Lambert berry - yetiştirme, dikim, bakım

Lameller , yüksek don direnci ve düşük toprak gereksinimleri nedeniyle arsa ve ev bahçelerinde dikim için şiddetle tavsiye edilen bir bitkidir. İlkbaharda güzel çiçeklerle süslenir ve sonbaharda yapraklar güzelce renk değiştirir. Amerikan yaban mersini biraz anımsatan çilekler de çekici . Ahududu yetiştirmenin sırlarını öğrenin, arsanıza nasıl ekeceğinizi ve en iyi Ahududu fidelerini nerede bulacağınızı görün !

Lamarca Reedberry - çiçekler

İlkbaharda beyaz lamarca fenerler açar

Lamarca bektaşi üzümü neye benziyor

Lamarcka broşürü ( Amelanchier lamarckii ), yapraklı odun cinsine ait yirmiden fazla bitki türünden biridir. Bu tür, doğu Kanada'ya özgüdür. Dendrologlar tarafından bazen yanlış bir şekilde Saskatoon Canada ( Amelanchier canadensis ) olarak sınıflandırılmıştır . Bu bitki 7-10 m yüksekliğinde ve 3 m genişliğinde bir çalı veya küçük bir ağaç şeklini alabilir ancak genellikle iklimsel bahçelerimize dikildiğinde yüksekliği 5 m'yi geçmez.

Lamellan lamellerinin dekoratif nitelikleri, Nisan ve Mayıs aylarının başında bitki, 4 cm uzunluğa kadar kısa salkımlar halinde toplanan küçük, beyaz çiçeklerle bolca çiçek açtığı ilkbaharda ortaya çıkar.

Çiçeklerle birlikte bitkilerde yapraklar görülür. Yapraklı yapraklar eliptik veya mızrak şeklinde eliptiktir, tepede kısa ve keskin bir şekilde sivrilir ve tabanda yuvarlaktır. 4-10 cm uzunluğa ulaşırlar. Kenarları ince tırtıklıdır. Genç yapraklar kahverengimsi ve beyaz tüylüdür, daha sonra gri-yeşile döner. Sonbaharda, rengini çekici bir sarı-kırmızı renge dönüştürürler ve bu dönemde çalıların ek bir dekorasyonu olurlar.

Genellikle yaban mersini ile karşılaştırıldığında çilekler küreseldir, mor-kırmızı renklidir, olgunlaştıkça koyulaşır ve koyulaşır. Temmuz ayında olgunlaşırlar ancak bitkide oldukça uzun süre kalabilirler. Çok sayıda besin değerine sahiptirler ve lezzetlidirler. Sulu ve tatlılar. Çiğ yemek için mükemmeldir, ayrıca onları kurutabilir (kuru üzüm gibi) ve onlardan komposto yapabilirsiniz. Genellikle keklere eklenirler ve reçellerde bileşen olarak kullanılırlar. Tüm meyveleri çalılardan toplamazsak, çok sayıda kuşu - sığırcık, tarla, kızılgerdanlar, saksağanlar - mükemmel bir incelik olarak çekecekler.

Lamarca Reedberry - meyve

Kuzunun kunduzu, meyvelere benzeyen küresel, küçük meyveler taşır.

Lamarca böğürtlen - dikim

Ahududu kesimleri genellikle kaplarda tek sürgün bitkiler olarak satılır. Sonuç olarak, bitkinin kök topu iyi gelişmiştir ve ona zarar verme riski yoktur. En iyi ekim tarihi ilkbahar veya sonbahardır, ancak çoğu kap bitkisi gibi, çilek de büyüme mevsimi boyunca ekilebilir.

Lamellerin toprak gereksinimleri düşüktür, ancak genç, yeni ekilen bitkilerin iyi bir kabul görmesi için eski bitkilerin gerektirdiğinden biraz daha iyi koşullar sağlanmalıdır. Bu nedenle, porcini güneşli bir konumda nötr veya hafif asidik reaksiyonla verimli, orta derecede nemli bir toprağa dikmek en iyisidir .

lamelli hanımeli - kesimler

Swidośliwa lamarcka - Sadowniczy.pl tarafından sunulan kaplardaki fideler

Ayrıca bitkilerin çok yoğun bir şekilde dikilmesine gerek olmadığını bilmekte fayda var. Kök emiciler sayesinde hızla büyürler ve zamanla yoğun çalılıklar veya çitler oluştururlar.

Lamarcka twigs - yetiştirme ve bakım

Lamarca'nın baharatı güneşli veya yarı gölgeli yerler gerektirir. PH ve toprak yapısına çok toleranslıdır. Bununla birlikte, en iyi pH 6.0 ila 7.5 olan humuslu, kumlu-killi topraklarda yetişir. Bizim iklimimizde de dona karşı tamamen dayanıklıdır. Bu, şüphesiz, arsa ve ev bahçelerinde amatör yetiştiriciliğe yatkın hale getirir. Bununla birlikte, Lamarca Reedhead'in kuraklığa ve yüksek hava kirliliğine tolerans göstermediği unutulmamalıdır .

Serpantini çoğaltmak çok kolaydır. Bitkinin kendisi kök emicilerle büyür. Lychee ayrıca otsu ve yarı odunsu kesimler, tabakalar ve tohumlarla da çoğalır. Bazen irgi anaçlarına aşılı kopyalar da satın alabilirsiniz.