Taştan avokado nasıl yetiştirilir

Bir tohumdan avokado yetiştirmek çok basittir, bu da herkesin evinde kendi avokado bitkisine sahip olabileceği anlamına gelir. Taş, lezzetli ve sağlıklı avokado meyvesinden alınarak kolayca elde edilir. Taştan bir avokado yetiştirmek için hangi alt tabakanın gerekli olduğunu ve hangi saksının uygun olacağını ve filizlenen avokadonun güzel bir ağaca dönüşmesi için hangi koşulların sağlanması gerektiğini kontrol edin.

taştan avokado nasıl yetiştirilir

Avokado tohumları meyvelerden çıkarılır

Avokado ( Persea americana ), Orta ve Güney Amerika'dan gelir, defne ailesine aittir. Avokadonun 8.000 yıl kadar erken bir zamanda kullanıldığı bulundu. Doğada avokado 20 metreye kadar büyüyen bir ağaçtır. Kağıda benzeyen büyük yaprak dökmeyen yapraklara sahiptir. Çiçekler ise küçük, yeşil ve göze çarpmayan. Yenilebilir kısım elbette meyvenin kalın, kösele ve koyu yeşil bir kabukla kaplı, etleri yeşilimsi ve ağızda hafif çatlak bir tat. Beta karoten ve potasyum açısından zengindirler. Meyveyi kestikten sonra, başarılı bir şekilde yeni bir bitki yetiştirebileceğiniz büyük bir taş buluyoruz.

Uyarı! Avokadodaki taşı çıkarmak için meyveyi yavaşça ikiye kesin, taşa zarar vermemeye özen gösterin. Meyveden çıkardıktan sonra tohumu mümkün olan en kısa sürede ekin.

Avokado tohumları nasıl ekilir?

To bir tohumdan bir avokado büyür , biz derin bir pot (daha büyük daha iyi) toprak ile doldurulmuş gerekecektir. Yüzey hafif ve havalandırılmış olmalı, bu nedenle toprak perlit ile karıştırılmalıdır. Ayrıca bir kum ve turba karışımı da kullanabilirsiniz (1: 2 oranında karıştırın). Dünyanın pH'ı nötre yakın olmalıdır.

Ardından taze bir avokado taşı alın (tercihen meyveden çıkardıktan hemen sonra) ve bir tencereye toprağa koyun. Taşı, daha dar ucu yukarı bakacak şekilde, ucu yerden hafifçe çıkacak şekilde yerleştirin. Mini bir sera oluşturmak ve nemi korumak için tencereyi şeffaf bir plastik torba veya plastik şişenin kesilmiş yarısı ile örtün (filizlenen avokado çok yüksek hava nemi gerektirir). Son olarak avokado kabını güneşli ve sıcak bir yere koyun.

Bir avokado filizlendiğinde hızla uzar, bu yüzden yeterince uzun olduğunu hissettiğinizde bir çift yaprağın üzerinden kesmelisiniz. Sonuç olarak, bitki dallanmaya başlayacak ve daha çok bir ağaca benzeyecektir. Yaz aylarında avokadoyu dışarıya koyabilirsiniz. Avokadoyu bazen bir fıskiye ile serpmek de iyidir. Avokado yetiştirirken, bu bitkinin dona ve soğuğa tahammül etmediğini ve en iyi 21-24 ° C'de büyüdüğünü unutmayın.

taştan avokado nasıl yetiştirilir

Taştan yetiştirilen avokado

Avokado yetiştirmeye nasıl devam edilir

Yaz aylarında , tohumda yetiştirilen avokadolar 2 haftada bir döllenmelidir ve biraz daha eski bitkiler de dışarıya yerleştirilebilir. Bununla birlikte, bitkilerin sabit ve yüksek sıcaklıklarda en iyi şekilde büyüdüğünü bilmeye değer, bu nedenle onları evde veya bir kış bahçesinde tutmak en avantajlıdır. Bir kış bahçesi için mükemmel bitkilerdir. Kışın bitkiler 10-15 ° C'nin altında tutulmamalıdır.

Genç avokadoların her bahar daha büyük bir tencereye nakledilmesi gerekir. Daha yaşlı bitkiler için bunu 2-3 yılda bir yapmak yeterlidir.