Süpürge süpürgesi - yetiştirme, kesme, üreme

Süpürge süpürgesi ( Cytisus scoparius ), düzensiz bir şekle ve gür çiçekli, yaprak döken bir çalıdır. Kelebek çiçekleri baharda bahçeyi süslüyor, koyu yeşil sürgünler bu çalıyı sonbaharda ayırt ediyor. Bahçede süpürge yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve gereksinimlerinin ne olduğunu, süpürgenin ne zaman kesilmesi gerektiğini ve amatör koşullarda süpürge çalılarının yayılmasının nasıl göründüğünü görün .

Süpürge süpürgesi

Süpürge süpürgesi - Cytisus scoparius

Fotoğraf Javier martin, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Süpürge süpürgesi - yetiştirme

Süpürge olarak da adlandırılan süpürge süpürgesi, 1,5 - 2 m boyunda, süpürge dallı, koyu yeşil, dik sürgünlere sahip bir çalıdır. Sürgünlerin süpürge benzeri düzenlemesi, geçmişte dallarının kırsal kesimde süpürge yapmak için kullanıldığı anlamına geliyordu ve bugün "süpürge sopası" adını aldı. Bahçede, süpürge çalıları diğer bitkiler için arka plan olarak harika görünüyor.

Süpürge , genellikle çok bol, Mayıs veya Haziran sonlarında çiçek açar . Çeşidine bağlı olarak sarı, yakut kırmızısı, pembe ve hatta beyaz çiçekleri olabilir. Meyveler 5 cm uzunluğunda, başlangıçta yeşil, ipeksi tüylü ve daha sonra kahverengi-siyah kabukludur. Olgun tohumlar patladı, tohumları döktü.

Süpürge en iyi kuru , kumlu, ağır ve hafif asitli topraklarda yetişir . Süpürge süpürgesi, sözde dikmek için ideal bir çalıdır. Diğer bitkilerin başa çıkamayacağı "zor" alanlar (diğerlerinin yanı sıra kum tepelerini güçlendirmek için kullanılır). Ancak kireçli topraklarda iyi gelişmez.

Süpürge süpürgesi

Çiçek açan süpürge çekimi

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Süpürge, güneşli ve sıcak bir pozisyon gerektirir . Süpürge yetiştirme standının da rüzgardan korunaklı olması en iyisidir. Żarnowiec, yetiştirmesi kolay ve kuraklığa dayanıklı bir süs çalıdır. Ancak bazen kuru, karsız kışlarda yere donar. Neyse ki, ilkbaharda hızla tekrar büyür. Kışın donmayı önlemek istiyorsak , süpürgenin ladin dalları ile örtülmesi tavsiye edilir .

Uyarı!

Żarnowiec nakil işlemini iyi tolere etmez, bu yüzden uzun yıllar boyunca büyüyebileceği uygun bir pozisyon seçmeliyiz.

Süpürgeyi kesmek

Süpürge, yıllık budama gerektirmez . Çiçekler çiçeklendikten hemen sonra, Temmuz ayında çiçek salkımını bir budayıcıyla kesebilir ve kuru, hasarlı, çapraz veya bozuk sürgünleri çıkarabilirsiniz. Bu sayede daha düzenli bir süpürge çalısı alışkanlığı edinmiş olacağız .

Kıştan sonra süpürge sürgünlerinin durumunu kontrol etmeye değer . Yer seviyesine kadar donmuş olanları kesin. Ancak, süpürge nispeten hızlı bir şekilde geri döndüğü için endişelenmeyin.

Süpürge süpürgesi

Yapraksız dönemde yeşil süpürge filizleri

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Süpürge çalılarının yayılması

Süpürge çalıları, tohumlar veya yarı odunsu kesimler ile çoğaltılır.

Süpürgenin meyveleri bakla şeklindedir ve Temmuz ayından itibaren çalılıklarda görülür. İlk başta yeşildirler, zamanla koyulaşırlar. Güneşli ve kuru havalarda, bakla aniden açılır ve bir çatlakla tohumları çıkarır.

Ancak tohumlardan sadece temel süpürge türlerinin çoğaldığı unutulmamalıdır . Tohumlardan çoğaltılan süpürge çeşitleri genellikle ana bitkinin özelliklerini devralmaz, bu nedenle örneğin beklenenden farklı bir çiçek rengine sahip olabilirler. Bu nedenle , bahçe süpürge çeşitlerinin kesimlerden çoğaltılması daha iyidir .

Süpürge süpürgesi

Süpürgenin meyveleri

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Süpürge çalıları Temmuz ayında kesimlerden üretilir . Yarı odunsu yan sürgünlerden bir topuk ile 8-10 cm uzunluğunda kesimler kesin. Daha sonra fide, 1: 1 oranında bir turba ve kum karışımına ekilir. Ek olarak, yarı odunsu kesimler için bir köklendirme aleti kullanmak ve kesimlerin uçlarını toprağa dikmeden önce içine daldırmak iyi bir fikirdir. Sabit, yüksek nemi korumak için kap delikli bir folyo ile örtülmelidir. Köklendikten sonra yavaş yavaş serpmeyi azaltıyor ve kapları havalandırıyoruz. İlkbaharda genç süpürge ağaçlarını kalıcı bir yere dikiyoruz .

Süpürge süpürgesi

Karmin kırmızısı çiçekleri olan çeşitli süpürge

Fotoğraf Pixabay.com

Siyah süpürge - hastalıklar ve zararlılar

Süpürge çalıları çok nadiren hastalıklar veya zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Süpürge üzerindeki hastalıklar , süpürge sürgünlerinin öldüğünü gösterebilir . Hastalığa birkaç farklı mantar türü neden olabilir ve semptomları, çalıların tepesinde görünen oval, yuvarlak veya düzensiz lekelerdir. Lekeler önce kahverengidir, sonra rengi kahverengiye ve griye döner. Noktaların göründüğü noktanın üzerindeki çekim sarıya döner ve yavaş yavaş ölür veya kırılır.

İkinci süpürge hastalığı, süpürge sürgünlerinin lekelenmesidir . Bu hastalığın bir sonucu olarak süpürge yaprakları sararır ve küçük lekelerle kaplanır. Bu lekeler yuvarlaktır, başlangıçta kahverengidir ve sonra kahverengiye döner.

Her iki durumda da, etkilenen sürgünler , sadece sağlıklı kısım kalacak şekilde lekelerin göründüğü noktanın altında kesilmeli ve doğal Biosept Active preparatı ile dönüşümlü olarak Topsin M 500 SC veya Scorpion 325 SC gibi fungisitler püskürtülmelidir. 10-14 gün aralıklarla 2-3 ilaçlama yapıyoruz.

Süpürge bal özü ( Arytaina genistae ) , süpürge çalıları üzerindeki zararlı böceklerden görünebilir ve görünümünün karakteristik bir belirtisi, çalıların tepelerinin aşağı doğru bükülmesidir. Haşere mayıs-ekim ayları arasında ortaya çıkabilir. Yıl boyunca, ikinci neslin bireyleri birinci neslin bireylerinden biraz daha küçük ve daha koyu olan 2 nesil geliştirir. Böceklerin yetişkin formlarını veya larvalarını gördükten sonra, bir temas ajanı, örn. Karate Zeon, Mospilan 20 SP, Polysect 005 SL veya doğal yağ ajanı Emulpar 940 EC ile en az 2 sprey uygulayın.

MSc. Joanna Białowąs