Ahududu nasıl ve ne zaman budanır

Ahududu, düzenli budama gerektiren meyve çalılarıdır. Ahududu filizlerinin budanması verim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve hasadı kolaylaştırır. Bkz erik ahududu ne zaman , bir yıl meyve ahududu budama ve meyve ahududu tekrarlayarak, ve ne zaman arasındaki fark nedir erik ahududu ilk defa dikim sonrası . İşte ahududuları sağlıklı ve verimli tutmak için nasıl budanacağınıza dair bilmeniz gereken her şey .

Ahududu nasıl ve ne zaman budanır

Ahududuları verimli hale getirmek için nasıl ve ne zaman budanmalı?

Ahududu çeşitleri iki gruba ayrılır - yaz veya sonbaharda yılda bir kez meyve verir ve tekrarlanan meyve verir.

Yaz aylarında meyve veren çeşitler, geçen yılki sürgünlerde çiçek açarken, meyveleri yazın tam olgunlaşırken, sonbahar ahududu çeşitleri bu yılki sürgünlerde yani meyve verme yılında meyve verir, bu da ahududuları budamak için doğru zamanı seçmek için çok önemlidir .

Hasattan sonra ahududu filizlerinin sonbaharda veya ilkbaharda kesilmesi ile sağlıkları artar ve sürgünün geri dönüşü gibi tehlikeli bir ahududu hastalığı riski en aza indirilir. Ahududuların düzenli olarak budaması da düzgün ve bol meyve vermeyi destekler.

Dikimden sonra ahududu nasıl budanır

İlkbaharda, dikimden hemen sonra ahududuları ilk kez budayın . Bu sayede, topraklanmış tomurcuklardan ve köklerdeki maceracı tomurcuklardan yeni sürgünler büyür. Ahududuları kesmezsek, tüm enerji mevcut sürgünlere yönlendirilecek, bitki meyve verecek, ancak yavaş yavaş "tükenecek" ve gelecek yıl yeni sürgünler üretmeyecek, büyüme ve meyve verimi çok zayıflayacaktır.

Büyüme mevsimi boyunca, genellikle kök boynundan 2-4 sürgün çıkar. İkinci yılın ilkbaharında, ahududu saklamanın önerilen yollarından birine karar veriyoruz. Genç sürgünlerden 8-10 en güçlü sürgün seçin ve bunları bir şerit yapısına bağlayın. Çok yoğun sürgünlerin incelmesi ve çok yükseğe ateş edenler bükülür ve birbirine bağlanır. Örgü iğnelerinin yanına ahududu koyarsak, sadece kurumuş veya kırık üst kısımları keseriz.

Ahududu yetiştiriciliği - çeşitleri, dikim, bakım, kesme

Ahududuları ev ve bahçelerde yetiştirmek birçok fayda sağlar. Ahududu meyveleri çok sağlıklıdır, çiğ veya konserve olarak yenebilir. Ahududu yetiştirmede bizi başarılı kılan nedir? Öncelikle ekimden önce hangi toprağı tercih ettiklerini, nasıl ekeceklerini, hangi aralıklarla ve sonra hangi tedavileri uygulayacağınızı bilmelisiniz. Daha...

Yaz ahududuları nasıl ve ne zaman budanmalı

Yazın meyveli ahududu çeşitlerinde, en iyisi iki yaşındaki sürgünleri hasat ettikten hemen sonra çıkarmak ve böylece genç sürgünlerin büyümesi için bir yer hazırlamaktır.

Sürgünler büyüdüğünde onları tellere bağlarız. Bir sonraki kışın sonunda, üstlerini en yüksek telden yaklaşık 15 cm yüksekliğe kadar kesin. Aynı yıl daha sonra meyve verecek olan bu sürgünlerdir.

Meyveyi topladıktan sonra, ahududuları çok kuvvetli bir şekilde budayın , toprağa yakın tüm meyve sürgünlerini çıkarın . Yeni sürgünler eşit olarak dağıtılır ve tellere bağlanır.

Sonraki her yıl, kışın sonunda, tüm sürgünlerin üst kısımlarını en üstteki telden 15 cm yüksekliğe kadar kesin. Daha sonra, meyveyi topladıktan sonra, tüm meyve sürgünlerini zeminle aynı hizada kesin ve genç sürgünleri destek tellerine takın.

Siyah ahududu - özellikleri, yetiştirme, çeşitleriSiyah ahududu - özellikleri, yetiştirme, çeşitleri

Siyah ahududu, nispeten nadiren yetiştirilen bir meyve çalıdır. Bu arada, meyvesi kanser önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahip olan siyah ahududunun sağlık ve besleyici özelliklerini takdir etmeye değer. Siyah ahududu yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve bahçede hangi çeşitlerin en iyi yetiştiğini görün. İşte kanseri yenmenize bile yardımcı olacak bu inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici meyveleri yetiştirmenin sırları! Daha...

Sonbahar ahududu nasıl ve ne zaman

Sonbahar ahududuları bu yılki sürgünlerde meyve verir, bu nedenle sonbahar ahududularının nasıl kesileceği çok basittir. Sonbaharda meyve veren çeşitlerde, tüm sürgünler sadece kışın yerden budanır ve ilkbaharda ortaya çıkan sürgünlerden bir şerit oluşur. Sürgünleri yerden 5 cm yükseklikte keserek yeni meyve veren sürgünlerin gelişimini teşvik ediyoruz. Bu yıl sürgünlerin sadece üst, verimli kısımları kaldırılırsa, ertesi yıl alt kısımlardan ek bir erken mahsul alınabilir, ancak bu çok mütevazıdır ve bu budama yöntemi genellikle uygulanmaz.

Tekrarlayan ahududu nasıl ve ne zaman kesilir

Polana, meyve vermeyi tekrarlayan en popüler ahududu çeşitlerinden biridir. Popülerliğini son derece lezzetli meyvelere ve Eylül ayının ikinci yarısından ilk dona kadar tekrarlanan meyvelere borçludur. Sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında hasattan sonra tekrarlayan ahududu çalılarını yere yakın bir yerde kesin.

Kök emicilerin çıkarılması

Ahududuları düzeltirken, çalıların yanında kök emiciler olup olmadığına da dikkat etmek önemlidir. Çalıların fazla kalınlaşmaması için düzenli olarak çıkarılmalıdır. Çalıların yakınında beliren vantuzları elle çıkarın ve bir budama makası ile ana bitkiden kesin. Daha fazla büyüyenlere bir çapa ile ödül verilebilir veya ana bitkiye zarar verme korkusu olmadan kürekle kazılabilir. Yeni filizlerin büyüyeceği, gözle görülür tomurcukları olan köklü vantuzlar, yeni ahududu kesimleri için kullanılabilir.

Bu, özellikle yeni bitkiler dikmek için iyi bir zaman olduğunda , sonbaharda ahududuları budanırken yapmaya değer . Daha sonra yerden çıkarılan kök emiciler, sürgünleri 20-30 cm. Kök emiciler, ahududuları amatör bahçe bitkilerinde çoğaltmanın en kolay ve en yaygın yoludur.

MSc. Joanna Białowąs