Mayadan domates ve salatalık üzerine püskürtme

Domates yanıklığına karşı mayalı domates püskürtmek , organik bahçıvanlar tarafından önerilen ünlü bir tariftir. Ayrıca salatalık ve patates gibi diğer sebzelerin korunmasına da yardımcı olabilir ve bu spreyin hazırlanması çok basittir. Salatalık ve domates için nasıl maya spreyi yapılacağını görün , ayrıca mayanın bitkileri mantar hastalıklarına karşı korumada kullanımına ilişkin bilimsel araştırma ve görüşler hakkında bilgi edinin !

domates ve salatalık üzerine maya püskürtme

Mayadan domates üzerine sprey hazırlanabilir

Neden domateslerin ve salatalıkların püskürtülmesi gerekiyor?

Salatalık ve domates çok popüler sebzelerdir ve hevesle evlere ve bahçelere ekilir. Ne yazık ki, uygulamaları birçok soruna neden olabilir. Özellikle mantar hastalıklarına karşı hassastırlar . Salatalık söz konusu olduğunda, tüylü hıyar küfü gerçek kabustu ve patates küfü domates yetiştiriciliğini yok ediyor. Bu mantarlara püskürtmeden başarılı bir şekilde büyümek zordur.

Pestisit kullanımını azaltmak için, maya püskürtmenin çok sık tavsiye edildiği doğal koruma yöntemlerine ulaşmaya değer . Hazırlanması çok basittir ve örneğin meşhur ısırgan çamuru gibi zaman alıcı değildir.

Domates ve salatalık için maya spreyi nasıl yapılır?

İçin salatalık ve domates için bir maya Spreyin hazırlanması , 10 litre su içinde ekmek mayası, bir 100 g küp çözülür. Maya tamamen çözüldükten sonra karışım püskürtücüye dökülmeye hazırdır. Sadece küp şeklinde satılan taze maya kullanmak önemlidir. En iyi etki için, domates ve salatalıklara maya püskürtülmesi her hafta tekrarlanmalıdır . Hastalıkların domates ve salatalıklarda ortaya çıkmasını önlemek için önleyici tedbir olarak düzenli olarak kullanmak en iyisidir. Ancak, biz yapmadıysak , maya püskürtmesi , hastalığın daha da gelişmesini engellemesi gereken hastalığı fark ettikten sonra da uygulanabilir .

Maya püskürtme etkili midir?

Bununla birlikte, birçok kişi kendilerine maya püskürtmenin işe yarayıp yaramadığını soruyor ve bunlar güvenli mi? Kesinlikle güvendeler, çünkü domatesleri kendim sıktım ve kötü bir şey olmadı. Ancak bu, maya püskürtmenin gerçekten işe yaradığının henüz bir kanıtı değil.

domates ve salatalık üzerine maya püskürtme

Domatesler için bir sprey hazırlamak için böyle maya kullandım

Görünüşe göre bu konuda bilimsel araştırmalar yapılmış ve bitkilerin mantar hastalıklarından korunmasında mayanın kullanımına ilişkin doğrulanmış görüşler bulunmaktadır . Seçilen maya türlerinin etkisi hem tarladaki bitkiler açısından hem de depolama tesislerinde meyve ve sebzelerin korunması açısından araştırılmıştır. Diğerlerinin yanı sıra olumlu etkiler elde edildi. Çok yaygın olarak saldıran bitki mantarı Botrytis cinerea ile mücadelede, gri küf adı verilen hastalığın nedeni ve alternaria, rhizoctoniosis veya monilyosis'e (kahverengi meyve çürüklüğü) neden olan mantarlar. Elde edilen sonuçların ve yapılan araştırmaların listesi, Bayan Monika Kordowska-Wiater'in "Bitki biyolojik koruma faktörleri olarak mayalar" (Lublin'deki Yaşam Bilimleri Üniversitesi) çalışmasında bulunabilir.

Maya püskürtme, bitki mantar hastalıkları ile nasıl mücadele eder? Mekanizma oldukça basit. Maya da mantardır, ancak mahsullere zararsızdır. Maya püskürtüldükten sonra, patojenik mantarların gelişmesi gereken alan ve besinler için patojenik mantarlarla rekabet ederler. Ek olarak, bitki bağışıklığını uyarırlar. Sonuç olarak patojenik mantarlar çoğalmak için uygun ortam ve besin bulamazlar ve bitkilerimiz sağlıklı kalır.

Bahçede ekmek mayası.  Gübre ve maya ilaçlama nasıl yapılır?Bahçede ekmek mayası. Gübre ve maya ilaçlama nasıl yapılır?

Büyük anneannelerimiz tarafından bitki bakımı için ev yapımı ekmek mayası hazırlıkları kullanıldı. Bahçede ekolojik çözümler arayan herkes için ucuz ve kolay ulaşılabilir bir kaynaktır. Bitkilerinizin gür büyümesini sağlayacak ve onları hastalıklardan koruyacak gübre ve maya ilaçlamasının nasıl yapıldığını görün! Daha...

Bitki korumada da benzer bir mekanizma yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahçe mağazalarında biyolojik hazırlık Polyversum WP'yi satın alabiliriz. Sadece besinler için rekabet etmekle kalmayan , aynı zamanda patojenik mantarları parazitleyen Pythium oligandrum mantarını içerir . Bu nedenle eylemi, mayadan bile daha güçlüdür. Ve bu örnekte maya ile ilgilenmesek de, bir mantarın başka bir mantarla savaşılabileceği görülebilir.

Ayrıca maya bazında, bitki koruma müstahzarları da dahil olmak üzere üretilir. ABD, Kanada ve Almanya'da. Ne yazık ki, bulabildiklerim şu anda Polonya'da mevcut değil. Yazık, çünkü Almanya'dan maya bazlı Boni Protect Forte bizden sadece birkaç yıl önce satın alınabilirdi.

Yine de bu, bitkileri mantar hastalıklarına karşı korumak için maya kullanımının yeni veya alışılmadık bir şey olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, domates ve salatalıkların üzerine maya püskürtmenizi tavsiye ederim !