Bahçede taş döşeli - taş döşeli bitkiler için nasıl yapılır

Bahçede bir kaya bahçesi olarak veya başka bir şekilde - bir kaya bahçesi olarak, genellikle küçük, iyi aydınlatılmış ve çok dekoratif bir bahçe parçası hayal ederiz, çoğunlukla alpin bitkilerle dikilir. Bir taş döşeli döşeme kurarken, kaya bitkilerinin özel çevresel gereksinimlerini dikkate almalı ve ayrıca uygun dekoratif etkiyi elde etmek için türleri uygun şekilde seçmeliyiz. Bkz bahçede bir taş döşeli nasıl kurulacağı ve nasıl en iyi seçim için bir rockery için bitkiler . Bahçe döşemeliğinizi nasıl güzel ve bakımı kolay hale getirebilirsiniz?

bahçede taş döşeli

Bahçede bir taş döşeli

Rockery için bitkiler

Bahçede taş döşeli esas alpin bitkiler tarafından kullanılır. Çok yıllık, soğanlı, soğanlı, otsu bitkiler ile cüce ve sürünen iğne yapraklı bitkilerdir. Rockery için tipik bitki türleri şunlardır: tavukotu, sedum, saksafon ve edelweiss. Doğada, alpin bitkileri, kural olarak, zayıf ve geçirgen topraklarda büyür ve aşırı koşullara - güçlü güneş, rüzgarlar, sıcaklık değişimlerine - maruz kalırlar. Yastık şeklindeki veya halı benzeri biçimleri ve küçük, etli, düğümlü veya kösele yaprakları onları su kaybına ve güneş tarafından kurumaya karşı korur ve geniş, sığ kök sistemi su ve besin tedarikini kolaylaştırır.

Bir rockery için bitki seçerken , çeşitli yönlere dikkat etmeye değer. Muhtemelen çoğumuz taş döşemenin yılın çoğu için bahçemizin çekici bir dekorasyonu olmasını istiyoruz. Bu nedenle, yılın farklı zamanlarında dekoratif olacak bitkileri buraya dikmeye değer. Bu etkiyi, belirli bir gruba ait bitkilerden oluşan monotematik bir taş döşeli yapı oluşturarak elde etmek zordur (örneğin, sadece tek yıllıklar, soğanlı, çok yıllık veya funda). Bu nedenle, farklı kaya bitkisi gruplarına ait türlerden oluşan karışık bir taş döşeli döşeme yapmanızı öneririz .

Rockery için çok yıllık bitkilerRockery için çok yıllık bitkiler

Genelde onu güneşli bir konumla ilişkilendirmemize rağmen, ilginç bir kaya bahçesi gölgeli bir yere veya hatta bir tencereye de kurulabilir. Güneşte ve gölgede taş döşemeleri için kanıtlanmış çok yıllık bitkileri keşfedin. İşte kendilerini çeşitli taş döşemeliklerde kanıtlayacak TOP 30 güvenilir bitki! Daha...

Bahçedeki bir taş döşemenin dekoratifliğini garanti eden bir diğer faktör , bitkilerin kontrast açısından - hem şekli hem de rengi - kombinasyonudur. Çiçekli bitkiler söz konusu olduğunda, çiçeklenmenin zamanlamasını ve uzunluğunu hesaba katmalıyız. Çiçeklerin yılın farklı zamanlarında art arda ortaya çıkması ve aynı dönemde çiçek açan bitkilerin çiçeklerinin birbirleriyle kontrast oluşturmaları, yatağın renkli olacağı için iyidir. Yeşilliklere de dikkat edelim, çünkü bitkilerin çiçek açmadığı dönemde yaprakları döşeliğimizin dekorasyonu olacak.

Her ne kadar bahçede döşeli genellikle güneşli yerlere monte edilmesi, biz iyi güneşli yer yoksa, biz başarısızlığa mahkum olduğu anlamına gelmez. Pekala, iyi tolere eden veya hatta biraz gölgeyi tercih eden rockeries için bitkiler var .

Bahçedeki taş döşemeleri için bazı bitki önerileri :

  • güneşli rockeries için uzun ömürlü
  • gölgeli rockeries için uzun ömürlü
  • heathers and heaths

Bahçede bir taş döşeli döşeme nasıl yapılır

Bahçedeki mükemmel taş döşeme , tepenin rüzgarlardan korunaklı güneydeki iyi aydınlatılmış yamacında yer alacak. Bir tepe üzerinde konum, suyun uygun şekilde boşaltılmasını sağlayacaktır. Düz bir alana kaya bahçesi kurmaya karar verirsek, drenajı gerekli olacaktır. Taş döşeli alanın çevresinde uzun ağaçlar olmamalıdır. Ağaçlar, kayalıklara yeterince güneş maruziyetini önleyecek ve dallarından düşen yağmur damlaları kaya bitkilerinin çürümesine katkıda bulunacaktır.

bahçede taş döşeli

Bahçede bir taş döşeli

Bizim bahçede döşeliancak, rastgele bulunan taşlarla dolu, katı geometrik şekillerden oluşan bir höyük olmamalıdır. Bahçenin bu köşesinin gerçekten büyüleyici görünmesi için taş döşemenin inşası düşünülmelidir. Kaya bahçesi, taş eğime ek olarak istinat duvarı, küçük bir teras veya bir vadiye gömülü bir patika şeklini alabilir. Böylelikle sadece araziyi çeşitlendirip, kayalıkların doğal görünümüne katkıda bulunmakla kalmayacağız, aynı zamanda yamaçlarda çeşitli güneş koşulları yaratmış olacağız. Duvarların çizgileri düzgün olmalı ve eğimler sadece düz olmamalı, aynı zamanda serbest bir şekilde oluşturulmalıdır. En azından bazı taşların kaya parçalarına benzemesi için köşeli kenarları olmalıdır. Alt tabakadaki aşırı neme özellikle duyarlı bitkiler, suyun hızla kaçtığı dikey duvarların çatlaklarına dikilmelidir.

yamaçta bahçeYamaçtaki bahçe

Çoğu zaman, ev bahçelerinde, sahiplerinin yemyeşil çim ve birkaç iğne yapraklı standart, genellikle sıkıcı, düz bir köşeye dönüştürmeye çalıştığı, geliştirilmesi zor görünen arazi parçaları bulabiliriz. Burada az çok dik yamaçlar, tepeler, tepeler düşünüyorum. Ancak ekimleri bahçenin bulunduğu doğal araziye göre ayarlamak daha iyi olmaz mıydı? Daha...

Çoğu kaya bahçesi iyi drene edilmiş topraklar gerektirir. Sıradan bahçe toprağı, kaya bahçesi bitkilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir, onu eşit parçalar halinde turba ve kaba kum ile karıştırabilir. Aşırı neme duyarlı bitkiler için özellikle önemli olan hızlı bir su tahliyesi sağladığı için çakıl ilavesi de faydalı olacaktır.

Toprağı yabani otlardan kurtarmayı unutmayın. Bu amaçla, taş döşemenin inşasından en az iki hafta önce toprağa bir herbisit, örneğin Roundup Ultra 360 SL püskürtün. İki haftalık süre, herbisitin yabancı otlara nüfuz etmesine ve sadece havadaki kısımlarını değil aynı zamanda köklerini de yok etmesine izin verecektir.

Yabancı ot temizleme

Yabani otlar hemen hemen her bahçede görülür. Süs bitkileri arasındaki yataklarda, sebzeli yataklarda ve çimler üzerinde ısrarla büyürler. Yetiştirdiğimiz bitkileri boğabilir, zayıflatabilir, büyümelerini sınırlayabilir ve besin maddelerine erişimlerini engelleyebilirler. Bu nedenle, onları düzenli olarak kaldırmalıyız. İşte yabani otları temizlemenin en iyi yolları. Daha...

Rockery için rock

Kullanılan taş , bahçe içindeki kaya bahçesinin görünümü için özel bir önem taşıyacaktır. Havadan hızla etkilenen kireç ve kil gibi yumuşak kayalardan kaçınılmalıdır. Granit veya bazalt gibi çok sert volkanik taşlar da uygun olmayacaktır.

Bölgede bulunan bir taşı seçmek en iyisidir, bu sayede çevreye uyum sağlamanın daha kolay olacağıdır. Rockeries için mükemmel bir malzeme yumuşak ve gözenekli kireçtaşı tüfüdür. Bu tür kayalar çok sayıda hava cebi içerir ve boyutları nakliye ve işlemeyi kolaylaştırır. Bu kayaların nispeten yumuşak yüzeyleri bitkiler için kolaylıkla oyulabilir. Kireçtaşı tüfü, çok iyi drenaj gerektiren birçok bitki için ideal koşulları sağlar. Ne yazık ki, özellikle pahalı bir kaya malzemesidir.

Farklı katmanlı bir yapıya sahip kum kayaları daha ucuz olacak ve daha az kullanışlı olmayacaktır. Katmanlı kayalar kullanmanın avantajı, ayrılmalarının kolay olmasıdır. Bir oluştururken bahçede taş döşeli, biz de sıradan kireçtaşı kayaları kullanabilirsiniz.

En büyüğünden başlayarak küçük olanları tek tek yerleştirdiğimiz kayaları diziyoruz. Çevrede katmanlı kayalar düzenlersek, parçalarını katmanların aynı yönde ve aynı açıda uzanacağı şekilde düzenleyin. Taşlar hacimlerinin yaklaşık 1 / 3'ü kadar gömülüdür ve hafifçe arkaya doğru eğilir. Bu, stabilite sağlayacak ve suyun doğrudan aşağıdaki bitkilere değil yatakların üzerine damlamasına izin verecektir.

bahçede taş döşeli

Bahçede taş döşeli - taş döşeli bitkilere dikim

Bir taş döşemeye bitki dikmek

Neredeyse büyüme mevsimi boyunca ekebileceğimiz saksılarda taş döşeli bitkiler satın almak en uygunudur . Ancak zeminin çok ıslak olduğu yağışlı dönemlerden kaçınalım, kuraklık ve sıcak dönemlerden de kaçınalım. Bitkiler zaten satın alındığında, kompozisyona farklı yönlerden bakarak onları test ediyoruz. Şimdi hala deneyebiliriz.

Bitkileri bir taş döşemeye yerleştirirken , aralarında doğru boşluk bırakmayı unutmayın. Güçlü veya geniş büyüyen bitkiler daha geniş aralıklarla veya tek başlarına dikilmelidir, çünkü hızla büyüyeceklerdir. Daha yavaş büyümeye sahip türler, hemen net bir vurgu olacakları için, tercihen gruplar halinde daha yoğun bir şekilde dikilmelidir. Bitkileri alışkanlık ve renk açısından seçmenin yanı sıra konum, toprak ve ışık gereksinimleri açısından da unutmamalıyız. Daha büyük kayaların altındaki köşe ve yarıklara, kaya çıkıntılarının altında veya duvarlardaki daha büyük boşluklara, biraz gölge gerektiren örnekler yerleştiriyoruz.

Balkonda bir tencerede bir taş döşeliBalkonda bir tencerede bir taş döşeli

Balkonda bir tencerede bir taş döşeme, emrinde kendi bahçesi olmayan tüm kaya bitkileri sevenler için mükemmel bir tekliftir. Balkonda bir tencerede bir taş döşemenin nasıl yapıldığını, bir tencerede bir taş döşemelik için doğru bitkilerin nasıl seçileceğini ve güzelliğiyle uzun süre büyülemek için balkonda bir taş döşemenin nasıl korunacağını görün! Daha...

Biz bulduğunda rockery üzerinde bitkiler düzgün yerleştirilir, biz ekim başlayabilirsiniz. Yavaşça saksılardan çıkarın ve kazılmış kuyulara koyun. Kök boynunun zemin seviyesinin biraz üzerinde olacağı bir derinliğe ekiyoruz. Daha sonra toprağı bitkinin etrafına hafifçe sıkıştırın ve üstteki çakıl veya kaba kum katmanını dağıtın. Taş döşemenin tüm yüzeyi ince bir kum veya çakıl tabakasıyla kaplandığında, bitkileri sulayın.

Kaya yarıklarına , taş aralarına veya duvar çatlaklarına bitki dikmek biraz daha karmaşıktır . Bu tür dikimler için, sadece iyi gelişmiş bir kök sistemine sahip genç fideleri seçiyoruz. Dikimden önce kökleri biraz kısaltın. Çatlakta herhangi bir eski substrat veya bitki artıkları varsa, bunları örneğin bir kaşıkla çıkarın.

Temizlenen yarığın dibine küçük bir çakıl taşı ve üzerine biraz toprak koyun. Ardından, bitkinin köklerini yuvanın dışına bakacak şekilde yuvaya yerleştirin. Kökleri ince bir toprak tabakasıyla örtün ve bir sonraki çakıl taşı ile bastırın. Gerekirse, başka bir toprak tabakası ekleyebilir ve üzerine başka bir bitki yerleştirebiliriz.

Bahçede bir taş döşemeye nasıl bakılır

Bahçeye bir taş döşemeyi kurduktan sonra , sistematik olarak taş yapıların ve duvarların sağlamlığını ve bitkilerin yere sıkıca yapışıp sıkışmadığını kontrol etmeliyiz . Özellikle çatlaklara ekilenler. Bazı yerlerde toprak eklemek gerekebilir. Bitkiler kökleninceye kadar onları biraz daha sulamak iyi bir fikirdir. Çoğu kaya bitkisi için, daha sonra sulama yalnızca kuraklık sırasında gereklidir.