Dąbrówka rozłogowa - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Dąbrówka rozłogowa ( Ajuga Reptans ), koşucularla güçlü bir şekilde büyüyen ilginç, renkli yaprakları olan çok yıllık bir bitkidir. Dekoratif yapraklara ek olarak sıra dışı mavi çiçekleri olan popüler bir örtü bitkisi olma ününü kazanmıştır. Meşe böceği yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bahçe için meşe böceğinin hangi ilginç çeşitlerinin seçilmeye değer olduğunu ve bitki koleksiyonunuzu kolayca büyütmek için kök böceğini nasıl yeniden üretebileceğinizi görün .

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa

Fotoğraf Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dąbrówka rozłogowa - yetiştirme

Dąbrówka rozłogowa, çok yıllık yarı dökmeyen bir çimdir . En popüler yer örtücü bitkilerden biridir. Yer üstü stolonlarının uçlarında meşe otu, zamanla geniş kümeler halinde büyüyen yaprak rozetleri oluşturur. Dąbrówka yaklaşık 15 cm yüksekliğe ve neredeyse 0,5 m genişliğe kadar büyür.

Dąbrówki en iyi ilkbahar veya sonbaharda ekilir. Kök örtüsü gölgeli yerlerde , taze ve nemli toprakta yetiştirilecektir . Orman temalı bahçelerde çalıların ve daha uzun ömürlülerin bir çalılık olarak dikilebilir. Dąbrówka, soğan, yulaf ezmesi, funkia, Arends tawułka gibi bitkilerle uyumludur.

Süslemeler öncelikle renkli yapraklardır - farklı renkteki yapraklar , Mayıs ayında ortaya çıkan mavi çiçekler için mükemmel bir arka plandır. Yaz aylarında sürünen borazan çiçek açmayı tekrarlayabilir. Bazen şiddetli kışlarda donabilir, ancak büyük bir yenileme kapasitesine sahiptir. Dąbrówka , bahçe alanının 1 m²'si başına yaklaşık 16 adet olacak şekilde gruplar halinde ekilebilir .

Sıcak ve kuru havalarda bitkiler yaprak bitleri ve külleme tehdidi altında olabilir.

Dąbrówka rozłogowa - çeşitleri

Dąbrówka rozłogowa birkaç ilginç çeşide sahiptir . Bunları bir araya getirerek indirimde ilginç bir renk efekti elde edeceğiz.

En popüler tür, sürünen "Atropurpurea" borusudur . Gölgelendirmeyi tolere eden kiraz-kahverengi yapraklı bir çeşittir, ancak yaprakları en iyi aydınlatılmış yerlerde renklendirir (ancak güçlü güneş ışığından kaçınılmalıdır).

Dąbrówka rozłogowa Atropurpurea

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'

Bir başka benzer çeşitlilik, kremsi beyaz düzensiz kenar boşluğuna sahip pembe-mor yapraklı sürünen böcek 'Burgundy Glow'dur .

Kret çeşitleri 'Multicolor' ve 'Variegata' , düzensiz beyaz, pembe ve paslı lekelere sahip kiraz-mor renkli çok renkli yapraklarla ayırt edilir.

Bugleberry çeşitleri arasında bulunan yenilikler ; beyaz çiçekli 'Alba' çeşidi ve bakır yapraklı 'Rubra' çeşididir.

Dąbrówka rozłogowa - üreme

Koşucu böceğin çoğaltılması , bitki yer üstü koşucuların yardımıyla hızlı bir şekilde köklendiği için çok kolaydır . Bu nedenle oldukça geniş bir bitkidir.

Dąbrówka rozłogową'u kümeleri bölerek veya köklü yaprak rozetleri aracılığıyla yaymanın en iyi yolu. Büyüyen kümeler daha küçük olanlara bölünerek yeni bir yere dikildiğinde sonbaharda öbekleri bölerek borazanın yayılmasını gerçekleştiriyoruz. Bitkiyi, ana bitkinin büyüdüğü derinliğe dikip, ardından toprağı sıkıştırıp iyice suladık.

Kök solucanını köklü yaprak rozetleriyle çoğaltmak için, fideyi ana bitkiden kesmek ve bahçede seçilen yere yerleştirmek yeterlidir. Zaten ertesi yılın ilkbaharında, boru güzelce köklenecek ve bahçeyi mavi çiçeklerle süsleyecek.

MSc. Joanna Białowąs