Hebe - bahçe bitkisi - yetiştirme ve bakım

Hebe , birkaç cm'den birkaç metreye kadar değişen 100'den fazla türü içeren, muz ailesinden yaprak dökmeyen bir bitkidir. Adını Yunan gençlik tanrıçasına borçludur. Saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir, ancak bahçe için mükemmel olan türleri de vardır. Bahçede Hebe'nin yetiştiriciliğinin ve bakımının neye benzediğini görün ve bahçeye dikmek için hangi ilginç Hebe çeşitlerinin seçilmeye değer olduğunu görün!

hebe

Hebe, çeşitliliğin gereksinimlerine bağlı olarak bir bahçe veya saksı bitkisidir.

Hebe neye benziyor?

Hebe, doğal ortamında çalılık oluşturan, bazen 2 metre yüksekliğe ulaşan küçük boyutlu bitkilerdir (bahçelerimizde bir metre boyunda örnekleri görmek bir başarı olacaktır). Tazmanya ve Yeni Zelanda'nın geniş alanlarını kapsar, ancak Şili ve Yeni Gine'de de bulunabilirler. Doğal olarak meydana geldikleri yerlerde yağış sık ve bol, hava neme doymuş, kışlar ılık ve kısadır. Kökenlerine rağmen, aralarında daha sert kışların ve sıcak, kurak yazların olduğu daha soğuk ılıman iklim koşullarında iyi performans gösteren türler vardır.

Hebe , sürgünlerin uçlarında daha büyük salkımlar halinde toplanan küçük beyaz, mavi veya mor çiçeklerle açar . Hebe'nin çiçeklenme dönemi türlere bağlı olarak Mayıs sonundan ilk dona kadar sürer. Hebe bitkileri, türe bağlı olarak, dik veya sürünen, küçük sert yapraklarla kaplı çok yoğun sürgünlere sahiptir. Yaprak bıçağın yüzeyi, bitkilerin kışın fizyolojik kuraklıktan muzdarip olmadığı ve yazın en büyük sıcağa bile sulanmadan dayanabildikleri için genellikle bir balmumu kaplamasıyla kaplanır.

hebe

Hebe çiçeklenme sürecinde

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçede Hebe - yetiştirme ve bakım

Toprak gereksinimleri, Hebe yetiştirme konumu

Bahçedeki tüm Hebe türleri geçirgen, humuslu asidik toprağa ihtiyaç duyar , bu nedenle alt tabakaya asit turba, kompost ve kozalaklı malç eklenmiş olan fular ve funda içeren bir yatakta mükemmel bir şekilde büyürler. Başka bir deyişle, bozkır için harika bitkilerdir.

Hebe için tam güneşte bir pozisyon en iyisidir , ancak aynı zamanda açık gölgede de işe yararlar. Kök sistemleri en gelişmiş olmadığı için, uzun süreli kuraklık sırasında zemine kil eklenmesine ve düzenli sulamaya (en azından ekimden sonraki ilk sezonda) mükemmel tepki verirler. Ayrıca, yabani otların büyümesini ve topraktaki nemi hızla kaybetmesini önleyecek kompostlanmış çam kabuğu veya asit kompostu ile bitkilerin etrafındaki alanı malçlamaya değer.

Hebe döllenmesi

To Hebe döller, doğru bitki örtüsü başladıktan sonra tekrar Mayıs ayı ortasında, acidophilic bitkiler için yaygın olarak kullanılan çok bileşenli gübrelerin birini kullanabilirsiniz. Temmuz ayının sonundan itibaren sonbaharda potasyum-fosforlu gübreler kullanılmakta, uzun, soğuk ve karsız bir kış olması durumunda bitkilerin dona dayanımını artırmaktadır.

Hebe dikildikten sonra, don veya hastalıklardan zarar görmüş solmuş çiçek salkımlarını ve dalları çıkarmak dışında budama gerektirmez .

hebe

Hebe budama gerektirmez, ancak solmuş çiçek salkımlarını gidermeye değer

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçede kışlayan Hebe

Kışlama hebe

Genç bitkiler sadece ekimden sonraki ilk kışın örtülmelidir, daha sonra gerekli değildir. Ancak tüm Hebe bitkileri donma, kuruyan rüzgarların etkilerine karşı korunmalıdır. Bu amaç için en iyisi, iğne yapraklı dallardan yapılmış, uygun hava sirkülasyonu sağlayan ve mantar hastalıklarının oluşumunu önleyen havadar bir örtüdür.

Hebe yayılımı

Hebe'yi bahçede üreterek yeni bitkiler elde etmek istiyorsak , erken ilkbaharda odunlaşmamış filizlerin orta kısımlarından kesimler alabilir ve köklenmeyi kullandıktan sonra hafif ve geçirgen bir alt tabakaya yerleştirebiliriz (1: 1 oranında asit turba ve kum karışımı burada en iyisi olacaktır. ). Folyo ile kaplanan ve aydınlık ve sıcak bir yere yerleştirilen Hebe kesimlerinin köklenmesi genellikle 6 hafta sürer. Alt sürgünler kolayca maceracı kökler çıkardığından, ilkbaharda bitkinin tabanına kompost serpebilir ve her zaman nemli tutabilirsiniz. Ağustos ayında köklü kesimler kesilip, kışın aydınlık ve serin bir odada tutulması gereken saksılara dikmek mümkün olacak. Önümüzdeki bahara kadar onları havaya uçurmayacağız.

hebe

Hebe fatolistna - Hebe pinguifolia

Fotoğraf Pixabay.com

Hebe - hastalıklar ve zararlılar, yetiştirmedeki sorunlar

Hebe neredeyse hiç hastalanmaz. Onları tehdit eden tek şey, bu amaçla önerilen kimyasallardan biriyle savaştığımız yaprak lekesi ve gri küf. İnsanlar ve hayvanlar için toksik olmayan Bioczos veya Grevit gibi biyolojik müstahzarlar burada mükemmeldir, bu nedenle fidelerin mantar hastalıklarıyla savaşmak için kapalı odalarda da kullanılabilirler. Bazen cüce çalılar yaprak bitleri ve tripler tarafından saldırıya uğrar, ancak büyük kütlelerde bulunmazlarsa onları yalnız bırakabilirsiniz, çünkü doğal düşmanları 2-3 hafta içinde onlarla ilgilenecek ve haşere kolonilerinden hiçbir iz kalmayacaktır.

Önerilen Hebe türleri ve çeşitleri

Polonya iklim koşullarında yetiştirilmesi için önerilen Hebe türleri şunlardır:

Hebe widłakowata ( Hebe lycopodioides ) - ereksiyon yüksek 20-30 santimetre sapları ile sürgünler yoğun küçük, cesetten, sulu yeşil yaprakları ile kaplı olan, bitkinin şekli aslında kulüp yosunu bir yığın anımsatır. Bu tür, heather öbekleri arasında daha geniş alanları düzenlemek için ve aynı zamanda bir sınır bitkisi olarak mükemmeldir, çünkü güzel şekli ve küçük yaprakları bitkinin önüne ekilen yatağı en iyi hale getirir.

hebe widłakowata

Hebe widłakowata - Hebe lycopodioides

Hebe ochracea ( Hebe ochracea ) - anavatanında genellikle bir metre yüksekliğe ulaşır, bahçelerimizde 30-40 cm yükseklik aralığında çok daha kısa büyür. Bitki, kısmen yerde yatan, küçük yapraklarla kaplı, daha çok pullar gibi yoğun, çok dallı sürgünler oluşturur. Çoğu insan bu türün kümelerini dev yosun alışkanlığıyla ilişkilendirir ve onların katılımıyla yapılan indirim benzersiz bir karakter kazanır.

hebe hardal

Hebe ochracea - Hebe ochracea

Hebe şimşir ağacı ( Hebe buxifolia ) - iklim koşullarımızda türünün temsilcileri arasında gerçek bir dev olan başka bir türdür. Bir metre yüksekliğe kadar büyür ve şimşir yapraklarına çok benzeyen küçük, sivri, koyu yeşil yapraklara sahiptir. Bu benzerlik, tür adının kökenini mükemmel bir şekilde açıklamaktadır.

Hebe fatolistna ( Hebe pinguifolia ) - keskin uçlu güzel yuvarlak yapraklara sahiptir. Yaprak bıçağın tüm yüzeyi, yaprakların yağlı görünmesine neden olan bir mumla kaplanmıştır. Bu tür yaklaşık 50 cm'ye kadar büyür ve üremenin bir sonucu olarak, balmumu kaplamanın gri rengiyle güzel bir tezat oluşturan, yaprakların kenarlarında bordo-kırmızı bir kenarlıkla güzel bir bahçe çeşidi verdi.

hebe şişman yapraklı

Hebe fatolistna - Hebe pinguifolia

Pek çok satıcı bahçe tarımı için Hebe Andersonii'yi ( Hebe andersonii ) tavsiye ediyor , ancak ben onu bir bahçe bitkisi olarak denememenizi öneriyorum. Hem türler hem de çeşitli çeşitleri, güvenilmez don direnci ile karakterize edilir. Nispeten ılıman bir kışı atlattıktan sonra bitkinin başka bir hayatta kalamama riski yüksektir ve bu da büyük hayal kırıklığına neden olur. Bununla birlikte, bu tür teraslardaki kaplarda ve yaz sonu ve sonbaharda balkon kutularını süsleyen mevsimlik bir bitki yetiştirmek için mükemmeldir. Kışın sıcaklığın 0 ° C'nin altına düşmediği serin ve aydınlık bir odamız varsa onu kışlayabiliriz.

Bu güzel bitkileri bahçelerde ve arsalarda yetiştirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Yetiştirme kolaylığı ve benzersiz, egzotik görünümü nedeniyle, Hebe sadece ilkbahar ve yaz aylarında değil, aynı zamanda kış soğuklarında da herhangi bir çiçek yatağının güzel bir dekorasyonu olacaktır.

Gwidon