İris, iris - yetiştirme, dikim, çeşitler. Soğan ve rizom süsenleri

İris olarak da bilinen iris ( İris ), birkaç yüz tür dahil çok sayıda bitki cinsidir. Bunların arasında, gölet kıyılarını dikmek, bahçe yatakları ve kaya bahçeleri için mükemmel bitkiler bulabiliriz. Bazı süsenler de kesme çiçekler olarak popülerdir. Bahçenizde büyüyen süsenlerin neye benzediğini görün, iris ekmenin en iyi zamanı nedir ve en iyi bahçe çeşitleri hakkında bilgi edinin.

iris, iris

Iris, iris

Iris, iris - bahçede yetiştirme

Harika, rengarenk iris çiçeklerinin tadını ilkbaharın başından yaz ortasına kadar çıkarabilirsiniz. Adını Yunan gökkuşağı tanrıçasından alan Iris çiçekleri, güzel bir mimari formu renklerin zenginliği ve inceliği ile benzersiz bir şekilde birleştiriyor. Süsenler, sadece görünüşte değil, aynı zamanda büyüyen gereksinimlerde de farklılık gösteren çok çeşitli bir bitki grubudur. Bununla birlikte, bahçe süsenlerimizin çoğu için iyi çalışan belirli yetiştirme kuralları tanımlanabilir .

Her şeyden önce, iris yetiştirme bölgesi ılık ve güneşli veya hafif gölgeli olmalıdır.

Uyarı! Güneşte, süsen çok daha iyi büyür, çiçekler daha güzel renklenir ve rizomlar daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, tam güneşte irisin çiçeklenmesinin biraz daha kısa olabileceğini ve açık gölgede çiçeklerine çok daha uzun süre hayran kalacağımızı bilmeye değer.

Süsenler ortalama bahçe toprağında, tercihen oldukça geçirgen, hafif asidik ila nötr (toprak pH'ı yaklaşık 6 ila 7.0) üzerinde yetiştirilir . Bu bitkiler kesinlikle gölgeden ve aşırı nemden nefret ederler.

Bununla birlikte, toprak gereksinimlerinde önemli farklılıklar vardır. Örneğin, Sibirya irisi (Iris sibirica) veya sarı iris (Iris pseudacorus) gibi bazı rizom süsenleri, çok daha verimli ve nemli topraklara ihtiyaç duyar, bu da onların bir havuzun kenarında yetiştirilmesine izin verir.

Kompost ve Biohümüs güvenli için süsen gübreleme , ama önlemek gübre ve azot bakımından zengin mineral gübreler. Çok yüksek dozda azot, irislerin mantar hastalıklarının gelişmesine yardımcı olur.

Bahçe yataklarında süsen yetiştiriciliğinde , bu bitkilerin narin ve sığ rizomlarına zarar vermemek için yabani otları uzaklaştırmak ve çok nazikçe ot ayıklamak çok önemlidir. Bu nedenle yabani otları sadece elle temizliyoruz, keskin aletlerden kaçınıyor ve toprağı gevşetiyoruz.

Soğan süsenlerinin ekimi yaz sonundan Ekim'e (Eylül-Ekim) kadar yapılır, bu nedenle sonbaharda ekilen diğer soğan çiçekleriyle aynıdır. Öte yandan, rizom süsenleri biraz daha erken ekilir - yaz ortasından geçe (Ağustos ortasından Eylül ortasına kadar). Kış başlangıcından önce, süsen rizomları ince bir malç tabakası yayarak dona karşı korunur. Malç malzemesi olarak kuru yapraklar, kıyılmış saman, kozalaklı dallar veya bahçe kabuğu kullanılabilir. İlkbaharda güneş ışınlarının toprağı daha iyi ısıtması için malçları kaldırıyoruz.

iris, iris

Iris, sakallı iris

Süsenler, süsenler - türler ve çeşitleri

Süsenlerin çeşitliliği nedeniyle sistematiği çok karmaşıktır. Amatör ihtiyaçlarımız için aşağıdaki bölümü benimseyebiliriz:

  • rizom iris ( rizom adı verilen etli yeraltı sürgünleri vardır):
    • sakal süsenleri (karakteristik özelliği, alt taçta yoğun bir kıl fırçasının varlığıdır),
    • çenesiz süsen (alt yapraklarda keçi veya tarak yoktur),
  • soğan süsen :
    • damarlı iris (alçak, kaya bahçeleri için ideal),
    • kılıç balığı (büyümesi kolaydır, ancak bazıları kışın hayatta kalamayabilir, genellikle kesme çiçekler için seralarda yetiştirilir)

Bireysel iris grupları, görünüm ve gereksinimlere göre farklılık gösterir. Tüm türleri ayrıntılı bir şekilde ele almak istiyorsanız, onlar hakkında bir kitap yazabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıda sadece bahçelerimizde en yaygın olan ve Polonya'da yetiştirilmesi için önerilen en popüler süsenleri sunacağım.

iris, iris

Iris, Sibirya irisi

Süsenler, rizom süsenleri

Sakallı iris

Sakallı süsen, sözde bir saç çizgisi ile karakterizedir. alt loblarda orta sinir boyunca çene. Köksaplar ilkbaharın başlarında veya yaz sonunda (çiçeklenme sonrası dinlenme dönemi) ekilmelidir. Saha güneşli ve nötr veya hafif asidik reaksiyon ile toprak geçirgen, iyi drene olmalıdır. Toprak çok sıkı, tınlı olduğunda, kum ve turba eklenerek gevşetilmelidir. Fazla su rizomların çürümesine neden olur. Bu nedenle, rizomlar, suyun daha iyi drenajı için yükseltilmiş yataklara veya hafif eğimli zemine dikilmelidir.

Köksaplar, köksapın sırtı zeminle aynı seviyede olacak şekilde sığ ekilir. Köksapın büyümesinin tepesi güneşe dönük olmalıdır. Kışın rizomları herhangi bir malç malzemesi ile kaplayarak dona karşı koruyun.

Sibirya irisi ( Iris sibirica )

Sibirya irisi , köksap, sakalsız irisin bir temsilcisidir. Sakalsız süsenlerin aksine, sakalsız süsenlerin alt yapraklarında karakteristik sakallar veya taraklar yoktur. Köksapları da biraz incedir ve yüzeyinde değil toprağa gömülü olarak büyür.

Sibirya süsenleri güneşli pozisyonlar ve nemli (ancak suya doymayan!) Nötr veya asidik reaksiyonlu topraklar gerektirir. Köksaplar yaz sonunda veya sonbaharda 2,5 cm derinlikte ekilir.

Sibirya irisinin en ilginç çeşitlerinden biri 'Perrys Blue'dur ( Iris sibirica ' Perrys Blue '). Bu çeşitlilik bolca çiçek açar ve mavi bahar çiçekleri üretir (Mayıs'tan Haziran'a kadar çiçek açar). Bitki tamamen dona dayanıklıdır. Çiçek tarhlarına ekilebilir. Bir göletin yanında harika görünüyor.

Sarı Iris ( Iris pseudacorus )

Polonya'da, tatlı su kıyılarında ve ıslak çayırlarda yaygın olarak görülür. Dona dayanıklıdır. Büyük, koyu yeşil, sert kılıç şekilli yapraklar. İlkbaharın sonlarında muhteşem sarı çiçekler ortaya çıkar. Bereketli bir şekilde büyür ve gölet kıyıları için mükemmeldir. Köksaplar, yaklaşık 30 cm derinlikte suya ilkbahar başında veya yaz sonunda ekilir. Yeşil ve krem ​​çizgili yapraklı 'Variegata' çeşidi özellikle çekicidir.

iris, iris

Iris, Hollandalı iris

Süsenler, soğan süsenleri

Soğan süsenleri 4 ayrı cinse ayrılır: iris ( Iridodictyum ), juno ( Juno ), kılıç balığı ( Xiphium ) ve Gynandiris . Burada en popüler olanlara odaklanacağım - iris ve kılıç balığı.

İris / damarlı iris ( Iridodictyum reticulata )

Bunlar, çok erken çiçek açan düşük (15 cm yüksekliğinde) süsenlerdir. Mavi, mor veya mor çiçekleri kışın sonunda ortaya çıkar. Kaya bahçeleri, sınırlar ve bir kapta erken bir bahar bahçesi kurmak için mükemmeldirler. Güneşli ve sessiz konumlar gerektirirler. Toprak iyi drene olmalı ve çabuk ısınmalıdır. Ampulleri 5 ila 6 cm derinliğe yerleştiriyoruz.

Irys / Hollandalı kılıç balığı (Xiphium hollandicum)

Kışın donmalarına rağmen yetiştirilmesi en kolay irislerden biridir (bu nedenle, kışın soğan yaprakları malç malzemesi ile kaplanmalıdır). Çiçek tarhları için ve yılın herhangi bir zamanında kesme çiçekler için zorlamak için mükemmeldirler. Mavi, sarı, beyaz ve mor renkli büyük çiçeklerle ayırt edilirler. Haziran ayında çiçek açarlar. 40 ve 60 cm yüksekliğe kadar büyürler.

Güneşli ve korunaklı pozisyonlara ihtiyaçları var. Toprak verimli, humuslu ve drene olmalıdır. İlkbaharda çabuk ısınması gerekir. İlkbaharda aldığımız soğanları nisan-mayıs ayları arasında bir bahçe dükkanına 10-12 cm derinlikte ekiyoruz. Çiçeklenmeden sonra bitkiler uykuda iken (Temmuz) gelen ampulleri ayırarak çoğaltılabilir.