Phytophthorosis - semptomlar, kontrol, püskürtme

Phytophthorosis cinsi mantarların neden olduğu bir hastalıktır Fitoftora . Hem otsu hem de odunsu birçok farklı bitki türüne saldırır. Bahçelerde, fitoftoranın semptomları en çok orman gülleri ve kozalaklı ağaçlarda görülür. Bu hastalık bitkiler için çok tehlikelidir, bu nedenle fitoftoranın semptomlarını nasıl tanıyacağınızı ve bahçede fitoftorayla nasıl savaşılacağını öğrenmeye değer . Bitkilerinizi kurtarabilecek en iyi fitoftora spreylerini öneriyoruz !

fitoftoroz

Orman gülleri üzerinde Phytophthora

Fitoftoranın semptomları nasıl anlaşılır?

Fitoftoranın semptomları, farklı bitkilerde biraz farklı olabilir . Hastalık, yüksek nem veya aşırı nemli toprakta ve 20 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda çok hızlı gelişir. Bahçe çalılarında yukarı doğru yayılan kök çürüklüğü genellikle görülür (çoğu zaman lezyon sürgünün sadece bir tarafında görülür). Yaprakların veya iğnelerin sarı ve kahverengiye döndüğü tek sürgünler ölür. Hastalığın teşhisini kolaylaştırmak için, aşağıda hastalığın en yaygın olduğu belirli bitki grupları için karakteristik olan fitoftoranın semptomlarını açıklıyoruz .

Açelyalar ve orman gülleri üzerinde Phytophthorosis - enfeksiyon mantarların neden olabilir Phytophthora Cinnamomi , P. Citricola , P. citrophthora veya P. ramorum . Eskiden orman gülleri ve açelyalardaki bu hastalığa kök çürüğü ve kök çürüğü deniyordu.

Orman gülleri üzerindeki fitoftoranın semptomları, bitki büyümesinin engellenmesinin yanı sıra üst yaprakların solması ve kahverengileşmesini içerir. Çoğunlukla yapraklar ana damar boyunca kıvrılır ve karakteristik bir rulo haline gelir ve gövdeye asılır. Genellikle semptomlar bir veya daha fazla sürgünde görülür, diğerleri ise sağlıklı görünür. Etkilenen sürgünün dibinde çürük görünebilir ve bitkiyi kazdıktan sonra, köklerin zayıfladığını ve uçlarının kahverengiye döndüğünü (özellikle küçük kıl köklerinin çürümesini) görebilirsiniz.

Bitkinin fitoftora tarafından saldırıya uğradığından emin olmak için, kazmadan önce enfekte olmuş bitkinin tabanındaki kabuğu keskin bir bıçakla kesebilirsiniz. Odun dokusu paslı kırmızıysa ve sağlıklı dokudan açıkça ayırt edilebiliyorsa, bu fitoftora hastalığının bir işaretidir .

Şimşir fitoftorası - yaz aylarında, bireysel çalılar sararır, kahverengiye döner, solgunlaşır ve ölür. Bu, özellikle şimşir çitleri durumunda, bilinmeyen bir nedenle "tek tek parçalar düştüğünde" görülür. Sürgünün dibinde çürümenin yukarı doğru ve ayrıca köklere yayıldığını görebilirsiniz.

ormangülü fitoftoroz

Açelyalarda fitoftora

Kozalaklılar üzerinde fitoftora - birkaç yaşındaki bitkilerin büyümesinin engellenmesi gözlenir. Bitkinin bir tarafında, tek tek sürgünlerde iğnelerin hafif sararması fark edilir, yavaş yavaş genişler, iğnelerin rengi kahverengiye veya kırmızımsıya döner. Tüm bitkiler zamanla ölebilir ve selvi ağaçları gibi bazı kozalaklı ağaçlarda yanmış görünecektir. Kökte dokuların kahverengileşmesi görülür. Sürgünün tabanındaki kök çürüklüğü genellikle başlangıçta sürgünün yalnızca bir tarafında görülür ve zamanla büyür ve yukarı doğru hareket eder. Bir doku parçasını bıçakla çıkardıktan sonra, sağlıklı bölge ile kahverengi veya kızarık etkilenen alan arasındaki sınırı net bir şekilde görebilirsiniz.

Çam fitoftorası

Phytophthora - kahverengileşen iğneler ve çam filizinin tabanının çürümesi

Apple phytophthorosis - elma ağaçları Phytophthora cactorum tarafından saldırıya uğrar , yaz ortasında elma yaprakları genellikle gri, sarı ve kahverengiye döner ve bazıları düşer. Gövdenin ayrıntılı bir incelemesinden sonra, tabanda hafifçe girintili kahverengi lekeler (genellikle sürgünün sadece bir tarafında) olduğu ortaya çıktı.

Heather fitoftora - bireysel sürgünler sararır ve kahverengiye döner, bu tür belirtiler genellikle yaz ortasında görülür, ölen sürgünlerin sayısı tüm bitki ölünceye kadar çok hızlı artar. Heather phytophthora, kendisini yalnızca sürgünlerin çubuk şeklinde bükülen ve aşağı doğru sarkan uçlarını kızartmak şeklinde de gösterebilir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Phytophthora cinsinin mantarları sebze bitkilerine de saldırabilir. Domateslerde ciddi ve yaygın bir hastalığa neden olan mantar Phytophthora infestans'tır , domateslerde patates küfüdür.

Fitoftorayla mücadele

Fitoftorayla savaşmak çok zordur . Patojen toprakta yaşayabilir ve bitkileri kökten enfekte edebilir. Genellikle semptomlar ilk başta görünmez ve satın aldığımız bitkilerin enfekte olabileceğinin farkında değiliz. Fitoftoranın semptomları yapraklarda ve sürgünlerde açıkça görüldüğünde, bitkiler genellikle kurtarılamaz.

Hastalığın gelişimi nemli ve verimli toprak tarafından tercih edilmektedir . Öte yandan kuru ve daha az verimli topraklarda bitkiler daha az enfekte olur. Açelyalar ve orman gülleri dahil iğne yapraklı ve funda bitkilerin kompostlanmış çam kabuğu ilavesiyle bir alt tabakaya dikilmesi önerilir. Yeni bitkiler ekmeden önce, köklerini bir Polyversum WP çözeltisine batırmaya değer.

Polyversum WP, bitki için güvenli olan ve fitoftoraya neden olan mantarlar üzerinde parazit oluşturan Pythium oligandrum mantarını içeren biyolojik bir preparattır . Bu nedenle fitoftoranın gelişimini azaltmada oldukça etkilidir.

Bahçenizde fitoftora bulaştığından şüphelenilen bitkiler fark ederseniz , onları dikkatlice incelemelisiniz. Kök çürüklüğü ve kök çürümesi varsa, tüm bitki kazılmalı ve bahçeden çıkarılmalıdır. Yakınlarda büyüyen diğer bitkiler sulanır ve Polyversum WP ile püskürtülür. Fitoftora semptomları sadece tek sürgünlerde mevcutsa veya fitoftora olduğundan% 100 emin değilsek, tedavi denenebilir. Hasta sürgünler kesilerek bitkilere fungisit püskürtülerek sulanmalıdır.

Fitoftora ile enfekte olmuş bitkilerin büyüdüğü yerlerde , bu hastalığa duyarlı türleri en az 4 yıl boyunca yeniden dikmeyiz çünkü patojen toprakta yaşayabilir. Ayrıca bir mantar ilacı ile sulayarak da kirletmeye değer. Magnicur Energy 840 SL genellikle bu amaç için tavsiye edilir.

Fitoftoraya karşı kullanılan diğer fungisitler şunlardır: Aliette S (fitoftorayla gerbera gibi kozalaklı ve süs bitkilerinde savaşır), Proplant 722 SL (iğne yapraklılar, çiçekli süs bitkileri, domates, salatalık, marul gibi sebzeler), Previcur Energy 840 SL ( orman gülleri ve diğer süs bitkileri, sebzeler), Ridomil Gold MZ Pepite 67.8 WG (yer ve örtü altında süs bitkileri, domates üzerinde patates küfü ve patates küfü).

Fitoftoralarla mücadele için koruma önlemleri , rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.