Kivi, Actinidia - özellikleri, çeşitleri, yetiştirme

Çin bektaşi üzümü olarak da bilinen Actinidias, bize kivi olarak bilinen C vitamini açısından zengin meyveler sağlayan dağcılardır. Aktinidiler sadece harika meyve bitkileri değil, aynı zamanda süs işlevlerine de sahip olabilir. Ayrıca, oldukça iddiasız ve hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı bitkilerdir. Bu nedenlerden dolayı, özellikle ilginç egzotik bitkilerden hoşlanıyorsanız, arsanızda kivi yetiştirmeyi denemeye değer.

aktinidya, kivi

Kivi meyvesi zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Fotoğraf freeimages.com

Kivi - özellikler

Halk arasında kivi olarak bilinen Actiniadia, odunsu sürgünlere sahip çok yıllık bir tırmanıcıdır. Sürgünlerin üzerinde dişli, yeşil veya alacalı yapraklar kıvrımlı bir şekilde büyür ve kış için dökülür. Çiçekler, dallar boyunca dizilmiş kümeler halinde kokulu, kupa şeklindedir, genellikle beyazdır. Kivi çitlere ve çitlere tırmanabilir, çardakları kapatabilir veya daha uzun ağaçların gövdelerine tırmanabilir. Bu nedenle, giderek daha fazla bahçıvan kivinin dekoratif özelliklerini takdir ediyor ve onları sadece meyve için değil bahçelere ekiyor.

Kivi meyvesi etli, oval veya küresel bir meyvedir ve ete gömülü çok sayıda tohum bulunur. Türe bağlı olarak meyvelerin boyutları, et rengi ve tadı değişir. Kivinin besleyici özellikleri ve bu meyvenin tadı oldukça değerlidir .

Kivi meyvesi çok miktarda C vitamini içerir . 100 gr meyvede yaklaşık 90 mg vardır. Kivinin bu özelliği, bu meyvelerin bağışıklığı destekleyen diyete dahil edilmesine izin verir ve kivi meyvesinin ağırlığı yaklaşık 100 g'a ulaşabildiğinden, bir büyük kivi insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilir.Kivideki potasyum içeriği muzda bulunandan biraz daha düşüktür, ancak aynı zamanda dikkate değerdir. (100 g meyvede 312 mg potasyum). Kivi meyvesi ayrıca A vitamini, E vitamini, K vitamini, kalsiyum, demir ve folik asit içerir.

İçerdiği maddeler sayesinde kivi meyvesi değerli besleyici, zayıflatıcı ve müshil özelliklere sahiptir . Kan basıncını düşürmek için tavsiye edilir ve kanser önleyici özelliklere sahiptir. Küçük miktarlarda (günde 1-2 meyve) kivi şeker hastaları tarafından yenebilir (kivi glisemik indeksi 50'dir).

aktinidya, kivi

Çin aktinidisinin meyvesi veya kivi

Fotoğraf Pixabay.com

Kivi meyvesi çiğ olarak yenebilir ve lezzet özellikleri nedeniyle değerlidir . Genellikle soyulur ve kesilir veya ikiye kesilir ve posası bir kaşıkla yenir. Nadiren uygulanmasına rağmen kivi kabuğunun da yenilebilir olduğu ortaya çıktı. Üstelik zengin bir vitamin kaynağıdır!

Bunu bildiğim iyi oldu!

Çiğ kivi, alerjiye neden olabilecek peptidaz (aktinidin veya papain) içerir. Özellikle papaya veya ananasa alerjisi olduğu bilinen kişiler kivi yemekten kaçınmalıdır, çünkü kiviye karşı alerji olasılığı çok yüksektir.

Kivi iklimimizde meyve verir mi?

Bahçede aktinidi yetiştirmek için uygun kuralları takip ederek, bahçede kivi meyvesini bekleyebiliriz . Bununla birlikte, bir kural olarak, aktinidilerin diocious bitkiler olduğu unutulmamalıdır, bu, bir bitkinin sadece dişi çiçek tomurcukları veya sadece erkek tomurcukları geliştirdiği anlamına gelir. Bu nedenle en az bir erkek ve bir dişi çeşidin dikilmesi gerekir. Bu dağcılardan daha fazla yetiştirmek istiyorsanız, o zaman 8 dişi için en az bir erkek olmalıdır. Birkaç bitki ekecek yerimiz yoksa, biseksüel, kendi kendine tozlaşan bir çeşit seçin.

Hatırlamak!

Çoğu kivi diocious bitkilerdir. Meyve verebilmeleri için hem dişi hem de erkek çeşitlerinin ekilmesi gerekir. Yalnızca bir bitki dikmek istiyorsanız, kendi kendine tozlaşan bir çeşit seçin.

Kivi, Actinidia - türler ve çeşitleri

İklimimizde ekim yapmak için başlıca Acetida ve Actinidia kullanılabilir . Bu türlerin her ikisi de yeterince dona dayanıklıdır, ancak tipik kividen daha az meyve verir. Sebze dükkanlarından bildiğimiz meyveler, ne yazık ki iklim koşullarımızı daha kötü tolere eden Çin aktinidisinden geliyor.

Kivi Meyvesi ( Actinidia arguta)

Kiwi Berry , birkaç metreye kadar büyüyen bir tırmanıcıdır (2 m'ye kadar yıllık artışlar). Sürgünler, sonbaharda çekici bir şekilde renk değiştiren kalın, yumurta şeklinde, parlak yapraklarla kaplıdır. Mayıs ayından itibaren küçük beyaz çiçekler ortaya çıkar, meyveler dişi çiçeklerden gelişir, Eylül ayından itibaren olgunlaşır ve Kasım ayının sonuna kadar sürgünlerde kalır.

aktinidya, kivi

Kivi Meyvesi 'Issai'

Fotoğraf depositphotos.com

Baharatlı kivi meyvesinin tadı geleneksel kivi meyvesine benzer, ancak boyutları daha küçüktür (2 ila 3 cm uzunluğunda, 10 g ağırlığa kadar) ve saklamaya uygun değildir. Ancak salatalar ve kekler için mükemmeldirler.

Bu aktinidiler ilk olarak ekimden sonraki 3. veya 4. yılda meyve verirler ve bir bitkiden 15 kg'a kadar meyve elde edilebilir. Dona karşı en dayanıklı çeşitler 'Weiki' (dona dayanıklı bölge 5A) ve 'Jumbo' (5B bölgesi) çeşitleridir, kendi kendine tozlaşan 'Issai' (bölge 6B) Polonya'nın birçok bölgesinde ekime uygunken 'Ken's Red' biraz daha kötüdür. '(bölge 7).

Acornidae çeşitleri :

  • Dişi çeşitleri - Cenevre, Rogów, Jumbo, Ken's Red - bu çeşitler erkek çeşidinin varlığında meyve verir,
  • Erkek (meyve vermeyen) çeşitler: Gibrida M,
  • Biseksüel (kendi kendine tozlaşan) suşlar: Issai.

aktinidya, kivi

Actinidia kolomikta'nın meyveleri - Actinidia kolomikta

Fotoğraf Pixabay.com

Actinidia kolomikta ( Actinidia kolomikta )

Kiwi Berry , Kiwi Berry'den biraz daha zayıf büyüyen (5 m uzunluğa kadar sürgünler), ancak dona karşı daha dayanıklı bir sarmaşıktır. İlginç, çok renkli, yeşil-beyaz-pembe yapraklı (erkek örnekler en iyi renklendirilmiş ve güneşli bir konumda ekilir) ve bektaşi üzümü andıran yenilebilir, uzun, yeşilimsi veya sarı meyveleri olan bir bitkidir. Meyveler, 1,5 ila 4 g ağırlığındaki dişi veya biseksüel bitkilerde bulunur.Bu türün meyveleri Ağustos ayında olgunlaşır. Olgun kivi meyvesi çabuk düştüğü ve kolayca bozulduğu için, tamamen olgunlaşmadan hasat edilmelidir.

Öneririz!

Amatör yetiştirme koşullarında en yararlı olanı, alacalı kivi olarak da bilinen benekli aktinidia 'Dr Szymanowski'dir . Biseksüeldir ve kendi kendine tozlaşır, ekimden sonraki 4. veya 5. yıldan itibaren meyve verir. Bir bitkiden 15 kg'a kadar meyve hasat edilebilir. Yüksek don direnci sayesinde (bölge 4), Polonya'nın her yerinde yetiştirilebilir.

Çin aktinidi ( Actinidia chinensis )

Çin aktinidi 10 m yüksekliğe kadar bir sarmaşıktır, yazın ikinci yarısında 4 cm çapında beyaz çiçekler, kırmızı-kahverengi tüylü kalp şeklinde yapraklar üretir, yukarıda anlatılan sağlık ve sağlık özellikleri ile bize tanınmış kahverengi ve tüylü kivi meyvesini veren bu türdür. değerli tat nitelikleri. Ancak iklimimizde bahçelerde yetişecek kadar dona dayanıklı değildir.

kivi yetiştiriciliği

Çin kivi meyvesi - Actinidia chinensis

Fotoğraf freeimages.com

Bahçede kivi yetiştiriciliği

Aktinidinin büyüyen koşullarını okumadan önce , bir yorumda bulunulmalıdır. Farklı kaynaklarda, kivi yetiştirmek için oldukça farklı öneriler bulabilirsiniz . Bu belki de mevcut kitapların çoğunun, iklimimizdeki bitkilerin farklı gereksinimlerini hesaba katmadan yabancı yazarların çevirileri olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, ihtilaflarda, Działkowiec'te aylık olarak yazılan bilgilere, bahçelerimizde hüküm süren koşullarda bitki yetiştiriciliği konusunda en yetkin bilgi kaynağı olarak davrandım. Ama konuya gelelim.

aktinidya, kivi

Actinidia arguta'nın dişi çiçekleri - Actinidia arguta

Fotoğraf depositphotos.com

Kivi yetiştirme pozisyonu

Actinidia, sıcak ve güneşli bir pozisyon sağlamalısınız. Bu bitkiler verimli, hafif ve iyi drene edilmiş (ancak kurumayan), pH'ı 5 ila 6,5 ​​olan topraklara ihtiyaç duyar. Dekoratif değeri nedeniyle kivi, iyi görünen yerlere, terasların, pergolaların veya binaların güneşli duvarlarının yakınına dikilmelidir. Ayrıca tacı yüksekte olan yaşlı ağacı bırakabilirsiniz.

Kivi dikmek

Dikim için 2 veya 3 yaşındaki aktinidya fidanları satın almak en iyisidir . Dikim yeri organik gübre (örn. Kompost) ile zenginleştirilmeli ve dikimden sonra bitkinin tabanı çam kabuğu ile örtülmelidir. Ayrıca bitkiye en az 1,5 m yüksekliğinde bir destek sağlamalısınız.

Kivi sulama, gübreleme

Bu bitkiler kuraklıklara karşı hassastır, bu nedenle yağışsız dönemlerde kiviyi düzenli olarak sulamayı unutmayın . Dikimden sonraki ikinci yıldan itibaren bitkiyi azot bakımından zengin gübre ile besleyin. Bir bitki, en iyi şekilde Nisan'dan Haziran'a kadar 3 eşit dozda verilen 30 g azot dozuna ihtiyaç duyar. Azot dozlarını bitkinin yaşına ve büyümesine bağlı olarak arttırıyoruz (ekimden sonraki beşinci yılda sonunda yaklaşık 150 g azota).

aktinidya, kivi

Actinidia dikenli yapraklar

Fotoğraf depositphotos.com

Bir kivi nasıl budanır?

Actinidia, öncelikle bahçenizde dekoratif olacaksa, çok fazla büyümemesi için çok uzun sürgünler kesebilirsiniz. Ancak çok meyve hasadı yapmak istiyorsanız kiviyi özel bir şekilde kesmeniz ve yönlendirmeniz gerekecektir .

Bahçede yetiştirilen kivinin bol miktarda meyve verebilmesi için, meyvenin 2 ve 3 yaşında sürgünler verdiğini ve çiçek tomurcuklarının en çok geçen yılki büyümenin 7-8 yaprağında oluştuğunu dikkate almalısınız. Ocak-Şubat arasındaki dönemde, en güçlü yan sürgünleri 8 ila 10 kısaltın (bu sürgünler gelecek yıl meyve veren sürgünler üretecek). Önümüzdeki kış meyve veren sürgünlerin% 30 ila% 70'ini kesin ve temellerinde yeni dalları bırakın. Ancak yaz aylarında, çalıyı çok fazla kalınlaştıran sürgünleri uzaklaştırın.

Kivi yayılımı

Aktinidi çoğaltmanın en kolay yolu kışın yatay tabakalaşmadır. Temmuz ve Ağustos aylarında, üç yapraklı otsu kesimler de kısmen gölgede ve sisleme veya püskürtme koşullarında bir tünelde alınıp köklendirilebilir.

İlkbaharda veya sonbaharda tohum ekerek de kivi yetiştirmeyi deneyebilirsiniz . Tohumlar tabakalaşma gerektirmez, ancak ekimden önce 24-48 saat ılık suda bekletilmesi gerekir. Daha sonra kivi tohumlarını 1 cm derinliğe kadar (tercihen tohum ekmek için özel bir toprakta) ekin ve hafifçe kum veya perlit ile örtün. Kabı tohumlarla birlikte 25 ° C sıcaklıkta aydınlık ve ılık bir odaya yerleştirin. Alt tabakayı hafifçe nemli tutmaya çalışın ancak ıslak tutmayın. Şimdi sabırlı olun, çünkü kivi tohumları ancak 3 ay sonra filizlenir .

Bu şekilde elde edilen kivi fideleri dişi ve erkek bitkilerin bir karışımı olacak - tanımlanmaları ancak ilk meyve verme sırasında mümkün olacak. Ne yazık ki tohumdan ekilen bitkiler söz konusu olduğunda ilk meyveler için 10 yıla kadar beklemeniz gerekiyor.

Aşağıdakilere dayanarak derlenmiştir: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa , MUZA SA, Varşova 1994, s. 406 - 407; Bahçe bitkilerinin büyük resimli ansiklopedisi , Reader's Digest Przegląd Sp. z oo, Varşova 2004, s. 22 ve E. Gudarowska, Aktinidia veya kiwi , Działkowiec, No. 6/2004, s. 32-33 . sxc.hu