Çimleri kirletmek. Çim nasıl ve ne zaman kireçlenmelidir?

Çimleri kireçlemek, çimin kalitesini artırmak, yabani otlardan ve yosunlardan kurtulmak için sıklıkla önerilen bir işlemdir. Ancak, bu tedaviyi yanlış veya yanlış zamanda yaparsak zararlı olabilir. O yüzden bilinmeye değer olmasının nedeni budur çim olduğu limed hiç ve onu, gerektiğinde neyi nasıl çim kireçlemeye bölgemizde için maksimum fayda elde etmek ve hangi tavsiye olan çim kireçleme tarihleri .

çimleri kirletmek

Çimleri kireçlemek - kireçli gübre serpmek

Çim ne zaman kireçlenecek?

Çimi kireçlemek , öncelikle toprağın pH'ını artırmak için yapılır. Bu prosedürü yalnızca çimin altındaki zemin çok asidik olduğunda uygulamak mantıklıdır. Aksi takdirde, bu işlemi gerektirmeyen bir çimi kirlettiğinizde, çimlerinizi kirletmek yarardan çok zarar verebilir.

Çimenler en iyi hafif asidik topraklarda , yani pH 6.0 ila 7.0 arasında büyür . Toprak çok asitli ise, çim estetik değerini kaybeder ve çimenlerde yabani otlar ve yosun belirir. Asitli topraklardaki çimler genellikle at kuyruğu ile kaplıdır. Bu tür problemlerin olması durumunda, çimin altındaki toprağın pH'ını ölçmeye değer. Çimi kireçlemek için gösterge, toprak pH'sının 5.5'in altındadır .

Çim altındaki toprağın pH'ı nasıl ölçülür?

Çimlerinizin altındaki toprağın pH'ını belirlemek için, herhangi bir pH metre kullanarak toprağın pH'ını ölçmelisiniz. En basitleri şerit pH ölçerlerdir (birkaç ila bir düzine kadar zlotiye mal olur) ve tüm ölçüm bir kağıt şeridi ıslak toprağa koymaktan oluşur. Şeridin rengine bağlı olarak, alt tabakanın yaklaşık pH değeri tahmin edilir.

Ayrıca daha gelişmiş ancak daha doğru bir elektronik pH-metreye ulaşabilir veya bir araştırma istasyonuna bir toprak numunesi verebiliriz (bu durumda, temel besinlerin bolluğu için daha kapsamlı bir toprak testi de sipariş etmeye değer)

toprak pH metre

Çim altındaki toprağın pH'ını ölçün

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Tarlalarda ve ev bahçelerinde çimlerin altındaki toprağın pH'ını ölçmek için elektronik bir pH metre kullanmanızı tavsiye ederim. Toprak numunesi alınmasını gerektirmez ve bu nedenle çimenlere zarar vermez. Ek olarak, reaktifler, indikatör şeritleri satın almak veya laboratuvar sonuçları için ödeme yapmak gibi ek maliyetlere neden olmadan tekrar tekrar ölçülebilir ve pH ölçüm sonucu neredeyse anında elde edilir. Böyle bir pH-metre bize uzun yıllar hizmet edecek ve toprak nemi ölçümü gibi diğer birkaç parametreyi de gösterdiği için, örneğin çimi sulama ihtiyacı hakkında karar vermeye yardımcı olacaktır.

Çim kireçleme - son tarihler

Çimlerimizin kireçlenme gerektirdiğini zaten belirlediysek, bu işlem için doğru zamanı seçin. Zaten büyüyen çimler, ancak hava koşulları izin verdiğinde, çim yetiştirme mevsimi dışında kireçlenebilir. Uygulamada, çimleri ilkbaharda ve ilkbaharın başlarında - Şubat ayının sonundan Mart ayına kadar (karların eridiği ancak otların henüz büyümeye başlamadığı) kireçlemek . İkinci olası tarih, çimlerin büyümesini zaten bıraktığı sonbaharda çimlerin kireçlenmesidir - Ekim'den Kasım başına.

Uyarı! Çimenleri kirletmek, diğer gübrelerle birleştirilmemelidir, çünkü bu, toprakta bitkiler için mevcut olmayan kimyasal bileşiklerin oluşumuna yol açabilir (çok miktarda makro ve mikro elemente rağmen, bitki kökleri bunları ememez). Kireç serpmekle başka bir gübre uygulaması arasında birkaç hafta bekleyin.

Çimler nasıl kirlenir?

Çimi kirletmek için dolomit veya gübre tebeşir gibi kalsiyum karbonatlı bir gübre kullanabilirsiniz, örn. Granül kireç kireç adı altında satılır. Dolomit, yaklaşık% 30 kalsiyum oksit (CaO) ve yaklaşık% 50 kalsiyum oksit içerir. Bu nedenle, ikinci gübre biraz daha az miktarlarda uygulanır.

çimleri kirletmek

Yosunlu çimler için dolomit ve kalsiyum-magnezyum gübre

Fotoğraf Hedef

Yosun sorunu olan çimler üzerinde, en iyi sonuçlar için, Hedef yosunlu çimler için özel bir kalsiyum-magnezyum gübre kullanmaya değer . Kalsiyum-magnezyum kayalarının öğütülmesi ile elde edilen, magnezyum, kalsiyum ve mikro elementler içeren doğal kökenli bir gübredir.

Uyarı!

Sönmemiş kireç ve sönmüş kireç gibi oksidik gübreler, çimlere zarar verebileceğinden, zaten büyüyen çimleri kireçlemek için kullanılmamalıdır.

Çimlere kalsiyum gübre dozajı

Çimi kirletmek istediğimizde , kullanılan gübre miktarı, kireçleme yaptığımız toprağın kalitesine ve kullanılan gübre türüne bağlı olarak seçilmelidir, çünkü bireysel kalsiyum gübreler kalsiyum oksit içeriği bakımından farklılık gösterir. Pratikte hafif kumlu topraklarda her 3-4 yılda bir 100 m²'ye 5-8 kg CaO uygulanır. Kullanılan gübreye bağlı olarak yaklaşık 17-27 kg dolomit veya 10-16 kg gübre tebeşir olacaktır.

Ağır, sıkı topraklar daha az kireçlenir, ancak daha yüksek bir dozla, yani her 100 m² için 8-12 kg CaO, yani 27-40 kg dolomit veya 16-22 kg gübre tebeşirleri.

Yosunlu çimler için kalsiyum ve magnezyum gübre olması durumunda, üretici 100m² başına 14-60 kg aralığında bir dozaj önermektedir.

Gübrenin tam dozajı, ambalajındaki talimatlara göre belirlenmelidir. Kireçli gübreleri uygulamadan önce , topak kalmayacak şekilde iyice ezin ve ardından çimlerin üzerine eşit olarak serpin.

Cazip fiyat teklifinden yararlanarak, yosunlu çimler için dolomit ve kalsiyum-magnezyum gübre mağazamızda sipariş etmeye değer.

Çimleri kirletmek yerine ne?

Çimlerin altındaki toprağın pH'ını yükseltmek veya yosunu ortadan kaldırmak istiyorsak , kireçleme yerine asit giderici pH + substrat kullanabiliriz . Suda çözüldüğünde çimleri sulamak için kullanılan bir nitrojen-potasyum gübresidir. Kireçlemeye benzer şekilde çalışır, ancak ilkbahardan yaz sonuna kadar çimlerin büyümesi döneminde büyüme mevsimi boyunca da kullanabiliriz. Azot ve asit giderici içerdiğinden, pH + substrat çimlerin büyümesini teşvik etmemek için sadece sonbaharda kullanılmamalıdır.

Asit giderici pH + substrat, 10 m2 çimi sulamak için yeterli olan 10 litre suya 100 ml miktarında kullanılır. Bu, toprak pH'ını +1 pH yükseltmelidir. Bununla birlikte, sonuç, çimin altındaki toprağın bileşimine ve yapısına bağlı olarak değişebilir. Bu tür asitsizleştirme, çim altındaki toprağın istenen pH'ına ulaşılana kadar birkaç kez tekrarlanabilir .

Asit gidericinin kullanımı pH + substratı bu nedenle kireçlemeden çok daha basittir . Özellikle hangi kireci seçeceğimizden, ne kadar kullanacağımızdan emin değilsek veya çim için önerilen kireçlenme tarihini kaçırmışsak.

toprak asit giderici pH + substrat