Bahçedeki kedileri kovan bitkiler

Kedi kovucu bitkiler , bahçedeki bu, genellikle istenmeyen dört ayaklı misafirlerden kurtulmanın bir yoludur. Bahçeye yaptığınız her ziyaretinize kedi pisliklerinin hoş olmayan kokusu ve ortaya çıkarılan yatakların görüntüsü eşlik ediyorsa, kedilerin sevmediği bitkiler dikmeyi unutmayın . Bu tür bitkilerin seçimi azdır, ancak denemeye değer. İşte kedileri bahçenizden uzak tutacak 5 kedi kovucu bitki !

kedi kovucu bitkiler

Kedileri kovan bitkiler

Bahçedeki kedilerin sık ziyaretleri, geride bıraktıkları hoş olmayan pislik kokusu, kazılmış yatakların görünümü ve hasarlı bitkilerin görünümü ile ilişkilidir. Bahçıvanlar, çiçek tarhlarımızı ziyaret etmelerini önlemek için bahçedeki kedileri tedavi etmenin çeşitli yollarını , genellikle de kimyasal kedi kovucuları kullanır. Bununla birlikte, kendimiz ve çevre için güvenli olan doğal yöntemlere bağlı kalmak istiyorsak, kedi kovucu bitkiler ekmeye değer .

Kedilerin sevmediği önerilen bitkileri listelemeye başlamadan önce , yine de etkinliklerinin değiştiğini belirtmeliyim. Kediler çok farklı tercihlere sahip hayvanlardır, bu nedenle hiçbir bitki tüm kediler üzerinde aynı etkiye sahip değildir . Bu nedenle, belirli bir bitki türü bu dörtayaklılara karşı işe yaramazsa, bahçenizdeki aşağıdaki listeden başka bir bitki deneyin. İşte kedileri korkutmak için en çok tavsiye edilen bitkilerin TOP listesi!

1. Coleus canina

Bu isim, Coleus caninus veya Plectranthus caninus gibi kedilere karşı en çok tavsiye edilen bitkiyi sunar . Bu tür uzun süredir tavsiye ediliyor ve bunu ilk duyduğumda muhtemelen 2012'de Coleus'tan "Maja in the Garden" adlı TV programında kediler için bir yöntem olarak bahsedildiğinde. O zamandan beri, Coleus yetiştiriciliğinin popülaritesi istikrarlı bir şekilde arttı.

Coleus canina , Temmuz'dan Ağustos'a kadar yaz aylarında hayranlıkla görülebilen gümüşi yeşil yaprakları ve morumsu mavi, koçan şeklindeki salkımları ile yarı yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. 35 cm ye kadar bitki boyu. Güneşte en iyisini yapar, ancak hafif gölgeli pozisyonları da tolere eder. Bu kedi kovucu bitki iyi büyür , çok yıllık yataklardaki ve kaya bahçelerindeki boş alanları hızla doldurur. Bir hayvan yapraklarına dokunduğunda, insanlar tarafından neredeyse algılanamayan, ancak kediler ve köpekler tarafından çok fazla sevilmeyen güçlü bir koku yayarlar .

2. Balkan sardunyası ( Geranium macrorrhizum )

Kök sardunyası olarak da anılan Balkan sardunyası, gür büyüyen, alçak, gür, çok yıllık bir bitkidir. Mayıs ve Haziran aylarında pembe ve kırmızı tonlarında çiçek açar. Büyüme mevsimi boyunca, güneşli yerlerde ve ovalandığında aromatik bir koku yayan açık yeşil, tüylü yapraklarına hayran kalacaksınız. Bu aroma muhtemelen kedilere uymuyor .

3. Helichrysum italicum ( Helichrysum italicum )

Bazen Helichrysum Curry (İngilizce "Curry Plant") olarak da anılan Helichrysum Italian, toprakta kış yapmayan bir çalıdır, bu nedenle özellikle balkonlarda ve teraslarda veya baharda bahçeye yerleştirilen saksılarda bir yıllık kap yetiştiriciliği için tavsiye edilir. Bu bitkiler 40 cm yüksekliğe ulaşır ve dar yapraklarla kaplı çok dallı sürgünler oluşturur. Helichrysum'un küçük, sarı çiçeklenme sepetleri yaz aylarında ortaya çıkar. Bu kedi kovucu bitki güneşli yerler gerektirir .

4. ortak rue ( Ruta graveolens )

Ortak rut, bitki bahçelerinin sahipleri tarafından takdir edilen, 50 cm yüksekliğe kadar çok yıllık bir bitkidir. Sürgünleri mavi-yeşil tüylü yapraklarla kaplıdır ve Mayıs ayında küçük, sarı-yeşil çiçekler ortaya çıkar. Bütün bitki güzel kokar, ancak suyu ve cilde temas eden uçucu yağları alerjiye neden olabilir. Kediler de onlarla iletişim kurmaktan hoşlanmaz . Ruta, hafif, iyi drene edilmiş topraklara sahip güneşli konumları tercih eder.

Ortak rut - bahçede uygulama ve yetiştirmeOrtak rut - bahçede uygulama ve yetiştirme

Ruta, çok çeşitli uygulamalara sahip, büyümesi kolay bir bitkisel bitkidir. Polonya'da uzun zamandır kırsal bahçelerde düğün töreni bitkisi olarak ve bitkisel tarlalarda yetiştirilmektedir. Yaygın rutinin iyileştirici özellikleri, bu bitkinin tıpta ve kozmetikte kullanıldığı anlamına geliyordu. Daha...

5. Dar yapraklı lavanta ( Lavandula angustifolia )

Lavanta, çok güzel mor çiçekler üreten, şifalı bitkiler tarafından beğenilen bir bitkidir. Ayrıca, tüm bahçe sorunları için bir çare olarak tavsiye edilir. sivrisinek ve kene kovucu bitki olarak. Lavanta yağı, köpekler, kediler ve benler için REISS AUS gibi kedi kovucu preparatlarda bir bileşen olarak kullanılır. Kediler lavanta kokusundan hoşlanmazlar, ancak aynı zamanda ondan yaratılan tüm engelleri ve alçak çitleri aşmak konusunda da çok isteksizdirler. Bu nedenle kedilerin belli yerlere girmesini istemiyorsak etraflarına lavanta dikmeye değer.

Lavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üremeLavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üreme

Lavanta, Akdeniz'e özgü yaprak dökmeyen bir çalıdır. Büyüleyici mavi çiçekleri, harika aroması ve ilginç süs lavanta çeşitlerinin mevcudiyeti sayesinde, bu bitki bahçelerimizde giderek daha fazla bulunur. Lavantanın hangi özelliklere sahip olduğunu, ne için kullanılabileceğini ve bahçede nasıl lavantanın yetiştirildiğini görün. Daha...

Yani kedilere karşı etkili olan en çok tavsiye edilen 5 bitkiyi zaten biliyorsunuz . Henüz bahçenize koymadıysanız veya bir süre dikmeyecekseniz çiçek tarhları arasına kesilmiş narenciye kabukları koymaya değer. Kediler kokularından nefret eder. Ayrıca öğütülmüş hardal tohumlarını da serpebilirsiniz. Ama en önemlisi, kedileri cezbeden bitkiler dikmeyin!

Bu nedenle , kedilerin sarıldığı aşağıdaki bitkilerden kaçınılmalıdır :

  • catnip ( Nepeta ) - en ünlü kedi yemidir, özellikle catnip ( Nepeta cataria ). Kediler, Faassen'in kediciklerine daha az dikkat ederler ve bu korkusuzca bahçelere ekilebilir,
  • actinidia pstrolistnia ( Actinidia kolomikta ) - aksi takdirde mini kivi, kediler yapraklarını kemirmeyi ve ovalamayı sever,
  • Kediotu ( Valeriana officinalis ) - bizi sakinleştiren, kedileri baştan çıkaran bir bitki,
  • ożanka ( Teucrium ), aynı zamanda kedi kekiği olarak da bilinir.