Örümcek akarı - semptomlar, mücadele, ev ilaçları

Küçük ışık lekeleri, sararma ve düşen yapraklar ile hassas örümcek ağları, bitkilerin şerbetçiotu örümcek akarı tarafından saldırıya uğramış olabileceğinin bir işaretidir . Biçimsiz bitkiler tatsız bir manzaradır ve bu haşerenin tekrar tekrar istilası - her bahçıvan için büyük bir zorluktur. En iyi örümcek akarları , biyolojik preparatlar ve örümcek akarları için akıllı ve kullanımı kolay ev ilaçları dahil olmak üzere örümcek akarlarıyla savaşmanın etkili yöntemlerini öğrenin .

örümcek akarı

Saksı bitkileri üzerinde hop örümcek akarı. Görünür küçük böcekler ve hassas örümcek ağları

Hop örümcek akarı - belirtiler

Örümcek akarları , kırmızı veya sarı-turuncu renkli küçük (0,4-0,6 mm) örümceklerdir. Oluşumlarının spesifik, anlaşılması kolay bir semptomu, karakteristik bir hassas örümcek ağıdır. Bitkinin yapraklarının altından beslenirler ve onları bu örümcek ağıyla güçlü bir şekilde birbirine bağlarlar. Örümcek akarlarının popülasyonu büyükse, yaprak saplarını, çiçek saplarını ve çiçekleri de kolonize edebilirler. Oluşumları yüksek sıcaklık ve kuru hava tarafından tercih edilir.

Örümcek akarları beslenirken ağızlıklarıyla yaprak derisini deler ve özünü emer. Doku hasarı bölgesinde küçük parlak noktalar oluşur, ardından yapraklar sararır ve düşer. Bunlar bitki yapraklarında görülen en yaygın beslenme semptomlarıdır .

Bu zararlılar grubunun en tehlikeli temsilcisi, iç mekan bitkileri dahil 300'den fazla bitki türüne saldıran örümcek akarıdır ( Tetranyus urcicae ). Bunun dışında , sera mahsullerinin sık sık düşmanı olan sera örümcek akarı ( Tetranyus cinnabarinus ), çoğunlukla bahçede meyve ağaçları ve çalılarda bulduğumuz meyve örümcek akarı ( Panonychus ulmi ) ve bahçe kozalaklı ağaçlara saldıran çam ağacı örümcek akarı ( Oligonychus ununguis ) vardır.

Çok sayıda örümcek akarı ve yıl boyunca birkaç neslin varlığı, bu zararlılarla savaşmayı zorlaştırabilir. Bununla birlikte, ilk beslenme semptomlarını fark ettikten hemen sonra sistematik eylem ve uygun müstahzarların kullanılması, örümcek akarlarıyla mücadelede iyi sonuçlar sağlayacaktır.

hoppy örümcek akarı - yaprakta lekeler

Hop örümcek akarı - yaprakta örümcek akarının beslenmesinden kaynaklanan lekeler

Fotoğraf © Aleksandra Dziugan-Smoleń

Örümcek akarı için ev ilaçları

Bir ile örümcek akarlarının az sayıda, sıvı bulaşık birkaç damla ılık su ile etkilenen bitkisinin yaprakları yıkamak için yeterli olabilir. Yaprak bıçağın alt tarafına da bitkisel yağ bulaşabilir. Yağ , örümcek akarının gövdesini kaplayarak, hava erişimini kısıtlayan ve sonunda zararlıları boğan bir bariyer oluşturur.

Örümcek akarlarıyla savaşmanın bir başka yolu da yaprakların alt taraflarına gri sabun ve denatüre alkol solüsyonu püskürtmektir. Böyle bir müstahzar hazırlamak için, 1 litre su içinde 20 gr sabun ve 10 ml denatüre alkolü seyreltin. Karışımı iyice karıştırın ve bir el spreyi ile püskürtün. Bitkinin tüm kısımlarının sıvı ile iyice kaplanması çok önemlidir. İlaçlamadan sonra örümcek akarı bitkisinin birkaç gün şeffaf folyoya sarılması iyidir. Örümcek akarlarının koyu gri kalıntıları folyoya yerleşecektir. Bu, prosedürün başarılı olduğunun bir işareti olacaktır.

örümcek akarı

Hop örümcek akarı - yetişkinler ve küçük yumurtalar

Hazırlaması kolay ev yapımı sarımsak karanfil özü veya soğan kabuğu özü ile iyi bir örümcek akarı önleyici etki elde edilebilir. Sadece örümcek akarları için ölümcül değil, aynı zamanda yeniden istilalarını da engelliyor. Sarımsak ve soğan kokusu, örümcek akarları üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.

Örümcek akarlarına karşı sarımsak özü hazırlamak için ince doğranmış sarımsak dişlerinin (yaklaşık 25 gr) üzerine 1 litre soğuk su dökün ve 12-14 saat bekletin. Bu sürenin sonunda çözeltiyi süzün, 1: 1 oranında suyla seyreltin ve bitkinin üzerine püskürtün. Özü 24 saat içinde kullanırız çünkü o zaman özelliklerini kaybeder. Zararlıların geri dönmemesini sağlamak için tedavi 21 gün sonra tekrarlanmalıdır.

Soğan kabuğu ekstresi benzer şekilde hazırlanıp kullanılır . Bu durumda 1 litre su dökmek ve 3 gün bekletmek için 20 gr kuru soğan kabuğu kullanılır. Seyreltmeden kullanıyoruz. Bu müstahzarları birbirinin yerine kullanmaya değer - bir kez sarımsak, bir kez soğan.

Bunu bildiğim iyi oldu! Örümcek akarlarının evde ortaya çıkmasını önlemek için, özellikle kışın geçerli olan, apartmanda daha fazla hava nemi sağlamalıyız, örneğin bitkilerin sık sık serpilmesi yoluyla.

Örümcek akarlarının biyolojik kontrolü

Çok sayıda örümcek akarı istilası ile, örümcek akarları için ev ilaçları yeterli olmayabilir. Bu durumda, bitkilerimize saldıran örümcek akarlarının doğal düşmanı olan yırtıcı akarları içeren piyasada bulunan biyolojik müstahzarları kullanıyoruz.

Böyle bir preparat, örneğin, sera fitozunu ( Phytoseiulus persimilis ) içeren SPIDEX 2000'dir. örümcek akarının doğal düşmanı . Hazırlık, bitki çevresindeki nemi artırmaya ve sıcaklığın yaklaşık 20 ° C olmasını sağlamaya çalışırken yaprakların üzerine yayılır. Fitofagus tarafından öldürülen örümcek akarları yapraklarda koyu lekeler olarak görünecektir. Tedaviyi 7 gün sonra tekrarlıyoruz.

Uyarı! SPIDEX açıldıktan sonra akarların kısa ömürleri nedeniyle sadece 24 saat saklanabilir. Bu nedenle pratikte tüm ambalajı hemen kullanmalıyız.

Ne yazık ki, bu ürünün küçük ev yetiştiriciliği için satın alınması karlı olmayacaktır. Fiyatlar 85 PLN'den başlar ve en küçük paket 2.000 kadar sera bağışçısı içerir. Bu miktarın bir günde kullanılması zordur. Bununla birlikte, daha büyük sera ürünlerimiz varsa , örümcek akarı ile savaşmak için bu biyolojik yöntemi kullanmaya değer , böylece kimyasalların kullanımından kaçınır.

örümcek akarı - SPIDEX ile biyolojik mücadele

Hop örümcek akarı - SPIDEX ile biyolojik kontrol. Fotoğraf Koppert

Örümcek akarlarının kimyasal kontrolü

Son çare olarak, örümcek akarlarına karşı, örümcek akarlarının kimyasal preparatlarını kullanabilirsiniz . Apartmanda az sayıda bitki yetiştirme durumunda, örümcek akarlarının kimyasal kontrolünü kullanmaya karar verirken, küçük bir sprey şişesinde kullanıma hazır bir preparat olarak mevcut olan Polysect Ultra Hobby AL'yi kullanabiliriz. Örümcek akarlarının saldırdığı bitkilere çok derinlemesine ilaçlanmalı ve 7-10 gün sonra tekrar ilaçlanmalıdır.

Daha fazla bitki olması durumunda ve bahçede örümcek akarları ile mücadele etmek için , suda çözünen ve hazırlanan sıvıyla bitkilere püskürten konsantre şeklinde örümcek akarları kullanılır. Polysect 005 SL, Magus 200 SC ve Karate Zeon 050 CS gibi ajanları kullanabiliriz.

Bahçede örümcek akarlarıyla mücadele durumunda, kışlayan örümcek akarı yumurtalarını yok etmek için erken ilkbaharda parafin yağı içeren bir müstahzar ile püskürtmeye değer . Bu amaçla Promanal 60 EC ve Treol 770 EC kullanılır.

MSc. Agnieszka Lach