Hurma, hurma - evde bakım ve yetiştirme, hastalıklar

Hurma veya hurma ağacı, evlerimizde hevesle yetiştirilen bir bitkidir. Son derece egzotik, tropikal görünümü ile değerlidir. Bununla birlikte, her hurma ağacının evde büyümeye uygun olmadığını ve bu avuç içi bakımının çok fazla sorun olabileceğini bilmeye değer. Hangi hurma ağacının evde büyümek için en iyisi olduğunu, böyle bir avuç içi ekiminin evde nasıl göründüğünü ve hurma ağacını hangi hastalıkların tehdit edebileceğini görün.

hurma, düşük hurma

Hurma - düşük hurma

Hurma ağaçları çoğunlukla Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika'da büyür. Bu cinsin diğer türleri, özellikle Hindistan'da Afrika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde bulunur.

Kanarya Adası hurma ağacı, iç mekan yetiştirme koşullarına en iyi uyum sağlaması nedeniyle çoğunlukla bir saksı bitkisi olarak yetiştirilir. Bunu doğrulayabilirim çünkü bu tür evdeki saksı bitkileri koleksiyonumda var. Benim Kanarya Adası hurma ağacı çok iyi yetişir, ama bitki çok dallı budaklı olduğundan yetiştirme birkaç yıl sonra o, bunun için uygun bir yer bulmak zor.

Hurmalar , yavaş büyüyen, kütük üreten bitkilerdir. günlük (ancak, evde yetiştirme koşullarında, ayrı bir günlükleri yoktur). Kütüğün üst kısmında alt yaprakların kurudukça kesilen karakteristik izlerini görebilirsiniz. Sapın en tepesinden birçok mızrak şeklinde yapraklardan yapılmış kemerli yapraklar ortaya çıkar. Yaprakların şekli oldukça değişkendir - bazıları sert ve dik, diğerleri eğimli ve gevşektir. Koçan şeklindeki çiçeklenme yalnızca eski bitkilerde ve yalnızca doğada meydana gelir.

Hurma - evde büyümek için türler

Evde saksı yetiştiriciliğinde, en çok üç tür hurma ağacı bulunur. İlk Kanarya ada hurma ağacı ( Phoenix canariensis sık olarak da adlandırılır), Kanarya Adası palmiye o Kanarya Adaları'ndan geldiği gibi. Parlak yeşil yapraklardan oluşan bu dikilmiş palmiye ağacının yaprakları, doğal koşullarda 5 metreye kadar uzunluğa ulaşabilir. Bu tür, diğer hurma bitkilerinden daha yavaş büyür ve daha kalın bir kütük üretir. En zor türdür ve evde yetiştirmek için en uygun olanıdır.

Hurma ağacı ( Phoenix dactylifera ), yani tipik bir hurma ağacı , çok daha güçlü ve daha hızlı büyür. Doğal ortamında 20 m yüksekliğe ulaşır. Güney Afrika'da, Güneybatıda Asya ve İspanya, harika hurmalar üreten bir meyve ağacı olarak yetiştirilmektedir.

Düşük hurma ağacı ( P. roebelinii ) Hindistan'a özgü bir türdür ve şüphesiz hurma ağaçları arasında en güzel palmiye türüdür. Çok yoğun ve çok daha ince yapraklara sahiptir. Bununla birlikte, aynı zamanda, büyümesi biraz daha zordur - esas olarak sıcak seralar için uygundur. Bununla birlikte, birçok insan apartman dairelerinde xiulian uygular çünkü bu tür daha küçük bir boyuta ulaşır ve bu nedenle evde ona bir yer bulmak daha kolaydır.

Hurma - yetiştirme ve bakım

Büyüyen pozisyon, sıcaklık

Kanarya Adası hurma ağacı ve alçak hurma ağacı yazın güneşli bir yerde durmalı, ancak doğrudan rüzgardan korunmalıdır (bitki açık havada olduğunda önemlidir). Tüm yıl boyunca evde hurma ağacı yetiştirirsek, büyüme mevsimi boyunca aydınlık bir yerde olmalı, ancak doğrudan güneş ışığında olmamalıdır. Palmiye ağacını pencereden yaklaşık 0,5 ila 2 metre uzağa yerleştirmek en iyisidir. Kışın 4 ° C sıcaklıkta iyi aydınlatılmış bir yer sağlanmalıdır. Durumunda Kanarya Adası palmiye, bu sadece üç yaşın üzerinde eski örnekler için geçerlidir. Phoenix canariensis'in daha genç örnekleri, daha yüksek bir sıcaklıkta, yani 8-10 ° C'de kışı geçirmelidir . Düşük hurma avucunun sıcak bir yere ihtiyacı vardır, sıcaklık 16 ° C'nin altına düşmemelidir.

hurma, Kanarya Adası hurma ağacı

Hurma - Kanarya hurması

Nemlendirme ve sulama

Hurma ağacının büyüdüğü odadaki hava nemli olmalıdır. Bu, tencere altındaki standlara genişletilmiş kil veya küçük çakıl taşları dökülerek elde edilir. Her zaman ıslak olmalı, ancak suyla dolu olmamalıdır, böylece çakıl taşlarının üzerine yerleştirilmiş palmiye ağacının olduğu saksı suda durmaz. Büyüme mevsimi boyunca, su haftada bir kez bol miktarda çıkar. Saksılardaki toprak iyice boşaltılmalıdır - sulamadan sonra su tabana taşmalı ve 20 dakika sonra toprak bu miktarda suyu emecektir. Kışın daha az suluyoruz, hurma ağacını sulamak için en iyi pH 5-6 olan ılık suyu kullanıyoruz.

Hurma bitkisinin gübrelenmesi

Mart ayından Temmuz ayına kadar, her hafta palmiye ağaçlarını, doğru element ve mikro besin bileşimi ile sıvı gübrelerle gübreliyoruz (palmiye ağaçları için özel bir gübre en iyisi olacaktır). Gübreyi suya dökün ve bu karışımla bitkileri sulayın.

Hurma ekimi

Her yıl genç hurma bitkilerini yeniden dikmek zorundayız. Yaşlandıklarında - yalnızca ihtiyaç duyulduğunda (iki veya üç yılda bir), tencerenin çapı 50 cm'ye ulaşana kadar. Toprak orta ağırlıkta ve bol humuslu olmalıdır. 6: 3: 1 oranında kavrulmuş kum ve kil karışımı ile hazır saksı toprağı kompostunu (palmiye ağaçları için) kullanabilirsiniz. Dünyanın pH'ı 5,7 ile 6,8 arasında olmalıdır.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Tarih çarpımı

Hurma ağacısadece tohumdan çoğaltılabilir. Oldukça kolaydır, ancak etki için uzun bir süre beklemeniz gerekir (doğru mikro iklimi oluşturmak iki ila altı ay sürer). Önce tohumları iki gün ılık suda bekletin. Daha sonra saksıları 1: 1 oranında hurma ve kum için toprak karışımı ile hazırlıyoruz. Tohumları 1 cm derinliğe kadar toprağa koyun ve sulayın. Tencerenin üzerine plastik bir torba koyun ve bir lastik bantla tencereye tutturun. Böylelikle tohumların çimlenmesi için istenen mikro iklimi oluşturuyoruz (torba sera görevi görecek). Ekimden ve folyoyu saksıya yerleştirdiğiniz andan itibaren genç fide yaklaşık 4 cm yüksekliğe gelene kadar poşeti saksıdan çıkarmayın. Bu süreden sonra her gün (yedi gün) folyoyu günde yaklaşık dört saat kaldırarak fideyi sertleştirmeye başlayabiliriz.

Hazırlanan fide, palmiye ağaçlarına uygun toprakla dolu bir tencereye nakledilir. Tencerenin çapı 12 cm'den fazla olmamalı ve aşağı doğru sivrilmelidir. Bu saksıda, fide ekimin ilk yılını geçirir ve ardından tekrar dikilmesi gerekir.

Genç hurma ağacını , ancak fide yaşamının ilk altı ayından sonra gübrelemeye başlarız (önceden eklenmiş granül gübre ile fidan dikmek yasaktır). Ayrıca yaz döneminde, hem fideli hem de eski bitkilerle birlikte saksıların, ıslak genişletilmiş kil ile dolu yarım bir standa yerleştirilmesi ve tüm bitki yapraklarının haftada en az üç kez serpilmesi önerilir.

Hurma - hastalıklar ve zararlılar

Tarihler, özellikle örümcek akarları ve et böcekleri olmak üzere ev bitkilerinin zararlıları tarafından saldırıya uğrayabilir. Örümcek akarlarından biri örümcek akarlarına karşı kullanılabilir. Öte yandan, iki haftada bir Provado Plus AE püskürterek et böcekleriyle savaşıyoruz, ilaçlama sırasında bitkilerin dışarıda tutulması gerektiğini hatırlıyoruz. Haşere kontrol ürünlerinin çoğu yaşam alanlarında kullanılmamalıdır. Bu zararlıların ortaya çıkmasının ana nedeni, çok yüksek sıcaklık ve çok düşük hava nemidir, bu nedenle palmiye ağaçlarımızı büyütme koşullarını iyileştirerek yeniden ortaya çıkmalarını önleyebiliriz.

Uygun olmayan yetiştirme koşulları , hurma ağacı hastalıklarına , çoğu zaman hurma yapraklarının hastalıklarına da neden olabilir . Temiz hava eksikliği genellikle yaprak hastalıklarına (bakteri veya mantar) yol açar. Bu nedenle hurma ağaçlarını balkonlara, teraslara veya yaz aylarında bahçeye çıkarmaya değer . Bu genellikle bitkiler için faydalıdır. Işık eksikliği sarı lekelerin oluşmasına ve yaprakların ışığa doğru uzamasına neden olur (bunun sonucunda yapraklar uzun ve çok incedir). Öte yandan, yaprak uçlarının kızarması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

  • çok sert su ve çok yüksek gübre dozları nedeniyle toprak tuzluluğu,
  • çok bol sulama (özellikle kışın),
  • Yeni sürgünler döneminde kök topunun kuruması,
  • dairede çok kuru hava.

Yaprakların kahverengileşme uçları kırpılmalıdır. Keserken dar bir ölü doku şeridi bırakın. Tüm yapraklar çıkarılırsa, kesimi olabildiğince pürüzsüz hale getirmek için keskin bir bıçak kullanılmalı ve tipik bir kesme eğimi oluşturmak için kütüğün içinden aşağı doğru kesilmelidir.

Hurma ağaçları, özellikle Kanarya Adası hurma ağacı, evde yetiştirilecek bitkilerdir. Onlara doğru koşulları sağlayarak, tropiklerde biraz gibi hissedeceğimiz büyük, güzel bir bitki elde edeceğiz. Sadece düşük hurma ağacı o dairelerde biraz daha kısa yaşıyor ve daha dikkat gerektirir olarak, seralarda veya palmiye evlerinde sadece yetiştirilmelidir.