Bahçe zambakları - çeşitleri, yetiştirme, nasıl ve ne zaman ekilir

Zambaklar, uzun zamandır çok sayıda bahçeyi süsledikleri Japonya ve Çin'den Avrupa'ya geldi. Zambak yetiştiriciliği, yetiştiriciler yeni ve daha ilginç zambak çeşitleri elde ettikçe, giderek daha popüler hale geliyor . Sonuç olarak, iklimimizde büyümek için mükemmel olan güzel bahçe zambakları yaygın olarak bulunur . Bkz nasıl ve ne zaman bitki için bahçe lilyum zambak çeşitleri seçmek ve nasıl bahçesinde zambak büyümeye.

Bahçe zambakları

Zambak 'Conca d'Or' sözde orienpets, trompet çeşitlerinin oryantal zambaklarla geçişinden elde edilir. Haziran'dan Temmuz'a kadar krem-sarı renkte çiçek açar.

Bahçe zambakları - çeşitleri

Bireysel zambak çeşitleri birbirinden önemli ölçüde farklıdır, bu nedenle bu bitkiler çok çeşitli bahçelerde kullanılabilir. Çiçek tarhlarında, bahçe zambakları birçok yıllık ve çok yıllıklar için ideal bir ortaktır. Renk çeşitliliği nedeniyle (sarı, pembe, turuncu, kırmızı, beyaz ve tüm ara renkler) adaçayı, fındık ve aster gibi mavi ve mor çok yıllık bitkiler için aranan bir arkadaştır. Renkli zambaklar, funkia için mükemmel bir vurgu olacaktır.

Bahçe zambaklarının kendilerini düzgün bir şekilde sunacağı bir sonraki yer , mükemmel bir kontrast oluşturacakları kahverengi-yeşil yaprak döken çalılar ve ayrıca zambaklar gibi biraz daha fazla nem gerektiren çalılar ve iğne yapraklılar içindir. Boyu 50 cm'yi geçmeyen zambakların en alttaki zambakları taşlık olarak kullanılabilir.

Çok çeşitli zambaklar 9 gruba ayrılır:

  • L. cernuum ve L. Davidii gibi Asya zambakları , Haziran ayından Ağustos ayının başına kadar çok çeşitli renklerde çiçek açan en çok sayıdaki bahçe zambağı grubudur .
  • En iyi hafif alkali, humuslu topraklarda hafif gölgeli bir konumda yetişen L. martagon ve L. hansonii'nin çaprazlarından oluşan zambaklar , bu zambaklar kuvvetli büyür, çiçekler küçüktür, genellikle türban şeklindedir, uzun saplar üzerine yerleştirilmiştir.
  • L. candidum ve L. chalcedonicum melezleri , bu küçük bir gruptur, iklimimizde yetişmesi oldukça zordur ve sonuç olarak da nadiren güneşli yerleri ve alkali toprakları severler.
  • Amerikan türlerinin melezleri olan Amerikan zambakları , kuvvetli büyüme ve türban biçimli çiçeklerle karakterize edilir, genellikle turuncu veya sarı, siyah noktalar ile, en iyi açık gölgede, asidik ve iyi drene edilmiş topraklarda gelişir.
  • L. longiflorum ve L. formosanum'un melezlerinden oluşan zambaklar , muhteşem beyaz trompet çiçekleri yaratır, ancak bizim iklimimizde toprağa kışlamazlar,
  • Trompet zambakları ve L. henryi melezleri , büyük kokulu çiçekler yaratır, ekimin ikinci yılına kadar çiçek açmaz ,
  • Çoğunlukla Japon türlerinden gelen oryantal zambaklar düşük sıcaklıklara dayanıklı değildir, yaz aylarında soğuktan ve yağmurdan da zarar görürler, ancak çiçekleri en güzellerinden biri olarak kabul edilir, asitli toprakları severler,
  • diğer melezler , sözde gruplar arası, yani uzak gruplardan gelen çeşitlerin geçişinden kaynaklanan,
  • Botanik zambaklar , yani türler ve botanik çeşitleri.

zambaklar ve dayliliesZambaklar ve gündüz zambakları. Zambak ve gündüz zambağı arasındaki fark nedir?

Benzer isimlere, ancak farklı özelliklere sahip bitkiler arasında ayrım yapmayı öğrenirseniz, bahçecilik hayatınız daha kolay olacaktır. Bu sefer, en popüler uzun ömürlü bitkiler arasında yer alan, aynı aileden gelen, benzer çiçeklere sahip olan, ancak gereksinimleri, üreme yöntemi, yaprakların görünümü ve yer altı kısmı, olumsuz koşullara dayanıklılık bakımından farklılık gösteren zambaklar ve daylilies hakkında olacak. Daha...

orienpets zambaklarOryantal zambaklar

Zambakların çoğu çiçek açmayı bitirdiğinde, güzelliklerini daha yeni göstermeye başlıyorlar. Biraz kaprisliler, doğru, ancak her yıl harika çiçeklerinin tadını çıkarmaları için biraz çaba sarf etmeye değer. Güzel oryantal zambaklarla, yani orienpeta zambaklarıyla trompet çeşitlerinin kesiştiği sansasyonel zambak grubuyla tanışın. Daha...

Zambaklar nasıl ve ne zaman ekilir

Bahçe zambakları en iyi humus bakımından zengin, dolgun ve iyi drene edilmiş topraklara ekilir. Bu bitkiler topraktaki fazla suya karşı hassastır, bu nedenle bahçemizdeki toprak çok ağırsa, dikim ampullerinin seviyesinin yataklar arasındaki geçiş seviyesine eşit olduğu yükseltilmiş yataklara zambaklar dikilebilir. Bu, topraktan yeterli miktarda su tahliyesini sağlamalıdır.

Zambaklar nasıl ekilir?

Zambakları satın aldıktan hemen sonra henüz tazeyken ekin. Hiçbir koşulda kuru veya buruşuk ampul satın almamalısınız. Soğanları, soğan yüksekliğinin 2,5 - 3 katı derinliğe ekiyoruz. Genellikle 10-15 cm derinlikte olacaktır.

Zambaklar ne zaman ekilir?

Mağazalarda, en büyük zambak soğanı seçimi ilkbaharda. Olumlu havalarda, dona karşı en dayanıklı türler Mart ayından itibaren ekilir, ancak zambakların en yaygın ilkbahar ekimi Nisan ayının ikinci yarısından Mayıs başına kadar yapılır. İlkbahar ekim zamanı özellikle geç çiçek açan çeşitler için iyidir. Sonbaharda zambak dikimi için ikinci olası tarih - eylül ayından ekimin ikinci on yılına. Tedavi daha fazla ertelenmemelidir, çünkü donmaya başlamadan önce ampullerin kök salması için zamana sahip olmalıdır. Sonbaharda ekilen zambaklar turba ile kaplanır veya kış için kabukla ve şiddetli don durumunda ek olarak saman veya yapraklarla kaplanır.

Yukarıda belirtilen kuralların istisnası , yaz sonunda dikilen, oldukça sığ (sadece 2,5 cm derinliğinde) olan Lillium candidum'dur .

Bahçe zambakları

Kaplan zambağı botanik bir türdür. Çarşamba günleri kırmızı-turuncu, mor benekli, türban çiçekleri üretir. Temmuz ve Ağustos aylarında hayran kalabileceğimiz 10 cm'ye kadar

Bahçe zambakları - yetiştirme

Bahçe zambakları düzenli olarak döllenmeli ve sulanmalıdır (zambakları düzenli olarak sulayın, ancak toprak sadece biraz nemli olsun). Bu, özellikle bu bitkilerin çiçek açtığı yaz aylarında geçerlidir. Toprağın malçlanmasında da faydalıdır. Kompostlanmış çam kabuğu veya bahçe turbası malç olarak kullanılabilir. Bu tür malç, uygun toprak nemini ve asidik reaksiyonunu korumaya yardımcı olur ( L. candidum ve L. chalcedonicum'un melezleri dışında çoğu çeşit için faydalıdır ) ve ayrıca yabani otların büyümesini ve toprağın yaz sıcağında aşırı ısınmasını önler. Bu nedenle bahçede zambak yetiştirmeyi çok daha kolay hale getirir .

Asya zambakları iklimimizi iyi tolere eder ve toprakta kışı sorunsuz bir şekilde tolere eder. Bununla birlikte, kış için onları turba, ağaç kabuğu veya talaşla örtmeye değer. Doğu zambakları ise dona karşı çok hassastır. Bu nedenle, dış mekan bitkileri söz konusu olduğunda, soğanları kışın 2 ° C'de kuru turbada saklanmalıdır.

Zambaklarda kırmızı solucanlar.  Nedir ve onunla nasıl savaşılır?Zambaklarda kırmızı solucanlar. Nedir ve onunla nasıl savaşılır?

Zambaklardaki kırmızı solucanlar, bu bitkileri sevenler için bir baş belasıdır. İlkbahardan yaza kadar görünürler. Zambaklarla beslenerek yapraklarda ve çiçek tomurcuklarında delikler açarlar. Ne tür bir haşere olduğunu, zambaklarda kırmızı solucanlar gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini ve ondan kurtulmanın yollarını görün. Daha...

Bir tencerede zambaklar

Ayrıca saksıda zambaklar yetiştirebiliriz. Bununla birlikte, bazı ampullerin birkaç santimetre derinliğe bile dikilmesi gerektiğinden, saksılar yeterince derin olmalıdır. Bu nedenle, zambaklar için uygun bir saksı 30-40 cm derinliğindedir. Toprağı nemli tutmak için bahçe toprağına kilin 1 / 4'ü ilave edilebilir. Özellikle zambaklar saksıda çiçek açarken düzenli olarak sulamayı ve gübrelemeyi unutmayın . Doğal olarak, saksıda yetişmek için yalnızca düşük tür ve çeşitlerde zambak , özellikle de düşük Asya zambakları ve oryantal zambaklar uygundur .

Bahçe zambakları

'Pink Heaven' zambak pembe ve beyaz tonlarında parlıyor

Zambak üreme

Bahçe zambakları , hava ampulleri, adventif ampuller, tohumlar, pullar ve bölünerek çoğaltılabilir. Yani, zambakları çoğaltmanın epeyce yolu var .

En kolay yolu (dahil Propagate türlere olacak L. lancifolium ve L. bulbiferum eski, çiçekli ateş dibinde yaprak axils ve adventif ampuller o biçim hava ampuller). Hava ampullerini yaz sonunda olgunlaştıklarında topluyoruz. Adventif soğanları elde etmek için bitki kazılmalı, ampuller ayrılmalı ve ardından ana soğan geri ekilmelidir. Toplanan ampulleri nemli, kil-kumlu bir alt tabakaya sahip saksılara yerleştirin. Üstlerini çakılla örtün ve ilkbahara kadar soğuk bir kontrol altında saklayın. Önümüzdeki sonbaharda onları yere taşıyacağız.

Zambakların çoğaltılması için önemli bir yöntem , ölçeklerdir. Pekala, kabukları ana soğandan ayırırsak, topuğun bir parçasını içerecek şekilde, küçük maceracı ampuller oluşturabilirler. Ölçekler yaz ve sonbahar mevsiminde çıkarılır. Onları sadece uykuda olan soğandan alıyoruz. Elde edilen terazilere fungisit (antifungal ajan) serpilmeli ve bahçe perliti, turba ve kaba kum karışımı ile doldurulmuş bir çöp kutusuna yerleştirilmelidir. Çöp kutularını gölgede 21 ° C'de tutun ve sulayın. 2 ay sonra yaprak büyümesini teşvik etmek için onları serin bir yere taşıyoruz. Bundan sonra, ampuller ayrı ayrı nakledilir ve toprağa yerleştirilmeden önce bir yıl daha saksıda büyütülür.

Zambakların tohumlardan yayılması daha zahmetli ve oldukça uzun sürüyor, burada tartışmayacağım. Bununla birlikte, profesyonel yetiştirmede, zambakları tohumlardan çoğaltmanın, canlı ve virüssüz ampuller elde etmenizi sağladığını belirtmek gerekir. L. longiflorum ve L. formosanum melezleri çoğunlukla bu şekilde çoğaltılır .