Gri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtme

Gri küf , bitkilerde en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Bahçede gri küf çok çabuk yayılır. Bu nedenle, gri küfle nasıl mücadele edileceğini ve bitkilerimizde gri küfün ilk belirtilerini gördüğümüzde ne yapılacağını bilmeye değer . Bu bitki hastalığını önlemenin en iyi doğal yöntemlerini öğrenin ve gri küfe karşı hangi ilaçlamanın en etkili olduğunu öğrenin .

asmada gri küf

Asmalar üzerinde gri küf - önce küçük kahverengi lekeler görünür,

zamanla meyvenin tamamını kaplar, çürümeye başlar ve yüzeyi kaplanır

gri, tozlu kaplama

Gri küf - belirtiler

Gri küf, Ascomycetes sınıfına ait Botrytis cinerea mantarından kaynaklanır . Hem süs bitkisi, hem sebze hem de meyve olmak üzere çeşitli bitki türlerine saldırır. Amatör bahçıvanlar ve bahçıvanlar da genellikle gri domates küfü gibi problemlerle mücadele etseler de en bilineni gri çileklerdir .

Yukarıda bahsedilen çilek ve domateslere ek olarak , ahududu, kuş üzümü, üzüm asması, biber, marul, fasulye , gri küf ve süs bitkilerinden - siklamenler, karanfiller, dahlialar ve güller - saldırılarına karşı özellikle savunmasızdır . İlginç bir şekilde, mercanköşk ve tarhun gibi bitkiler de gri küften muzdarip olabilir .

Gri küf , özellikle yüksek nem ve sınırlı havalandırmanın olduğu folyo tünel ve çerçevelerdeki bitkilere saldırır. Gri küfün belirtileri öncelikle gri, kabarık, tozlu bir kaplama ve ayrıca gövdelerdeki kahverengi lekelerdir. Gri küf ile enfekte olan çiçek tomurcukları kahverengiye döner ve ölür ve meyve çürür. Meyveler hasat edilene kadar hastalıklardan kaçınmayı başarsak bile, gri küf de depolama sırasında ona zarar verebilir .

Gri küf semptomlarının ortaya çıkmasına neden olan koşullar , sıcaklık ve nemdeki artıştır. Gri küf sporlarının doğal kaynağı, geçen sezondan kalan ölü bitki parçalarıdır. Mantar ayrıca bahçe aletleri ve seraların elemanları veya folyo tünellerle de bulaşabilir.

Gri küf - doğal tedavi

Gri küfle mücadele, doğal olarak öncelikle doğru yetiştirme yöntemlerine dayanır. Her şeyden önce, bitkileri dikerken, çok yoğun bir şekilde büyümemeleri için yeterince geniş bir aralık bırakın. Sulama yapılırken bitkinin toprak üstü kısmı ıslatılmamalı, su doğrudan yere yönlendirilmelidir. Bitkilerle odaları, özellikle de folyo tünelleri ve çerçeveleri havalandırmaya değer. Mahsul rotasyonunu unutmayalım, belirli bir pozisyonda yetiştirilen mahsullerdeki değişiklikler çok önemlidir. Bitkilere ayrıca bol miktarda ışık sağlanmalıdır.

gri şakayık küfü

Şakayık yapraklarında gri küf

Gri küfün önlenmesinde bitkilerin uygun şekilde gübrelenmesi çok önemlidir . Düzgün bir şekilde döllenmiş bitkiler daha güçlüdür ve hastalığa daha az duyarlıdır. Ancak topraktaki besin eksikliğinin fazlalıkları kadar zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle, fazla yeşil bitkilerin (yapraklar ve sürgünler) çok kuvvetli büyümesini, ekinlerin aşırı yoğunluğunu ve gri küf oluşumuna neden olan mantarın diğer bitkilere kolay transferini teşvik ettiğinden, nitrojen ile aşırı gübrelemeden kaçınılmalıdır .

Ayrıca bitkileri gözle görülür gri küf belirtileri için düzenli olarak kontrol etmeyi de unutmamalıyız . Onları gördüğümüzde, bitkinin etkilenen kısımları çıkarılmalı, tercihen yakılmalıdır. Meyveyi toplarken de son derece dikkatli olmalısınız. Kabuğa zarar vermekten kaçının, böyle bir yara yoluyla mantar meyveye kolayca nüfuz edebilir. Meyveyi içinde sakladığımız kaplar, önceki kullanımdan kalan mantar sporlarını çıkarmak için önce iyice dezenfekte edilmelidir. Bu önleyici kurallara dikkatle uymak, gri küfü doğal olarak önlemenin en iyi yoludur.

Gri küf - püskürtme

Ancak bitkilerimizde gri küf oluşursa Polyversum WP'den bir sprey ile tedavi edilebilir . Biyolojik bir ajandır. Gri küfün nedeni olan Botrytis cinerea'yı parazite eden Pythium oligandrum adlı başka bir mantar içerir . Aynı zamanda Polyversum WP'de bulunan mantar bitkiler ve insanlar için güvenlidir. Polyversum WP sayesinde kimyasal fungisitlere hemen ulaşmak zorunda değiliz. Bu son derece önemlidir çünkü Polyversum WP sayesinde gri küf semptomlarını hızlı ve doğal bir şekilde ortadan kaldırabiliriz . Toksik olmayan yapısı nedeniyle meyve hasadından kısa bir süre önce bile kullanılabilir. Gri küf için püskürtmePolyversum WP, son zamanlarda daha geniş bir bitki yelpazesinde kullanılmış, daha önce çoğunlukla çileklerde kullanılmıştır. Şu anda bu çare ile ahududu, kuş üzümü, kiraz, armut, biber, lahana, sardunya, gül ve hatta çimlerdeki gri küfle mücadele etmek mümkündür .

Polyversum WP - görüşler, nasıl kullanılır, dozaj, fiyatPolyversum WP - görüşler, nasıl kullanılır, dozaj, fiyat

Polyversum WP, bitkileri mantar hastalıklarına karşı korumaya yönelik biyolojik bir ajandır, biyofungisit olarak da bilinir. Polyversum WP hakkındaki fikirleri öğrenin ve ayrıca bu preparatın nasıl kullanılacağını, önerilen dozajın ne olduğunu ve ambalaj türüne bağlı olarak Polyversum WP'nin fiyatının ne olduğunu görün. Daha...

Gri küfe karşı püskürtme , Amistar 250 SC, Kaptan 50 WP, Signum 33 WG ve Topsin M 500 SC gibi kimyasal fungisitler ile de yapılabilir. Dozlama yaparken, her zaman uygun etiketleme yönergelerini ve kullanım talimatlarını izleyin. Bu sayede doğru zamanda doğru dozda koruma uyguladığımızdan emin olacağız.

Katarzyna Matuszak