Pemfigusu kesmek. Mesaneler nasıl ve ne zaman kesilir?

Pemfigus her yıl kesilmelidir . Bu çalı, zamanında yapılması şartıyla budamayı iyi tolere eder. Düzgün bir kesim, mesanenin güzelce çiçek açmasını ve bolca çiçek açmasını sağlar. Bu nedenle, bitkinin güzel bir şekil alması ve mümkün olduğunca çok çiçek üretmesi için mesanelerin nasıl ve ne zaman kesileceğini açıklıyoruz !

mesaneler nasıl ve ne zaman kesilir

Mesaneler nasıl ve ne zaman kesilir?

Fotoğraf Pixabay.com

Mesaneler ne zaman kesilmelidir?

Ülkemizde yetiştirilen en popüler pemfigus türü akistüldür. Bu bitki geçen yılki tomurcuklarda çiçek açar. Bu nedenle pemfigus ilkbaharda kesilmemelidir ki bu maalesef yaygın bir hatadır!

İlkbaharda mesaneyi budayarak tomurcukları çıkaracağız ve mesane çiçek açmayacaktır (veya çiçeklenme çok zayıf olacaktır). Dahası, mesanenin ilkbaharda kesilmesi sırasında, bitkiyi büyük ölçüde zayıflatan ve yüksek bir hastalık enfeksiyonu riski oluşturan güçlü bir özsu sızıntısı vardır.

Mesaneyi kesmek için en iyi zaman Ağustos ayında çiçek açtıktan hemen sonradır . Bu dönemde pemfigusun budanması bitkinin meyve tutumunda enerji harcamasını engelleyecektir. Bunun yerine, gelecek yıl çiçek açacağı birçok yeni sürgün yayınlayacak.

Sonbaharda mesanenin kırpılması da kabul edilebilir, ancak bu prosedür çiçek açtıktan hemen sonra yaz kesimi kadar iyi sonuçlar vermez. Tipik olarak, sonbahar budaması, düzenli şekillerini korumak için yılda iki kez budama gerektirebilen çalılar için faydalıdır. Sonra onları çiçek açtıktan hemen sonra yazın ve sonbaharda ikinci kez keseriz.

Mesane nasıl kesilir?

Pemfigusun kesilmesinin en iyi sonucu vermesi için, bu çalıların en çok 2 ve 3 yaşındaki sürgünlerde çiçek açtığını unutmayın .

Bu nedenle, en yaşlı sürgünler (yani en kalın ve en kuvvetli dallı olanlar) zeminin hemen üzerinde budanır. Ayrıca hastalıklardan zarar gören ve enfekte olan sürgünleri de tamamen kesiyoruz. Toplamda, çalıya ait tüm sürgünlerin yaklaşık 1 / 4'ünü çıkarmalıyız , bu da onu önemli ölçüde gevşetecektir.

Bu yıl çiçek açan genç sürgünler, uzunluklarının yaklaşık 1 / 3'ü kadar kısalır . Kesmeyi, güçlü sürgünün çıktığı dallanmanın hemen üzerinde veya çalı dışına doğru yönlendirilmiş yan tomurcuğun hemen üzerinde yapmayı unutmayın. Bu, çalı dışında yeni sürgünlerin büyümesini teşvik eder ve taç içinde aşırı kalınlaşmasını önler.

Aynı zamanda, bu yılın en genç sürgünlerini kesmemeye dikkat edin , bunlar hala çok hassas (budama sonrası enfeksiyon kapması kolay) ve gelecek yıl en bol çiçek açacaklar.

Mesaneler nasıl kesilir?

Dalları budamak için tasarlanmış bir budama makası, mesaneyi kesmek için en uygunudur . En kalın sürgünleri keserken, kesme kuvvetinin artması sayesinde uzun kollu bir budama makası faydalı olabilir. Mesanenin şekillendirilmiş bir çit şeklinde kesilmesi durumunda , iş elektrikli bir çit düzeltici kullanılarak önemli ölçüde hızlandırılacaktır.

Bahçe merhemi (özellikle daha kalın kesilmiş dallar) ile kesme yaralarını korumaya veya bütün çalılara mantar ilacı püskürtmeye değer. Kimyasalları aşırı kullanmak istemiyorsanız, doğal preparat olan Biosept Active'i püskürtmek iyi bir fikir olacaktır. Bu ajan, bitkileri hastalıklara karşı bağışıklaştırır ve büyümelerini uyarırken, içerdiği greyfurt ekstresi bakterisit ve fungisidal etkiye sahiptir.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu