Rockery için çok yıllık bitkiler

Bahçe döşemesi, birçok bitki türü için mükemmel bir yerdir. Genelde onu güneşli bir konumla ilişkilendirmemize rağmen, ilginç bir kaya bahçesi gölgeli bir yere veya hatta bir tencereye de kurulabilir. Güneşte ve gölgede taş döşemeleri için kanıtlanmış çok yıllık bitkileri keşfedin . Ayrıca , bir tencerede bir taş döşemelik için iddiasız uzun ömürlüleri nasıl seçeceğinizi görün . İşte kendilerini çeşitli taş döşemeliklerde kanıtlayacak TOP 30 güvenilir bitki!

Rockery için çok yıllık bitkiler

Rockery için çok yıllık bitkiler

Güneşte döşeli döşemeler için çok yıllık bitkiler

Bol çiçek açan uzun ömürlü bitkiler genellikle kaya bahçesine ekilir ve çiçeklenme döneminin ötesinde etkileyici görünürler. Güneşte taş döşeli çok yıllıklar aşırı koşullara dayanmalıdır . Burada güçlü güneş ışığına maruz kalan yerlerde iyi yetişen türleri seçiyoruz ve onlar için toprağın çok geçirgen, kuru ve çok verimli olmaması gerekiyor. Bazı bitki türleri, genellikle tüylü veya ağdalı yapraklarından bu koşullara adapte olur.

Güneşte rockery için tavsiye edilen çok yıllık bitkiler arasında yer alanlar sedum ve sürü, ama aynı zamanda saksafon ve yaprak dökmeyen giysi gibi birçok düşük uzun ömürlü. Güneşte kayalıklar için çok çeşitli bitki türleri ve bitki çeşitleri, çeşitli büyüme ve dekoratif özelliklerinin keyfini çıkarmanızı sağlar. Güneşli yüzeyler için her zaman bir türden birkaç 3-5 bitki seçilir.

Güneşte döşeli döşemeler için çok yıllık bitkiler

Gölgede taş döşeli çok yıllık bitkiler

Kaya bahçesinde, gölgede güneş eksikliğiyle iyi başa çıkabilen ve güneşe ekilenlerden çok daha yüksek düzeyde toprak nemine ihtiyaç duyan bitkiler bulacaksınız . Bununla birlikte, bitkileri böyle bir kayalıkta taşmamayı unutmayın, çünkü çok nemli toprak veya durgun su büyümeleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Gölgede bir rockery için tavsiye edilen uzun ömürlü bitkiler şunlardır: Çin yılan otu hangi Eylül ayında çiçek açar ve başlar erken ilkbaharda çiçek. Gölgede bir taş döşemelik için pek çok çok yıllık bitki güzel çiçeklere sahiptir, aynı zamanda 'Variegatum' çeşidinde bir çekirge veya ilginç beyaz kenarlı yapraklarıyla kayalıkları tamamlayacak olan kuş ayağı saz 'Variegata' gibi ilginç alacalı yapraklara sahiptir.

Gölgede taş döşeli çok yıllık bitkiler

Bir tencerede taş döşeli çok yıllık bitkiler

Kendi bahçemiz yoksa, balkonda saksıda bir taş döşemesi çok etkili bir çözüm olabilir. Bir tencerede rockery için tavsiye edilen uzun ömürlü bitkiler diğerleri arasında sayılabilir. sürü, sedum, dikenli armut veya kestane rengi. Bir saksıdaki taş döşemelik, bahçedeki gibi, alçak süs bitkileriyle de dikilebilir, örneğin: dişbudak otu, Gautier'in otları veya Buchanan'ın kırmızımsı kemerli yaprakları olan saz.

Ateş alevi, gri fescue, Kafkas sedumu ve Kafkas kazları gibi bitkilerle dikilmiş bir tencerede bir taş döşemelik görmek ilginç olacaktır . Alev ve kazlar söndüğünde, çayır sedum ile birlikte kompozisyonu tamamlayacaktır.

Bir tencerede taş döşeli çok yıllık bitkiler

MSc. Joanna Białowąs