Yeni başlayanlar için bir sebze bahçesi

Kendi bahçenizden sağlıklı ve lezzetli sebzeler? Düşündüğünden daha kolay! Çiçek tarhı başına birkaç metrekare sulu domateslerin veya çıtır marulların tadını çıkarmak için yeterlidir. Yeni başlayanlar için bir sebze bahçesinin nasıl planlanacağını görün ve yetiştirmesi kolay sebzeleri seçin . Özellikle acemiler için, yeni başlayanlar için örnek bir sebze bahçesi planı hazırladık !

Yeni başlayanlar için bir sebze bahçesi

Yeni başlayanlar için bir sebze bahçesi

Sebze bahçesi için yer

Yeni başlayanlar için sebze bahçesinde yetiştirilecek türlerin seçimi , mal sahibinin kişisel tercihlerini ve aynı zamanda arsamızdaki koşulları yansıtır.

Bahçemizin büyüklüğü ve belirli bir türe ait bitkilerin gelişimi için gerekli alan daha az önemli değildir . Örneğin, bir kabak veya salatalık bitkisi, örneğin maruldan çok daha fazla büyüyecektir.

Biz varsa küçük bir sebze bahçesi , en çiğ yenen fazla yer almazlar ve bu nedenle en iyi hasat kısa bir süre sonra kullanmaya büyüyen sebze kendimizi sınırlamak bildirin. Başlangıçta 4-8 yatak yeterlidir, yani yaklaşık 10-20 m² alan.

Yeni başlayanlar için sebze bahçesi güneşli bir yerde olmalı , o zaman hasatımız daha hızlı olgunlaşacaktır. Sebze yetiştirmek için toprak yeterince verimli olmalı, kompost veya gübre yardımıyla organik maddelerle zenginleştirilmelidir. Gübre sonbaharda veya ilkbaharda kullanılabilir. 10 m² için 50-80 kg gübre kullanıp toprakla karıştırıp kazıyoruz. Öte yandan 10 m²'ye 20-60 kg'lık bir dozda kompost kullanıyoruz. Kazılmış toprağa yayıyoruz ve tırmıkla karıştırıyoruz.

Bir sebze bahçesi nasıl planlanırBir sebze bahçesi nasıl planlanır

Bir sebze bahçesinin uygun şekilde planlanması, mahsullerin kalitesi ve büyüklüğü ile böyle bir sebze bahçesinin sürdürülme olasılığı üzerinde bir etkiye sahiptir. Her sebze bahçesi konumu, belirli bir bölgedeki mikro iklimi, yatak sayısı ve büyüklüğü veya caddeye olan uzaklığı açısından dikkatlice planlanmalıdır. Sebzelerin lezzetli ve sağlıklı büyümesi ve yetiştirilmesinin kolay olması için bir sebze bahçesinin nasıl planlanacağını görün. Daha...

Yetiştirmesi kolay sebzeler

Yeni başlayanlar için sebze bahçesinde ihtiyacınız olacak: yaprakları mevsim boyunca kullanılabilen turp, dereotu ve yaprak maydanoz. Bunlar, büyümesi kolay, büyüme mevsimi kısa olan (hasat oldukça çabuk elde edilen), çiçek tarhında fazla yer gerektirmeyen sebzelerdir. Ve biraz daha fazla yer gerektiren ancak diyet değeri nedeniyle çok değerli olan sebzelerden - marul ve domates. Turp ve marulu birkaç hafta boyunca arka arkaya ekiyoruz ve salata veya sandviç için yeşilliklere sürekli erişim hazırlıyoruz.

Tohumlardan havuç, maydanoz, pancar, yukarıda bahsedilen turp, ıspanak ve baklagiller gibi sebzeleri ekiyoruz. Fidelerden büyüyoruz : domates, kereviz ve turpgillerden sebzeler. Bahçıvanların büyük çoğunluğu domates yetiştirmek istediğinden, yeni başlayanlar için çeri domates tavsiye ederim. Bakımı kolaydır, kazık bağlama gerektirmez ve yaprak dallarından büyüyen yan sürgünlerin kaldırılmasında sorun yoktur.

Hızlı büyüyen, yüksek verime sahip ve hastalıklara dayanıklı, kendi kendine yetiştirme amaçlı yüksek kaliteli sebze tohumları rehberimizin dükkanında bulunabilir. Polonya'da yüksek çimlenme kapasitesi ve büyüme gücünü garanti eden, hermetik olarak paketlenmiş tek tohumları sunuyoruz ! Teklifi görmek için aşağıdaki resme tıklayın :-)

Mümkün olduğunca uzun süre kendi sebzelerinizin tadını çıkarmak istiyorsanız , sebze bahçenizi ilkbaharın sonundan sonbahara kadar her zaman bir şeyler hasat edebilecek şekilde planlamalısınız .

Toprağa sebze ekmekToprağa sebze ekmek

Sebzeleri doğrudan toprağa ekmek, tohumdan sebze yetiştirmenin en kolay yoludur. Fidelerden sebze yetiştirmenin aksine, tohumları kutulara veya saksılara ekmemize gerek yok, seralara, tünellere veya çerçevelere ihtiyacımız yok. Bu şekilde sebze yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hangi sebzeler doğrudan toprağa ekilebilir? Ve ne zaman toprağa sebze ekmeye başlayabilirsiniz? Daha...

Yeni başlayanlar için sebze bahçesi planı

Sebze bahçesi yetiştirmek için 20 m² alana sahip olan turp, marul, kırmızı pancar, havuç, soğan ve domates gibi bizim için iyi bilinen sebzeleri tercih etmeye değer. Domates hariç bu bitkiler soğuğa dayanıklıdır, bu nedenle Nisan ayında ekebilir veya ekebiliriz.

Yeni başlayanlar için sebze bahçesinde turp, havuç, soğan ve marul ve biraz sonra (nisan ortasında) pancar ekmeye başlıyoruz . Erken hasat için soğan istiyorsak (yeşil frenk soğanı ile), tohum ekmekten vazgeçelim ama taze soğan ekelim.

Yeni başlayanlar için bir sebze bahçesi

Yeni başlayanlar için sebze bahçesi planı

Turp ve marulun büyüme mevsimi kısadır. İyi havalarda, turplar ekimden 5 hafta sonra ve erken marul çeşitleri - fidan dikiminden 6 hafta sonra hasat edilebilir .

Daha önce turp ve marulla dolu sıralara mayıs ayının ikinci yarısında 10 adet domates bitkisi ekiyoruz. Turp ya da marulların tamamı o zamana kadar olgunlaşmamış olsa bile, en geç Haziran ayında hasat edebiliriz çünkü domates çalıları o zaman fazla yer kaplamaz. Havuç hasat tarihi Temmuz ve Ağustos olup, Eylül ayı sonuna kadar taze domateslerin tadına varacağız.

Kendinize ekstra yeşillik sağlamak için pancar, turp, havuç veya marul sıralarının arasına dereotu ekebilirsiniz. Dereotu ekimi , ilkbahardan ağustos ayına kadar iki veya üç kez tekrarlıyoruz , bu sayede büyüme mevsimi boyunca taze rezeneye sahip olacağız.

MSc. Joanna Białowąs