Yaprak bitleri için ev ilaçları

Yaprak bitleri için doğal ev ilaçları , kimyasal böcek ilacı kullanmaktan kaçınanlar için bir çözümdür. Yaprak bitleri baş belası ve çok yaygın bir zararlıdır. Süs bahçelerinde, sebzelerde ve hatta ev çiçeklerinde bulunurlar. Yaprak bitleri bitkilerden özü emer, onları kirletir, tatlı özsu çıkarır ve tehlikeli virüsler taşır. Bu nedenle, hızlı tepki vermek ve yaprak bitleriyle ortaya çıkar çıkmaz mücadele etmek önemlidir. Hızlı hareket etmek için elinizdekini kullanın!

Yaprak bitleri için ev ilaçları

Yaprak bitleri için ev ilaçları - gül filizi zararlıları

Yaprak bitleri en popüler bitki zararlılarından biridir. Aniden ortaya çıkarlar ve çok hızlı çoğalırlar. Küçük boyutlarına (2-5 mm) rağmen bitkiye çok fazla zarar verebilirler.

Yaprak bitleriyle neden mücadele edilmeli?

Yaprak bitleri, genç sürgünlerden, çiçek tomurcuklarından veya çiçek salkımlarından su emer. Bunların yiyecek aramaları, bitki büyümesinin engellenmesine, genç sürgünlerin bodurlaşmasına ve bozulmasına yol açabilir, sebze veya meyve bitkilerinde mahsulün miktarında ve kalitesinde önemli bir düşüşten bahsetmeye bile gerek yok. Yaprak bitleri, beslenirken, üzerinde bitkilerin mantar hastalıklarının hızla geliştiği bal özü adı verilen bir salgı salgılar. Gördüğünüz gibi , yaprak bitlerinin zararlılığı çok büyüktür ve ortaya çıkar çıkmaz mücadele edilmelidir.

Neyse ki insan, yaprak bitleriyle etkili bir şekilde savaşan birçok hazırlık geliştirdi . Ne yazık ki, kimyasal bitki koruma ürünleri pahalı ve çevreye zararlı olabilir. Yaprak bitleri bizi şaşırttığında ve aniden ortaya çıktığında, doğru hazırlığı aramaya zamanımız olmayabilir. Bu gibi durumlarda, yaprak bitleri için doğal ev ilaçlarına ulaşmaya değer . Sonuçta, bir zamanlar yaprak bitleri için hazır hazırlıklar yoktu ve insan bir şekilde bu zararlılarla, kendi başına yaprak bitlerine ekolojik ilaçlama uygulayarak uğraşıyordu.

1. Yaprak bitlerini caydıran bitkiler ekiyoruz

Yaprak bitleri için ev ilaçları, öncelikle yaprak bitlerinin sevmediği bitkileri kullanır. Yaprak bitlerini korkutan bitkiler sarımsak ve soğandır, otlar nane ve süs bitkileri lavantadır. Yaprak bitlerini uzaklaştıran bitkilerle sebze yetiştirirken, yani bu bitkileri diğer sebzelerle birlikte dikerken çok iyi sonuçlar elde edilir.

Bitkilere ve sebzelere yakınlıkBitkilere ve sebzelere yakınlık

Bitki ve sebzelere iyi yakınlık, büyümeleri ve ekilmeleri üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir. Şu anda ekolojik bahçecilik, doğru bitki çevresinin seçilmesinin özellikle önemli olduğu çok moda. Hangi bitkilerin birbirleri üzerinde olumlu etkisi olduğu ve hangilerinin birbirini rahatsız ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmeye değer. Güzel ve sağlıklı bir bahçe istiyorsanız tüm bunlar çok önemlidir. Daha...

2. Kaynatma ve bitki özleri

Yaprak bitlerine karşı ilaçlama müstahzarları, yaprak bitlerini kovan bitkilerden de hazırlanabilir . Yaprak bitleri için çok iyi bir ev ilacı, genellikle herkesin mutfakta sahip olduğu soğan kaynatmadır. Yaprak bitlerine karşı bir soğan stoğu hazırlamak için , yaklaşık 75 gr soğanı küçük parçalar halinde kesin, üzerine yaklaşık 10 litre su dökün ve her şeyi 30 dakika kısık ateşte pişirin. Soğuduktan sonra stok püskürtücüye dökülmeye ve püskürtülmeye hazırdır. Bazı bitki mantar hastalıkları için de iyi bir çare.

Yaprak bitleri için başka bir ev çaresi sarımsak özüdür. Bunun için 250 gr ezilmiş sarımsak öğütülerek 10 litre su ile kapatılmalıdır. Her şeyi yaklaşık 24 saat bırakıyoruz. Bu süre geçtikten sonra , sarımsak yaprak biti özü neredeyse kullanıma hazırdır. Püskürtmeden önce 1: 1 oranında suyla seyreltmeliyiz.

Yaprak bitlerini tedavi etmenin ev yapımı yöntemi , popüler olarak karahindiba olarak bilinen karahindiba özüdür. Ayrıca, genellikle yabani ot olarak büyüyen bu bitkiyi faydalı bir şekilde kullanmak için bir fırsattır. Yaprak bitleri için karahindiba özü hazırlamak için 40 gram karahindiba yaprağı alın ve üzerine 10 litre su dökün. 3 saat bırakıp püskürtüyoruz.

Yaprak bitleri için bir ev özü yaptıysak , onu yaptıktan hemen sonra kullanmalıyız. Diğer yandan et suları, gölgeli bir yere yerleştirilmiş hava geçirmez bir kapta yaklaşık 2 ay saklanabilir. Bu önlemlerin aşırı dozda alınamayacağını unutmayın, bu nedenle bitkileri püskürtürken çok fazla sıvı pişman olmayın.

Bahçedeki karıncalar için ev ilaçlarıBahçedeki karıncalar için ev ilaçları

Bahçedeki karıncalar için ev ilaçları, çimlerimizdeki veya bitkilerimizdeki karıncalardan etkili bir şekilde kurtulmanın basit ve hızlı yöntemidir. Karıncalarla savaşmak için ev ilaçları kolayca elde edilebilir, ekolojiktir ve cüzdanımızda büyük kayıplara neden olmaz - elimizde olanı, örneğin mutfakta kullanmamıza izin verir. Bahçedeki karıncalar için herkesin başarıyla uygulayabileceği en etkili ev ilaçlarını keşfedin! Daha...

3. Yaprak bitlerini süt ve gri sabundan püskürtmek

Yaprak bitlerine karşı evde hazırlık yapmak için sadece bitkiler kullanılamaz . Yaprak bitleri için evde çare olarak, 1: 1 oranında süt ve su karışımı da kullanabilirsiniz. Karıştırdıktan sonra hemen püskürtebiliriz. Bununla birlikte, doğrudan inekten alınan taze süt olması gerektiğinden etkinliği bazen sorgulanabilir. Bir kartondan süt püskürtmek beklenen sonuçları vermeyebilir (bu konudaki görüşler farklıdır).

Gri sabun püskürtme, yaprak bitleri için ev ilaçları olarak da kullanılır. Evde gri sabun varsa, 1 litre ılık suda yaklaşık 20 gr gri sabunu çözün. Sıvı soğuduğunda yaprak bitlerine püskürtebiliriz .

Diğer adıyla potasyum sabunu olarak da bilinen gri sabunun bahçecilikte kullanımı oldukça yaygındır ve ayrıca bahçe mağazalarından sıvı potasyumlu bahçe sabunu da kolayca satın alabilirsiniz.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Kendi hazırladığınız kaynatma ve bitki özlerinin püskürtme verimliliğini artırmak için, hafif ılık su litre başına 10-20 g miktarında sıvı potasyum sabunu eklemeye değer. Sabunu çözdükten ve suyu soğuttuktan sonra, içindeki bitki preparatını seyreltin. Gri kalıp sabunu kullanırsak, daha hızlı çözüneceği için önce rende üzerine sürmeye değer. Bitki preparatlarına eklenen potasyum sabunu, püskürtülen bitkilerin yüzeylerinde bir film oluşturarak tutunmayı kolaylaştırır ve koruyucu etkiyi uzatır.

4. Yaprak bitleri için hazır doğal müstahzarlar

Bir bahçe dükkanını ziyaret ediyorsanız, bir çalışma sıvısının hazırlanması için konsantre formunda veya sprey şişesinde kullanıma hazır bir ajan olarak bulunan yaprak bitlerine karşı doğal, çevre dostu bir Agricolle preparatı arayın. Agricolle yaprak bitlerine ek olarak diğer birçok yaygın bitki zararlılarıyla da savaşır.

Agricolle konsantre ve spreyAgricolle konsantre ve sprey - nasıl çalışır, nereden alınır

Yaprak bitleri veya örümcek akarları gibi zararlılara karşı mücadelede etkili olan bahçe bitkileri için doğal koruyucu müstahzarlar ararken, Target Natural serisinden Agricolle'a ulaşmaya değer. Bu preparat, uygun, kullanıma hazır bir Agricolle Sprey 750 ml formunda ve Agricolle konsantresi olarak 15 ve 100 ml'lik paketler halinde mevcuttur. Agricolle'un nasıl çalıştığını ve bu ürünü nereden satın alabileceğinizi görün. Daha...

Yaprak bitleri için ev ilaçları çevreye zararlı değildir, güvenle ekolojik olarak adlandırılabilirler. Bu, özellikle onları daha sonra yiyeceğimiz sebze veya meyvelerde veya sürekli çevremizdeki çiçeklerde kullanırsak önemlidir. Yukarıda belirtilen bitki müstahzarları ile ilaçlamak tamamen doğal olduğu için bize hiçbir şekilde zarar vermez.

Yaprak bitlerinin uğur böceği, altın gözlü ve diğer faydalı böcekler tarafından yenebileceğini de unutmamalıyız. Bu yüzden böcek dostu bir bahçe oluşturmaya ve doğal müttefiklerimizi yaprak bitlerine karşı mücadeleye davet etmeye değer. Yaprak bitlerine kimyasal ilaçlama yaparak faydalı böceklere de kolaylıkla zarar verebiliriz. Bu, mümkün olduğunca yaprak bitleri için yalnızca doğal ev ilaçlarını kullanmanın başka bir nedenidir .

Katarzyna Matuszak