Şimşir kesiliyor. Şimşir ağacı nasıl ve ne zaman budanır?

Şimşir ağaçlarının kırpılması , bu çalıyı kalınlaşmaya ve kompakt bir alışkanlık oluşturmaya teşvik eder. Düzgün bir şekilde kesilmiş şimşir , bahçede temsili bir unsur olarak, bir top şeklinde veya yatağı çim veya yoldan ayıran alçak bir sınır olarak harika çalışır. Bkz şimşir budamak için nasıl hızla kalınlaşır ve istediğimiz formları oluşturur ve en iyi olanı böylece şimşir budama zamanı . Şimşir budama hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

budama şimşir

Şimşir ağaçlarını sınırlara ve toplara ayırmak

Yaprak dökmeyen şimşir, budama işlemine çok iyi yanıt veren, iddiasız, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Bu sayede çitlere, bordürlere veya yapay formlara kolayca dönüştürülebilir. Uygun şimşir budama bu bitki Fransız tarzı bahçe ile mükemmel uyum sağlar.

Şimşir ne zaman budamak

Şimşir ağacını kesmek için keskin ve uygun şekilde bakımı yapılmış makas kullanmak en iyisidir. Şimşir budama genellikle yılda iki kez yapılır - ilkbaharda ve yazın ikinci yarısında. Şimşir ağacını budama yöntemine ve tekniğine bağlı olarak şimşir ağacının ne zaman budanacağını daha kesin olarak tartışacağız.

Şimşir budama - şekillendirme kesimi

Şimşir ağacının yoğun budaması, onu kalınlaşmaya, yani çok sayıda genç büyüme üretmeye teşvik eder. Bu kesime şekillendirme kesimi denir.

budama şimşir

Şimşir, çeşitli şekillerde oluşturulabilir

Fotoğraf pxhere.com

Şimşir bitkisi oluşturmak , genç büyümeleri yarı yarıya kısaltır. Şimşir ekiminden sonraki ilk yılda, dallarını söz konusu yarıya kadar kısaltın. Ertesi yılın Mart ayında da aynısını yapıyoruz. İlerleyen yıllarda, büyüme mevsiminin başında genç yan sürgünlerin üzerindeki çok uzun dalları kısaltın ve tüm kuru sürgünleri çıkarın.

Şimşir ağacını sınıra kadar budamak

Şimşir bordür oluşturmak genellikle 2-3 yıl sürer. Mart ayında, şimşir dikmeden önce, çalıların köklerini kesmeniz ve sürgünlerini yarıya indirmeniz gerekir. Haziran ayında, çalıyı tabanda kalınlaştırmak için kesimi tekrarlayın. Tabandaki çok sayıda sürgünleri kesmek için sürgünleri kenarların yüzeyinde ve yan duvarlarında makasla kesin. Sonra şimşir ağacını ağustos veya eylül aylarında tekrar buduyoruz .

Oluşturulan şimşir bordürü , sonraki ekim yıllarında düzenli olarak sezonda iki kez budanmalıdır. Mayıs ayında veya Haziran başında, tel, sınırın son yüksekliğinde kazıklar arasında yatay olarak, duvarına değecek şekilde gerilmeli ve şimşir, planlanan sınır genişliği korunarak kesilmelidir. Bitki örtüsü sınırı için şimşir ağacının budanması için ikinci tarih Ağustos'tur.

Bir çit için şimşir ağaçlarının kırpılması

İlkbaharda, şimşir dikildikten sonraki ilk yıl , sürgünleri yerden 25 cm yüksekliğe kadar kısaltın. Haziran ayında, sürgünleri bu kez yerden 50 cm yükseklikte tekrar kısaltın ve çitin amaçlanan genişliğinin ötesine uzanan yan dalları kesin. Sonraki yıllarda, bir çit için kutunun kırpılması iki tarihte gerçekleştirilir: Mayıs ve Ağustos aylarında, planlanan çitin yüksekliğini ve genişliğini kademeli olarak artırarak.

yaprak döken bir çit için bitkilerYaprak döken bir çit için bitkiler - kayın, gürgen, kurtbağrı veya kızamık

Yaprak döken bir çit için bitkiler genellikle iddiasız, hızlı büyüyen ve budamayı iyi tolere eden bitkilerdir. Sonuç olarak, güçlü bir şekilde genişleyerek dekoratif ve yoğun bir bariyer oluştururlar. Fidelerin mevcudiyeti ve düşük fiyatı da önemlidir. Yaprak döken çitler için en yaygın bitkiler kayın, gürgen, kurtbağrı, kızamık ve şimşirdir. Avantajları ve dezavantajları nelerdir, hangisi bir çit için en iyisidir? Daha...

Şimşir ağacını bir top haline getirmek

Bir kutunun bir topa dönüştürülmesi, topun planlanan boyutuna bağlı olarak 4-5 yıl veya daha uzun sürebilir. Kasım veya Mart aylarında kök toplu bir bitki diktikten sonra, dalları yerden 25-30 cm kısaltarak top oluşturmaya başlayın.

Sonraki yıllarda şimşir budama işlemini Mayıs veya Haziran başında ve Ağustos veya Eylül aylarında yapıyoruz . Mükemmel bir top elde edilene kadar, sürgünlerin büyümesinin gücüne göre çalıyı kademeli olarak büyütün. Büyüme mevsimi boyunca şimşir filizlerini birkaç kez kısaltarak, 5 cm uzunluğa ulaşır ulaşmaz topun kusursuz bir şekle sahip olmasını sağlayacağız.

Şimşir ağacını yapay formlara dönüştürmek

Kasım veya Mart aylarında, tel iskeletin yanına kök yumağı olan bitkiler ekiyoruz. O zaman bile, dallar boylarının 1 / 3'ü kadar kısaltılmalı ve yapıya bağlanarak farklı bir yön verilmelidir. Çalıların alt kısmını kalınlaştırmak için sürgünleri kısalttığımızda , şimşir ağacını Haziran veya Temmuz aylarında tekrar kesin. Büyüme dönemi boyunca şimşir dallarını yapıya bağlarız .

İlerleyen yıllarda olabildiğince çok dal elde etmek için kutunun budamasını tekrarlıyoruz ve kademeli olarak çalı hacmine ulaşıyoruz. İlkbahardan itibaren, büyüme mevsimi boyunca, dalları büyüdükçe metal yapıya bağlarız. İstenilen formu elde ettikten sonra kesimi düzenli olarak tekrarlayarak bozulmasını önleyin.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs