştırmak ve onlara uygun formu vermek için çit mazılarının uygun şekilde budaması, yeni büyümelerin ortaya çıktığı ikinci yılda başlıyoruz. Bu genellikle haziran sonunda olur. Bahar büyümesinin tamamlandığını ve çitin bir denkleme ihtiyacı olduğunu gördüğümüzde, oluşmaya başlarız.

Mazı çitlerinin oluşturulması kolaydır. İlkbaharda , bitki örtüsü başlamadan önce ve daha sonra yazın genç mazıları kesin . Ancak, genç sürgünlerin kıştan önce odunlaşmak için zamanları olması için Ağustos ayından sonra yapılmamalıdır.

Hatırlamak! Kesilen yaraların kıştan önce iyileşmek için vakti olması gerektiğinden, sonbaharda asla mazı kesmeyin!

Çite istenen şekli vermek için mazıdaki taze büyümeleri ikiye bölün . Daha sonraki büyüme mevsimlerinde, çitin rejeneratif yetenekleri azaldığında, genellikle Haziran veya Temmuz aylarında olmak üzere yılda bir kesinti genellikle yeterlidir.

Mazı çiti tabanda daha geniş olmalı ve hafifçe yukarı doğru sivrilmelidir. Bu şekil aynı zamanda bitkilerin alt kısımlarının ışığa erişimini sağlar ve kışın çitin üst yüzeyinde kar birikmesini engeller. Çitin kenarlarını yuvarlayabiliriz.

Mazıları eşit şekilde kesmek için , çit boyunca kazıklara bağlı ipleri gerin. Üstteki yatay kesme çizgisini işaretleyecek ve alt kısımdaki yardımcı bir işleve sahip olacaktır. Saç kesimine bitkilerin üst kısımlarını kırparak başlıyoruz. Lütfen çitin kesilmiş yüzeyinin yatay bir düzlem oluşturduğuna dikkat edin.

Mazı gübreleme.  En iyi mazı gübre nasıl seçilir?Mazı gübreleme. En iyi mazı gübre nasıl seçilir?

Mazı gübreleme, özellikle fakir topraklarda ve bu popüler bitkilerin ekiminden sonraki ilk yıllarda çok önemli bir prosedürdür. Mazı nasıl gübreleneceğini, en iyi mazı gübresinin nasıl seçileceğini ve bitkilerin büyüme mevsimine düzgün bir şekilde başlaması ve kıştan sonra hızla yeniden güç kazanması için mazı gübrelemeye ne zaman başlanacağını görün. Daha...

Mazı nasıl kesilir?

Tüm mazı çeşitlerinin sürgünleri yumuşaktır ve kesmesi kolaydır, bu nedenle sofistike kesme aletlerine gerek yoktur. Mazıları kesmek için basit bir budayıcı yeterlidir , bir mazı çiti bir çit düzeltici ile uygun şekilde kesilecektir. Uzun bir çit olması durumunda, iş elektrikli makas kullanılarak daha hızlı yapılacaktır.

Uyarı! Bitkilere zarar vermemek ve sürgünleri sarsmamak için, mazıları kesmek için kullanılan aletler temiz ve iyi bilenmiş olmalıdır. Kesmeden önce onları dezenfekte etmek iyi bir fikirdir, bu da bitki hastalıklarının kesici aletlere bulaşma riskini azaltır.

MSc. Joanna Białowąs